26.9.2022 | Svátek má Andrea


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Standa 24.5.2006 7:20

Ach pane...

Ach pane,asi toho víte ještě velmi málo o řízení státu.

Vilém 23.5.2006 22:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mýtus o svobodném člověku

Určitě jste nepoznaný Platón, jen to není tak, že by na vašem mínění nezáleželo. To teprve když na něm nezáleží vám, už ani úprk není řešením. A ne že by se to člověku nemohlo stát, mám dojem, že se to stalo skoro všem.;-)

Haf 23.5.2006 21:32

Zákony jsou prvotní

Pokud nebudou jednoznačný zákony, jednoduchý a srozumitelný, do té doby si o snižování byrokracie můžeme jen povídat........

spaldings 23.5.2006 19:54

Re: Modelování

Přesně :-)

Harpyje 23.5.2006 18:56

Re: Re: Re: Re: Re: Mýtus o svobodném člověku

Děkuji Viléme, nejprve za to, že jste mě konečně správně oslovil. To měké i v mém pseudonymu mě dost iritovalo. Už jsem Vám chtěla navrhnout, abyste mě oslovoval mým pravým jménem, ale vidím, že je to zbytečné.

Co se Vašich problémů s myšlením týká  - úprk není řešení.

Myslíte, že i já jsem takový malý, neznámý  Platón, auf dessen Meinung es nicht ankommt? Nejsme všichni takoví malí neznámí Platónové? Ondřej Varhola měl asi opravdu pravdu.

IS 23.5.2006 18:47

mýtus válečný o efektivnosti státní správy

To prý se za války armády řídily z jednoho centra, dokonce i Churchill byl předsedou vlády národní jednoty a Británie zavedla tuhý centralizovaný režim s přídělovým systémem.

Přitom je zřejmé, že bude efektivnější, kdyby si vojáci před bojem demokraticky zvolili velitele a rozhodli hlasováním o směru útoku.

felcar36 23.5.2006 18:12

Re: Jedna cesta by byla,nedat jim prachy

Nezapoimínejte, příteli, na to, že stát si hmotné prostředky pro byrokracii bere násilím. To nejde řídt: nebudu platit. Stát vás zavře a dál bude sadisticky vymýšlet další berně a tvrdě je ždímat z obyvatel.

Alex 23.5.2006 17:31

definice technokracie je poněkud nejasná

www.uur.cz/images/publikace/uur/2000/2000-02/14.pdf

Vilém 23.5.2006 17:30

Re: Re: Re: Re: Mýtus o svobodném člověku

Milá Harpyje,

co si to člověk dovoluje, mít chuť srovnávat se s významnými lidmi, Jsou to snad bohové, nebo nám nechali PRAVDU SAMU? Kam by to asi bývali dotáhli, kdyby se ptali, jestli smějí.

Tohle ZMENŠENÍ jako projev morálky je jedna z nejhorších věcí, protože člověk pak musí PRCHNOUT od těch ostatních, aby mohl myslet. Ve skutečnosti neexistuje člověk ani autorita, která by byla zásadně víc než kdokoli jiný, to jen ti ostatní se zmenšují. Uznání je ovšem něco jiného, to nedosáhnu, stejně jako miliony jiných, neznámých Platónů, ale NA TOM SKUTEČNĚ VŮBEC NESEJDE.

kocour 23.5.2006 16:23

Re: Re: Re: Re: Tak si vemte,

Především se musím zastat Vašeho jmenovce O.K., neb je to jmenovkyně, a navíc moc hezká.

Jinak o tom žádná, že v privátu se bere víc. A také vždy bude (ale za víc dřiny - kdybych od teď zrušil třetinu úředníků ministerstev, nikdo by to nepoznal, jen úřady práce). To o těch nadšencích mohu potvrdit ... ba i přidám postřeh, že řada lidí odchází v okamžiku, kdy se ožení a má děti. Jeden z kolegů, specialista na mezinárodní trestní soudnictví, je dnes v advokacii a staví dům za Prahou ... já nezpochybňuji, že to je málo, mně jen vadí, když se úředníci vykreslují jako úplné chudinky. Chudák je ten žebrák, co mu občas něco hodím do klobouku, ale státní úředníci ne - je to běžná střední třída.

kocour 23.5.2006 16:17

P.S.:

No prosím, zrovna mi přišel na stůl program jednání jednoho orgánu Brusele, kde se bude potichoučku připravovat jedna dílčí věc z euroústavy - už se poučili. Když to nešlo prosadit jedním vrzem a s ohňostrojem a jásot se nedostavil, tak se to prosadí potichoučku "step by step", a žabičky si ani nevšimnou, že se vaří. To je jen takové aktuální péesko k těm třem tečkám za prvním odstavcem.

ok 23.5.2006 16:16

Re: Re: Re: Tak si vemte,

No podle mych informaci je to ve statni sprave ve srovnani se soukromou sferou dost desive (tedy pokud jde o platy za srovnatelnou kvalifikovanou praci).

