10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

EVROPA: Czexit

Jeho příznivá chvíle nastává. Vnější okolnosti mu stále viditelněji nahrávají. Brání mu jen nemístná ustrašenost plynoucí z občanské, tedy politické nedospělosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 21.1.2020 17:19

A která kontrola EU chodí do soukromých podniků, můžete být konkrétní? Nerad bych byl zmatený.

Z. Lapil 21.1.2020 16:31

Pozor - ono je to nějak tak, že budeme-li ke vstupu do eurozóny vyzváni, jsme povinni tak učinit.

Fakt je, že si moc nedovedu představit, jak nás k tomu donutit. Zákazem obchodování v korunách?

V. Petr 21.1.2020 16:29

Rudozelená EU by nakonec byla ráda, kdyby dostala elektřinu z Temelína (zjednodušeno). Vojenská síla EU je minimální a tu ekonomickou si sama likviduje.

Mimochodem, V4 má více obyvatel než Ukrajina a je také ekonomicky silnější!

Ovšem, může se ukázat výhodnější formálně nevystupovat, dělat si co chceme a počkat, zda nás případně sami vyhodí...

Z. Lapil 21.1.2020 16:29

Jenže to je ono: kdo je vedení EU? Evropská rada (jejími členy jsou hlavy států EU), která "vymezuje obecné politické směry a priority EU", nebo Evropská komise (Jourová a spol.), která vydává - a teď doufám, že nespletu terminologii - jednak nařízení (platí rovnou) a druhak směrnice (jsou ji povinny přijmout parlamenty jednotlivých států).

Pozor: Evropská rada není totéž, co rada Evropské unie a Rada Evropy dokonce nemá s EU nic společného.

Odhad vývoje po czexitu je podobný mému názoru, tudíž ho tímto prohlašuji za správný :-).

Z. Lapil 21.1.2020 16:10

Ony existují fotky zoufalých davů i z jiných hranic, a to je ještě na pevnině, kde stačí rozdat chleba a stany, ale co teprve fotky fotky přeplněných člunů, ty už neukecáte, zvlášť když se dotyční prohlašují za trosečníky - ty musíte nechat vylodit okamžitě. Nakonec jim třeba i prokážete, že žádní trosečníci nejsou, ale co s tím?

Takže když vám tvrdí, že jen procházejí, tak nakonec vyměknete a pustíte je dál, protože povinnost chránit hranice Schengenu (zase - jak? Střílet?) je jedna věc a bližší košile než kabát druhá. A na vracení musejí být dva: ten, kdo vrací a ten, kdo přijímá. Dotyčný vám může 100x tvrdit, že je (třeba) Syřan, ale když Sýrie řekne "toho chlapa neznám, dokažte mi to, jinak ho neberu", stejně vám zůstane na krku.

Žádný zvací dopis hledat nemusíte, prostě se to stalo.

J. Vintr 21.1.2020 15:48

Ještě k tomu, co jsem napsal výše. Říká se, že Merkelová otevřela německé hranice (samo o sobě dost podivné, že to mohla udělat bez souhlasu ostatních politiků) pod psychologickým nátlakem při pohledu na záběry davu těch chudáků, jak se tísní před německou hranicí. Jenže ti chudáci museli k té německé hranici projet z Řecka minimálně přes pět dalších států. A všude je bez problémů pustili. To by žádný z těch statů zaručeně neudělal, kdyby nemel jistotu, že mu tam nezůstanou a že je do toho Německa skutečně pustí. Takže jim to musel někdo předem oficiálně potvrdit.

P. Urban 21.1.2020 15:40

To ovšem může říkat, ať už budeme v EU nebo ne. Otázka je, zda vystoupením z EU tlak na naši politiku snížíme nebo naopak zvýšíme. Myslím skutečný tlak, ne zbožné kecy.

P. Urban 21.1.2020 15:38

K nepřijetí eura ovšem nepotřebujeme Czexit. Stačí, když budeme i nadále ochotni přistoupit k euru tehdy, až budeme připraveni. Tím spíš, že problémy s příliš velkorysou eurozónou vedly k tomu, že i její architekti se už nesnaží vývoj příliš uspěchat.

