1.6.2020 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SVĚT: Klimatický alarmismus

Klimatický alarmismus patří mezi nejnebezpečnější ideologie dneška. Proč si to myslím? Stačí domýšlet do důsledků jeho základy a premisy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 159, poslední: 24.5. 2019 14:09, přehled diskusí

T. Hudeček 8.5.2019 1:15

Zase jde jen o prachy a je mi lito hlupcu, kteri to gretenum zerou.

J. Kovaříček 8.5.2019 1:34

Snadné řešení

Ano, klima se mění, o tom není pochyb. A mění se už nějaké 4 miliardy let, ba ještě déle. Kdo to těm alarmistům vysvětlí? Nikdo, nepochopili by to. Jedině soudruzi nás mohou poučit, jak poroučet větru, dešti. Nějací dobrodinci vyhlašují stoprocentní zákaz vypouštění skleníkových plynů, tedy i CO2. Jenže takový plyn my vydechujeme. Doufám tedy, že oni aktivisté dodrží své slovo a přestanou dýchat. To by mohl být slibný začátek řešení problému.

P. Rada 8.5.2019 8:07

Re: Snadné řešení?

Zkuste si ujasnit jaké projevy má součastná klimatická změna a související procesy. Teprve poté by jste se mohl pokusit něco někomu "vysvětlovat".

Situace je dnes totiž dnes a ještě po celé minimálně ještě století nejspíše bude s hlediska gradientu změny globálně anomální a to dokonce optoti všem změnám globálního klimatu které proběhly na planetě za posledních 55milionů let!!! A to přitom i v období PETM nebyla planeta v metastabilní situaci s polárními čepičkami a naakumulovanou zásobou metanu v premafrostu.

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

Nestabilní klimatická situace přitom nutně vede k poklesu metabolické výměny a tedy úživnosti celé biosféry. Pokuste se nejprve sobě vysvětlit, kde bude te brát obživu a s čeho budete čerpat životní úroven jakmile nastoupí další změny, vzroste populační četnost a poklesne surovinová dostupnost. Jevíli se to složité, zkuste se kriticky zamyslet nad ekonomickým vývojem i třeba bez zohlednění klimatického problému. Natož pokud se optimisticky předpokládá, že trchnologicky půjde snadno vývoji klimatu dál čelit.

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

J. Kovaříček 8.5.2019 9:29

Re: Snadné řešení?

Milý pane Rado, když jste tak chytrý tak mi vysvětlete, proč došlo ku změně z "globálního oteplování" na "klimatickou změnu". Změna totiž může jít tím či opačným směrem! A vy věříte na globální klima? Dovedete vyjmenovat pět základních komponentů klimatického systému? Víte třeba, že CO2 je důležitou součástí biologických procesů a bez něho by život přestal existovat?

Je nepochybné, že ekologický systém se dostává do krize a příčin je více - rychlý nárůst populace, drancování přírody, plýtvání zdroji a energií, překotný rozvoj technologie bez kontroly zpětnou vazbou, zamoření prostředí chemickými produkty a hlukem atd atd. Tohle nevyřeší vybírání peněz, unáhlené zavírání uhelných elektráren, stávky pubertálních dětí, vzletné žvásty aktivistů. Pokud se budoucnosti lidstva na této planetě týče, nejsem optimistou.

J. Schwarz 8.5.2019 9:34

Re: Snadné řešení?

No, tak u nás "populační četnost" spíš poklesne než vzroste a pak stačí ubránit svoje teritorium... stejně jako to dělají jiné, "přírodní" formy života.

J. Lukavsky 8.5.2019 6:00

rozoráme meze!!!!!!

