22.10.2020 | Svátek má Sabina


CENY: Výsledky cen Albatros

1.5.2009 0:05

Albatros 2008 Jiří Kahoun 2TOPlistCenu Albatros 2008 za celoživotní práci s dětskou knihou získal Jiří Kahoun.
Nakladatelství Albatros udělilo výroční ceny za uplynulý rok celkem v devíti kategoriích, zvláštní cenu získal New York Zdeňka Mahlera a Vladimíra Fuky.

ALBATROS nakladatelství, a. s. dnes večer rozdělovalo výroční ceny za rok 2008. Během slavnostního vyhlášení v Klubu Lávka se celkem jedenáct spisovatelů, ilustrátorů, grafiků a překladatelů stalo držiteli ocenění, jehož prestiž se odvozuje nejen z šedesátileté tradice trvání nakladatelství a těchto cen, ale především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, které tato cena vyjadřuje.

Hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou získal spisovatel Jiří Kahoun, který je znám především jako autor Včelích medvídků. Spisovatel Jiří Kahoun (*1942) se narodil v Praze, ale dětství strávil ve vesnici pod Orlíkem, která je nyní zatopena. Ani jeho zaměstnání nebylo jednotvárné. Vystudoval obor rytec kovů, ale pracoval jako traktorista, aranžér, kameník, zedník, výtvarník, technický redaktor a jeden čas pálil dřevěné uhlí. Psaním, které je současně jeho největší koníček, se zabývá od osmnácti let a na svém kontě má již přes dvacet knih. Patří mezi ně vedle televizními večerníčky proslavených Příhod včelích medvídků i další knihy, které vydává v Albatrosu – z posledních let jmenujme O mašinkách - Pohádky na kolejích či Pro zvědavá ouška. Cenu ALBATROS 2008, která ho řadí po bok dalších legendárních autorů a výtvarníků, mu předal Michal Krejčí, generální ředitel a předseda představenstva ALBATROS nakladatelství, a.s.

Albatros se u příležitosti 60. výročí svého založení navrátil k tradici vyhlašování literární soutěže o nejlepší původní českou prózu. Cílem ceny je inspirovat autory k vytvoření mimořádného literárního textu, který bude určen pro věkovou skupinu dětí a mládeže. Tématem 1. ročníku je příběh současných dětí a uzávěrka odevzdání rukopisu je stanovena na 30. listopadu 2009. Vítěz bude odbornou porotou vyhlášen na následujících nakladatelských cenách v dubnu 2010. Oceněná próza vyjde v roce vyhlášení vítěze v nakladatelství Albatros a vítěz získá finanční odměnu.

Součástí slavnostního večera bylo i vyhlášení pěti nejprodávanějších knih roku 2008. Podle očekávání dominovaly knihy J. K. Rowlingové; sedmý díl Harryho Pottera byl podle všeho vůbec nejprodávanější knihou na českém trhu v loňském roce. Dobře si vedl i Malý princ, který obhajoval loňské prvenství v žebříčku, první díl cyklu Merde Stephena Clarka a Děti z Bullerbynu, klasika z pera Astrid Lindgrenové.

SEZNAM OCENĚNÝCH

Cena ALBATROS 2008

 • Jiří Kahoun

Cena za počin roku respektující tradice Albatrosu

 • Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne Ondřej NeffZdeněk Mahler, Vladimír Fuka – New York

literární text pro děti do 9 let

 • Martina Komárková - O pastelce bez barvy

literární text pro děti a mládež nad 9 let

 • Ondřej Neff - Dvacet tisíc mil pod mořem

literární text - vzdělávací a pro dospělé

 • Josef Čermák - Prahou Franze Kafky

literární překlad

 • Pavel a Vladimír Medkové - Harry Potter 1 – 7

ilustrace pro děti do 9 let

 • Harry Potter a relikvie smrti J. K. RowlingováMarkéta Laštuvková - O pastelce bez barvy

ilustrace pro děti a mládež nad 9 let

 • Jindra Čapek – Špalíček lidových písní

grafická úprava

 • Jakub Požár - Darren Shan - řešení celé řady

SEZNAM NOSITELŮ CENY ALBATROS ZA CELOŽIVOTNÍ PRÁCI S DĚTSKOU KNIHOU

 • 1999 - Jindřich Kovařík
 • 2000 - Miloš Macourek a Adolf Born
 • 2001 – Zdeněk Miler
 • 2002 - Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana
 • 2003 - Markéta Zinnerová
 • 2004 - Jiří Běhounek
 • Bajky barda Beedleho J. K. Rowlingová2005 - Jiří Žáček, Vojtěch Steklač
 • 2006 - Václav Kabát
 • 2007 - Ljuba Štíplová
 • 2008 – Jiří Kahoun

