27.1.2021 | Svátek má Ingrid


FILM: Šance (nejen) pro staromilce

3.4.2006

elixirTaky vás štve, že současná filmová produkce všech žánrů fantastiky je postavena zcela nebo převážně na bombastických tricích a počítačem designovaných hromadách „emzáků“, „démonů“, „zombíků“ a podobných potvor, zatímco zápletka, pointa nebo (nedejbože) psychologie aktérů je věcí zcela podružnou? Pokud ano, tak se možná ptáte, co vy, jako obyčejní fanové, s tím asi naděláte.

Skoro nic – kromě toho, že se i vy můžete právě teď pokusit napomoci ke zrodu filmu, který by byl o něčem trošku jiném. Žije totiž mezi námi student FAMU, kterému se nelíbí přesně výše uvedené, ale jako budoucí filmový režisér s tím může udělat o něco (mnoho) více, než my. Rozhodl se totiž, že bude točit právě sci-fi a fantasy postavené na zápletce či psychologii postav s minimem triků. A aby jasně ukázal, že to myslí vážně, rozhodl se v tomto duchu natočit i svou ročníkovou práci - krátký sci-fi film.

Za námět si zvolil vítěznou povídku z loňské Ceny Fantázie Elixír mladosti, kterou má ovšem v úmyslu z jistého velmi konkrétního (a mnoha lidem známého) historického období přenést do blíže neurčeného totalitního státu v blíže nespecifikovaném čase i místě. Postavy (možná částečně s jinými jmény), zápletka i závěrečná pointa však mají zůstat zachovány.

A proč to sem vlastně píšu? Je to jednoduché, kromě profesionálních herců (v plánu jsou i někteří čeští opravdu „páni herci“) budou pro natáčení třeba také komparsisté – a to v počtu nikoli až tak bezvýznamném. A kdo jiný by už měl být kompetentnější k tomu, stát se komparsem ve sci-fi filmu, než právě fanové?

Navíc většina komparsu bude ztvárňovat buď vědecké pracovníky nebo novináře - což s sebou nese nutnost vypadat náležitě intelektuálsky - a kde jinde se nalezne pohromadě více intelektuálsky vyhlížejících týpků, než právě ve fandomu? Další role v komparsu jsou pak rezervovány pro diktátorovy nohsledy (možnost pro ty, kteří se o sobě domnívají, že vypadají poněkud tupě) a jejich „gorily“ (čímž se zase otvírají dveře všem šermířům, dřevárníkům, airsofťákům, larpistům a dalším „drsňákům“ a „drsňačkám“). Domnívám se, že by to za prvé mohla být pro každého zajímavá zkušenost a za druhé bychom tak mohli napomoci zrodu něčeho, na co (alespoň někteří z nás) delší dobu čekají.

Samotné natáčení by mělo začít koncem května tohoto roku.

Onen budoucí režisér není ve fandomu – a především v jeho slovenské části – osobou až tak neznámou. Jmenuje se Peter Pikna a byl i je poměrně častým přispěvatelem časopisu Fantázia a přednášejícím na conech. Koho zajímá jeho režisérská práce, může se na ukázku z ní podívat na www.exploziachuti.sk (doporučujeme zejména film „Animals“ neboli „Zvieratá“, který je rovněž na fantastický námět).

Pokud někoho zajímá, proč to sem píšu právě já, tak odpovědí je: Protože jsem autorkou inkriminované povídky a budu se (v souladu s přáním režiséra) částečně podílet i na scénáři chystaného filmu. Takže mám celkem dost zájem na tom, aby to nakonec všechno dopadlo co nejlépe. A jelikož u filmování záleží na mnoha faktorech, přičemž mezi ty méně podstatné, ovšem nikoli bezvýznamné, patří i správně zvolení komparsisté, tak využívám možnosti vyzvat všechny fanoušky, kteří mají chuť, podílet se na tomto projektu s námi.

Kdo si pro rozhodnutí, zda by do toho eventuálně byl ochoten jít, potřebuje udělat naprosto přesný obrázek o námětu, který má být zfilmován, může si povídku přečíst na netu.

Ve slovenštině na stránkách www.fantazia.sk (abyste to nemuseli hlesat, tak přesně na http://www.fantazia.sk/static.php?akcia=view&dir=/cf05/&file=cf04.txt) nebo http://sith.mysteria.cz (sekce „Literatura“, subsekce „Povídky“) a v české verzi na http://sith.mysteria.cz (co do sekcí a subsekcí tamtéž). Poněkud zkrácená byla česky také odvysílána na stanici Leonardo v pořadu Nula jednička (archiv pořadu je dostupný na http://www.rozhlas.cz/audio/audio_porad/?p_po=2623). Proč bylo ve vysílání omylem autorství povídky připsáno prezidentovi ČS fandomu je „veselá historka z natáčení“, která s tímto oznámením nemá až tak moc společné (pokud na tom ovšem trváte, buď já nebo Zdeněk Rampas ji zde časem zveřejníme).

Zájemci o nějakou tu roličku v komparsu, nechť se mi přihlásí mailem na Darth.Zira@centrum.cz a nezapomenou při té příležitosti o sobě uvést nějaké základní údaje (přibližný věk, výška a typ postavy) a pro jistotu (především kvůli panu režisérovi) přibalit i dvě až tři co možná nejvíce aktuální fotky (miminko ležící na kožešině je sice jako vtip dobré, ale pro nás v této souvislosti opravdu zcela bezcenné).

Předem děkuji všem, kteří do toho půjdou s námi – a těm, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí, mohu pouze vzkázat, že půjde-li vše dobře, někdy v příštím roce byste na některém conu mohli vidět výsledek našeho snažení.

Darth Zira


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...