29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

POLITIKA: Krize a dluhy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan 2.2.2009 11:17

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Autor asi včera neposlouchal náměstka ministra financí Janotu, který sdělil, že 500 miliard stála sanace bank. Sanaci provedla vláda ČSSD, ale banky byly vytunelovány za vlády ODS. Takže ze 700 miliard dluhu (to je ten "skoro bilion" ) připisovaného ČSSD jde ve skutečnosti 500 miliard na vrub ODS.

Ivan 2.2.2009 11:10

To všechno se dá říci krátce.

To všechno se dá říci krátce. Jedná se o krizi kapitalismu, přesně podle Marxem objevených ekonomických zákonů. A protože ekonomické zákony mají charakter přírodních zákonů, nezávisí na ideologických brýlích. Ani pravicových, ani levicových. Hlasování v parlamentu je také nezmění.

Rozpad SSSR odstranil zápornou zpětnou vazbu, která držela kapitalismus na uzdě strachem z revoluce importované ze SSSR. Proto kapitalisté část zisků "obětovali" na tvorbu záchranných sociálních sítí a byli také ochotni přistoupit na částečnou státní regulaci plánováním, i když tím také přicházeli o část zisků. Teď strach zmizel a chtivosti se nekladou meze. Proto se odbourávají sociální sítě, proto jsou lidé okrádáni znehodnocováním měny a tím způsobenou vysokou inflací, proto je snaha odčerpat z chudých zemí jejich nejlepší pracovní sílu (na jejíž reprodukci byly vynaloženy prostřekdy v oněch chudých zemích) a stlačovat tak mzdy atd. atd. . Evoluce se samozřejmě  také reguluje a to sama, ale její zpětná vazba se realizuje prostřednictvím katastrof.  Živočišný druh přežije nebo vymře.  Společnost přežije, nebo zanikne. Bushovi poradci si Marxe přečetli špatně a pokusili se zabránit krizi nastartováním válek. Neuvědomili si, že válka sama krizi neodstraní, že krizi ve skutečnosti odstraňuje  regulované válečné hospodářství. Tedy popření volného trhu. Za doby Hitlera a Stalina  stačil "státní kapitalismus" zavedený v různých podobách v SSSR a Německu.

V době globalizace to je horší, regulace by měla být celosvětová. A nejen na finančních trzích, ale v celém hospodářství. To se asi nepodaří a pak je celosvětová katastrofa nevyhnutelná.

Ivan 2.2.2009 10:53

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Vážený Lájoši, včera náměstek ministra financí, pan Janota, uvedl jasná čísla. Z oněch 700 miliard dluhů, které jsou připisovány ČSSD je 500 miliard způsobeno sanací vytunelovaných bank. Tedy 500 miliard je způsobeno ne ČSSD, ale vládou ODS. Pan Janota je jeden z mála nepolitických odborníků na ministerstvu financí a působí tam již mnoho let.  ODS ho nejdříve propustila, Kalousek se ale ukázal jako prozíravější ministr než se očekávalo a Janotu znovu ihned přijal. Jeho údajům v TV debatě se dá věřit, bylo jasně vidět, že ví o čem mluví. Rovněž uvedl na pravou míru údaje o údajně rekordně nízkém schodku státního rozpočtu.

Ladislav N 2.2.2009 8:06

Velmi dobřý text, díky za něj!

 :-)R^

kudý 1.2.2009 23:24

Re: Pořádná revoluce , ale bez přívlastků jen dle definice

Milý modříne, to je trefa. Ale úspěch by byl, kdyby se neuchytil  Paroubek. To je plevel nad plevely.

modřín 1.2.2009 21:00

Re: Pořádná revoluce , ale bez přívlastků jen dle definice

Praxe je nad veškerou teorii. Podívejte se třeba do lesa. Od jakživa platilo, že se z lesa může vytěžit pouze to, co tam narostlo. Rozumný nadlesní vytěží raději méně, neboť počítá s vichřicí a jinými kalamitami.  Máme-li ve vládě někoho, kdo by se podobal rozumnému hajnému, tak je to asi pan Kalousek. Bohužel obhospodařuje vykácený les, který je třeba napřed znovu zalesnit. Ovšem tato parcela se mi jeví natolik zerodovaná, že bude úspěch, uchytí-li se alespoň plevel.