P. Urban 21.1.2020 15:34

Vedení EU může usilovat, o co chce. V praxi to prosadí jen tehdy, pokud nenarazí na zásadní odpor členských států. Názorně to ukázala otázka kvót. Které budou znovu a znovu nastolovány a znovu a znovu odmítány. Do té doby, dokud EU nezanikne nebo problém nezmizí sám od sebe.

K čemu povede brexit, těžko říci. Možná, že ty velkorysé dohody budou uzavřeny. A možná přinesou odpovídající výsledky.

S Českou republikou ovšem USA a Kanada asi velkorysé dohody uzavírat nebudou. A i kdyby, těžko to nahradí překážky v obchodu s Německem, na kterém je Česká republika závislá. Pokud z EU vystoupí Česká republika a některé další středoevropské státy, pak EU definitivně ovládne tandem Německo - Francie. Přičemž zejména Francouzům vůbec není proti mysli středoevropské státy pořádně zmáčknout. V rámci EU to fakticky nejde. Vůči okolnímu světu ale EU účinný nátlak vytvářet může. A zatímco Ukrajina je pro EU (i tu dnešní) příliš velké sousto, na osamělé středoevropské státy to zřejmě stačit bude.

J. Kanioková 21.1.2020 15:31

Naprostý souhlas ! R^

J. Kanioková 21.1.2020 15:29

1*****

J. Kanioková 21.1.2020 15:28

R^R^R^

J. Kanioková 21.1.2020 15:27

Ano.... Czexit !!!

Povídačky o euru jsou u nás motivovány pouze emocemi a nedostatkem informací. Z loňského průzkumu plyne, že 75 procent lidí si euro nepřeje. Přechod na euro si přeje jen 20 procent lidí.

O tom, jak je euro pro Česko nevhodné, jsme tu mluvili už opakovaně (M. Šichtařová), tak abychom se neopakovali, vypíchnu jeden aspekt, kterému porozumí každý: jednou – z mnohých – obětí eura jsou v eurozóně penzijní fondy. Ty mají se zápornými úrokovými sazbami hodně těžký život. Se zápornými výnosy, jak se dnes pěkně říká – natvrdo přeloženo: se ztrátami – totiž jejich zakladatelé nepočítali. Záporné výnosy jaksi nejsou slučitelné s logikou investování.

Uvědomují si čeští milovníci eura , že euro tedy kupříkladu vedlo ke zvýšení věku pro odchod do důchodu a ke snížení důchodů? A to je jen jeden příklad za všechny, a tak bychom mohli pokračovat.

http://jdem.cz/ffuyx7

J. Vintr 21.1.2020 15:24

Eurohujer jako vy to asi nepochopí, ale dohoda o vystoupení Velké Británie z EU, kterou za dva roky upekl Brusel s Mayovou a ze které nebyl ochoten slevit, vypadala tak, že by Británie zůstala v podstatě se vším všudy v EU až na to, že by se nijak nemohla podílet na rozhodování...

J. Vintr 21.1.2020 15:17

Někde jsem četl takovou perličku, že je vyžadována jednohlasnost, když chce Evropská rada zrušit nařízení EK...

P. Brich 21.1.2020 15:05

Hitlerjugend také bojovala do poslední chvíle i když už i vůdce padl - vlastní rukou.

Dejte mi na 10 let Německo a nepoznáte ho. A svůj slib splnil.

J. Jurax 21.1.2020 15:02

I na dav lze namířit děla nebo aspoň kulomety. Ale vyjednávat s davem lze obtížně, to máte recht. Zvlášť když ten dav vyjednávat nechce a neumí, ale chce dosáhnout svého, je podporován pátou kolonou neschopných a zbabělých politiků (za všechny reichskanzlerin Merkel) a všelikých zrádcovských "humanitárních" aktivistů a v neposlední řadě proimigrantsky "humanitárně" a oficiálně politicky korektně zpracovaným veřejným míněním (naštěstí ne u nás).

Z. Lapil 21.1.2020 14:58

Do Evropy určitě ano, ale patří určitě do EU?

Připomínám: původní příspěvek obsahoval slova "myšlenka jednotné Evropy bytostně je správná". Takže přeformuluju: patří Rusko do (politicky) jednotné Evropy? Neříkám rovnou, že ne, jen tím nechci komplikovat debatu o bytostné správnosti myšlenky jednotné Evropy.

