16.7.2020 | Svátek má Luboš


FILM: Noc v muzeu 2

25.6.2009 0:05

Noc v muzeu 2 - 1TOPlistSolidní nadšení z prvního filmu Noc v muzeu nahradily solidně rozporuplné pocity. Pokud se ptáte proč na nejnovější snímek s Benem Stillerem a nápaditými vizuálními efekty jít, nebo proč na snímek s Benem Stillerem a infantilními postavami a scénářem nejít, pak čtěte následující řádky.

Larry Daley (Ben Stiller) již dlouho nepracuje jako noční hlídač v Přírodopisném muzeu v New Yorku, protože jeho život poznamenal úspěch v televizním průmyslu. Nicméně se po čase vydá navštívit staré známé v předvečer stěhování expenátů do Národního komplexu muzeí ve Washingtonu, D. C.. Cítí se ředitelovým rozhodnutím rozčarován, ale protože je zaměstnaný muž, nehodlá se nějak přehnaně angažovat a stěhování zabránit. Alespoň do té doby, než se mu ozve prostořeký kovboj Jedediah Smith (Owen Wilson). Vypjatý telefonát dává tušit, že se vyskytl problém ohledně životodárných egyptských desek, které si nárokuje mumie Khamunrah (Hank Azaria) bratr faraóna Ahkmenraha. Larry vyráží na pomoc přátelům za mobilní podpory od svého syna. Po příjezdu do Washingtonu a neuvěřitelném proniknutí v převleku za bezpečáka (ehm, nočního hlídače - nemá nic společného s Lukjaněnkovým literárním bestsellerem, ba ani s Bekmambetovým filmovým trhákem) do rozsáhlého podzemního skladiště výstavních exponátů začíná boj za svobodu voskových figurín a zapomenutých pokladů kulturní historie.

Noc v muzeu 2 - 6 Stiller a WilliamsDejte někomu 150 miliónů dolarů (Shawnu Levymu) a máte tu pokračování filmu, ze kterého snad již nejde nic dalšího originálního vytřískat. Vznikne dražší verze toho samého. Na scénáři se pak podílí osvědčená dvojice, jejíž nápady se vyčerpaly hned na poprvé. Hlavní nedostatek Bitvy o Smithsonian (česky Noci v muzeu 2) spočívá v opakování již použitého za vytrysků jisté originality při použití vizuálních efektů a přidáním "nových" epizodních postaviček, jejichž inteligenci snížili výše uvedení na hranici debility (někde někdo tvrdil, že je to zaručený recept na získání Oskara) a udělali z nich karikatury jejich historických předloh (ačkoli občas to vyznívá humorně). Správný koktejl potřebuje trochu lásky, ať se osloví romanticky založená část publika, jenže se nedozvíte, jestli romantiku náhodou neprovozovali pouze sošní amorci vyluzující melodie z Titanicu ;-)

Noc v muzeu 2 - 7 Ivan Hrozný, Al Capone, Napoleon BonaparteTvůrcům se vážně nepovedlo vysekat z opakovaného nápadu něco víc. Pokud hledáte vtip, přijdete si na své - jednou, dvakrát - každý z vás. Pokud lačníte po napětí, budete hladovět po celý film. Jestliže se těšíte na omračující drobnokresbu vesměs historických postav, nedočkáte se. Herecké výkony vás zklamou zejména u osvědčených komiků, hlavně magnum pohled nesmrtelného Bena "Zoolandera" Stillera neuvidíte (pokud se Ben nerozhodl využít výrazové prostředky bývalé superstar Arnolda S.). Owen Wilson celý film parafrázuje malého muže s velkým srdcem a přitom šeptem filozofuje. Prezident Roosevelt (Williams) se na plátně pouze mihne a bratr faraóna H. Azaria ze sebe dělá šaška rád. Na druhou stranu tu je usměvavá pilotka Amelia Earhart (Amy Adams), která si svoji roli užívala nadmíru, o zábavu se postará centurion Octavius (Steve Coogan, jeho zážitky s veverkou patří k jediným opravdu směšným scénám) a Kahmunrahovi vojevůdci: Al Capone, Napoleon a Ivan Hrozný vykřesávají naději, že vaše rty neztuhnou a zuby konečně spatří tmu promítacích sálů.

Noc v muzeu 2 - 3 Amy AdamsAbych pouze nelamentoval, musím zmínit chytlavou hudbu, osvědčenou z prvního dílu a zaměřit se na počítačovou magii, která oživuje většinu scén a dodává snímku punc neotřelosti. Al Capone a jeho banda jsou černobílí, nový prvek zahrnuje možnost vstupovat do fotografií a obrazů (jenže jsem opravdu nepobral, jak je možné, aby Stiller při návštěvě fotografie z roku 1945 dokázal telefonovat se svým synem mobilem - v podzemí signál nemá a v minulosti ano?). Díky efektům spatříte Abea Lincolna v nadživotní velikosti (oživlá socha známého památníku), předvede se vám nejdelší let stroje bratří Wrightů a zjistíte, co by znamenalo, kdybyste byli dvou palcové figurky v přesýpacích hodinách nebo v trávě.

Noc v muzeu se vytěžila již před lety - hned na první pokus. Nenabídne vám nic než solidní rozpolcenost, ať už nevyrovnaným humorem, pojetím nebo výkony aktérů. Je to škoda, zvlášť proto, že kasovní úspěch prvního filmu byl ucházející a tři roky k vymyšlení něčeho na způsob Mumie je doba dostatečná.

Hodnocení: 45 %.

Noc v muzeu 2
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
Akční / Komedie / Fantasy
USA, 2009, 105 min
Režie: Shawn Levy
Hrají: Ben Stiller, Amy Adams, Thomas Lennon, Hank Azaria, Dick Van Dyke, Robin Williams, Ricky Gervais, Craig Robinson, Owen Wilson, Steve Coogan, Ed Helms, John Doty, Samuel Patrick Chu, Matthew Harrison, Keith Powell, Bill Hader, Eugene Levy, Christopher Guest, Alain Chabat, Jake Cherry, Jay Baruchel, Jonah Hill

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...