"na pole vrátit remízky" no hlavně meze, které dřív byly efektivní zábranou eroze půdy. Ty meze ale byly hlavně ohraničení soukromého pozemku i zároveň místem, kde křepelka či zajíc mohli bydlet. JZD stavnostně meze rozoralo, pole zcelilo no a voda se valí po svahu a bere ornici. Jenomže dnes už na poli nehospodaří soukromý sedlák, ale jeho vnuci pole pronajali velkofarmáři a ten samozřejmě chce pole kde by se velký traktor nemusel motat jak nudle v bandě. Navíc z neobdělávané plochy pole platí VYŠŠÍ daň. Čili: změnit daňovou politiku tak, že z remízků,mezí a mokřadů se nebude platit nic. Kukuřice, kterou povětšinou dáváme do bioplynky je nejvíce náchylná k erozi protože obnažuje půdu. Nevím jestli by nešla pěstovat povinně s podrostem třebas vojtěšky, co agronom na to? Vojtěška by navíc dodala dusík. No za ty směsné kultury by byla nižšší daň! Ledacos by šlo dělat, ale jistě zábavnější je bojovat se klimatickou změnou, nejlépe na konferenci v Thajsku, samozřejmě za peníze nějaké neziskové organizace..... J.L.

P. Rada 8.5.2019 8:27

Re: rozoráme meze!!!!!!

V boji o přežití nejde nikdy o "zábavnost". Zatím se ale lidem vše spíše jeví tak, že když už tak půjde o životní úroven, problémky se zadlužeností - ale o celkové civilizační bezpečí zatím nejde. Lidé často při svém životním opojení přehlížejí, že jiné životní formy už hromadně vymírají. Hromadnou zábavností dnes je rekreační cestování letadly.... po celém světě, reklamní hrátky rozvíjející konzum pro konzum atd.

Porovnejte si takto produkované imise s tím jak velké jsou v případech kdy se někde sejdou zástupci jen jednotlivých zemí a pokusí se hledat východisko s bezprecedentně složité a rizikové situace.

S tou podlomenou diverzitou a úrodností krajiny která vznikla kolektivizací a dodnes je půda nájemníky velkoplošně obhospodařována a pro rizikovost tohoto postupu spíše drancována - Vám ale dávám zapravdu.

J. Schwarz 8.5.2019 9:31

Re: rozoráme meze!!!!!!

A teď se, pane Rado, podívejte na věc jednou realisticky a upřímně se zeptejte které že to společenské vrstvy se živí těmi reklamními hrátkami, kdo "zábavně cestuje letadly" atp. Jestli to náhodou nejsou právě ti moderní mladí "kreativci" vychovaní "neautoritářsky" co na jedné straně jezdí na kole, pijí sójové latté a preferují veganství, na druhé vymýšlejí reklamy na nesmysly a cestování mají jako životní styl, který obhajují "poznáváním jiných kultur a sbližováním lidí"...Stejně se chová jejich náctiletý dorost, který demonstruje na "Fridays for future" ale bez mobilu, tabletu, instagramu a facebooku nedá ani ránu a "erasmus" a cestování si taky nedá vzít...To jsou lidé co káží vodu a pijí víno, na svém preferovaném životním stylu totiž nehodlají nic změnit. Jim tesku zaplatí rodiče a ostatní, co na ni nemají ať chodí pěšky. A jestli nám smrky sežral kůrovec jest otázkou, jestli kvůli "globální změně klimatu" nebo kvůli "ekologům" považujícím kůrovce za "lékaře lesa"...

J. Schwarz 8.5.2019 10:00

Re: rozoráme meze!!!!!!

Oprava: Teslu jim zaplatí rodiče...

P. Rada 8.5.2019 7:52

Klimatický idealismus.

Tkví v iracionálních postojích: ...."Otepluje se? Nyní asi ano, jak do budoucna, to se budeme muset nechat překvapit.".... Nebo: ..." Lidská vynalézavost a přizpůsobivost jsou nekonečné"...

