25.10.2021 | Svátek má Beáta


FILM: Cypher

1.8.2006

CypherNa začátku nízkorozpočtového snímku stál nejspíš úspěch Matrixu. Filmů zaměřených na tématiku ovlivňování našich životů se vyrojilo jako vos na spadaném ovoci. Kdesi v dálavách roku 2002 napsal jistý Brian King svůj třetí scénář a režisér kultovní Kostky Vincenzo Natali se ujal zpracování tohoto, pro mnohé, nepříliš inspirativního filmu.

Bankovní úředník Morgan Sullivan (Jeremy Northam) prochází "krizí středního věku" a přes veškeré dosavadní úspěchy se rozhodl pracovat pro DigiCorp, společnost zabývající se technologiemi. Při pohovoru uspěje a diváka překvapí, jak se tento nenápadný, občas roztržitý, chlápek může stát špiónem výše jmenované firmy. Morgan přijme novou identitu Jacka Thursbyho a začíná bourat mosty, spojující ho se svou nudnou minulostí.

Na jednom školení pozná a touhou zahoří k tajemné asiatce Ritě Fosterové (okouzlující a skvělá Lucy Liu), veškeré ideály spojené s prací v utajení se bourají jako pomyslné domečky z karet a Morgan/Jack si uvědomuje, že se stal podivnou figurkou v souboji technologických gigantů a geniálního vynálezce Rookse. Po zjištění, že DigiCorp využívá k poražení konkurenta SunWays vymývání mozků, je rozhodnut skončit. Bohužel se takto ze scény nedá odejít a stále ještě neví, jakou úlohu hraje jeho mecenáš Rooks skrze půvaby Rity. Blíží se logicky vystavěné finále, jehož sladkou chuť by mohl někomu ztrpčit samotný závěr filmu.

Cypher 2Tento nízkorozpočťák, za "směšných" 7,5 miliónů dolarů, díru do světa neudělal, což je škoda, protože inteligentních scifíček založených na myšlence a silném příběhu příliš mnoho není. Hlavním kladem filmu je bezesporu až komorní pojetí bez přílišných akčních scén (co bychom také mohli chtít od obyčejného úředníka). Občas ve filmu narazíte na nedostatky plynoucí z nízkého rozpočtu, avšak říkají to jiní a po několikátém shlédnutí na mě rušivě působila snad jedna dvě.

Absenci nákladných honiček nepostřehnete, navíc vám až ke konci filmu dojde, že k jeho natočení stačilo herců jako prstů na jedné ruce (samozřejmě ne truhlářově). Jeremy Northam se do role zmateného úředníka, který nemůže věřit nikomu, vžil na výbornou a dovolil bych si tvrdit, že přehrál samotnou Lucy Liuovou. Krátký štěk v závěru si užil David Hewlett (Stargate: Atlantis) v roli zneuznaného lidského "detektoru lži" (zde se musím poklonit tvůrcům, kteří této postavičce přidali barevnou kontaktní čočku a celý zjev Finstera tak značně zdémonizovali). Zbytek (dvě) důležitých postav obstarali šéfové jednotlivých korporací. Nigel Bennett jako Finster (SunWays) a Timothy Webber v roli Callawaye (DigiCorp).

Cypher 5Komorní atmosféru tohoto filmu navozují poklidné záběry bez uspěchaných klipových střihů, temné destinace příznačně nasvícené do neonových barev. Silnou devizu filmu spatřuji také v detailech. Záběr na injekční stříkačku s nezdravě zelenou barvou, záběr na sadu skotských whisky (single malt), hlavně pak detaily tváří jednotlivých aktérů, ze kterých přímo čiší aktuální rozpoložení.

Cypher mohu doporučit milovníkům kvalitní podívané, stejně tak vyznavačům fantastiky a nejspíš také noir detektivek. Z ohlasů z různých diskuzí na internetu jsem byl poněkud překvapen zápornými reakcemi na rozluštění otázky: Kvůli čemu se všechno stalo? Osobně jsem byl rozuzlením nadšen a zároveň překvapen. Třeba budete také ;-)

Cypher 7P.S.: Za pozornost stojí také stylově vytvořený web.

Český název: Cypher
Originální název: Cypher
Česká premiéra: Neznámo kdy, ale už byla.
Světová premiéra: 7. října 2002 (před 1393 dny)
Natočeno: USA 2002
Režie: Vincenzo Natali
Scénář: Brian King
Kamera: Derek Rogers
Hudba: Michael Andrews
Hrají: Jeremy Northam, Lucy Liu, Nigel Bennett, Timothy Webber, David Hewlett, Valerie Buhagiar, Len Carlson, Kari Matchett
Délka: 95 minut
Žánr: akční / thriller / sci-fi

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...