Muj temer jmenovec O.K. to popisuje asi dost presne. Zustavaji tam nadsenci a majitele lukrativnich nemovitosti zdedenych po predcich.

Harpyje 23.5.2006 16:14

Re: Re: Re: Mýtus o svobodném člověku

Viléme, nezdá se Vám, že se trochu přeceňujete?

kocour 23.5.2006 15:53

Re: Nebudu se hádat,

Děkuji.

Členové EU:

Varianta I. - jednoduchá: No, ti právě už suverénní nejsou, jen autonomní, ale protože se to nechce říct tak natvrdo, a proto se vymýšlejí různé moderní teze, např. ta o sdílené suverenitě. Je to ale hatmatilka stejného druhu, jako kdybych se hájil, že jsem toho chlápka nezapíchnul, jenom jsem ukončil jeho tělesné funkce. Ostatně, kdyby ti troubové v Bruseli nechtěli to lejstro mermomocí pojmenovat ústava a neprovokovali s vlaječkama ... 

Varianta II. - složitá: Evropské prvopilířové právo je jeden právní řád, právo členského státu druhý právní řád. K podřízenosti jednoho druhému nestačí, že si jeden PŘ nárokuje nadřazenost nad druhým, ale vyžaduje se i přijetí této podřízenosti druhým. Takže dokud říkáme, že jsme suverénní, tak suverénní jsme, protože vždycky máme možnost říct "tohle sice podle evropského práva platí, ale my na to kašleme". A protože Bruseli zatím chybí policajti a vojáci, tak bude muset sklapnout, popř. nás donutit nepřímo, ale nemůže - zatím - povolat biřice, který by nás přitáhl za pačesy před ESD. Naopak v USA existuje federální armáda, námořnictvo, letectvo, námořní pěchota a taky FBI a taky mají válku Sever - Jih.

Pokusím se na oplátku nefušovat Ti do trestního práva.

kocour 23.5.2006 15:37

Re: Re: Tak si vemte,

+ osobní ohodnocení po uplynutí zkušební doby, navíc ten plat docela rychle roste. O dietách z často zbytečných služebních cest spojených s nákupy v Bruseli či Paříži či Novém Yorku (letenku platí stát) nemluvě. Já měl na zamini jako nástupní plat cca 9 kKč (polovina 90. let), do roka jsem měl skoro dvojnásobek.

Netvrdím, že je to ideální, ale nedělejte ze státních úředníků ubožáky. Často je ze sebe dělají sami - někdy mi bylo až trapně, když jsem viděl kolegy, na čem všem se dá šetřit i "šetřit".

Vilém 23.5.2006 15:33

Re: Re: Mýtus o svobodném člověku

Harpije,

protestuji proti tak bezuzdnému vytrhávání myslšnek z kontextu. ;-)

Nicméně vám děkuji, konečně vidím, že si budu muset dát pozor na slova, aby moje myšlenky nedezinterpretovali nějací aparátčíci, až z nich bude ucelený filosofický systém, jako se to stalo Platónovi, Marxovi nebo Nietzschemu.;-)

Malý Aston 23.5.2006 15:30

Jedna cesta by byla,nedat jim prachy

Podstatnou část života jsem pracoval v socialistickém podniku.Když přišel příkaz,snížit počet pracovníků,tak jsem vždy zdůvodnil,že nejen nemohu snížit ale potřebuji ještě více.A pěkně jsem to podložil příkazy,které musíme dodržovat.On ten počet pracovníků totiž ovlivňoval mé platové zařazení a snížením počtu,to bylo o jednu nebo dvě platové třídy níže.To jsem nemohl připustit.

A protože státní moc je řízena také po socialisticku,je výsledek snažení obdobný.A přišla privatizace a hned to šlo,vlastník sám rozhodl,kdo je potřebný a ostatní hned pěkně domů. Takže ono to jde.Ve společnosti je to složité,oni ti úředníci jsou placeni z našich daní,když nebudou naše daně,tak si stát na své úředníky půjčí,bez úředníků není stát.Až státu nikdo nepujčí a nebudou daně,bude muset stát ať je řízen levicí nebo pravicí s tím něco udělat.A dokud tento stav nenastane,nic se neudělá je to jen sen některých snílků.Chybí rozum.

O.K. 23.5.2006 15:30

Nebudu se hádat,

v tomhle směru opravdu nemám pevnou půdu pod nohama. Tak dobře, nejsou suverénní, ale atonomní.

PS: A co jsou teda členové EU, když se v rámci I. pilíře vzdaly své suverenity?

O.K. 23.5.2006 15:26

Ale to zase není tak úplně pravda

Cítím, že se musím bývalých kolegů zastat :-) I ve státní správě najdete schopné lidi a funkční týmy. Skládají se z osob idealistických, nebo z osob, které nemají finanční starosti nebo z osob, které jejich práce baví natolik, že jí peníze obětují.  A z holek, které mají perspektivu, že si je vezme nějaký advokát nebo zubař, a tak jim o peníze za tak nejde, že, Marto a Zdeňko? ;-)

Ale ty to nevytrhnou, o tom žádná.

ok 23.5.2006 15:18

Re: Re: Re: Re: Re: Problém je v lidech

Presne tak.

ok 23.5.2006 15:17

Re: Tak si vemte,

Presne tak. Pouzivaji se tabulkove platy - ta cisla jsou verejne dostupna. Ctete a smejte se, vsadim se, ze tak blbe jako ministersti urednicci se nemate. A nezapomente, ze ministerstva atd jsou v Praze, s trznimi najmy od 10 000 Kc a vice za 2+kk.

