14.12.2019 | Svátek má Lýdie


Diskuse k článku

POLITIKA: Návod na přežití pravice

Kritici vyčítají německé kancléřce Angele Merkelové, že kopíruje sociální demokraty a Zelené. Nejsou daleko od pravdy, nasvědčuje tomu jak volební program konzervativců (plný miliardových dárečků), tak - což je mnohem podstatnější - jejich politická praxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 31.7.2013 18:04

Re: Už i Robejšek ?

Máte pravdu. Nový konzervativizmus už ale bohužel nabízí i D. Cameron ve Velké Británii.

B. Rybák 31.7.2013 17:59

Konzervativci v Německu?

Naprosto dominantním tématem v německé politice je přeměna EU na DEU. Ta se daří a je proto spojena i s nárůstem německé prosperity a popularity kdysi atomové fyzičky, ba i horlivé "svazačky" Merkelové. Sociálně, byrokraticky a zeleně parazitická, politicko-korektní DEU ovšem nemá s konzervativizmem nic společného. Ten už v Německu prakticky neexistuje.

V. Vaclavik 30.7.2013 15:39

Re: Snahy o reformu etablovanych stran je posetile

"nejsou voliči. Na straně voličů je řešení. kdyby byli voliči aktivní a

při rozumu, nedovolili by kandidovat lidem, které nemají rádi."

Nejde o to mit nekoho rad, ale vedet jaky system spravy spolecnosti funguje a pak dat hlas tomu, kdo takovy system politicky prosazuje.

A vsechno zacina u tech, kteri se zabyvaji idejemi, u intelektualu. Lidi totiz sami nikdy nic nevymysli, jen opakuji to co nekde slyseli.

J. Vyhnalík 30.7.2013 3:37

Re: Já tomu rozumím takhle:

Vidím, že slovo konzervativní je pro Vás středobodem politických úvah. Podívejte se na stránky Petra Robejška a třeba pochopíte, že on publicista, ve smyslu někdo, kdo se živí psaním komentářů, opravdu není. Jeho zaměření není v Německu nijak okrajové, o tom svědčí i prestižní pozice ředitele hamburského Haus Rissen – Mezinárodní institut pro politiku a hospodářství, kterou zastával od roku 1998 snad 10 let.

O. Kadlec 30.7.2013 3:10

Re: Já tomu rozumím takhle:

Jo, já nevím jak dlouho žije pan Robejšek v Německu, ale z toho, co napsal, vidím jasně, že sám se německému mainstreamu dost vymyká. Je velmi euroskeptický už mnoho let, a konzervativní. Nevěřím ani trochu tomu že konzervativec Robejšek se hlásí ke "konzervativní" CDU.

To je mi jasný, že myslel ODS a TOP. No a protože z četby pana Robejška mám dojem, že je chytrej a šikovnej publicista, nepíše takový věci z neznalosti, ani pro zábavu. Myslím že je jeden z těch komu právě vadí, že prapor konzervativců je u nás neobsazen, myslím že ví, že ODS není konzervativní, a dokonce že mu vadí že tento název si dala tak obskurní sešlost jako je Konzervativní strana. Rád by to prosadil v hlavách svých čtenářů, svého českého fanklubu, který je dost velký. Nepodezírám pana Robejška z ničeho menšího, než z toho, že by rád, aby se jeho fanklub začal cítit být autentickými konzervativci, a aby se nějak politicky profilovali. To je můj názor na tento jeho článek.

J. Vyhnalík 30.7.2013 0:57

Re: Já tomu rozumím takhle:

Určitě článku rozumíte lépe, než kdokoliv jiný, včetně jeho autora.

Jenom bych Vám chtěl připomenout, protože Vy to jistě dobře víte, že Petr Robejšek v Německu žil 30-40 let a proto je pro něho německá terminologie přirozená.

Tématem jeho úvahy není pouze politika Angely Merkel, ale všeobecné sbližování témat levice a pravice díky vlivu médií a trivializaci boje o voliče. A také to, že německý přístup okopírovaný od Merkel u nás fungovat nebude a to ani pro levici, ani pro pravici.

