22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

POLITIKA: Krize demokracie, nebo demokratické hledání?

Mezi politology a nejen u nás už delší dobu převládá přesvědčení, že je demokracie v těžké krizi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 11.9.2017 18:27

Re: Pro Rudolfa Starého

To, co zde píšete je typická Klausovina. Klaus při rozbíjení OF také tvrdil, že není třeba zákonů, že se o všechno postará trh.. Ten tehdy ovšem jaksi nevznikl. Využili toho podvodníci a zloději, vesměs členové a příznivci různých politických stran, ponejvíce "bývalí" komunisté, kteří rozkradli co se dalo. A nebylo toho zrovna málo. V době, kdy žačal th nesměle fungovat, nebylo už co ukrást. Klaus může za rozbití Občanského fóra, za zpackanou privatizaci, za rozkradený majetek, který v té době patřil státu, za vznik a i pád OH, za rozbití společného československého státu, za zásadní, neuvěřitelné porušení ústavního zákona 327/1991 sb., za souhlas a podpis Lisabonské smlouvy a amnestování zlodějů a podvodníků - jeho přátelů. Stačí? Vedle Edvarda Beneše jde o druhého největšího vlastizrádce v dějinách československého a českého samostatného státu.

R. Stary 12.9.2017 12:17

Re: Pro Rudolfa Starého

Vazeny pane Pivoda.

Odpovidam, protoze jsem se neco noveho od Vas dozvedel. Ziji jiz leta ve Svycarsku, kde jsem pracoval jako vedecky pracovnik v jednom koncernu. Vyvoji v Ceske Republice nerozumim. Procetl jsem Vase podklady a mam dojem, ze Vase snahy pripomina boj proti vetrnym mlynum. V Ceske Republice neni problem umela inteligence, ale Capi hnizdo. Je to dedictvi totality. Nasi republiku ceka dlouhy, dlouhy, dlouhy vyvoj od Capiho hnizda k umele inteligenci. Banka HP Morgan nas proto zaradila mezi rozvojove zeme. Proto se da i rozumet tragedii doc. Polaka. Bude trvat generace, nez se prizpusobi mysleni Cechu svetovemu standartu. Bylo by nutne koupit odborniky na informatiku, tak jak to udelala Australie. Tam zalozili Tamilove z Indie velmi znamou univerzitu, ktera ma vyborne vysledky. USA systematicky zve mlade Indy k studiu v USA. Neni divu, ze to nese bohate ovoce.

M. Pivoda 12.9.2017 20:20

Děkuji za odpověď od Rudolfa Starého

Vážený pane Starý: odhaduji, že asi za měsíc dokončím svůj další článek související s tématem doc. Václava Poláka. Sepisuji své paměti jako případovou studii. Tentokrát se věnuji specifickému prostředí na mém "vědeckém" pracovišti ekonomického výzkumu (1978-1991), které nepřálo mojí aplikační inovaci (tzv. počítačový expert pro podnikatelské strategie). V úvodu také vysvětluji, kam se dostala umělá inteligence od začátku 90. let do dneška, jak se změnil přistup od našeho někdejšího inženýrského přistupu (top-down) k dnešnímu spíše evolučnímu přístupu (bottom-up) s využitím simulovaných neuronových sítí.

Máte-li zájem se dozvědět něco více o Česku kolem roku 1989, jsem dostupný přes e-mail m.pivoda(zavináč)gmail.com. Za cca měsíc jsem schopen poslat můj další písemný materiál.