J. Jurax 21.1.2020 14:48

Máte tedy dvě možnosti - vzdát se nájezdníkům bez odporu a být humánní (v podstatě současný stav) nebo se postavit na odpor a nelze-li jinak, i střílet.

V. Petr 21.1.2020 14:40

Budete se divit, ale třeba v Japonsku to vždycky fungovalo PŘESNĚ OBRÁCENĚ!

S "ideálními" lidmi bude fungovat každá utopie ale s těmi reálnými se zatím pokaždé zvrhla v nejhorší tyranii!

J. Jurax 21.1.2020 14:30

Jenže takhle to holt nevidím. Napřed jsem Čech, tedy v mém případě Moravan, pak Evropan (geograficky) a pak dlouho nic a potom, nerad a nedobrovolně, EUropan.

Z. Lapil 21.1.2020 14:26

V podstatě nejsme ve při. Ony ty zákony nejsou úplně blbě, problém je, že jich je poslední dobou tolik, že se v nich nikdo nevyzná a všichni na ně kašlou.

Jedině že nevěřím na to pozvání. Můj argument: prvních pár set/tisíc lidí nebyl problém, takže se kdekdo na zákon "nepropustná hranice" vykašlal. Když se hnuly deseti a statisíce lidí, už to zastavit nejde bez střelby natvrdo. Což se nelíbí ani mně, natož novinám, pro které je každá mrtvola zlatý důl. Nemluvě o tom, že celá EU nemá tolik pohraničníků - je jedno, jestli policajtů nebo vojáků, aby obšancovali hranice

A. Forman 21.1.2020 14:17

Zjednodušte si to, vemte to tak, které státy historicky patří do Evropy, a máte pokoj. A toho Ruska se nebojte, do té Evropy patří.

Z. Lapil 21.1.2020 14:16

Když to dokonale rozvrtáme, dostaneme se k myšlence, že menší celky mohou své pravomoci delegovat výš. Opačný postup je diktatura, byť možná se zvoleným diktátorem (Gottwald), a ta nemívá dobré výsledky. V politice ani v konstrukční kanceláři.

Nakonec i ten chlap s krumpáčem a s lopatou svobodně rozhoduje, jestli jámu bude kopat z toho nebo z onoho konce. Kdyby na to měl befél, existuje přinejmenším riziko, že bude oslňovat sluníčko a on překopne nějaké nečekané potrubí.

J. Jurax 21.1.2020 14:14

A spolu s putovním cirkusem a Radou Evropy vytváří iluzi demokracie.

J. Jurax 21.1.2020 14:11

"EU je společenství států a vše co dělá je výsledek diskuze mezi členskými státy."

No, jak se to vezme. V putovním cirkuse máme necelá tři procenta hlasů, což značí, že si ani neškrtnem a vnuceno nám bude cokoliv, co si komisaři vymyslí, a způsob hlasování v Evropské radě zaručuje, že budeme vždy přehlasováni, tedy kromě velmi řídkých případů, kdy se vyžaduje jednohlasnost.

J. Cervenka 21.1.2020 14:08

i kdyz o ekonomii se mluvi jako nejdulezitejsi vyhoda clenstvi v EU tak je to ideologicka propast, ktera se mezi EU a Bohemii otvira. To vypada nenavratne.

I. Mertl 21.1.2020 14:04

Asi více než Vy, pane Arone, celou druhou polovinu své odborné kariéry jsem se ekonomikou v tržním i mezinárodním prostředí aktivně zabýval. Nejedná se jen o úředníky, ti zpravidla překážejí, ti blízcí určitě víc než ti vzdálení. Jen se pořádně a bez předsudků podívat!

Z. Lapil 21.1.2020 14:03

Příležitostně se podívám, díky.

Odpověď na otázku, jak se chovat proti muslimům, kteří atd. úplně neznám. Vím ale, že není rozumné považovat je za organizovanou armádu pod jednotným velením. Na takovou armádu lze, zhruba řečeno, namířit děla a začít vyjednávat. Na dav je taková taktika nepoužitelná.

Z. Lapil 21.1.2020 13:58

Zrovna tady jsem to nerozlišoval, protože bych zabředl do úvah, které státy do EU patřily, patří a budou patřit. a jestli třeba Rusko je součástí onoho kulturně jednotného, leč politicky rozdrobeného prostoru, jímž Evropa v 19. století byla a v antice nebyla.