18.10.2021 | Svátek má Lukáš


FILM: Šance (nejen) pro staromilce

3.4.2006

elixirTaky vás štve, že současná filmová produkce všech žánrů fantastiky je postavena zcela nebo převážně na bombastických tricích a počítačem designovaných hromadách „emzáků“, „démonů“, „zombíků“ a podobných potvor, zatímco zápletka, pointa nebo (nedejbože) psychologie aktérů je věcí zcela podružnou? Pokud ano, tak se možná ptáte, co vy, jako obyčejní fanové, s tím asi naděláte.

Skoro nic – kromě toho, že se i vy můžete právě teď pokusit napomoci ke zrodu filmu, který by byl o něčem trošku jiném. Žije totiž mezi námi student FAMU, kterému se nelíbí přesně výše uvedené, ale jako budoucí filmový režisér s tím může udělat o něco (mnoho) více, než my. Rozhodl se totiž, že bude točit právě sci-fi a fantasy postavené na zápletce či psychologii postav s minimem triků. A aby jasně ukázal, že to myslí vážně, rozhodl se v tomto duchu natočit i svou ročníkovou práci - krátký sci-fi film.

Za námět si zvolil vítěznou povídku z loňské Ceny Fantázie Elixír mladosti, kterou má ovšem v úmyslu z jistého velmi konkrétního (a mnoha lidem známého) historického období přenést do blíže neurčeného totalitního státu v blíže nespecifikovaném čase i místě. Postavy (možná částečně s jinými jmény), zápletka i závěrečná pointa však mají zůstat zachovány.

A proč to sem vlastně píšu? Je to jednoduché, kromě profesionálních herců (v plánu jsou i někteří čeští opravdu „páni herci“) budou pro natáčení třeba také komparsisté – a to v počtu nikoli až tak bezvýznamném. A kdo jiný by už měl být kompetentnější k tomu, stát se komparsem ve sci-fi filmu, než právě fanové?

Navíc většina komparsu bude ztvárňovat buď vědecké pracovníky nebo novináře - což s sebou nese nutnost vypadat náležitě intelektuálsky - a kde jinde se nalezne pohromadě více intelektuálsky vyhlížejících týpků, než právě ve fandomu? Další role v komparsu jsou pak rezervovány pro diktátorovy nohsledy (možnost pro ty, kteří se o sobě domnívají, že vypadají poněkud tupě) a jejich „gorily“ (čímž se zase otvírají dveře všem šermířům, dřevárníkům, airsofťákům, larpistům a dalším „drsňákům“ a „drsňačkám“). Domnívám se, že by to za prvé mohla být pro každého zajímavá zkušenost a za druhé bychom tak mohli napomoci zrodu něčeho, na co (alespoň někteří z nás) delší dobu čekají.

Samotné natáčení by mělo začít koncem května tohoto roku.

Onen budoucí režisér není ve fandomu – a především v jeho slovenské části – osobou až tak neznámou. Jmenuje se Peter Pikna a byl i je poměrně častým přispěvatelem časopisu Fantázia a přednášejícím na conech. Koho zajímá jeho režisérská práce, může se na ukázku z ní podívat na www.exploziachuti.sk (doporučujeme zejména film „Animals“ neboli „Zvieratá“, který je rovněž na fantastický námět).

Pokud někoho zajímá, proč to sem píšu právě já, tak odpovědí je: Protože jsem autorkou inkriminované povídky a budu se (v souladu s přáním režiséra) částečně podílet i na scénáři chystaného filmu. Takže mám celkem dost zájem na tom, aby to nakonec všechno dopadlo co nejlépe. A jelikož u filmování záleží na mnoha faktorech, přičemž mezi ty méně podstatné, ovšem nikoli bezvýznamné, patří i správně zvolení komparsisté, tak využívám možnosti vyzvat všechny fanoušky, kteří mají chuť, podílet se na tomto projektu s námi.

Kdo si pro rozhodnutí, zda by do toho eventuálně byl ochoten jít, potřebuje udělat naprosto přesný obrázek o námětu, který má být zfilmován, může si povídku přečíst na netu.

Ve slovenštině na stránkách www.fantazia.sk (abyste to nemuseli hlesat, tak přesně na http://www.fantazia.sk/static.php?akcia=view&dir=/cf05/&file=cf04.txt) nebo http://sith.mysteria.cz (sekce „Literatura“, subsekce „Povídky“) a v české verzi na http://sith.mysteria.cz (co do sekcí a subsekcí tamtéž). Poněkud zkrácená byla česky také odvysílána na stanici Leonardo v pořadu Nula jednička (archiv pořadu je dostupný na http://www.rozhlas.cz/audio/audio_porad/?p_po=2623). Proč bylo ve vysílání omylem autorství povídky připsáno prezidentovi ČS fandomu je „veselá historka z natáčení“, která s tímto oznámením nemá až tak moc společné (pokud na tom ovšem trváte, buď já nebo Zdeněk Rampas ji zde časem zveřejníme).

Zájemci o nějakou tu roličku v komparsu, nechť se mi přihlásí mailem na Darth.Zira@centrum.cz a nezapomenou při té příležitosti o sobě uvést nějaké základní údaje (přibližný věk, výška a typ postavy) a pro jistotu (především kvůli panu režisérovi) přibalit i dvě až tři co možná nejvíce aktuální fotky (miminko ležící na kožešině je sice jako vtip dobré, ale pro nás v této souvislosti opravdu zcela bezcenné).

Předem děkuji všem, kteří do toho půjdou s námi – a těm, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí, mohu pouze vzkázat, že půjde-li vše dobře, někdy v příštím roce byste na některém conu mohli vidět výsledek našeho snažení.

Darth Zira


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...