27.11.2021 | Svátek má Xenie


FILM: Pan Nikdo (Mr. Nobody)

27.7.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Recenze: Pan Nikdo [Mr. Nobody] - 60%TOPlist

Rok 2092: V New Yorku umírá člověk, kterému je 117 let. Jmenuje se "Nemo Nikdo" (Jared Leto) a je jediným obyvatelem Země, který není nesmrtelný. Vypráví reportérovi své vzpomínky - ale reportér se v nich nedokáže vyznat, protože se zdá, že Nemo vypráví přinejmenším tři rozdílné verze svého života současně!

A nejen, že jsou to tři různé verze více než stoletého života, ale navíc jsou vyprávěny na střídačku a nechronologicky.

Pokud se hlavní hrdina jmenuje "Nemo Nikdo" a vypráví (mimo jiné) o tom, jak zemřel, je nabíledni, že asi nepůjde o nějakou "standardní" sci-fi o dlouhověkosti. Okamžitě (ale opravdu OKAMŽITĚ, po pár minutách filmu) každého musí napadnout, že se dívá buď na sen, halucinaci, blouznění nebo virtuální realitu.

Některé scény jsou vtipné, některé jsou dojemné. Většina je jich zručně technicky natočena, ale s tím uměleckým rozostřováním to tvůrci opravdu přehánějí. Stejně tak to trochu přehánějí s donekonečna opakovanou hudbou, s donekonečna opakovanými filmařskými postupy a vlastně s donekonečna opakovaným vším! Film má přes dvě hodiny a přísahám, že jsem si po 90 minutách už nebyl jistý, jestli se některé scény začínají opakovat verbatim, nebo mi to jenom tak připadá.

Jared Leto je zajímavý ve svých několika rozdílných hereckých polohách, ale ze všeho nejvíc mi připomínal emo verzi mladého Jima Carreyho.

Až do úplného konce filmu nemůžete v jeho (samostatně docela působivých!) scénách najít jakýkoliv řád, tudíž existuje reálné nebezpečí, že to ty dvě hodiny nevydržíte vnímat a snažit se to analyzovat a váš mozek provede bezpečnostní shutdown. Případně, když začne další hrdinovo sofistikované zamyšlení, například "Proč se kouř z cigarety nikdy nevrací zpět do cigarety?", odpovíte si: "Protože jsi kretén!"

Oceňuji profesionalitu tvůrců a oceňuji i jejich ambice. Jejich profesionalita (a nápaditost) ale nebyla dostačující k tomu, aby se tento film dal vydržet při plném diváckém vědomí a soustředění.

Radši bych se znovu podíval na (v lecčems podobný) Inception!

SPOILER!! (Jak to vlastně je)

V závěru filmu se odehraje (nekecám) tento dialog:

Reportér: "Ale já to nechápu, jak jste mohl vést tři rozdílné životy? Jak jste mohl zemřít a přitom mi teď tohle vyprávět?"

Nemo: "Protože já i vy i všechno co jsem vám říkal jsou jen představy vyděšeného devítiletého chlapce, který se právě rozhoduje, zda má po rozchodu svých rodičů zůstat s matkou nebo s otcem, hihihihi!"

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte

František Fuka


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...