8.12.2022 | Svátek má Květoslava


INTERVIEW: JWP nejen o JFK

1.5.2009 12:05

FFS JWPTOPlistKdyby se spisovatelé dělili do váhových kategorií jako v boxu, Jiří W. Procházka by patřil mezi elitu. Zajímavé ovšem je, že kdyby JWP boxoval, nejspíš by byl těžkou váhou i tak.

Do světa literatury vstoupil již v osmdesátých letech. Vytvořil jeden z pilířů české fantasy s romány o Kenu Woodovi (Ken Wood a meč krále D’Sala, Ken Wood a perly královny Maub), sbírkou povídek Tvůrci času se stal významným českým kyberpunkerem a žánr space opery je zastoupen Hvězdnými honáky. Jeho jméno se v poslední době objevuje v souvislosti s první českou sci-fi a fantasy sérií Agent JFK, kterou vymyslel společně s Miroslavem Žambochem.

Této sérii bude v pátek 29.5.09 od 15:00 do 19:00 v Městské knihovně v Praze na Smíchově (Nám. 14. října 15, Praha 5) věnovaný první samostatný JFK con, mezi jehož zajímavé hosty bude patřit i JWP. Pro ty, kteří se nemohou dočkat, anebo pro ty, kteří se onen pátek do Prahy nedostanou, připravil několik málo odpovědí na několik málo otázek:

Na co nového se od Tebe můžeme v dohledné době těšit?

Úvod rozhovoru bude teda dost rychlý – tento rok žádný Ken Wood ani žádný JFK. Rok 2009 si totiž dám ve znamení povídek a novel. Začne to hned na konci dubna, kdy ve sborníku Roboti a lidi (MF, editor Vlado Ríša) vyjde moje rodinná vyvražďovačka CRASH TEST. V současné době makám na posledních (a velkých) úpravách mého posledního kyberpunku, stostránkové novely Rox' n ' Roll in Red pro Jirešův sborník Hvězdy české sci-fi (Triton). Dostal jsem zásadní připomínky od takových betačtenářů, jako jsou Tom Němec, Štěpán Kopřiva nebo Ondra Jireš – a tak soustředěnému tlaku inteligence a vypjatých emocí se prostě nedá nepodlehnout... Samozřejmě, že do konce roku budu dělat na rozpracovaném dílu JFK – Dlouhý černý úsvit – ten ale vyjde až příští rok. Ten příští rok zřejmě vyjde i sborník Albatrosu, do něhož už mám pohromadě podrobnou synopsi povídky o jednom velice podivném modeláři. Takže tenhle rok se fakt nudit nebudu; ostatně, jako nikdy...

JWP a Tom NěmecA co nového nám chystá série JFK?

Série JFK se díky hutnému dvoudílnému příběhu Honzy Hlávky a následující Polákově misi opět začne přesouvat do temnějších odstínů, které sice na pár dílů projasní díly Josefa Pecinovského, Karolíny Francové či Vlada Ríši, jenže pak to dorazím já s Dlouhým černým úsvitem a Mirek Žamboch, který následuje hned po mně. Zatím nechci o těchto zlomových dílech mluvit podrobněji, ale opravdu se chystá docela velký přerod. Ale neboj, Kovář to snad přežije. A ostatní, to teď nevím... Každopádně nás všechny stále čeká překvapení v podobě dílu naší milé Františky Vrbenské, o němž si dnes už nikdo nehodlá ani tipovat, kdy bude vlastně hotov... Ale prý jednou opravdu bude. To víme na sto procent.

Křest knihy Koniáš: Vlk SamotářPovedlo se Ti s povídkou „Když jsem ve službě, nevraždím“ proniknout do zahraničí. Nechystá se na podobnou invazi i JFK?

Zatím to v plánu nemáme. Jediný, kdo zatím naši sérii v Americe a ve světě vůbec nějak víc zviditelňuje, je režisér Oliver Stone s filmem JFK, hlavní roli v tom hraje Kevin Costner, což je docela dobrá propagace, ne? Další jednání s Hollywoodem jsou ve stadiu takříkajíc vyčkávacím. My s Mirkem máme času dost – a až se ozvou lidi od Foxů nebo Warnerů, teprve pak budeme jednat o konkrétních projektech.

Kdo ze série JFK je Tvým nejoblíbenějším hrdinou?

Do série jsem ho přivedl, ukradl jsem ho komplet včetně jména Tarantinovi a už ho nikomu nedám, jen autorům naší řady! Kdo to je?

JFK con V pátek 29. května od 15:00 se můžeme v knihovně Smíchov těšit na JFK con. Na co se návštěvníci můžou těšit?

Půjde o první samostatný JFK con, ale v podstatě na něm chceme s Mirkem použít osvědčené schéma našich speciálních přednášek o světě Agentury, které už třetím rokem děláme dvakrát, třikrát ročně na největších conech. Každopádně bude zase soutěž, autorské čtení úplně nových textů ze světa JFK, budou tam další autoři JFK se samostatnými bloky, a pozor, ne všechny přednášky či besedy budou vyloženě literární. Ke slovu přijdou i tvůrci webu JFK FANS nebo autoři fan-fiction JFK - Další příběhy. Ale tohle všechno je zatím ještě ve stádiu usilovných jednání, a já doufám, že všechno vyjde tak, jak má – a že přijde dost lidí. Bude to hodně dobrý, to slibujeme.

Nedozvěděli jste se všechno, co jste chtěli vědět? Nezoufejte. Další příležitost bude v pátek 29. května 2009 od tří hodin odpoledne na JFK conu. Další z malých conů knihovny Smíchov Vám nabídne příjemné prostředí, samozřejmě příjemné hosty a zážitek, o kterém budete moct vnoučátkům vyprávět u krbu. Bližší informace naleznete na stránce www.agent-jfk.cz.

Za rozhovor děkuje a na viděnou se těší

Míla Linc


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...