8.5.2021 | Den vítězství


Diskuse k článku

PRÁVO: Znovu tu máme ideozločin

Tak nám pražská policie zřídila oddělení pro potírání terorismu a nenávisti. Řečeno slovy Deníku N, členové týmu budou mimo jiné vyhledávat nenávistné příspěvky na internetu. Zase jsme tedy o krok blíž utopické budoucnosti, kde se všichni mají rádi a na vzácné výjimky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 4.5.2020 12:00

Ano, tvoje příspěvky o Klausovi tady chápeme jako posedlost. Stačí? :-D

R. Langer 4.5.2020 11:59

No, a protože ty zdravý rozum nemáš, opak je pravdou. :-D

R. Langer 4.5.2020 11:57

Tak mu otevřeně říkejte, že jestli to zkusí, mohli by zabít jeho. To je podle mě adekvátní odpověď. :-P

J. Jurax 4.5.2020 11:52

Jistě.

Nicméně problém je v hranici, za níž se z vyjádření názoru stává výzva k nenávisti a násilí. Ta hranice je neostrá a pohyblivá jak pulec, určovaná ideologicky a politicky.

Bijte nácky! Bijte komunisty! Bijte černochy! Bijte policajty! Bijte ekologické aktivisty! Bijte mužská šovinistická prasata! Bijte feministky! Bijte hlasatele nenávisti! Bijte kapitalisty! Bijte luzu! Bijte vítače! Bijte rasisty! Bijte pravdoláskaře! Bijte politiky! Bijte násilníky! Bijte zrádce! Bijte ničitele životního prostředí! Bijte popírače klimatické změny! Bijte hlasatele klimatické změny! Bijte zločince!

Co myslíte, za kterou z těchto emocionálních výzev veřejně vyjádřených Vás v současnosti nejspíš zavřou co propagátora násilí a nenávisti? A to ještě neuvažuji, že názor nemusí být vyjádřen tím explicitním "Bijte", ale kulantně zaobalen do mnoha méně razantních slov.

P. Brich 4.5.2020 11:44

Ano.

P. Brich 4.5.2020 11:35

Každá svoboda končí se zákazem svobody slova. Demokracie se právě svobodou slova ochrání sama. Proto každý diktátor a totalita začíná nejprve tříděním slov na správná a nesprávná s logickým vyústěním v zákaz svobody slova.

Ochrana musí být před vyzýváním k násilí. A pro nedostatek životních zkušeností musí být samozřejmá ochrana dětí.

Že se do třídění slov zatahuje policie, je signifikantní. Souhlasné mlčení s. Hamáčka.

P. Brich 4.5.2020 11:15

Vachmajstr putimské četnické stanice P. Victorin odhalivší ruské špiony Švejka a Pružinského musí přece zdravý rozum mít. Jinak by je přeci nemohl odhalit!

J. Skála 4.5.2020 11:11

Prosím, nekrmte trolla!

J. Skála 4.5.2020 11:09

Prosím, nekrmte trolla

V. Braun 4.5.2020 11:08

Dejte sem prosím odkaz na nějaký projev LGBT komunity, kde LGBT komunita "vybízí děti k přání změnit pohlaví a dokonce toto realizuje", děkuji.

P.s. Někdo zde někde v diskusi zmínil, že řada lidí si bohužel svobodu slova vykládá jako svobodu lhát.

V. Petr 4.5.2020 11:02

Např., dnešní německé soudy jsou schopny považovat podpalování synagog za "pochopitelný výraz odporu proti Izraeli," což je argument, který použil soudruh Göbbels k ospravedlnění Křišťálové noci.

Z. Lapil 4.5.2020 10:59

"Nespokojení lidé budou čím dál více nuceni používat různé jinotaje a ani to jim nebude muset pomoci".

Moc pěkně to formuloval Nohavica v časopisovém rozhovoru (Mladý svět),někdy za perestrojky: "Existují odborníci, kteří hledají v písničkách to, co tam není. A protože jsou to odborníci, většinou to tam najdou".

V. Petr 4.5.2020 10:59

To, co teď vládne v Evropě je zrůdnost, mnohem HORŠÍ, než Mussoliniho fašismus. Dnešní EU je např. mnohem antisemitističtější, než byl fašismus předtím, než se Mussolini spojil s Hitlerem...

V. Petr 4.5.2020 10:57

V USA až do počátku 60 let 20 století nebylo ani toto trestné! Trestná byla ač fyzická aktivita v tomto směru. Dokonce tam mohla působit nacistická strana...

V. Petr 4.5.2020 10:54

LGBT komunita, resp. její "profesionální" část JSOU ZLOČINCI. Zločinem je např. otravovat svou úchylkou děti PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU, neřku li vybízet je k přání změnit pohlaví a dokonce toto realizovat!

Š. Hašek 4.5.2020 10:20

Tak, tak, pane Nový.

