15.7.2020 | Svátek má Jindřich


DRBY: Stručně o kasovním propadáku Doom, CKČ Židů a Němců

28.10.2005 15:10

Ačkoliv minulý týden vydělal nejnovější film Doom, vytvořený podle předlohy počítačové hry, 15 miliónů dolarů (dnešním dnem 18,7 m. $), čímž se stal v box office hodnoceních lídrem, přesto to musí být pro tvůrce zklamání.

Náklady na vytvoření této sci-fi akčňárny činily 60-80 miliónů "mrtvých prezidentů". Producenty čeká asi hodně dlouhá doba čekání, než se jim náklady vrátí. Podle nízkého hodnocení filmu to bude nejspíš výlet na milión let.

Zaměříme-li se na ostatní sffh filmy poslední doby, pak stojí za zmínku Charlie a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory, 457,8 m. $), Ostrov (The Island se 160 m. $, Wallace a Gromit (Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit, 112,4 miliónů $).

Absolutní špičkou je pro letošek SW: Episode III - Pomsta Sithů, která stála 113 m. $ a utržila 848,4 m. $. V závěsu je Válka světů s 587,7 m. $ (náklady 132 m. $). Třetí místo patří květnovému, animovanému Madagaskaru s 520,4 m. $. Čtvrté místo patří pohádce Charliemu s nejspíš nejvyššími letošními náklady 150 miliónů. Samozřejmě uvidíme nakolik přijdou očekávané Kroniky Narnie.

Čas od času je pěkné vzpomenout si, že existují i jiné destinace sffh fanoušků, než-li v bývalém ČSSR, Polsku, USA a Velké Británii. Možná vás to nenapadne, ale i Židé si rádi přečtou nějakou pěknou knihu a určitě i něco pěkného vytvoří. V Tel Avivu se 20. října 2005 konalo národní setkání fanoušků sf s názvem ICon (Israeli Convention probíhá od roku 1997) a na něm se vyhlašuje obdoba naší Ceny Karla Čapka nazvaná The Geffen Award.

Název byl vybrán na počest Amose Geffena (+ 1998), který byl nejvýznačnějším izraelským překladatelem a editorem. Cena je každoročně udělována ve čtyřech kategoriích: Nejlepší přeložená sf kniha, Nejlepší přeložená fantasy kniha, Nejlepší původní povídka a Nejlepší román nebo sbírka. Docela rád bych si přečetl nějaký překlad z heberejštiny a prolomil tak jisté kulturní ledy.

Letos Geffenovu ceny získaly následující práce:

 1. SF překlad - Childhood's End / Arthur C. Clarke; Translated by Didi Chanoch, Yanshuf Press
 2. Fantasy překlad - Transformation / Carol Berg; Translated by Didi Chanoch, Graff Publishing
 3. Původní povídka - The Perfect Girl / Guy Hasson; Dreams in Aspamia magazine, Translated by Vered Tochterman
 4. Původní román - End's World / Ofir Touche Gafla; Keter Publishing

Pro více informací se mrkněte na stránky Israeli Society for Science Fiction and Fantasy.

Deutscher Phantastik Preis dává tušit, že se jedná o sf ceny udělované u našich západních sousedů, tedy ve Spolkové republice Německo. Tyto ocenění jsou podobně jako Hugo voleny samotnými fany, letos byly výsledky uvolněny 22. října. Pro kompletní informace o pořadích a nominacích navštivte http://www.deutscher-phantastik-preis.de/, na tomto místě vám představíme letošní vítěze.

 • Nejlepší Román: Der Krieg der Zwerge, by Markus Heitz
 • Nejlepší Románový debut: Lycidas, by Christoph Marzi
 • Nejlepší Zahraniční román: The Dark Tower VII: The Dark Tower, by Stephen King
 • Nejlepší Krátká povídka: Quantenmuell, by Andreas Eschbach
 • Nejlepší Antologie: Der Atem Gottes - Visionen 2004, edited by Helmuth W. Mommers
 • Nejlepší Cyklus: Perry Rhodan
 • Nejlepší Non-Fiction kniha: Das Science-Fiction Jahr
 • Nejlepší Komiks: Spider-Man
 • Nejlepší Výtvarník: Dirk Schulz (udělovaná umělcovi za přebal knihy)
 • Nejlepší Audio kniha: John Sinclair
 • Nejlepší Německá sffh stránka: Phantastik-News.de
redakce


Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...