Z Vašich vybraných citátů jasně vyplývá, že těmi dvěma konzervativními stranami myslí ODS a TOP 09 a ne třeba Konzervativní stranu a SSO.

O. Kadlec 30.7.2013 0:27

Já tomu rozumím takhle:

Těžce zkoušení čeští konzervativci/ leckterý český konzervativec/ české konzervativní strany/ české konzervativce/ Pochybuji, že spásu pro ODS a TOP 09 přinese konzervativní fundamentalismus/ Tento houfec pravověrných by konzervativním stranám výrazný podíl na moci nezaručil/ České pravici teď nezbývá nic jiného než hodit zdiskreditovaný a nepoužitelný názorový balast přes palubu a nově svůj konzervativismus definovat/ obě české konzervativní strany...

Myslím že panu Rpobeejškovi rozumím jinak, a asi líp. Tématem článku není Merkel. Proč by to sem psal?

J. Vyhnalík 29.7.2013 23:43

Re: Kdo mu to zbaštil?

Petr Robejšek slovo konzervativní používá v souvislosti s CDU-CSU naprosto správně, v německém kontextu se tím tyto strany odlišují od liberální FDP.

Pletete si pojmy s dojmy a ještě z toho děláte umělý problém. Kdybyste se raději zamyslet nad tím, o čem ten článek je.

J. Vyhnalík 29.7.2013 23:38

Re: Krize ideí

Já si myslím, že se jedná o zásadní nepochopení toho, co to politika vlastně je. Neexistuje totiž jediná politika. Paralelně se v politice prolíná několik rovin. Pro většinu lidí dominuje rovina ideologická, která je často navíc prezentována zjednodušenými hesly zaměřenými na masovou komunikaci. Druhou je rovina reálného zabezpečení chodu společnosti. Třetí je kontrola distribuce přístupu ke státním zakázkám a vlivu finančních a mediálních skupin atd.

Jasně jsou tyto rozpory vidět třeba na případu Snowden, politici se od shromažďování komunikačních metadat ostentativně distancují (první rovina), přitom si nikdo odpovědný netroufne něco takového reálně zakázat, protože obrana proti potenciálním teroristům a zločincům má přednost (druhá úroveň). Výsledkem je, že politici reálně dělají něco jiného, než říkají a žijí v neustálé nejistotě, kdy na ně něco "praskne". Vzhledem k tomu, že masová média, která ovlivňují voliče zdaleka nejvíce, umějí zprostředkovat pouze zjednodušený a černobílý obraz, politika se dostává do slepé uličky vlastních zjednodušených slibů a jak jsem psal nutně to zužuje prostor pro skutečnou diferenciaci. Místo debaty o podstatných (a pro masové konzumenty příliš komplikovaných problémech), se debaty redukují na hádky a mediální nálepkování.

Vaše poslední věta mne pobavila, do údajného ODS guru jste zahleděn Vy, nebo si myslíte, že je Petr Robejšek ;-). VK se s ODS rozešel už téměř před 10 lety, a ani předtím neplatilo, že ODS=VK. VK se od většiny politiků odlišuje právě tím, že nekouká na to, jak budou jeho kroky přijímány a zda sklidí potlesk. Dělá to, co považuje za správné a odmítá se účastnit všeobecné mediální show.

O. Kadlec 29.7.2013 23:14

Re: Kdo mu to zbaštil?

Že CDU sama sebe chápe jako konzervativní jsem nevěděl - pokud je to tedy pravda...

Ale pan Robejšek snad ví, co toto slovo znamená v ČR. Měl by to vědět. Být v této zemi konzervativní může taky znamenat být přesvědčený komunista. Anebo volič ODS. Nijak to nemluví o politické orientaci.

Jeden ze základních významů, a znaků, konzervatismu je příchylnost ke Starému režimu, ke starým strukturám. Tak se konzervatismus zrodil, a až do 1.světové taky bylo jasné co to politicky je. S likvidací konzervativního politického proudu roztrháním Rakouska a vyhlášením republiky se toto slovo ocitlo na vodě. Konzervativně se projevují lidé nejrůznější orientace a nemají spolu nic společného.

