FILM: Indiana Jones - návrat největšího hrdiny stříbrného plátna
V roce 1977 se schyluje k premiéře Star Wars: Nová naděje a George Lucas se před davovým šílenstvím odjíždí schovat na Havaj v doprovodu svého kamaráda Stevena Spielberga, se kterým se poznal kdysi na filmařské škole. Čas tráví stavěním hradů z písku. Steven se Georgovi svěří s tím, že si chce natočit bondovku, ale že nikdy nedostane zelenou, ač má na svém kontě takové pecky, jako jsou Čelisti (pokládány za historicky první letní blockbuster) a Blízká setkání třetího druhu.
V tu chvíli mu George prozradí, že má něco lepšího než agenta jejího veličenstva a začne vyprávět o archeologovi jménem Indiana Smith. Stevenovi se to líbí, jen jméno mu nějak nesedí.
Původně měl Indyho, kterého mezitím stihli přejmenovat na Jonese, hrát Tom Selleck. Ten však podepsal smlouvu na seriál Magnum. Steven navrhl na roli Indiany Harrisona Forda, který si už stačil podmanit obecenstvo coby pašerák Han Solo v Impériu vrací úder. Lucas to nejdříve odmítá, nicméně tři dny před první klapkou přikývne souhlasně hlavou a Harrison se tak narychlo učí zacházet s bičem.
Indiana Jones má předobraz ve starých dobrodružných seriálech, do kterých byli Spielberg a Lucas zbláznění jako malí kluci. Navíc je to celé nasáklé starou brakovou atmosférou. Ojedinělého hrdinu v dějinách stříbrného plátna z něj však dělá to, že na rozdíl od ostatních akčních hrdinů umí nejen rány rozdávat, ale i přijímat. Není to prostě bouchač s kamenným ksichtem a kromě akce má v příběhu místo také typický humor.
Prvotní film doprovázely různé nepříjemnosti, jako byla například zkažená voda, po které dostal celý štáb, kromě Spielberga, úplavici. Pamatujete si ještě, jak Indy zastřelí maníka se šavlí? Ano? Původně to měl být nejslavnější souboj biče proti meči. Sice se tak nestalo, ale i tak se zmíněná scéna vryla do paměti každému, kdo film viděl.
Premiéra Dobyvatelů ztracené archy proběhla 12.června 1982 a okamžitě se ze snímku stal kasovní trhák roku. Mezi mnohými lidmi patří dodnes k nejlepšímu dílu cyklu, protože jeho atmosféra se nejvíce podobá starým rodokapsům. Mnozí diváci jej také považují za nejlepší dobrodružný film všech dob, nemluvě o tom, že na českém filmovém serveru CSFD je uživateli hodnocen jako 17. nejlepší film.
Mezi filmy Dobyvatelé ztracené archy a Chrám zkázy uplynuly dva roky. Pro mnohé fandy bylo překvapením to, že se nejedná o pokračování, ale o prequel. Film je drsnější a celkově mnohem temnější. Je známo, že kvůli Chrámu zkázy vznikla kategorie PG-13. Ještě dodám, že do role nové Indyho partnerky měla být původně obsazena Sharon Stone. Nakonec však roli získala Cate Capshow, se kterou se Spielberg oženil a žije s ní dodnes. Dvojka vydělala 333 milionů dolarů, což z ní dělá nejméně úspěšný díl.
Na Poslední křížovou výpravu se čekalo celých pět let. Původně se měl Indiana vydat za Opičím králem, ale jak už dnes všichni víme, nakonec se vydal hledat svatý grál. Do role Indyho otce – Henryho Jonese staršího, je obsazen legendární Sean Connery a Stevenu Spielbergovi se tak plní dávný sen točit s Jamesem Bondem.
Kromě hledání artefaktu zde přibývá zcela nová dějová linie, popisující složitý vztah otce a syna, kteří k sobě nikdy neměli moc blízko, neuvědomujíce si, že stačí jeden jediný okamžik a už by to ani nemuseli stihnout napravit.
Poslední křížová výprava byla natočena za 73 dní a opět křížila mix dobrodružství s vtipem, kromě toho na svět přivádí nezapomenutelné scény (razítkování v muzeu, procházka v kanále mezi krysami, otec a syn Jonesovi uvnitř hořící místnosti nebo Hitlera, jak podepisuje Indianovi deník, atd.) a stává se tak skvělým vyvrcholením trilogie.
Současnost
Omlouváme se autorovi článku, že jsme text nezveřejnili v domluveném termínu před premiérou filmu, která se konala 22. května 2008. (pozn. redakce)
O čtvrtém díle se uvažovalo hodně dlouho, největší problém byl v tom, že se Lucasovi nelíbil ani jeden ze scénářů. Je známo, že si na tom vylámal zuby i Frank Darabont (režisér Zelené míle a Vykoupení z věznice Shawshank).