Seznam nejprodávanějších titulů za rok 2008

 1. J. K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti – 173 564
 2. J. K. Rowlingová: Bajky barda Beedleho – 33 842
 3. Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ – 13 115
 4. Stephen Clarke: Merde! Rok v Paříži – 9849
 5. Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu – 9606

PROFIL JIŘÍ KAHOUN

Albatros 2008 Jiří Kahoun12. 3. 1942 Praha (žije v Berouně)

Ač rodák z Prahy, dětství prožil ve vesnici na břehu Vltavy, která se dnes nachází na dně Orlické přehrady. Odmalička rád kreslil a tato záliba ho přivedla do Školy uměleckých řemesel v Turnově. Zde si v oboru rytec kovů prohloubil znalosti o výtvarném umění a také začal s prvními literárními pokusy. Vystřídal několik bydlišť a devatero řemesel (od traktoristy přes aranžéra, kameníka, výtvarníka i stavebního dělníka… až po technického redaktora; jednu dobu dokonce pálil dřevěné uhlí, od roku 1990 spisovatel), ale vždy si našel čas pro psaní. Kromě literatury se věnuje i výtvarné tvorbě. Obrázky beze slov uveřejňoval v různých novinách a časopisech. Podílel se na společných výstavách berounských výtvarníků a měl několik výstav samostatných (např. Beroun 2003, Praha 2004). Město Beroun vydalo reprodukce jeho kreseb jako pohlednice, ilustroval dvě své knihy.

Publikoval v časopisech (Mateřídouška, Sluníčko, ale také v Květech a Vlastě). Spolupracuje s rozhlasem (pohádka Nos vynálezce) i televizí (např. námět a podíl na scénáři oblíbeného večerníčku Příhody včelích medvídků, seriál Toronto TomKocour z Ameriky podle autorovy stejnojmenné knížky z roku 1993). V Krátkém filmu Praha natočila Šarlota Zahrádková-Filcíková podle pohádek z knihy Pískací kornoutek animované filmy, např. Had je mašinka (1986), Hroší maminka je tatínek (1989).

Ukázky z jeho tvorby pro děti jsou zastoupeny v čítankách a ve výborech (Pohádky pro každý den, Knížka za vysvědčení).

Jiří Kahoun píše jak pro dospělé, tak pro děti.

Dětské knihy: Pískací kornoutek (Albatros, Praha, 1984;spousta krátkých pohádek, k nimž ilustrace vytvořil M. Jágr); Největší rybáři (Panorama, Praha, 1985); Zvířátka z Malinovépaseky (Albatros, 1985), Zvědavé káčátko (tamtéž, 1986);Ze zahrádky dozahrádky (tamtéž 1989);Školník Kulda je jednička (tamtéž 1990), Příhody včelíchmedvídků(Kalich, Praha 1991; další vydání s notami Petra Skoumala a texty písní Zdeňka Svěráka Albatros, 2002); Toronto Tom – kocour z Ameriky (Arcadia, Praha, 1993); Můj děda hastrman (Mht, Praha, 1993); Nikdo mě nemá rád. Pohádka o medvídkovi (Baroko &Fox, Beroun, 1994); Golem (Kalich, Praha 1997); Autíčko Tydýt (Albatros, Praha, 1998);Bráška je taky ježek(Olympia, Praha, 2000); Ustrašená strašidla(Albatros, Praha, 1999); Moucha roku (tamtéž 2000); Příhody včelích medvídků (2002); Včelí medvídci od jara do zimy (2005); Zevlouni (2006); O mašinkách. Pohádky na kolejích (2007); Pro zvědavá ouška (2008); Jak se mají včelí medvídci (2009).

ALBATROS nakladatelství, a. s. vydalo na českém knižním trhu od svého vzniku v roce 1949 (do roku 1969 pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy) již více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků. V roce 1964 bylo jedním ze 7 světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v italské Bologni. V současné době vydává nejenom pro dětské čtenáře takřka 200 knižních titulů ročně a vedle nich i audionahrávky na CD a interaktivní encyklopedie na CD-ROM. Je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Radovan Suk


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...