23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


FILM: Apocalypto

16.2.2007

Apocalypto 1TOPlistGibson nám stárne, navíc prý taky chlastá a vůbec se mu nedostává pochopení, zvlášť od jeho celebritních kolegů. Na stará kolena  se rozhodl přijmout dráhu režiséra a v Umučení Krista dal Ježíškovi co proto. Takové mučeníčko, po kterém by nejeden zhýčkaný Evropan několikrát umřel a božské vtělení si to vychutnává až do konce. Proto se nemůžeme divit, že spousta lidí, kteří jeho "Nový začátek" nevidělo, má sklony mluvit o dalším krvavém a nechutném filmu. Není tomu tak. Apocalypto patří do sorty jednoduchých akčních filmů, které fungují. MPAA rating R (doprovod dospělého a nepřístupné dětem) si ani nezaslouží.

Ono totiž Apocalypto v řečtině skutečně znamená "nový začátek" a naše křesťanská civilizace si toto slovo začala vykládat po svém až s příchodem "novozákonního" Zjevení Jana (Apokalypsou) - a to jen protože popisuje futurologickou vizi začátku konce. Ani s tou krví to není nijak závratně přehnané (záběr na z hrudi vyřízlé srdce, nějaké to obětování na pyramidě, trochu vychrchlání životadárné tekutiny ve vápencovém dole, ale s detaily "ala Ježuch" (nebo v porovnání se známou literární soutěží či Kulhánkem) to tak slavné není.

V jedné indiánské vesnici kdesi na pomezí Atlantiku a džungle si spokojeně žijí Jaguáří tlapa (Rudy Youngblood) se svým kmenem, dokud se jednoho rána nestanou cílem lovců otroků a obětních beránků. Zde se snad po půl hodině poprvé setkáme s pořádnou bitkou (jatkami), protože vesničané po bujaré noci "trpí" deleriem tremens (samozřejmě bezalkoholovým). Kdo není povražděn, toho otrokáři (rozumněj válečníci) zajmou a odvedou pryč. "Tlapka" však stihne schovat svého synka a těhotnou "manželku" (Dalia Hernandez) do studny, ačkoliv ví, že se z ní bez jeho pomoci nedostanou. Je nám jasné, že se pro ně bude muset vrátit. Od té doby "Jaguáří packa" uniká všem smrtelným nástrahám (ať už osobní nevraživosti jednoho z válečníků, obsidiánovému noži na oltáři nebo naštvaným indiánům v závěrečné zběsilé honičce).

Apocalypto 2Gibson se snažil upoutat pozornost na detail, proto se ve filmu celkem zbytečně mluví "májským" jazykem (podle mě mohli žvatlat třeba heberejsky, stejně by to vyšlo nastejno - ti, co by tomu mohli rozumět, stejně do kina nechodí), jsou spoře oblečeni do bederních roušek a ověšeni různými korálkovými zbytečnostmi, nebo vlastní nechutně reálná tetování a kostěnný piercing. K boji se používá tradičních přírodních zbraní, protože Mayové neznali ani zbla z metalurgie kovů (setkáme se s různými mlaty, oštěpy, luky, praky, foukačkami, atp.). Určitě je vám jasné, že o nějakých useklých končetinách jako ve Statečném srdci nemůže být řeč (jen upižlaná hlava a vyjmuté srdíčko).

Natáčení v posledním zachovalém pralesu na Yucatanu působí dostatečně autenticky, Gibson si někde dokonce dokázal půjčit černého jaguára (boj s čičinkou se velice povedl, lovci se stali lovnou zvěří). Krásné záběry Slunce (popřípadě jeho zatmění), vodopádu, mayského městečka a samozřejmě džungle jsou nasnadě. O hereckých výkonech neherců se vlastně ani nedá mluvit, což nevadí, protože i zde vše vypadá reálně, pro nás bělochy by stejně žádný indián nemohl zahrát uspokojivého Lakomce nebo furianta. Vlastně je dobře, že aktéři snímku se nesnaží přehrávat, ještě by se z filmu mohla stát parodie.

Jedinými nedostatky fungujcího snímku shledávám diváckou předpojatost a zbytečnou zdlouhavost (139 minut). Jednoduchý a přímočarý děj zase disponuje výhodou dobré kamery a dynamického střihu, stejně jako určité Gibsonovi zručnosti v udržení divákovi pozornosti (práci mu usnadňuje atraktivita prostředí) a hlavně fungujícím ztotožnění se s hrdinou a budováním napětí (skutečně se máte proč bát, třeba o život těhotinky a jejího synáčka, stejně jako o "Kočičího pracku"). Kromě několika veselých okamžiků na začátku vyprávění, když ještě vesnička prosperovala, jsem se docela dobře bavil v samotném závěru, kdy se uprchnuvší Jaguáří tlapa rozhodne a na svém písečku se postaví přesile pronásledovatelů (jejich šéfovi zabije při útěku syna, proto jsou na něho rozzlobeni). Vzpomněl jsem si totiž na stejný posun, když se Arnie uráčil sejmout Predátora.

Pokud se rozhodujete, zda-li na Apocalypto jít, pak vám říkám, že neuděláte žádnou velkou chybu, když půjdete. Pouze si doma nechte předsudky z doslechu. Čeká vás opravdu dobře natočená akční jízda, k jejíž dokonalosti chybí pár drobností a razantní zkrácení stopáže. Osobně jsem se královsky bavil a když už se nic nedělo, tak bylo po čem koukat (jenom ňadra indiánek byla skoro pořád mimo dohled oka kamery).

Apocalypto
Drama / Dobrodružný / Historický / Akční
USA, 2006, 138 min
Režie: Mel Gibson
Hrají: Rudy Youngblood, Raoul Trujillo, Dalia Hernandez

Galerie na CSFD

Jan Pechanec


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...