Ač to zní neuvěřitelně, tak se konečně objevil scénář, který mistra Lucase zaujal. Poslední otazník visící ve vzduchu se týkal toho, zda do toho půjde Harrison po devatenácti letech znova. Jistě si řekl, že když to zvládl Bruce Willis (Smrtonosná past) a Sylvester Stallone (Rambo), tak to zvládne i on.
Spielberg řekl o prvním natáčecím dni čtyrky tohle: „Nasadil si klobouk, a všechno bylo zpátky. Jeho lakonický humor i ochota schytat pár kopanců.“
George se Stevenem tedy nakoukli do svých deníků a naplánovali si natáčení čtvrtého dílu s podtitulem Království křišťálové lebky na rok 2007 s tím, že poslední klapka padla v říjnu 2007. Poté se celý film přesunul do střižny, kde si s ním hráli až do února letošního roku.
Co se příběhu týče – moc vám toho neřekneme, protože vše je drženo přísně pod pokličkou. Nicméně my ze Sardenu máme své špiony všude, takže se nám podařilo zjistit nějaké informace. Tady jsou:
Příběh se bude odehrávat v roce 1957, 19 let po Poslední křížové výpravě. Indiana (Harrison Ford) toho času už jen učí na univerzitě a vzpomíná na svá dobrodružství. Čas setřít prach z kloubku a biče nastane v okamžiku, kdy se objeví stopy po legendární křišťálové lebce, čemuž Indy nemůže odolat a vyrazí opět na další výpravu. Cestu mu však tentokrát nebudou křížit nacisti, ale sovětští agenti vedeni Irinou Spalko (Kate Blanchett) inspirovanou sadistickou důstojnicí KGB ze Srdečných pozdravů z Ruska, která stejně jako Irina nosí mikádo a upjatou uniformu. Zároveň dodáváme, že Irina by měla být nejhorším Jonesovým protivníkem.
Ani Indiana nebude na tohle dobrodružství sám – pomáhat mu bude jeho kamarád a občasný rival jménem Mac (Ray Winstone), dále pak napomádovaný frajírek v kožené bundě Mutt Williams (Shia LaBeouf), který si rád utahuje z Indyho věku. Hlavně se však můžeme těšit na Jonesovu lásku z Dobyvatelů ztracené archy – Marion (Karren Ellen).
Předchozí díly vznikaly po celé zeměkouli, ale natáčení Království křišťálové lebky probíhalo v Americe. Důvodem bylo, že Spielberg se nechtěl vláčet po celém světě. Scénář mu v tomto ohledu vyšel vstříc, protože příběh se odehrává v Severní Americe. Džungli v Peru skrývající obří pyramidu pak filmaři našli na Havaji a v Novém Mexiku.
Samozřejmě, že Indiana Jones by nebyl ani z poloviny tím, co je bez hudby od Johna Williamse, který dělal hudbu ke všem třem dílům a ani čtvrtý nebude výjimkou. Nesmím zapomenout dodat, že Indiana Jones 4 bude Williamsův první soundtrack po třech letech, takže ta hudba bude jistě úžasná.
Tak tohle by byly potvrzené informace a teď se podíváme na ty spekulativní:
Proslýchá se, že by měl být Mutt Williams synem Indyho a Marion. Říkáte si, že ti dva spolu nic neměli, tak jak je to možné? Když si totiž pořádně vzpomenete na konec Dobyvatelů, tak tam spolu oba dva odchází na skleničku a nikdo neví, co se toho dne ještě přihodilo.
Před nedávnem se vynořila informace, že by se v Království křišťálové lebky měli objevit mimozemšťani, protože jak řekl Lucas, je čtyrka inspirována béčkovými sci-fi seriály 50. let. To však potvrzuje informace o natáčení na vojenské základně Roswell, kde prý před 60 lety ztroskotalo UFO.
První fotky vyvolaly na internetu divokou diskuzi, zda Ford, kterému je již 66 let, roli ještě vůbec zvládne. V únoru se pak objevil trailer, který ukázal, že Harrison je stále v dobré kondici a že se s bičem umí ohánět stejně dobře, jako tenkrát před 19 lety.
Před pár týdny se vyrojila informace, že se uvažuje i o dalších dílech, na cože Harrison Ford odpověděl, že pokud psaní scénáře nebude trvat dalších 19 let, tak do toho klidně půjde znova.
Ve vzduchu tak visí ještě poslední otázka; a to zda Království křišťálové lebky vyplní naše dlouhodobá očekávání, překoná původní tři díly a nebo zda zklame všechny fanoušky.
Na tuto a všechny ostatní otázky však existuje jen jedna jediná odpověď: zajít si 22. května do kina na film, který je svými fanoušky toužebně očekáván již 19 let…