Guláš 1.2.2009 17:14

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

 Správně!! Banky se sanovaly za Zemana, ale Česká konzolidační agentura skončila (tuším) v roce 2006. Například p. Charouz tam zůstal za 55O milionů! Úspěšný podnikatel?

Ladislav N 1.2.2009 16:51

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

No, jestli si myslíte, že státní bankovnictví může fungovat lépe než soukromé, tak jste úplně mimo. Státní bankovnictví jsme tady donedávna měli a stálo to za ho*no. ;-)

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 16:49

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Nepřehánějte. Kdypak se naposledy sanovala nějaká banka? Někdy za Zemana. A přesto se se zadlužováním vesele pokračovalo dál. 

Guláš 1.2.2009 16:33

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

   Máta pravdu!! ČSSD opravdu zadlužila  stát!! Ale proto, že musela očistit banky od nedobytných úvěrů vzniklých za vlády ODS. Asi nepopřete, že do červených čísel se rozpočet dostal za vlády p.Klause. Kdepak asi zůstaly peníze z velké i malé privatizace? Už tehdy se státní dluh blížil 300mil. Kč. Současné chlubení p.Kalouska, že státní dluh je pouhých 27mil.Kč je asi také populizmus, když souběžně vydal emisi dluhopisů ve výši cca 7Omil.Kč. To vám asi nehlásil,že? Takže celkový účet si můžete sečíst. Nechci se zastávat ani jedné strany, je spíš otázka kdo má víc másla na hlavě. Jako ideální se mi jeví belgický volební systém,kde je sice volební účast povinná,ale je možnost vhodit volný hlasovací lístek. Procentuální počet těchto lístků pak určuje počet míst v parlamentu, která zůstávají prázdná. Obávám se, že tady by byl dost prázdný parlament!!!!!!!!! Osobně k volbám nechodím, protože nemám koho volit.

Monte Christo 1.2.2009 15:44

Re: Bohuzel namisto

Vytvareni hodnot jaksi upadlo v zapomeni,protoze si lide i banky myslely,ze z niceho udelaji velke penize a kdyz jim dochazela ,tak si vytiskly novou emisy bankovek a pokryly tim sve straty...Nicmene takto vlastne menu znehodnotily... 

Na vas jako maleho podnikatele nikdo nekouka,protoze budto jste sam ci mate malo zamestnancu...Ovsem tato doba zanedlouho skonci,protoze vsechny vlady sveta si musi uvedomit,ze dluhy statu nemohou donekonecna rust...Zatim,jeste zadna vlada CR nedokazala ze umi hospodarit...Uz jen proto,ze stat je stale v minusu...Kdy se tedy statni pokladnice zacne plnit?Co myslite...Ja si myslim,ze asi nikdy,pokud tam budou spatni lide...

Monte Christo Washington DC Ma zeme Me srdce

Sly 1.2.2009 14:45

RE: dnes jsou stovky bank, ovsem vsechny nabizi prakticky stejne podminky.

To je skutecne podezrele. Jak to, ze dve, tri banky nedavaji uvery s tretinovym urokem, nez ostatni? Jak to, ze nikde nedostanu 3-milionovou hypoteku na poradnej barak, kdyz poctive pracuju za 18 tis. hrubyho? Jak to, ze plastova okna stoji podobne u ruznych vyrobcu?

Pro cloveka odmitajiciho zakladni ekonomicke zakony a socialistu je to skutecne spinknuti odpornych kapitalistu s tlustymi doutniky. Vysvetlovat takovym lidem principy fungovani trhu je jako rikat vyznavacum cargo kultu, ze predmety padajici z tech zeleznych ptaku nejsou dary bohu, nybrz je nekdo vyrobil a nekdo zaplatil a shodil coby humanitarni pomoc.