Mluvit pak o krizi české pravice v souvislosti se slovem konzervativní, krizi, která se týká především vlajkové lodi pravice, ODS, v níž zvítězil bezskrupulózní liberalismus a mravní nihilismus, je prostě matení pojmů. ODS nemá nejmenší šanci být konzervativní stranou, šanci, kterou mají aspoň lidovci.

O. Kadlec 29.7.2013 23:04

Re: Už i Robejšek ?

Trh samozřejmě funguje. Trh bez státní ingerence nefunguje.

To není věc názoru, to je tvrdý fakt. Počítač, který nenastartujete, prostě nefunguje. Že trh bez státní ingerence nefunguje je dostatečně dokázáno tím, že NIKDE NEFUNGUJE. Uměl byste tuto tezi vyvrátit? Pokud ano, prosím vyvraťte ji sdělením, kde tak funguje.

Váš problém může být to, co je problém pana Prokopa. Skutečný trh vás ve skutečnosti nezajímá. Zajímá vás ideologie, řekněme, tržní.

J. Rechnovský 29.7.2013 21:55

Re: Krize ideí

Aha, myslím, že jste mne příliš nepochopil. Nezpochybňuji teoretické rozdělení politického spektra. Upozorňuji na specifickou situaci v Česku, kde tzv. politika je ve skutečnosti trapné divadlo určené svému "segmentu trhu". ODSácká tragikomedie se snaží přesvědčit přemýšlivého voliče o nutnosti malého státu a osobní odpovědnosti. Ve skutečnosti se modlí k pravému opaku. Socanská špagetová groteska zas básní o sociální a jakékoli jiné rovnosti, podporách na cokoli a buřtu za bůra. Ve skutečnosti sní o nedvolatelné vládě jakési moudré sociální aristokracie nad tupým stádem, pochopitelně složené z řad svých soukmenovců... 

Krize politiky, kterou procházíme znamená, že valná část elektorátu už tomuto divadýlku odmítá dělat publikum.

Petr Robejšek mi jako analytik české politicjé scény přijde dost slabý. Možná je to zahleděností do ODSáckého guru Klause.

P. Vítek 29.7.2013 21:43

Re: Už i Robejšek ?

Napred neco urednici zprasi,aby to zas mohli napravovat.Na cokoliv maknou,vysledkem je OPAK-ne mirne zhorseni-opak.Miliony prikladu se daji dolozit.A to proto,ze hospodari sCIZIMI penezi a tudiz nemaji zadnou odpovednost.Slibotechny spravuji nase prachy!Neuveritelny

P. Vítek 29.7.2013 21:38

Re: Už i Robejšek ?

Nikde to nefunguje,protoze se to nikde neodvazili pustit z tech svych pařátů.Jen v Chille,Hong-Kongu a trosku taky Thacherka se vodvazala-jinak nic.Poserove lini.

M. Prokop 29.7.2013 21:37

Re: Už i Robejšek ?

To je Kadlecovo oblíbené, že trh musí někdo kurwit, aby Kadlec mohl tvrdit, že nefunguje.

:-P

D. Švik 29.7.2013 21:14

Re: Už i Robejšek ?

Blbost je, když někdo tvrdí, že trh nefunguje. Funguje sám od sebe.Zjednodušeně- funguje, protože je to přirozená podstata věci: já jsem vypěstoval dva pytle brambor, stačí mi jeden, vyměním za tvé prase. Ber, nebo nech být. Pochopitelně mi trh (z nejrůznějších důvodu) regulujeme a protože nejsme dokonalí, nejsou dokonalé regulace. Jde o to stav regulace snížit na co nejmenší minimum. Úplný blábol, pak spatřuji v Robejškově myšlence, že konzervativci musí nabídnou nějaký nový obsah. To by už asi nebyli konzervativci, že? Celý článek "kritizuje" Merkelovou za její "levicový" konzervatismus a pak jako řešení nabízí to samé.

