21.10.2021 | Svátek má Brigita


DRBY: Nejotravnější z nejotravnějších a nejlepší z nejlepších

26.6.2006

Jar JAr BinksJar Jar Binks je bezkonkurenčně tím nejotravnějším stvořením, co se kdy zjevilo na filmovém plátně, a císař Palpatine je zase pro změnu skvělý herec. Tak by se daly stručně shrnout zprávy posledních dní, týkající se Hvězdných válek.

Britský filmový server LoveFilm.com uspořádal vcelku neobvyklou anketu – volbu nejotravnější filmové postavy všech dob. Hlasování asi 5000 filmových fanoušků, které bylo zveřejněno ve středu 22. června, pomyslnou korunu pro největšího otravu nasadilo právě Jar Jarovi. Na druhém místě skončila „svobodomyslná americká svůdnice“ Carrie z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb a „bronz“ získal Mr. Bean.

Výsledky asi nejsou až tak překvapivé, ve všech třech případech se jedná o postavičky, které jedni nekriticky zbožňují a jiní je nemohou vystát. Podle výsledků to ale vypadá, že těch druhých je podstatně více. No, co si budeme namlouvat – někteří z nás viděli všechny příhody pana Beana tolikrát, že je znají nazpaměť, zatímco jiní ostentativně vypínají televizi sotva se na ní tato figurka objeví. A lidí, kteří počítačem nadesignovaného, nešikovného a děsně užvaněného gunganga nesnášejí, je nejen v českých zemích dost a dost. V mém okolí určitě podstatně víc než těch, co nenávidí pana Beana. Fanoušci po celém světě na Jar Jara nadávají kudy chodí, ale mají smůlu. Toto stvoření je oblíbencem hlavního tvůrce celé ságy George Lucase, který proto odmítl vyslyšet přání mnoha z nich, aby Jar Jara už konečně (když ne v Epizodě II, tak aspoň v Epizodě III) zprovodil ze světa, dle těch sadističtěji naladěných pokud možno nějakým obzvláště bolestivým a nepříjemným způsobem. Nepomohla dokonce ani skladba s výmluvným názvem Jar Jar Binks Must Die. Lucas má zkrátka a dobře na nešikovného gunganga prostě slabost a navíc dobře ví, jak velmi jej milují děti, které z komerčního hlediska nejsou zrovna zanedbatelnou diváckou skupinou. Těžko říci zda kvůli nim se v Epizodě II Jar Jar Binks stal kromě komické figurky i postavou, která vcelku zásadním způsobem ovlivní dějiny v „předaleké galaxii“, protože navrhne Senátu schválení mimořádných pravomocí pro Nejvyššího kancléře Palpatina.

PalpatineTo, že filmový představitel tohoto charismatického zloducha Ian McDiarmid je vynikajícím hercem, není těm zasvěcenějším fanouškům věcí nikterak neznámou. Měli jsme možnost jeho umění ocenit v mnoha dalších filmech (namátkou Špinaví a prohnilí lumpové, Ospalá díra, Čas smyslnosti), v televizním miniseriálu Karel II – Vášeň a moc nebo třeba v jedné z epizod seriálu Profesionálové.

Jeho hlavní doménou však zůstává divadlo. Je považován za jednoho z nejlepších klasických shakespearovských herců současnosti a může se pochlubit vcelku úctyhodnou sbírkou rozličných ocenění za své divadelní role. Ovšem nejen to – jako umělecký režisér dovedl během dvou desetiletí pozvednout upadající divadlo Almeida v severolondýnském Islingtonu natolik, že nejen, že je nyní kritikou velmi příznivě hodnoceno, ale o hostování něm se ucházely a stále ucházejí mnohé hollywoodské hvězdy. V roce 2002 sice své působení v Almeidě ukončil, ale ačkoli již je ve věku považovaném za důchodový, herectví rozhodně „na hřebík“ nepověsil.

Poslední z významných ocenění jeho divadelní práce mu přibylo do sbírky 11. června, kdy si převzal v New Yorku cenu Tony za svůj výkon v divadelní hře Faith Healer.

Darth Zira


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...