Naopak na rozdíl od tvrzení autora je spíše lidská hloupost je nekonečná - ale i to jen za předpokladu pokračování vývoje druhu homo do nekonečna. Variant maladaptivního jednání je navíc nutně oproti jediné realitě nespočet. I dealistické chápání ba víra se u autora projevuje v nerespektování historie dokládající mnohé civilizační konce nebo teorie říkající, že pokud by vývoj inteligentního druhu ba tak snadný jak se to dnes některým jeví museli bychom ho už i jinde ve vesíru pozorovat (fernmiho paradox) tak dnešní reality. Pro autora se dokonce idealisticky otepliue. Tedy nikoliv měřitelně se strmostí přesahující jakoukoliv globální událost za deseti-miliony let. Nikoliv ověřitelně. Nikliv rozdílně mezi oceány, pevninou. Nikoliv tedy reálně a posatelně včetně pravděpodobnostních vyjádření ... ale jen "ASI".

Takovét postoje vedou do reálných situací kdy např pro nedostatek vláhy vyschne studna a je třeba dokonce až migrovat a následně pro obsazenost jiných míst o život bojovat až válčit a tuplovaně takj zvětšovat ztráty na životním prostředí. V mírnějším domácím případě jen začít hovořit o dopadech sucha, kůrovcové kalamitě ... a idealisticky se spoléhat, že to "nějak dopadne".

M. Prokop 8.5.2019 8:24

Re: Klimatický idealismus.

"Naopak na rozdíl od tvrzení autora je spíše lidská hloupost je nekonečná " - jak zde s oblibou a dlouze demonstrujete.

P. Rada 8.5.2019 8:43

Re: Klimatický idealismus.

Mě se ale naopak od Vašeho tvrzení "NELÍBÍ", že musím trávit čas vyvracením demagogií kolem probíhající klimatické změny. Na portálu, kde si pravidelně dávají dostaveníčko popírači poznatků ekologie, enviromentalistiky a dalších věd - ale považuji přinášení dokreslujících informací za nutné.

Vy osobně jste právě jedním s těch pro které se vždy klima měnilo (bez udávání jak a o kolik) a tak se vlastně ani dnes nic neděje a dít nemůže - že? Chováte se jaksi nepoučitelně jako by jste se ve svém pohodlíčku nikdy "nespálil".

To by samo o sobě ještě tolik nevadilo jako to, že chcete aby se v důsledku i Vašich externalit dokonce "pekli" jiní. Mě přitom už součastní situace kdy odumírají lesy, vysychají potoky, hrozí války... prostě "pálí".

J. Schwarz 8.5.2019 9:19

Re: Klimatický idealismus.

To, co vy považuje za nevyvratitelný fakt jsou matematické modely a pár desítek let měření. Jasná ideologizace problému se projevuje například v tom, že stačí jedno sušší léto nebo pár teplejších měsíců aby byla média plná "potvrzení" teorie o klimatických změnách. Když bude naopak pár týdnů zima a deštivo, média nic, žádné výkřiky jako že se "vědci zmýlili". Ale když bude počasí pár týdnů potvrzovat teorie alarmistů, budou toho plné noviny a televize.

J. Hejna 8.5.2019 9:43

Re: Klimatický idealismus.

Pane Schwarzi, to je marný.

Rada je Rada, furt pryč.

M. Šejna 8.5.2019 10:06

pane Hejno

jenže pan Rada má narozdíl od popíračů pravdu. U něho je problém v tom, jak by si on představoval řešení globálního oteplování. Ale současnou realitu klimatu popisuje správně.

L. Novák 8.5.2019 17:49

Re: pane Hejno

"Rada" je stejný blb jako ty, Šejno.

J. Schwarz 8.5.2019 18:39

Re: pane Hejno

Když někdo "spočítá" jak vypadal Vesmír miliardtinu sekundy po velkém třesku a přitom napevno počítá s platností kvantové mechaniky, je to co spočítal "pravda" nebo model, popřípadě představa? Když vědcům nevychází rotace galaxie v souladu s měřením a přimyslí si "temnou hmotu a temnou energii" s takovými vlastnostmi aby to sedlo, je to důkaz existence těchto entit? Sotva. A stejné je to s páně Radovými spočtenými "důkazy"...