J. Vyhnalík 29.7.2013 21:10

Re: Kdo mu to zbaštil?

Pana Robejška jeho články neživí, jsou pro něho nejspíš něco jako reklama, kdy svým zákazníkům názorně ukazuje, je schopen nacházet logiku i tam, kde obyčejní lidé vidí pouhé ideologické tahanice.

Pan Robejšek v Německu dlouhodobě žije a pracuje, takže je tím prostředím poznamenán. Německé pravicové strany se sami běžně označují právě jako konzervativní. Váš názor Vám neberu, ale IMHO se naprosto mýlíte.

O. Kadlec 29.7.2013 20:58

Re: Už i Robejšek ?

Pěkná blbost, pane Šviku.

V tomhle přece není problém, každý vidí žee trh zcela bez zásahů není funkční. Jednoduše byste to viděl taky - na tom že nikde nefunguje, přesněji řečeno má důsledky které žádný civilizovaný národ nechce. Zato někteří Somálci si to pochvalují.

Problém je u pana Robejška v tom, že spojuje představu liberálního trhu s konzervatismem. Jistě vědomě, z nevzdělanosti to nebude. Mate pojmy.

O. Kadlec 29.7.2013 20:55

Re: Kdo mu to zbaštil?

V německé publicistice se slovo konservativ používá jako (namísto) rechtstehend? To jsem nevěděl. Česky to zní legračně. Pan Robejšek to snad psal přímo pro Psa - nebo je to překlad z němčiny?

Protože je to chytrý - řekněme analytik, prostě publicista - co jiného je analytik na volné noze, ketrý své analýzy nevypracovává pro CIA, ani pro německou vládu, ale do médií - tak jistě ví něco o české politické scéně. Já si fakt myslím, že primárně jde z jeho strany o termínovou indoktrinaci, nebo jak to nazvat.

D. Švik 29.7.2013 20:21

Už i Robejšek ?

Konzervatismus samospasitelného trhu není funkční...

Konzervativní strany musí voličům nabídnout v jádru konzervativní a zároveň obsahem novou...doprdele co to blábolí ? Nebo prostě jen zkouší čtenářovu pozornost? Pane Robejšku, trh je funkční, to co nefunguje jsou zásahy do něj. Jak může konzervativec nabídnout nový obsah ? Totální blábol.

J. Vyhnalík 29.7.2013 20:11

Re: Kdo mu to zbaštil?

Petr Robejšek není publicista. Petr Robejšek je politický analytik a jeho analýzy jsou brilantní právě proto, že se dokázal oprostit od naivního škatulkování. To, že používá tak často slovo konzervativní, je dáno tím, že je psán primárně o německých reáliích, kde má podobnou funkci, jako u nás slovo pravicový.

J. Charvát 29.7.2013 20:09

Re: Vyseptane politicke herky

Není nad břesknou sebekritiku.

J. Vyhnalík 29.7.2013 20:08

Re: Krize ideí

Prázdnou slámu mlátíte Vy. Politika se sui generis zabývá věcmi společnými a veřejnými a relevantní strany jsou ty strany, které dokáží polis oslovit. Pravice a levice je v politice relevantní pojem a označuje strany podle toho, na jaké straně spektra se nacházejí ve vztahu ke středu aktuálního obecného politického mínění.

To, že politika je místem střetu, kde si rozdělují vliv nejen politické strany bojem o voliče, ale i různé vlivové a finanční skupiny je fakt. Nic na tom nemění to, že tento fakt nechápe Vy a s Vámi 99 % populace, včetně novinářů (ti inteligentní to dobře vědí, jenom nevědomost předstírají, aby jejich manipulace nebyly tak očividné).

