16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

POLITIKA: On nám někdo v tichosti přepsal ústavu?

Od roku 1993 jsem žil v domnění, že má vlast je definičně demokratickým státem, demokratickou svrchovanou republikou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Karlík 4.8.2017 10:37

Re: Úsměvné

Well done a pod. je způsob úpravy bifteku, na jídelníčku se neuvádí, číšník se zeptá a Vy řeknete třeba, já chci taky ten veldan. Nezaměnit s ruským biftekem.

A. Alda 4.8.2017 10:34

Díky, pane.

Vystihl jste to přesně.

J. Šimek 4.8.2017 10:34

Re: A zapomel jste napsat,

Mě taky ne, byla to zrada.

J. Šimek 4.8.2017 10:33

Re: Blábol.

Vy jste argumentační gigant :o)

T. Hraj 4.8.2017 10:24

Re: zacyklení ?

Nejsem si jist, že "liberální principy jsou jasně definovány". Navíc slovo ́liberální ́ má dnes další (novělevicové) konotace. Toto slovo je částečně ukradeno pro specifické účely (mění se jeho význam), z čehož bych měl do budoucna obavu.

Z Vašeho výkladu stále nechápu, proč bychom měli k výrazu ́demokratické zřízení ́ doplňovat adjekivum ́liberálně ́.

P. Vaňura 4.8.2017 10:23

Demokracie s přívlastkem NENÍ DEMOKRACIÍ

A o tom, že Česko NENÍ DEMOKRATICKOU ZEMÍ, právě tak, jako není demokracií Německo nebo Švédsko NELZE POCHYBOVAT!

Demokracií nemůže být stát, kde nefunguje svoboda slova!

R. Tesařík 4.8.2017 10:20

Re: DISKUTABILNÍ!

No, je to poznámka ke tzv. liberálním zvěrstvům, jakože táta je máma...To funguje v krimu... pojď táto, pojď mámě vykouřit péro...O ostatním je to zbytečné množství slov.

P. Švejnoch 4.8.2017 10:20

Re: Úsměvné

Náhodou...

Tentokrát se musím postavit na stranu pana Rudolfa. Přirovnání pana Karlíka mi přišlo původně pěkné a případné, nicméně námitka pana Rudolfa je oprávněná. Biftek s přívlastkem není vždy karbanátek.

A protože se pan Rudolf při této příležitosti zdržel dalších úvah, které by se z jeho námitky daly odvodit na opřívlastkovanou demokracii (a s nimiž už bych, jak znám pana Rudolfa, souhlasit nejspíš nemohl), musím mu v tomto punktu dát za pravdu.

R. Tesařík 4.8.2017 10:17

Re: zacyklení ?

Na rozdíl od pana Jakla, se vy v tom poněkud plácáte..nezlobte se.

R. Tesařík 4.8.2017 10:16

Re: V Y N I K A J Í C Í

Věřte tomu, že si to uvědomuje naprosto přesně. Na rozdíl od vás, je moudrý.

V. Klepetko 4.8.2017 10:15

Re: DISKUTABILNÍ!

S tím bych souhlasil.

Sám Václav Klaus ten termín - "liberální demokracie" - nemá moc rád, ale vcelku s klidem ho akceptuje: http://institutvk.cz/clanky/949.html

Jen je třeba vždy chápat, že “liberální demokracie“ – to není nic jiného, než klasická parlamentní demokracie. A že skutečně jsou snahy naplnit tento pojem nevítaným levicovým obsahem. Za to ale tento zavedený pojem nemůže! A on je skutečně zavedený a všeobecně uznávaný, i na úrovni běžného vnímání voliče/občana:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Liber%C3%A1ln%C3%AD_demokracie

P. Han 4.8.2017 10:07

Re: DISKUTABILNÍ!

Řekl bych, že jde spíš o zneužívání tohoto slova těmi, kdo zavádějí "politickou korektnost".

V. Klepetko 4.8.2017 9:56

DISKUTABILNÍ!

Jste si jistý, že by Charles Louis Montesquieu s Vámi souhlasil? Byl to každým coulem LIBERÁL! Svobodu našel v Anglii... I díky němu máme v ČR, GB i v USA LIBERÁLNÍ stát. Naše demokracie, na rozdíl třeba od demokracie ve starověkém Řecku, je LIBERÁLNÍ!

Potlačování tohoto slova zavání snahou o jakousi politickou korektnost! Zapuzením slova se ale věci změnit nedají...:-))

M. Valenta 4.8.2017 9:56

Re: V Y N I K A J Í C Í

Dnes dobrý postřeh. Možná si to fakt neuvědomuje.

V. Klepetko 4.8.2017 9:48

Re: Nejhorší ovšem je,

Z pohledu "Svobodných" tu pravou svobodu nemáme, i já mohu mít řadu výhrad její "inkarnaci" u nás doma. Jistě ale uznáte, že v porovnání s Venezuelou nebo i Ruskem jsme státem řádově liberálnějěím a tedy i svobodnějším - prostě proto, že úroveň ochrany individuálních svobod je někde jinde!

Takže jsou i horší věci:-)))))))))))

P. Manda 4.8.2017 9:34

Re: Teď teda nerozumím

ono sr vám to horší.

V. Klepetko 4.8.2017 9:34

Re: Název a obsah

EU v současné podobě nesplňuje ani ty nejzákladnější požadavky, kladené na "liberální demokracii"!