Tomas 23.5.2006 15:05

Boj za efektivní stát mi připomíná boj za mír

Všichni by chtěli nekonečný a trvající MÍR, nicméně války jsou stálou součástí našeho života. Stejně tak efektivní stát může být toliko předmětem nenaplněné touhy generací... Tím neříkám, že není třeba o efektivní stát usilovat - vždy ale s vědomím, že skutečně efektivní státní správy lze dosáhnout pouze jejím zrušením...

Úplně základní problém ovšem tkví v tom, jak se k efektivnímu státu dopracovat. Nevidím vůbec jakousi "celospolečenskou shodu" o tom, jaký má stát vůbec být. V situaci, kdy se hlavní politické síly nejsou schopny dohodnout ani na tak zásadní věceci, jakou je důchodová reforma, můžeme těžko očekávat, že se někdo bude zabývat takovými "jemnůstkami" jako jsou obsahy jednotlivých zákonů či případně jejich vzájemné kolize.

Souhlasím, že pokud má být stát efektivnější než dosud, je nezbytné mu sebrat všechny kompetence, které nutně nepotřebuje - pokud se ovšem shodneme, které že kompetence to jsou;-)

o-leg 23.5.2006 14:54

mýtický popleta

pan Rous se nestal pouze obětí mýtů o sobě samém, ale ještě ke všemu nezná ani význam slov, která používá; technokracie již zde po dlohá léta panuje, ale neznamená to, že by vládla technika, jak se pan Rous mylně domnívá. Techné=moc kratos=vláda, vládnou lidé co mají moc, my pouze nevíme, kteří to jsou. Toť vše

www racek 23.5.2006 14:43

ale že jsem se zasmál ...

no, autor by měl pobýt ve státní správě ... něco by pochopil. a ještě něco, které zákony jsou zbytečné, ví to?

divizna 23.5.2006 14:41

Re: Re: Re: Re: Problém je v lidech

Nevěřím. Šikovný (t.j. schopný a aktivní) člověk na ministerstvu bohužel nesedí, protože ho ministerstvo nezaplatí. Soukromé firmy platí schopné mnohem více a jen ti neschopní jdou do státní správy. Tam se samozřejmě musí spokojit s menším platem, ale nikdo od nich nechce iniciativu a rozumnou činnost. Udělejte práci ve státní správě atraktivní pro schopné a pilné. Teprve pak se může něco začít zlepšovat. Šel by někdo z vás do státní správy za polovinu současného platu?

O.K. 23.5.2006 14:38

Tak si vemte,

že Vám třeba na MŠMT dají jako čerstvému vysokoškolákovi 16.000 hrubého. Z toho máte nějakých 12 čistého. Nájem v Praze - samozřejmě tržní - je tak 8.000. Zbudou 4 tisíce na měsíc.

Jan Daniel 23.5.2006 14:23

autor je sám obětí mýtu

Autor vcelku dobře popisuje mýty okolo státu ale v závěru sám jeden mýtus vytváří - že je možno budovat efektivní stát. Sousloví "efektivní stát" je samo o sobě protimluv. Stát může být pouze velký nebo malý ale nikdy efektivní ve smyslu efektivnosti pro jeho občany. Autor opomíjí postavení a motivace hlavních aktérů v této hře. Stát je systém, který dává skupině lidí k dispozici mocenské nástroje k tomu, aby ovládala jiné lidi a nakládala s jejich penězi. To platí bez ohledu na to, jak se tato skupina dostala k moci – zda volbami, následnictvím či ozbrojenou agresí. Vzhledem k tomu, že tato skupina vždy nakládá s penězi těch druhých, definičně tak nemůže činit efektivně. Jediná efektivnost, kterou je zde možno zaručit, je, že s cizími penězi bude nakládat ve prospěch svůj a svých přátel a spojenců, a na úkor zbytku společnosti. To však bude s velkou pravděpodobností v kontradikci s efektivností společnosti jako celku. Velký stát tak bude snižovat efektivnost společnosti více a malý méně. Jinak, přesně tento mechanismus popsal Jura Jurax v jednom z předešlých příspěvků

fil 23.5.2006 14:22

Re: Re: Re: Problém je v lidech

a jaké ma dluhy? Co musí splácet?

Jan Daniel 23.5.2006 14:20

Re: "Výborný článek"

Pane Hrbku, konkrétní údaje o tom kolik se prostřednictvím státu proplýtvá a rozkrade peněz daňových poplatníků máte v denním tisku. Téměř každý den si lze přečíst podobnou zprávu. Tento článek je zaměřen poněkud jinak.