Problém je ve vyprázdněnosti politiky, kdy se politici snaží získávat voliče za každou cenu a tak si navzájem "kradou" témata i navrhovaná řešení. Díky tomu, že média nabízejí lidem hotové názory bez alternativních pohledů a prostoru pro vlastní rozhodování se prostor pro politické strany neuvěřitelně zúžil. Novináři pochopili, že průměrný čtenář, nebo divák nechce otevřený konec vyžadující složité přemýšlení. Lidé chtějí jasné pravdy a tak jim je média servírují. Politici, kteří se tomu nepřizpůsobí, ve volbách propadnou. O tom ten článek je. Petr Robejšek patří k lidem, kteří opravdu vědí o čem píší. Chce to jen začít přemýšlet.

J. Jurax 29.7.2013 19:31

Re: No - já nevím. Proto se ptám.

Pozor - pravíte spotřebitelů je dost, protože mají solidní příjmy - aby Vás tu všelicí škarohlídi, co tu furt brblají na ten kapitalismus, nepomluvili :-)

A ten Kalouskův spár - jednak šlo o DPH, což je celkem vzato nejspravedlivější daň, jednak teď máme Fischera ...

J. Jurax 29.7.2013 18:39

Re: Vyseptane politicke herky

Máte pravdu. Bez ironie :-)

Můj profesor češtiny na střední škole nám vštěpoval, že nedbalá úprava písemného sdělení, gramatické chyby a odbytý sloh jsou urážkou těch, kdož to budou číst.

P. Běhounek 29.7.2013 18:02

Re: KRITIZUJEME KAPITALISMUS ZA PRODUKTY SOCIALISMU

a jak se tovří prostředí ve, kterém se pohybují firmy, když vás celý život někdo něco učil a vy jste to dělal, tak do 17. 11. 1989 přestanete dělat a nebude to předávat dalším generacím: http://petrcech.blog.idnes.cz/c/284348/Jak-se-kradlo-za-komunistu.html

P. Vítek 29.7.2013 17:53

A nebo byt opravdu pravicovi-jako Svobodni.Ale proc tak propadaji

Nemaji prostor vysvetlit svoje reseni.Museli by to udelat jednoduse,na konkretnich prikladech vysvetlit,jak to funguje.Postavit to na zavisti k snadnym obrovskym vydelkum uredniku,na nezamestnanosti,ktera plyne ze statnich regulaci,na vznikajicich obrovskych rozdilech mezi chudymi a bohatymi diky statnim zakazkam ,na ochrane velkych firem pred konkurenci,kterou jim uplaceni politici zaruci atd Proste dokazat,ze statni urednici jsou pricinou jejich chudoby ,ne nejaky kapitalismus.Ale maji silneho protivnika-sjednocene zavistivce sveta

J. Kuka 29.7.2013 17:38

ona..

V poslednich letech Merkelova skrze svou stranu prosazuje takzvany absolutni populismus . Neco podobneho delal ve sve dobe v italii Berlusconi . I toto se ovsem casem volicum zacne zajidat . Z politickeho hlediska je to odvazn hra , ktera casem ovsem vzdy musi koncit "bourackou" .

P. Vítek 29.7.2013 17:36

Re: Není důležité co je charakteristické, ale co chtě jí občané

Presne!Kdy uz to lidi pochopi?Nemeli bychom napred ujasnit pojmy?

O. Kadlec 29.7.2013 17:20

Re: Snahy o reformu etablovanych stran je posetile

Jo, to je hlavní příznak celé té nemoci. Na to aby politické strany vzbuzovaly nějaké nadšení tu nejsou voliči. Na straně voličů je řešení. kdyby byli voliči aktivní a při rozumu, nedovolili by kandidovat lidem, které nemají rádi. Jenže voliči jsou tak pasivní, že ty kandidátky ani nečtou, natož aby věděli kdo to tam je. Vskutku jim stačí, aby je někdo vedl za ručičku a šeptal do ouška: hoď to nám, sic vyhraje levice (pravice).

A pánové zvolení mají důvod ke spokojenosti, voliči ne, ale voliči jsou tak blbí, že se ve své slepotě cítí nad ty sviňské politiky povzneseni. Myslí si že jsou mnohem lepší než ta banda v parlamentu.