1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

POLITIKA: Nižší důchod pro bezdětné nebude fér

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně mluvil o své důchodové reformě. Nalijme si čistého piva – její podstatou je, že lidé bez dětí budou mít menší důchod od státu, respektive si na něj prý mají více naspořit sami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 24.12.2021 9:37

Průběžný systém nemůže zkrachovat pokud nezkrachuje stát. Nějaké peníze vždy dostanete, platilo to i za protektorátu. Nikdo vám nezakazuje si na penzi šetřit.

Z. Lapil 24.12.2021 10:12

Já mám dojem, že po krátkém mezičasí jsme zase v situaci, kdy stát na důchody vyplácí víc, než vybral. Ale možná se zas na nějaký čas vrátí do plusu - ono skoro 50 000 mrtvých navíc, z naprosté většiny 60+, se na tom účtu projevit musí.

P. Dvořák 24.12.2021 13:09

KDYBY měl každý mrtvý 15.000 důchod, jako že nemá, tak to dělá ročně devět miliard. To je jak když prdne mucha.

Z. Lapil 24.12.2021 16:57

Ve státním rozpočtu určitě, v důchodovém to podstatné (ne vysloveně rozhodující) bude.

Ale díky za poznámku, fakt je, že bych čekal, že to bude víc.

J. Janotová 24.12.2021 11:14

Ano, průběžný penzijní systém zrušit (je za současných podmínek neudržitelný), ale bez náhrady. Proč nějaké osobní konto zaměstnance?

Každý ať se zařídí jak to jemu vyhovuje

J. Jurax 24.12.2021 11:47

Ano.

Má to jednu chybu. Toho, jemuž vyhovuje se nepostarat a k stáru zůstane bez prostředků, nelze nechat umřít hlady pod mostem a charita to neutáhne. Takže takový vyčuránek bude k stáru stejně žít z peněz a práce jinych.

J. Janotová 24.12.2021 15:25

No jo, bohužel máte pravdu.

J. Janotová 24.12.2021 11:44

Ale, ale. Takový výron nenávisti ve vánoční čas:-P:-P

P. Dvořák 24.12.2021 13:13

Vlákno vedoucí v této chvíli kamsi na předchozí stránku neumožňuje s jistotou zjistit, zda to bylo k mému příspěvku.

Ale pokud ano, jste příliš korektně pravdolásková. Reálný popis situace nemůže být láskyplný ani nenávistný. Vánoce na tom nic nezmění.

J. Janotová 24.12.2021 15:38

Reálný popis situace? Dovolte abych se zasmála. Tohle moožná šlo tak v 90. letech....Olaši, kteří to provozovali už se změnili na "počestné" majitele ubytoven a celých bytovek.

P. Dvořák 24.12.2021 18:17

Vy vůbec netušíte, co se děje a jaká je realita.

Ale vůbec!!!!

J. Janotová 25.12.2021 0:42

No jasně, nekoukám kolem sebe a nevím vůbec nic. Navíc jsem pravdoláskař sluníčkář a čert ví co ještě...Zatím co vy sledujete nájezdy bohatých cigošů jak plení pracáky....8-o

P. Dvořák 25.12.2021 5:36

Přesně tak! To jste vystihla naprosto dokonale. A jen žvaníte, abyste bez boje trapně neopustila svoje pozice.

Roky jsem se díval z okna pracoviště přímo na úřad práce. Ale nejde jen o to "dívání", to jen abyste věděla, že koukat kolem sebe znamená mnohdy o věci vědět úplné h.... Často jsem s úřednicemi spolupracoval, takže jich tam znám víc než dost a vím, jak to tam chodí. Také jsem byl u toho, když jich pár letělo, že si nestačily ani zabalit krámy do krabice.

Byly jako vy. Nic "neviděly, nevěděly", ale vidět a vědět měly. Rozdíl mezi vámi nebyl ani v tom, že si také myslely, jak jsou chytré.

J. Jurax 24.12.2021 1:50

Nesouhlas.

Bezdětní dostávají své důchody v našem průtočném systému díky odvodům dětí, které vychoval někdo jiný. A výchova dětí je velice finančně (i jinak) náročný špás, přičemž veškerá podpora od státu (placená mateřská, úlevy na daních či dětské přídavky) pokryje jen zanedbatelný zlomek nákladů na ně vynaložených. Tyhle peníze si pak můžou ti, kdož děti nevychovávali, ušetřit na důchod. Je zcela lhostejné, zda děti mít nechtěli či nemohli nebo jim to nějak nevyšlo, ty peníze jim prostě zůstanou.

A ano, lze namítnout, ze všichni si povinně platí sociální pojištění a měli by tedy mít důchod jen v závislosti na tom, kolik do systému vložili. To stejně nemají ani dnes, čím víc tam vloží, tím víc jsou obráni ve jménu nadekretované solidarity, ale to je jiná otázka teď sem nepatřící. Dokonce lze říci, že zejména ženy nebrzděné v kariéře mateřstvím, možná odvedou víc než kdyby ty děti měly. Ale furt zůstává základní problém - ty odvedené peníze jsou v průběžném systému dávno fuč a jejich důchod je plně závislý na daňových poplatnících, na jejichž nákladech na výchovu se bezdětní nijak nepodíleli. A když poplatníků nebude dost, letadlo spadne.

Mne osobně by se nejvíc líbil způsob, když by jistá část - tak třicet i víc procent - sociálního pojištění pracovníků šla přímo do důchodů těch, kdož je vychovávali, tedy rodičů. Kdo do svých dětí investoval, dopřál jim vzdělání a dobře je vychoval, takže hodně vydělávají a tedy hodně odvádějí na pojistném, bude profitovat, kdo vychoval byť i půltuctu lemplů žijících z dávek dostane kulové a kdo nevychoval nikoho, má mít našetřeno. No a kdo vychoval děti, jež nejsou účastny na našem sociálním pojištění třeba proto, že žijí v zahraničí, má smůlu. Tohle by bylo třeba domyslet.

