18.9.2021 | Svátek má Kryštof


FILM: Levná DVD na stáncích: duchařský horor Ozvěny mrtvých

3.6.2009 0:05

Ozvěny mrtvých 4 posterTOPlist„To mě nešokuje, že je v tom ženská. I když to, že je mrtvá, mění situaci.“

Toto je jedna z mála hlášek, které odlehčují výborný duchařský horor z roku 1999 Ozvěny mrtvých.

Hlavní hrdina, zhruba pětadvacetiletý Tom Witzky, se nechá na mejdanu z legrace zhypnotizovat. Tím se ovšem v jeho mysli otevřou skrytá vrátka, silně se zvýší jeho vnímání a empatie, a on začne vidět divné věci a slyšet divné zvuky. Započne se mu zjevovat duch mrtvé dívky, který jej nakonec dovede k odhalení dávné vraždy a k potrestání jejích pachatelů.

Tedy dějové schéma je stokrát provařené, přesto se však režiséru Davidu Koeppovi podařilo natočit výjimečně dobrý duchařský horor bez hluchých míst, v němž nic nechybí a nic nepřebývá, a vy přestože předvídáte, jaký bude závěr filmu, se od něho nemůžete odtrhnout.

Ozvěny mrtvých 1Největší podíl na depresivním vyznění filmu má výborný herecký výkon hlavního představitele Kevina Bacona. Režisér David Koepp totiž klasické duchařské dějové schéma obohacuje o až obsedantní jednání hlavního hrdiny, který hlava nehlava chce nalézt odpovědi na duchem mu naznačované otázky. Některé scény působí až humorně – když kupříkladu hlavní hrdina začne hrob oné mrtvé dívky hledat na zahradě u svého domu a rozkope ji tak, že zahrada připomíná zákopy za války. Ale podtón filmu je jiný – díky hereckému výkonu Kevina Bacona je ve filmu přesvědčivě ukázáno, jak obsedantní jednání hlavního hrdiny rozkládá a ničí jeho rodinný, osobní a pracovní život. Přitom Tom Witzky je si toho vědom, ve svém úsilí o odhalení pravdy a potrestání viníků však neustává (a ani zřejmě ustat nemůže).

Ozvěny mrtvých 2Film Ozvěny mrtvých je velmi dobrý film. Možná to je i tím, že byl natočen na motivy románu hororového giganta Richarda Mathesona (podle jehož románů byly natočeny kupříkladu filmy Já, legenda nebo Jak přicházejí sny). Navíc režisér David Koepp je mistrem zobrazení vnitřně rozervaných hlavních hrdinů (podle novely Stephena Kinga natočil mimo jiné horor Tajemné okno s Johnny Deppem v hlavní roli).

Film Ozvěny mrtvých měl možná smůlu v tom, že byl natočen v roce 1999, a že tedy zůstal trošku ve stínu slavnějšího duchařského hororu z téhož roku – Šestého smyslu, který se ovšem mohl pochlubit hvězdnějším hereckým obsazením, lepší atmosférou, a překvapující neočekávanou pointou.

Ale i tak Ozvěny mrtvých jsou jedním z nejlepších duchařských hororů, který jsem kdy viděl. Vyšly jako příbal Sportu a na stáncích se objevily v sobotu dne 30. 5. 2009.

Ozvěny mrtvých (Stir of Echoes); USA, 1999
režie: David Koepp
hrají: Kevin Bacon, Kathryn Erbe, Illeana Douglas, Zachary David Cope, Kevin Dunn

Jiří Halama


TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...