13.8.2022 | Svátek má Alena


AKCE: Ručníkový den - 25. května

20.5.2009 12:05

TOPlistHele, sasuješ toho húpyho Douglase Adamse? To ti byl teda frúd, kterej fakticky věděl, kde má ručník.

Pokud jde o ručníky, Stopařův průvodce po Galaxii o nich říká hned několik věcí. Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu - můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Karkrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás - blbá jak tágo, ale zato značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.

Douglas Adams 2Zveme vás, abyste se připojili ke svým spolustopařům v oslavě díla Douglase Adamse a jeho fantazie. Přidejte se k Ručníkovému dni, abyste projevili svůj dík humoru a pochopení, které Douglas Adams vnesl do všech našich životů.

Dne 10. května 2001 zemřel na srdeční mrtvici britský spisovatel Douglas Adams ve věku 49 let. Má po celém vesmíru milióny fanoušků, kteří pořádají 14 dní poté vzpomínkovou akci - TOWEL DAY, Ručníkový den.

Život není o smrti a Adamsovo dílo dál přináší potěšení a smích, dál je smyslem života 42 a užitečnost ručníku také oceňujeme denně. Proto oslavme Ručníkový den, vytáhněme svoje sváteční ručníky, nosme je viditelně celý den a všude a poznejme své spolustopaře :-)

Pražský sraz

 • Letošní sraz na Ručníkový den se v Praze koná 25. 5. 2009 pro změnu opět na zahrádce na Letné (mapa). V 18:00 začíná recitace Vogonské poezie, k níž jsou srdečně vyzváni jak dřívější recitátoři, tak noví zájemci, kteří se mohou o detaily přihlásit v klubu Ručníkový den na Lopuchu.

 • A protože je to pondělí, odehraje se již v neděli od 17:00 předakce v klubu Cross v Holešovicích (mapa), na níž se budou především promítat zkrácené super8 verze klasických sci-fi filmů a bude se recitovat ještě víc nesmyslné poezie než obvykle.

  Vstup je samozřejmě zdarma pro všechny, ale kamarádům říkejte, že pouze s ručníkem a ještě u vchodu vyslýcháme, jestli s ním dotyčný chodil celý den.

Brněnský sraz

 • Sraz bude velmi tradičně v zahradní restauraci Plzeňský dvůr, stůl číslo 42, od 17 hodin.

Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Tak například když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoli ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou "ztratil". Onen paďour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou Galaxií, žít v drsných podmínkách a za pár šupů, porvat se s osudem a přeprat ho, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat.


Douglas AdamsRekapitulace:

Co mám dělat?

 • Po celý den s sebou viditelně nosit ručník jako poznávací znak správného stopaře.
 • Ručník má při celé akci důležitý význam, podle něj se příznivci mezi sebou snadno navzájem poznají.

  "Dovol, abych se představil," promluvil znovu muž. "Já jsem Rústa, a tohle je můj ručník."

  "Ahoj, Rústo," řekl Zafod. "Ahoj ručníku," dodal, když mu Rústa předložil ohavný starý květovaný ručník. Zafod nevěděl, co s ním, potřásl mu tedy jedním cípem.

Douglas AdamsKdy to mám dělat?

 • 25. května 2009

Kde to mám dělat?

 • Všude.

Proč ručník?

 • Jiní stopaři pokládali za vhodné si ručníky nejrůznějšími způsoby upravovat, vetkali si do nich například nenápadné nástroje a pomůcky, a dokonce i počítačové vybavení. Ford byl purista. Měl rád jednoduché věci. Nosil u sebe běžný ručník z běžného obchodu s bytovým textilem.
 • Navštiv http://rucnik.ic.cz.

Pokud stále váháte, zda zítra vzít ručník s sebou, snad vám pomůžou povzbudivá slova propagátorů akce.

Ano, opravdu byste měli celý den nosit ručník s sebou. Okolí vás může otravovat nebo vás mít za blázna, ale pak jen stačí schovat se za svůj ručník, dokud ti otravové neodejdou. (Tito lidé jsou nepředstavitelně tupí a myslí si, že když je nevidíte, nevidí ani oni vás - blbí jak tágo, ale jinak nebezpeční.)
Ale vážně, pokud ještě chodíte školy, vysvětlete svým učitelům, co děláte. Pravděpodobně toto gesto velkému literárnímu mozku ocení. Upřímně, řekněte jim to v předstihu. Také by vás mohli překvapit tím, že si sami přinesou ručník. Možná nebudou v některých zaměstnáních tak chápaví, ale za pokus to stojí. Pokud se vás někdo zeptá, co děláte s ručníkem, řekněte mu, ať si koupí knihu.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...