25.10.2021 | Svátek má Beáta


FILM: Underworld 2: Evolution

10.3.2006

Underworld 1Tento film se nese zcela v duchu druhých pokračování: Měli jsme vcelku úspěch, kostýmy to přežily, zdá se, že příběh ještě není vyždímán do sucha, tak honem stvořme dvojku. Do budoucnosti moc nemůžeme, vždyť jsme končili prakticky dnes, tak nezbývá než se vrátit zpátky (a pak přesně navázat na jedničku). No a tak můžeme krásně využít tu spoustu záběrů, které se tolik líbily v jedničce - nějaká ta retrospektiva se vždycky hodí. A dotočíme i kousek nové minulosti, až z přelomu 11. a 12. století.

Hlavní hrdinka je stále pohledná, hlavní hrdina mužný, oba mají krásné barevné oční čočky. Ovšem padoucha jsme si zabili. Co s tím? Najdeme si jiného! (ostatně se o něm v jedničce už hovořilo, i o jeho vzkříšení - ale ne o tom, jakou roli bude hrát) A aby to nebylo tak úplně přímočaré, přidáme ještě jednoho tajemného gentlemana v pozadí. (ano, je nový, i když nejstarší - a vypraný v Perwollu Magic, tudíž bez poskvrny) Celou půlku filmu, ve které tento gentleman vystupuje, jsem si lámala hlavu, proč toho herce nalíčili tak, aby vypadal jako Derek Jacobi, abych pak v titulcích zjistila, že to byl Derek Jacobi. Dokonce i s titulem Sir. O tempora, o mores.

Underworld 10Hovězí krev je levná, tak s ní nebudeme šetřit (i když - pozor na BSE, šílené krávy tady nepotřebujeme!). A pak už jenom nějaké ty triky, samozřejmě lepší, dražší a sofistikovanější než v jedničce - a jedem do kin. Komerční úspěch je zaručen.

S katastrofální americkou neznalostí až ignorací evropských reálií jsem se docela smířila, koneckonců já taky nedokážu vyjmenovat všechny americké státy (o jejich hlavních městech ani nemluvím), ale to, jak je Evropa pojata tady, přece jenom vzbuzuje přinejmenším úsměv. Posuďte sami:

  • V Evropě je mnoho podivných států, na pár kilometrech hned několik, a ještě ke všemu se v každém mluví jinou řečí. Aspoň mají hrdinové možnost předvést jak jsou vzdělaní - umějí přinejmenším maďarsky, rusky, francouzsky a anglicky.
  • V Maďarsku jsou hlavním zeměpisným útvarem velehory se zaledněnými štíty. No, i pokud do Maďarska v rámci velkorysého pojetí historie zahrnu Tatry, tak ledovec si z prstu nevycucám ani tam.
  • Letadlová loď je zakotvená pár kilometrů od Budapešti - ne že bych podceňovala Balaton nebo Gabčíkovo, ale myslím, že by tam takový kolos drhnul kýlem o dno, nehledě na to, že otočení do protisměru by představovalo tvrdý oříšek. Moře je zase přece jenom trochu daleko na to, aby se tam hrdinové dostali za pár minut od těch ledovců.
  • Místní obyvatelé se zásadně oblékají do uniforem, vaťáků nebo ovčích kožichů. Tedy, v současném mrazu jistě kožíškem nepohrdnu, ale že dokážou filmaři odhadnout již při natáčení jaké počasí bude panovat v době promítání ...

Dějové nelogičnosti rozebírat nebudu, ty se u tohoto typu filmů mohou odpustit.

Na druhé straně je tu několik velmi pěkných záběrů na noční Budapešť. Zvlášť parlament a Rybářské bašty jsou pohledné.

Počítačové triky jsou mnohem lepší než v jedničce, kde lykani ve vlčí podobě byli přece jenom poněkud toporní. Zvlášť povedený je prvoupír Marcus, který křídla používá jako další zbraň.

Ano, pokud potřebujete zcela vypnout mozek a nezatěžovat se něčím tak přízemním, jako jsou logika, historické skutečnosti, zeměpisná realita a podobně, pak je dvojka Underworldu vhodným způsobem vyplnění večera. Pokud ovšem ještě zcela nerezignujete na výše uvedené, pak už nezbývá než věřit v to, že vás uspokojí půvaby Kate Bekinsaleové nebo mužnost Scotta Speedmana - a užijete si jich obou i bez obalu do sytosti. (Kate si užívám, ano, ale mám výhradu - mezidruhový sex byl ohlazen na obyčejný lidský v americkém stylu, bez intimních partií - a kde je, přátelé jiného sexu, drápání a kousání? Proč se ve víru vášně ani jeden neproměnil do své druhé podoby?)

Nakonec se vše doseká, dostřílí, dokouše, domlátí, dovybuchuje, dotrhá a dořeže ke zdárnému konci, zlo je potrestáno a to menší zlo odměněno a můžeme se těšit na trojku. Pokud se ovšem týká mě, tak děkuji, nechci. (to já vypnu mozek a užiju si to i potřetí)

Režie: Len Wiseman
Scénář: Danny McBride
Hrají: Kate Bekinsaleová, Scott Speedman, Derek Jacobi, Tony Curran, Bill Nighy, Steven Mackintosh a další

(poznámky kurzívou v závorce přidal Roman Paulík)

Zdena HT


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...