Zdraví Miroslav Pivoda

B. Rameš 11.9.2017 11:11

Myslím, že by bylo vhodnější

mluvit o krizi našeho pojetí zastupitelské demokracie. Ta se mi jeví jako nevyhnutelná díky krizi občanské odpovědnosti a, jak mám někdy pocit, všeobecné degeneraci myšlení (která je snad i záměrně pěstována, ale to už se dostávám dosti na hranu spikleneckých teorií). Důsledkem je, že stále více voličů se rozhodne podle toho, co jim kdo slíbí. Aby byly zvoleny, musí strany i nestrany slibovat to či ono, co se jejich voličům zalíbí. V praxi se pak prokáže, že je nemožné slíbené splnit (někdy se dokonce ukáže, že slib byl naprosto účelovou lží). Což pochopitelně vede k další frustraci voličů a k jejich odchodu k dalším a dalším alternativním uskupením nebo k uskupením vznikajícím jako byznysové projekty různých jedinců. Celkem by mne zajímalo, kudy pan Tomský, s jehož názory se jinak většinově ztotožňuji, vidí cestu ven. Popravdě, heslo "s námi bude líp" už mně nějak nestačí...

M. Prokop 11.9.2017 12:28

Re: Myslím, že by bylo vhodnější

Většinové volby trochu pomáhají k vyšší osobní zodpovědnosti politiků.

A dokud budou lidé spoléhat na stát a ne na sebe, nepůjde opravit nic, vše se bude jen zhoršovat.

Cesta ven je jedině přes větší svobodu a s ní spojenou zodpovědnost.

A. Alda 11.9.2017 10:40

Jak vzniká volání po silné ruce?

Je to v okamžiku, kdy lidé okrádaní desítkami a stovkami šejdířů, zlodějů a vydřiduchů dospějí k názoru, že je lépe, aby je okrádal jen jeden, který ale zajistí jejich ochranu před houfy těch menších lumpů.

Já osobně budu volit Realisty (už jsem o tom rozhodnut), ale je to asi můj poslední pokus. Nevyjde-li...

V. Student 11.9.2017 10:58

Re: Jak vzniká volání po silné ruce?

Pokud se společnost štěpí na různé spolky a společky, kliky a zájmové skupiny a nikoho nezajímá objektivní pravda, resp. zajímá ho jen tak, aby jí mohl zneužívat a ohýbat dle svých zájmů, pak volám po autoritě, která tomu učiní přítrž!

M. Prokop 11.9.2017 12:29

Re: Jak vzniká volání po silné ruce?

Bohužel, ale to žádná autorita nezlepší, pouze přiohne ve svůj prospěch, viz Bureš.

Objektivní pravda je velmi subjektivní věc. :-P

Zvlášť v politice.

M. Valenta 11.9.2017 10:32

V prvním odstavci jste asi nechtěně,

ale v celku věrně popsal i předvolební počínán Realistů, neboť i to sestává z 90% z antimigračních témat.

R. Tesařík 11.9.2017 12:00

Re: V prvním odstavci jste asi nechtěně,

Ona je totiž velmi podstatná záležitost.. To, že vy nemáte pud sebezáchovy, je jiná věc.

K. Vyšata 11.9.2017 10:13

Proč mi horlení pana Tomského

připadá, jako z ranku bývalých intelektuálních elit, které už jsou široké veřejnosti k smíchu. Jestli Realisté chtějí do sněmovny, nedostanou se tam výklady v takovém stylu, měli by si pánové uvědomit, že volby jsou založeny na jednom principu, jeden člověk , jeden hlas. A vzývaná demokracie se u valné části obyvatelstva země smrskla na několik jednoduchých možností. Cestovat bez omezení, volit jen dobrovolně mezi mnohými, nadávat a chválit bez strachu z postihu a jestli je peněženka naplněna .....Realisté by měli být realisté a cílit na větší část obyvatelstva než na pár intelektuálů. Útok na Babiše byl trapný, odpuzující a hlavně zbytečný.

M. Prokop 11.9.2017 12:31

Re: Proč mi horlení pana Tomského

Trapný, odpuzující možná, zbytečný ne. Udělat zde pořádek a slušné místo k žití s Burešem nejde. Jedině bez něj.