Sly 1.2.2009 14:19

DNe

Monte Christo 1.2.2009 13:33

Re: Bohuzel namisto

Vytvareni hodnot jaksi upadlo v zapomeni,protoze si lide i banky myslely,ze z niceho udelaji velke penize a kdyz jim dochazela ,tak si vytiskly novou emisy bankovek a pokryly tim sve straty...Nicmene takto vlastne menu znehodnotily... 

Na vas jako maleho podnikatele nikdo nekouka,protoze budto jste sam ci mate malo zamestnancu...Ovsem tato doba zanedlouho skonci,protoze vsechny vlady sveta si musi uvedomit,ze dluhy statu nemohou donekonecna rust...Zatim,jeste zadna vlada CR nedokazala ze umi hospodarit...Uz jen proto,ze stat je stale v minusu...Kdy se tedy statni pokladnice zacne plnit?Co myslite...Ja si myslim,ze asi nikdy,pokud tam budou spatni lide...

Monte Christo Washington DC Ma zeme Me srdce

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 12:53

Re: Bohuzel namisto

Nezdá se mi, že by zrovna nyní bylo tématem dne "spravedlivé rozdělování". Spíše je jedním  z témat správná funkce bank. Lidi pobuřuje, když vidí, jak vypadá V PRAXI ona vychvalovaná zásada zvaná "ochrana soukromého majetku", kterou prý dovedou zajistit jen konzervativci a liberálové.

Kolombo 1.2.2009 12:37

Bohuzel namisto

proste pravdy, ze chci/li neco vymenit musim najit nekoho, kdo je mi ochoten za muj vyrobek dat pozadovanou cenu. Pokud to nedokazu,  drel jsem zbytecne. Dnes se propaguje socialisticka myslenka ze vyrabi 'spolecnost", ne firmy ci jednotlivci a jedinym problemem je "spravedliva" distribuce vynosu.  Pak staci namluvit jednotlivym skupinam obcanu ze jsou pri deleni brany na hul a mame vseobecnou nespokojenost a nastvanost vsech na vsechny. Proc si socani coby stoupenci toho druheho nazoru nezkusi to 'spravedlive" rozdelovani mezi sebou a na ty, co veri ve spravedlnost trhu se nevykaslou? Neni to proto, ze by se ukazala nesmyslnost jejich nazoru, vyfabrikovaneho levici prave za ucelem okradeni tech, kteri vytvareji skutecne hodnoty?

ijn 1.2.2009 12:22

Nové trendy zastátnění všeho není universálním řešením, ale částečně ANO. Budou rozkradené jako ČEZ, RWE Trangaz, vodárny, PHM a rafinérie i Unipetrol, a jiné další významné podniky,

Oběti krize jsou nakonec pro silný stát a ten může být silný, pokud má přímý vliv, ne zprostředkovaný přes lobbysty a spol.!!!

ijn 1.2.2009 12:12

Re: Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

propad -15% z výkonu HDP v I.Q2009 se stoupajícím trendem až po -30%II.Q a ohrožení všech státních funkcí = dluhopisy nikdo nechce!!!................! Zmatek a co dělat? Náhle konflikt přes viz.W:False Flag, IslamabadxBombaj,RuskoxUkrajina,.......................cílů se najde!!) Hrozby jsou a zástpné kecyKlaunů také (oteplování) Při propadu HDP o 1/3 se hroutí systém  a to každý, zkuste nakrmit dobytek o 1/3 méně a trvale, ne jenom dva dny!!!

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 12:06

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Teď se jedná hlavně o USA, a tam je, zdá se, o dlouhodobém státním dozoru už rozhodnuto.

ijn 1.2.2009 12:04

Re: Krize důvěry

každý systém má svoji sebezničující schopnost, pokud bude upřednostňována jedna sekce (zločinců oproti poctivým) jedinců nad ostaními (ekonomové a právníci x lékaři a učitelé)!!!!

