10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


FILM: Levná DVD na stáncích: parodická hororová sci-fi Planeta Teror

30.9.2009 0:05

Planeta teror 4TOPlistDruhá část společného projektu Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze Grindhouse je neuvěřitelným gejzírem nápadů, originality a nadhledu od tvůrců, kteří dokonale znají béčkovou tvorbu, milují ji a respektují ji. Tentokráte se režie ujal Robert Rodriguez.

Z předchozí částí Auto zabiják je film Planeta Teror jakoby spojen postavou dr. Dakoty Blockové (ta je v části Auto zabiják ošetřující lékařkou dubléra Mika), jíž je v Planetě Teror svěřena jedna z hlavních postav. Navíc nutno dodat, že se jedná o postavu nejpropracovanější (lesbička žijící v nefunkčním manželství). Otec Dakoty Blockové Earl Block rovněž v části Auto zabiják vystupuje.

Plyn, který unikne z laboratoří, a který lidi mění v krvelačné zombie, je tak profláknuté téma, že by od něho snad ani nebylo lze nic očekávat. Originalita tvůrců však přináší naprosto osvěžující koktejl brutality (vyhřezlá střeva, z ran tryskající krev, a rozstřílené hlavy – a k tomu nutno připočíst ještě krvavé praskající abscesy jakožto první příznak nákazy) a perfektních dialogů.

Planeta teror 1„Kde je můj prst?“

„Našel jsem tvůj prsten.“

„Není to ten samej, co ti ukrad nohu?“

„Potřebujeme každýho chlapa. Hovno vlítlo do větráku!“ – to je heslo svolávající všechny policisty mimo službu na stanici z důvodu mimořádné situace.

„Zkuste se nezastřelit. Nepostřílejte se navzájem. A hlavně – nezastřelte mě!“

Planeta teror 2„Střelíš každého rovnou do hlavy.“

„A když to bude táta?“

„Obzvlášť když to bude on!“

„Sním ti mozek a budu chytrej jako ty.“

„Já si ho teda smočím.“

„Dyť má jenom jednu nohu!“

„Lehčí přístup.“

Planeta teror 3„Věda je první, ale kšefty jsou těsně za ní.“

„Napadlo mě, že vypadáš trochu jako Ava Gardnerová. Tudy vylítne malá kulka, a ta kulka tě trefí sem. A už nevypadáš jako Gardnerová.“

„V životě jsem viděl spoustu šílenejch kravin. Ale nikdy jsem neviděl jednonohou striptérku.“

Parodická nadsázka tvůrců je laskavá ke všem klišé, takže je nesráží na kolena, ale vyzvedává do oblak. Vždyť bez všech těch klišé by nebylo kouzlo béčkových filmů.

I výběr hlavních hrdinů je kuriózní – lesbická intelektuální kráska (protože je lékařka, nosí pod podvazkovými pásy injekční stříkačky s uspávacími prostředky) a jednonohá striptérka (ochotná v případě potřeby vyměnit svoji dřevěnou nohu za kulomet). A mizera, který se nakonec ukáže jako správný chlap, a který není-li vyhnutí (a ono není) pronásleduje zombie i na minimotorce.

A což teprve ten klišovitý závěr o malé komunitě zachránivších se, kteří přežívají pod vedením oněch dvou hlavních ženských hrdinek (což samozřejmě za situace, kdy jedna z těchto hrdinek je lesbička, dostává zcela nový rozměr) kdesi na pobřeží Mexika.

Film nemá hluché místo, bavíte se od začátku do konce a vlastně ani nestačíte vydechnout. A při opakovaných shlédnutích v něm stále nacházíte něco nového.

Parodická hororová sci-fi Planeta Teror vyšla jako příbal deníku Aha a na stáncích se objevila ve čtvrtek dne 24. 9. 2009.

Planeta Teror (Planet Terror); USA; 2007 režie: Robert Rodriguez
hrají: Rose McGowan, Freddy Rodríguez, Josh Brolin, Marley Shelton, Bruce Willis, Quentin Tarantino, Tom Savini

Jiří Halama


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...