K. Vyšata 11.9.2017 13:22

Re: Proč mi horlení pana Tomského

Tři lidé stačili na to rozvrátit mafiánskou politiku dirigovanou ze zadních lavic. John, nevědomky z čiré neznalosti dosadil Lessiho a tím uvolnil stavidla brzděných policistů. Pospíšil, nemilované dítě ODS se před vyhazovem pochlapil a dosadil Pospíšila. Ten odzátkoval státní zastupitelství. A neposlední řadě Babiš, naštvaný pořádky a tupostí "chlapců co spolu mluví" kteří dělali v podnikatelském prostředí lumpárny, vstoupil do politiky dělat pořádek, nejenom pro sebe a své firmy, ale pro všechny.

Proto ten řev a nenávist, postižených je opravdu hodně a na vyřazení Babiše z politiky dávají vše....

Snad zbytečně.

P. Rudolf 11.9.2017 10:02

Přesně tak

Ale nebojte, my vám promoskevským lumpům na špek neskočíme, i když slibujete hory, doly i modré z nebe.

M. Prokop 11.9.2017 10:03

Re: Přesně tak

Jo, vy zde házíte špeky lumpů eurosoudruhů a eurosoudružek.

A taky vám na ně nikdo neskáče.

R. Houška 11.9.2017 10:11

Na Kreml a jeho roli, mám stejný názor jako vy, ale svým fundamentalismem mu jen nahráváte. Pripusťte si, že za Kreml v Evropě hlavně kopou léty prověřené kádry ve vedení Německa, Francie a EK. Namnoze soudruzi z barikád letech 68 a 69.

S. Netzer 11.9.2017 10:50

Re:

Proč by měl pan R. "připouštět" něco tak absurdního?

R. Tesařík 11.9.2017 11:58

Re:

Ale ano, jsou to soudruzi z barikád 68. a 69. Taky jste jurodivě revolucionářovala?

M. Moravcová 11.9.2017 12:14

Re:

a že se Merkelová tak bratříčkuje a objímá s Putinem, když potřebuje plyn.

M. Prokop 11.9.2017 12:32

Re:

Schröder .....

S. Netzer 11.9.2017 12:51

Re:

On snad je ve "vedení" státu?

Ten už prohrál i u svých soudruhů, teď už mu zbyli jen ti ruští.

P. Rudolf 11.9.2017 11:45

Re:

Pane Houško, máte samozřejmě pravdu. Takový Wilders v Holandsku, Le Pen ve Francii, Farage ve VB, Hofer v Rakousku či strana AfD v Německu (jen namátkou) za Kreml a jeho peníze kopou až se za nimi práší. Nikdo z nich (kromě Orbána v Maďarsku) se však nedostal, jak píšete, do vedení svých zemí.

S. Netzer 11.9.2017 11:52

Re:

:-)))

R. Tesařík 11.9.2017 11:59

Re:

Na další jste nějak korektně zapomněl?

S. Netzer 11.9.2017 12:03

Re:

Tak ty "další" připomeňte!

Přece nebudete "korektní".

P. Rudolf 11.9.2017 12:27

Re:

Aby přitom nějak korektně nezapoměl na svého guru z Hanspaulky!

M. Prokop 11.9.2017 12:34

Re:

Spíš vyfantazíroval. Ruské prachy byly u LePen. Ty ostaní jen nemá rád nebo se jich bojí.

S. Netzer 11.9.2017 12:48

Netřeba "fantazírovat"

Že víte jen že "ruské prachy byly u Le Pen" a nic víc, nemění nic na faktu, že rusáci si pěstují své populistické přátele v celé Evropě, a to nejen penězi.

http://www.spiegel.de/fotostrecke/kreml-netzwerk-russlands-rechte-freunde-fotostrecke-134244.html

M. Moravcová 11.9.2017 13:29

Re: Netřeba "fantazírovat"

neodpověděla jste na ten ruský plyn a přátelení Merkelové s Putinem. Nebo to se nepočítá, v době sankcí proti Rusku? Nebo se to nepočítá jen u Němců?

A. Nový 11.9.2017 12:55

Rudáček/Hofman je žvanil

LePen si půjčila na politickou činnost od ruské banky, protože její straně nechtěly půjčit francouzské banky. No nechtěly, spíš jim to bylo doporučeno. Nebylo zadarmo.