26.10.2021 | Svátek má Erik


CENY: Nominace na Hugo Awards 2010 zahájeny

7.1.2010 9:05

Hugo Award logo 12TOPlistV pátek 1. ledna 2010 bylo oficiálně zahájeno nominování soutěžících do jednotlivých kategorií cen Hugo. Letošní nominace může udělovat kdokoliv z nás na základě zaplacení poplatku nebo vstupného na 68. Worldcon (letos Aussiecon 4 v australském Melbourne ve dnech 2.-6. září 2010).

Historie udělování ceny Hugo sahá až do roku 1953, kdy se poprvé udělovala v sedmi kategoriích a v hlavní románové ji získal román Alfreda Bestera Zničený muž. Každoročně se pak uděluje od roku 1955. Během let se počet kategorií (i jejich názvy) různě měnil, přesto byl vždy oceněn nejlepší román. Hugo Award je udělována výhradně návštěvníky conu na základě nominací registrovaných členů (narozdíl od Nebula Award udělovanou profesionály ze SFWA). Od roku 1996 se začala udělovat doprovodná ocenění pod názvem retro Hugo, která připomínají 50 let staré práce a zásluhy. Retro Hugo se uděluje každých pět let (zatím za roky 1946, 1951 a 1956). Symbolem ceny se stala soška rakety a v minulém roce bylo vybráno její oficiální logo (viz obrázek vpravo).

Letos se ceny Hugo mohou udělovat až v 16 kategoriích (z toho jednu zvláštní udělují pořadatelé Worldconu) plus ocenění Johna W. Campbella pro nejlepšího nováčka (není Hugo, ale je udělována souběžně na Worldconech). Seznam ustanovení, práv a povinností naleznete zde (kategorie jsou popsány v bodě 3). Letos byla částka na členství a právo volit stanovena na 50 dolarů, přičemž můžete využít i možností elektronického formuláře zde (účast na Aussieconu 4 stojí 225 dolarů, děti od 6 do 16 let 32 dolarů a mrňata do pěti let mají vstup zdarma).

Do nominovaných je možné zařadit pouze díla v anglickém jazyce vydaná v roce 2009 - včetně překladových (počítá se rok vydání překladu a ne originálu), což znamená, že by při dostatečné vůli čtenářů těchto stránek mohl být nominován například Jiří Kulhánek (za Noční klub). Nebyla by nominace dalším úspěchem české fantastiky? ;-)

Nezbývá než dodat, že nominovat mohou registrovaní zájemci do 13. března 2010.

(podle http://www.aussiecon4.org.au/ a www.thehugoawards.org/2010/01/nominatons-open-for-2010/)

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...