Naproti tomu, když si odmyslíme praktickou politiku, tak institucionální JE ČR ve své současné podobě státem liberálním i demokratickým. Chybí už jen zákon o obecném referendu, jinak je sám systém vcelku dobrý...

P. Manda 4.8.2017 9:32

Re: Blábol.

vám přepsali vycházky ?

A. Alda 4.8.2017 9:30

V Y N I K A J Í C Í

Tak špičkový rozbor jsem už dlouho nečetl. Možná ani Vy sám si neuvědomujete, jak skvělou věc jste napsal. Smekám.

O. Musil 4.8.2017 9:26

Re: Překlad

No, liberární demokracie byl doposud poměrně jasný pojem a pokud vím, nikdo se ho nesnažil ohnout. Navíc zde má i překlad smysl.

Ale tak mě napadá, co takový liberární socialismus? Není to přesně ten Klausův a Jaklův úhlavní nepřítel? Pravda, do překladu bych se nehrnul. Ono samotných výkladů socialismů je na hodně tlustý slovník.

M. Prokop 4.8.2017 9:24

Nejhorší ovšem je,

že se o žádnou liberální demokracii nejedná, svoboda nám kvapem mizí různými přiblblými omezeními tu místními, tu bruselními.

Takže snad nám demokracie zůstane, ale liberální nebyla, není a nebude.

S. Donát 4.8.2017 9:22

Re: A zapomel jste napsat,

Nepřišlo mi to zrovna jako "chvíle remcání".

M. Kolář 4.8.2017 9:22

zacyklení ?

Mám pocit, že autor se ve svém psaní jaksi zacyklil. V prvních odstavcích svého článku definoval vcelku výstižně principy liberální ústavy a politického systému, aby v další části zpochybnil jako jediné nosné právě liberální chápání demokratické společnosti . Ve funkční demokratické společnosti je totiž nutné uvažování ve dvou rovinách, každý máme nějaké preference, konzervativec, liberál, socialista atd ,.. ale jsme rozhodnuti respektovat liberální principy které jsou jasně definovány ve své obecnosti jako prostor pluralitní soutěže v rámci liberální konstituce. Samotná dikce liberální konstituce je kompromisem mezi rigiditou a flexibilitou ale dostatečná rigidita musí být zajištěna vždy, hlavně s ohledem na materiální jádro ústavy. Nicméně, ústava demokratické společnosti je skutečně liberální a z liberální filosofie vycházející. Není produktem nacionalismu, socialismu ale ani třeba aristokratismu apod.. Je produktem liberalismu a konceptu svobodného participujícího občana. Pokud bychom dále prolongovali myšlenkové tendence autora, nalezli bychom nakonec demokratickou společnost jako zcela neschopnou obrany vůči všem známým konceptům nedemokratické uzavřené společnosti..

V. Klepetko 4.8.2017 9:16

Re: Tentokrát IVK trochu přestřelil

Díky za vlidnou reakci - snažil jsem se to ale přečíst poctivě.

P. Rudolf 4.8.2017 9:14

Re: Pokud si dobře vzpomínám,

"Bojím se o liberální demokracii." (Václav Klaus 1.8.2017).

Jakl dokonce často kritizoval jakousi "nedůvěru vůči klasické liberální demokracii" (směřovalo i vůči Havlovi). Hoši by si měli trochu ujasnit pojmy, či přestat papouškovat vše, co jim z ruské ambasády přinesou.

V. Klepetko 4.8.2017 9:13

Re: Tentokrát IVK trochu přestřelil

"Liberalni demokracie" není jedním ze způsobů, jak naplnit náš ústavní systém obsahem, ale je jeho podstatou. Stát je "demokratický" a je i "liberální", což v překladu znamená "svobodný".

"Ústavní liberalismus" je zavedený termín, nevidím důvod proč se ho vzdávat. Pokud tedy nechci zavést v ČR nějakou neliberální demokracii, - a takových je plná Afrika a i ve Venezuele se jí dobře daří!

Jaklův útok na toto slovo prostě odmítám!

F. Navrátil 4.8.2017 9:08

Název a obsah

Liberální demokracie je dobrý koncept. Ovšem nazývat současnou politiku doma nebo dokonce v EU liberálně demokrackou, to by chtělo mít básnickou licenci.

O. Musil 4.8.2017 9:05

Re: Pokud si dobře vzpomínám,

No právě, navíc Václav Klaus téměř v každém rozhovoru vidí všude kolem sebe ohrožení liberární demokracie. Takže bych řekl, že je jejím zastáncem. Ale možná se pan Jakl jen špatně podíval do slovníku nebo spíše zase jen potřeboval něco označkovat. To je jako s neomarxismem, což je přitom opradu mimořádně nesmyslný termín. Ale zní to dostatečně úderně. Pochybuji přitom, že by někdo z takto označených eurounijních politiků studoval po večerech Kierkegaarda nebo Sartra.

J. Brožek 4.8.2017 9:03

Re: Překlad

No, ono slovo socialismus vzniklo od slova sociální (societé, social) v překladu společenské. Mimochodem socialistická společnost je po tomto překladu společenská společnost, tedy totální nesmysl.

Tak to totiž vypadá, když ke slovům která mají svůj zpravidla nový význam, přiřazujete nějaký jiný - ať už podle jejich původu nebo podle svého výkladu.

V. Klepetko 4.8.2017 9:01

Re: Tentokrát IVK trochu přestřelil

"ČR":-)