A nakonec - argumentovat v zemi, kde domorodců kvůli nízké porodnosti ubývá vysokým počtem lidí na Zemi je hovadina. Ti lidi někde z Bangladéše nebo z Nigérie nám na důchody dávat nebudou.

J. Strakoš 24.12.2021 6:22

Přesně tohle mě při čtení článků napadlo taky - systém důchodů je nastaven jako průchozí, což má výhody např. pro odolnost vůči inflaci a také nevýhody - nespravedlivé hození do jednoho pytle lidi, co celý život měli různé příjmy.

To, co navrhujete bych viděl jako příležitost v podpoře pracující další generaci - aby princip celé této hry byl nastaven tak, že výhodné by bylo mít dobré vztahy se svými pracujícími potomky. Protože tento systém se historicky osvědčil a jakmile se do toho vloží stát a začne některé věci suplovat, může se brzy stát, že tu budeme mít třeba generace nepracujících, kteří nemají extra důvod s tímto přístupem skončit. Takže ta možnost adresace části odvodu rodičům mi připadá velmi zajímavá.

A asi to bude vypadat krutě, nicméně důvody bezdětných párů bych nijak nezkoumal - prostě pokud jejich děti nevydělávají, nemají bonusy, protože prostě v systému nejsou.

M. Šálek 24.12.2021 7:03

Ta asignace části sociálního pojištění rodičům ve vládním prohlášení je, ale je to pouze JEDNO procento. A je to zatím jenom prohlášení.

J. Jurax 24.12.2021 11:08

No, při 40 000 hrubého (31 920 čistého) platí zaměstnanec sociálního pojištění 9390 Kč (z toho má 1950 na výplatní pásce a 7440 skrytě platí ze zaměstnancem vydělaných peněz zaměstnavatel, opticky se tak snižuje daňové zatížení), z toho jde 8140 na důchody.

No a jedno procento z toho je 81,40 Kč. Vše měsíčně.

To je směšný pakatel, osvědčující jen pronikavou, u politiků však nepřekvapující blbost navrhovatelů.

V. Kolman 24.12.2021 9:08

Velmi dobrá úvaha!

Nakonec ale logickou úvahou lze dojít k tomu, že nejspravedlivějším (ovšem nesplnitelným, protože......) řešením by bylo: Vrátit se od bankocetlí zpět ke zlaťákům/stříbrňákům/měďákům a co by si kdo na stáří našetřil - to by měl. Žádná inflace, žádné dávky "cocálky", žádné přerozdělování.

"Přerozdělovači" všeho druhu by utřeli hu....ústa ale o soli-do-ritě by se také nedalo hovořit;-D

J. Karlík 24.12.2021 9:22

Pokud si pamatuji, tak bezdětní platili po 30 letech věku citelně větší daně, což bylo pružné a účinné, neboť ty peníze šly hned do systému. Trestat bezdětné až na jejich penzi je na nic.

J. Karlík 24.12.2021 9:27

Nehledě na to, že ty příplatky na děti musí zaplatit i ti bezdětní.

Z. Lapil 24.12.2021 10:19

Bez záruky, ale ono to takhle zhruba funguje i dnes. Jen se to nedělá skrze větší procento daní, ale skrze zmenšení základu skrzevá vyživované osoby. Ta cifra je docela podstatná.

J. Jurax 24.12.2021 11:14

Ano. Máte recht.

J. Jurax 24.12.2021 11:12

Bejvávalo. Říkalo se tomu volská daň a mám takový dojem, ze to bylo dřív - snad od 25 let - znalejší nechť mne opraví.

Nicméně dnes by to nepřípustná diskriminace na základě věku.

V. Kučer 24.12.2021 9:49

Děti jsou vaše bohatství a trestat bezdětné za to že nemohli mít děti je nehumánní. Znám bezdětné kteří mají nahamouněno a zdědí to po nich děti jejich sourozenců. Pokud by něco z toho dali vám tak by vás to stejně moc nevytrhlo.

J. Jurax 24.12.2021 11:17

Ale jistě.

Nicméně neberte to jako trest pro bezdětné, ale jako zvýhodnění dětných. Je to to samé, ale líp to zní jistě i Vám.

V. Kučer 24.12.2021 14:07

Otázka je kolik těch bezdětných u nás vlastně je a asi by se z nich moc peněz nezískalo takže se bude muset sebrat někomu jinému.

J. Jurax 24.12.2021 15:23

No, čísla by se dala na netu zjistit, ale fakt se mi to nechce počítat. Ale něco by to hodilo ... a při výši důchodů i pětistovka navíc jistě mnohé potěší ...

Z. Lapil 24.12.2021 10:27

No... Ono to celé má neduhy plynoucí ze snahy dostat ze složitého systému jednoduché výsledky. Jako první nástřel mě napadají bezdětní strýčkové a tetičky ochotní brát si neteřinky a synovečky na prázdniny, ne-li rovnou "k moři". Nebo úplně normální rodina, kde mezi starými a mladými lítá spousta peněz tam i zpět - viz u nás, kdy jsem na máminu reakci "já ti "to" musím zaplatit" pravidelně reagoval slovy "Nerozčiluj mě, nebo ti tu nechám peníze za ten oběd".

J. Jurax 24.12.2021 11:23

Jistě.

Nicméně to co píšete s důchody a jejich výší nikterak nesouvisí.