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 12:02

Re: Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

Tak trochu pomozte s tím odhalováním rozpadu ekonomik. Chtělo by to trochu konkrétnější myšlenky, ne jen mnoho neříkající všeobecné fráze.

ijn 1.2.2009 11:59

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Státní bankovnictví nebude lepší,pokud budou v čele státu šmejdi jako Klaun a spol!!!

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:57

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Proč by nemohlo být? Myslím, že zdaleka není tak náročné jako např. průmysl, služby, zemědělství.

V první řadě by se měli lidé dohodnout, k čemu vlastně banky mají sloužit.

ijn 1.2.2009 11:53

Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

To jsou příčiny, které z novodobé historie ČR dobře známo, i rozpad státu se použil k zastření podvodů a zločinců!!! Nyní týmy PR řešit zástupné problémy (oteplování) namísto řešení rozkladů ekonomik, ohrožování životů miliónů lidí. Jsou schopni použít k zamaskování i vyvolání a rozpoutání  III.WW!!!   Proto je nutné tyto snahy odhalit, jejich představitele izolovat od mediálního vlivu, případně potrestat!!! Vyvolat veřejnou diskuzi se smysluplným programe aktuálních hrozeb!! Ne oteplování  -  ale řešení rozkladu společnosti, odklon od neoliberalismu, postupný přechod na státem kontrolované resorty a odvětví (strategické: voda uhlí plyn PHM elektřina,teplo,odpadky,...)!!

Ladislav N :-))) 1.2.2009 11:44

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

A státní bankovnictví by snad bylo lepší? ;-P

Ypsilon 1.2.2009 11:25

Re: Krize důvěry

Krize důvěry v bankovním sektoru může být jedním ze symptomů. Krize důvěry občanů je o nějaký ten level níž, že. Globalizovaný kapitál nezajímá.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:14

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Nedivím se, že někteří lidé volají po zestátnění bank, nebo aspoň po přísném dozoru nad nimi, jestliže jsou svědky toho, že soukromé bankovnictví tak skandálně neplní svou funkci.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:11

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Proč by věřitelé – banky neustále nepůjčovaly, když to mají zařízené tak, že se jim nemůže nic stát. Ony vydělávají na úrocích, a tak „sledují svůj zájem“ tak, že lidi podněcují k zadlužování. (Vidíme to u nás v ČR dnes a denně, krize nekrize.) V případě maléru totiž manko zaplatí střadatelé, případně vypomůže stát, ale bankéřům se nic nestane, naopak, pokud si stát bude muset vypůjčit, tak zase jen od bank, které tak získají další tučné úroky. Stát pak musí peníze vyždímat z daňových poplatníků. V nejhorším případě bankéři odejdou se zlatými padáky a jdou vydělávat na lidské hlouposti jinam.

Bankovní systém prostě nefunguje tak, jak by měl. Pokud mě bankéř o mé úspory ožebračí, místo aby je chránil, je to jako kdyby mi policista vykradl byt. Takhle si já rozhodně nepředstavuji onu tak vychvalovanou ochranu soukromého vlastnictví, jednu ze základních zásad jak pravicové tak liberální politiky.

žibřid 1.2.2009 10:44

Re: kolaps zůsobil zánik střední třídy.

Taky mám ten dojem. Státem regulovaná inflace vede ke znehodnocování uspořených prostředků, proto se "vyplatí" žít na dluh, než čekat, až si naspořím. Je hezké motto, nevím bohužel už od koho: "dejte si každý měsíc stranou menší částku peněz a na konci roku budete překvapeni jak málo jste našetřili":-).

Zase na druhé straně potřeba ukládat našetřené prostředky jinam než do peněz by mohla vést ke vzkvétání obchodu (ukládat se dá docela bez rizika v nemovitostech, zlatě, známkách, umění apod.)

Sibi 1.2.2009 10:42

Re: Tragédie

Rýpale, víte, co se to klišé?