Slovo není tyč, nůž, kulka.

To, že někdo slovem rozhádá rodinu a milionové dědictví. Rozdělí politickou multikoalici (!!!!). Udělá zlou krev ....... to není trestný čin.

Slovo štvalo Goebbelse, dneska Kalouska a Šabatovou. Zajímavé, že vždy jen určité slovo, určitá slova!!!

V. Braun 4.5.2020 10:17

Takže slovo není výzvou k násilí? Ani když někdo bude otevřeně říkat, že toho a toho, nebo ty a ty, je třeba zabít?

Š. Hašek 4.5.2020 10:15

Nesouhlas!

Internet blondýn a facebooků není oficiální informační zdroj. Rostoucí tukové polštáře a škodlivost vajec není poplašnou zprávou! Myslím to vážně!

V. Braun 4.5.2020 10:14

Pane Jaroši, děkuji za reakci. Přečtěte si prosím můj příspěvek ještě jednou. Nikde se tam nevyjadřuji na podporu zpřísnění zákonů ohledně projevů. Na zákazy mám rozporuplné názory protože proti sobě jsou dva požadavky, na svobodu slova a na ochranu demokracie. Zákony "o projevech" jsou často hodně gumové a těžko zabránit jejich zneužití. Ovšem bezbřehá svoboda slova obvykle vede k tomu, že nějaký demagog poblázní lidi, kteří ho zvolí, a on si následně tu moc přivlastní.

Takže příspěvek výše se týká jen tvrzení autora z článku a že autor poněkud ohýbá realitu aby to podpořilo jeho tvrzení. Nic více.

K. Křivan 4.5.2020 9:42

Ano, státní korporativní socialismus vládne v Evropě. Krátce a srozumitelně řečeno - fašismus.

P. Lenc 4.5.2020 9:31

Korporátní socialismus, čili fašismus.To je...

Š. Hašek 4.5.2020 9:31

Svoboda slova není ani náhodou výzvou k násilí.

Kontrola pouhých slov je celkem krátkou cestou k násilí.

Vyzkoušeno. A modernohlupáci se opět domnívají, že slovo (samozřejmě, že nikoliv to jejich slovo) je ocelová tyč. "Celý vlak nadávek, drbů, nesmyslů, ....." nevydá za jeden nůž, pušku, ......

Ty neškodné nesmysly musejí být "zničeny" nějakým "donucovacím aparátem", začíná to kontrolou, tříděním, ......... potom nastupuje většinou pokutování, policie a nějaké "gardy správných slov", ty už s puškama.

K. Křivan 4.5.2020 9:19

Fašismus je italský název pro státní socialismus. Ten vládne v takřka všech zemích EU. Takže se dá řict, že EU je ........

P. Lenc 4.5.2020 9:10

Jó na občana musí být přísnost.To by tak hrálo, aby nejen myslel, ale dokonce se choval neideologicky.Mávátka budou i za nejhorší krize a alou do průvodu...Neomarxismus dobře ví kde se poučit.Jedna noha zelená, druhá rudá, kupředu k zářivě hnědé.

Š. Hašek 4.5.2020 8:59

Všechno (skoro) začíná tím, že vznikne úřad, který "dá štráf Haškovi, že si dovolil napsat (napsat, nemá v ruce ocelovou tyč), že by se paní Šabatová měla vrátit do školky. Podobně "Victorinovi, že píše nenávistně o spoluobčanu Haškovi/šaškovi".

Zkráceno.

Mám dojem, že od keců Hitlera k plynovým komorám byla klikatější cesta, než se nám naznačují dnešní moderní hlídači slušné mluvy. Jsou to noví Goebbelsové, nic víc a nic nového.

Zkráceno.

T. Hraj 4.5.2020 8:50

Dobrá poznámka. Ale ten etický základ (pokud je vůbec dnes ještě vůle nějaký pevný bod mít) musí být nějak formulován a následně také v jednotlivých konkrétních situacích interpretován. Obojí je příležitostí pro sofistické překrucování, kreativní výklady pojmů (rodina, stát, občan etc.)

Obávám se, že pokud ten etický základ není nevyslovenou samozřejmostí na pozadí, žádná jeho sebedemokratičtější kodifikace a implementace nepomůže.

R. Gramblička 4.5.2020 8:46

zato na vaši diagnózu zatím žádný odborník není a tak nám nezbývá, než si na vaše svérázné příspěvky zvyknout :-P

P. Staronový 4.5.2020 8:44

Nepochopí.

P. Staronový 4.5.2020 8:43

Úplné minimum je, nevolit ty, kteří by svobodu chtěli omezovat a také se sám chovat svobodně.

On tu na to totiž nikdo jiný není, než my, občané a voliči.

R. Gramblička 4.5.2020 8:42

vašemu příspěvku chybí právě ten zdravý rozum