25.6.2022 | Svátek má Ivan


EDITORIAL: Zvířetníci, čtenáři, akademici...

1.3.2010 9:05

US Army I want you for SardenTOPlistVážení čtenáři Sardenu - sci-fi rubriky Neviditelného psa,

dnes bych se rád pozastavil u několika příjemný i méně potešujících novinek, plánů a přání.

Zajisté jste v sobotu 27. února se zklamáním četli řádky Dagmar Ruščákové, redaktorky tradičního Zvířetníku.

Stěhujeme se. Kdo se někdy stěhoval, ten to zná – je těžké se rozloučit, zvlášť když vám bylo s vašimi sousedy dobře. A sluší se jim nejenom poděkovat, ale i podělit se s těžkým rozhodováním a nadějemi z nového. 

Takže pojďme na to: k prvnímu březnu se Zvířetník stěhuje z Neviditelného psa na novou adresu. Ráda bych vám vysvětlila, co mě k tomuto kroku vedlo. (Dagmar Ruščáková)

Razantní krok založit stránky a opustit Neviditelného psa v něm blíže vysvětlila a já osobně její rozhodnutí chápu. Takový je život. Podobného kroku u Sardenu se nemusíte zatím obávat, ač netvrdím, že bych někdy nepřemýšlel, kam bychom mohli směřovat a zvyšovat uživatelský komfort, vás, čtenářů. V současné době se však blíží neuvěřitelné, kulaté, desáté výročí vašeho deníku o fantastice.

Společně s redakcí pro vás plánujeme, když už ne přímo týdny, tak alespoň tématická období, ve kterých se budeme více zaměřovat na určité fenomény. V současné době jste si určitě všimli, že s vydáním Ztraceného symbolu Dana Browna se objevila nejenom ukázka z tohoto čtivého románu, ale nahlédli jsme skrze článek Rytířské řády nejen ve středověku hlouběji do historie rytířských řádů. Tajných spolků se ještě dotkneme recenzemi na nejnovější Brownův román, provedeme vás Tajnými dějinami světa a nakonec nám Leonard Medek vysvětlí, proč si myslí, že žádné tajné spolky neexistují.

Zároveň se podíváme na zoubek krvesajícím tvorům známějším spíš jako upíři. V poslední době se velké oblibě těší romantické cykly amerických autorek, které dobývají plátna kin a nejspíš přitahují k četbě nemálo dítek školou povinných. Od Vánoc jsme nabídli několik recenzí na výše zmíněné romány a větší hustotu nemrtvých vám nabídneme v nejbližších dnech. Podrobně vás tak seznámíme s dílem Jenny Nowak a některými úspěšnými knižními cykly.

Na tomto místě pak je na místě moje omluva, že vás nechávám tak dlouho čekat na vyhlášení výsledků soutěží o ceny. V tomto směru jsem nabyl dojmu, že většinu z vás soutěžit nebaví, čímž bych vám nerad upíral tuto možnost. Pravdou však zůstává, že mi tato bohulibá činnost poněkud leze do peněženky a snažím se najít řešení problémů z hrazením poštovného a dalších výdajů tohoto dobrovolného projektu milovníků science fiction, fantasy a hororu. Druhým problémem je pak unáva ze zaměstnání, kterou znají určitě všichni pracující.

V plánu je toho opravdu hodně, nemějte strach, že bychom hodlali ustrnout ve vývoji. Snad dostatečným důkazem toho je i uplynulý rok, kdy se nám podařilo vydat přes tisíc článků, upevnit redakční tým, rozproudit diskuzi (prozatím je pozastavena možnost registrace nových členů z technických důvodů) a přilákat nové čtenáře.

V závěru pak připomenu, že i vy, pokud jste členy Akademie, můžete odměnit naše neutuchající úsilí, v přinášení bohatého informačního servisu, hlasováním pro náš/váš Sarden v kategoriích nejlepší médium (internetová média), antologie (antologie našich přispěvatelek), nejlepší teoretický text (krátké práce mimo beletrii) nebo editor/redaktor. Zejména hlasováním pro celý web odměníte desítky redaktorů, kteří čtou a píší naprosto nezištně a zadarmo. Dříve než uvedu čtyři želízka v hlasovacím kotli, bych rád poděkoval právě redaktorům a věrným přispěvatelům, kteří jsou páteří této rubriky.

Děkuji za vaši píli, podněty, vytvalost a pečlivost: Martine, Alčo, Zuzko, Mato, Jirko, Pagi, Šamane, Lament, Dreamchasere, Žlebi, Mílo, Henry, Vhrsti, Jardo, Hanino, Jano, Dejve, Marku, Dalmatine, Jajochu, Majkle, Šimi, Hawku, Valvale, Randalfe, Zdeňku, Ondro, Honzo "praotče trekkie", Jarko, pane Plevo, a všichni další, kteří nám ochotně posíláte informace o akcích, webech, fandomu, knihách.

Do hledáčku akademiků v prvním kole, se tak mohou dostat:

  • Rauschgoldová, Scarlett - Veselá, Hanina (eds.): Pěna dějin aneb Příběhy, které se nestaly(?) (Tribut EU)
  • Sarden (neviditelnypes.zpravy.cz/p_scifi.asp)
  • Míla Linc: Knihy pro budoucí spisovatele (Sarden)
  • Jan Pechanec (Sarden)

Zdeněk Rampas v nejnovějším orientačním seznamu SF produkce roku 2009, který vyšel jako speciální číslo Interkomu, uvádí:

Vyplněný hlasovací lístek prvního kola ASFFH prosím zašlete do 12. března 2010 na tuto adresu: Richard Podaný, Žižkova 407, Šestajovice, Praha-východ, 250 92 (případně odevzdejte osobně některému z členů rady Akademie: Richard Podaný, Zdeněk Rampas).

Předávání Cen Akademie SFFH se koná 15. května 2009, od 15.00 do 16.20 na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti.

Obvyklé údaje k tomuto ročníku a technické podrobnosti k hlasování najdete na zadní straně hlasovacího lístku, tak si je pečlivě pročtěte, škoda každého hlasu, který přijde nazmar vinou pouhé formální chyby!!!!!

Užitečné přehledy a ukázky tvorby za rok 2009 najdete na našich stránkách: www.asffh.xxx org.

Zdeněk Rampas

Těším se brzy načtenou na těchto stránkách, v naší diskuzi nebo redakčním e-mailu.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...