16.5.2022 | Svátek má Přemysl


INTERVIEW: Rozhovor s Jeffem VanderMeerem

25.11.2010

TOPlistPřinášíme vám rozhovor s "Panem New Weird" – Jeffem VanderMeerem, spisovatelem a editorem, který se velmi zasadil o to, že si tento pojem našel místo v literárním světě…

Jak jste se dostal k fantasy? Jaká kniha či film vás nejvíc ovlivnila?

Velký vliv na mě měly filmy Brazil a Blade runner. Co se týče knih, jako malý jsem četl Pána prstenů, ale nejvíc mě ovlivnila díla Angely Carterové, Vladimira Nabokova a Edwarda Whittemorea, když mi bylo zhruba osmnáct. Samozřejmě na mě působil bezpočet dalších věcí.

A kdy jste se rozhodl, že začnete sám psát? Co vás k tomu vedlo?

Nic zvláštního. Začal jsem psát básně, když mi bylo osm, a tehdy jsem si myslel, že každý něco píše. Velkou zásluhu nesou moji rodiče, kteří mi hodně četli a od raného věku mě podporovali v psaní. Vzpomínám si, že mi kupovali úžasné knížky, třeba obrázkovou verzi Tygra od Williama Blakea, indické komiksy, Tintina, Asterixe a spoustu dalších věcí, které podněcovaly mou představivost. Skvělé taky bylo, že máma malovala, a tím mi dodávala chuť být kreativní.

Nejste jen autor, ale i editor. Nebo snad především editor? Jak jste se dostal k této činnosti a co vám, třeba proti psaní, přináší?

Zbytek rozhovoru...

David P. Stefanovič


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...