M. Šejna 8.5.2019 10:00

máte špatné informace

V Česku je situace jednoznačná. Posledních 10 let jsou letní odchylky od průměru následující: 2009 +1,2°C, 2010 +2,0°C, 2011 +1,2°C, 2012 +2,1°C, 2013 +1,8°C, 2014 +1,5°C, 2015 +3,3°C, 2016 +2,0°C, 2017 +2,8°C, 2018 +3,7°C.

Ani jedno léto nebylo za posledních 10 roků teplotně podprůměrné. Poslední podprůměrné leto bylo v Česku v roce 1996 (-0,2°C), tedy před 23 roky. Navíc už máme šestým rokem v Česku sucho.

U zim je variabilita větší. Podprůměrné byly v posledním desetiletí zimy 2009/10 a 2010/11. Za posledních 23 let bylo podprůměrných 5 zim a 18 jich bylo nadprůměrných.

Statistika je tedy jednoznačná, jen je potřeba mít informace. Vy ty informace nemáte a proto píšete nesmysly.

J. Lukavsky 8.5.2019 17:12

Re: Klimatický idealismus.

"média plná "potvrzení" teorie o klimatických změnách" no jistě jste postřehli, že dříve se strašilo že Země zmrzne (každých cca 20 000 let byla doba ledová...), pak že se upeče ale teď je to geniálně definováno jako klimatické změny: horko, zima, sucho, povodně, tornádo, bezvětří .... to vše lze snadno zahrnout pod klimatické změny. A vytáhnout do boje. Velká a mnohem větší sucha byla v Evropě několikrát, velké povodně také několikrát.... studené léto a neúroda.... Jenže nebyla TV a noviny a lidi neměli čas na stávkování. J.L.

J. Lukavsky 9.5.2019 6:30

Re: Klimatický idealismus.

"Když bude naopak pár týdnů zima a deštivo, média nic, žádné výkřiky jako že se "vědci zmýlili". No v tom případě se to označí jako klimatické změny. To je výhoda správného termínu ať mrzne nebo Slunce rumpluje, ať je sucho nebo leje... je to klimatická změna. Probatum est. J.L.

J. Lukavsky 8.5.2019 10:54

Re: Klimatický idealismus.

"pokud by vývoj inteligentního druhu ba tak snadný jak se to dnes

některým jeví museli bychom ho už i jinde ve vesíru pozorovat (fernmiho

paradox)" No Fermi by se neměl montovat do evoluce nebo si nejdříve něco načíst: 1) nejdříve musí vzniknout vesmír a hmota (-15 milard let), 2) pak vzniknou hvězdy 1 generace, ty asi za 5-x miliard let skončí a vyprodukují prvky těžší nežli He a Li 3) Z nich vzniknou hvězdy 2 generace (naše Slunce) a jejich planetární systémy. Asi - 7 miliard let. Jinak by nemohly vzniknout kamenné planety. 3) Před cca 3,5 miliardami let vznikne život 4) před cca 10 000 lety se Homo sapiens vydal na cestu lovec mamutů - zemědělec - ... Galvani Marconi, Tesla...takže idea, že inteligentní život musel vzniknout den či rok po velkém třesku jest asi iluzí. Všechno chce svůj čas, i vesmír. Pospíchej pomalu! J.Lukavský.

A. Hrbek 8.5.2019 8:11

Bohužel

jde stále o boj mezi různými ideologiemi a ne o snahu o věcné řešení. Na problém vysychání Jižní Moravy, na jeho důsledky a na to, že je třeba se na to připravit, upozorňovala řada klimatických, zemědělských a biologických odborníků již v druhé polovině osmdesátých let. Symptomy byly zcela jasné.

Ale po roce 1989 byly tyto práce smeteny se stolu, výzkumné ústavy zavřeny a odborníci umlčeni. Zavládla klausovská ideologie "trh vyřeší vše". A teď vidíme jak. Jak krajina, tak zemědělství i lesnictví, jsou v touze po okamžitém zisku trvale poničeny.

Ti co řvali "chceme nejméně státu" teď řvou "státe dej nám peníze". Bez dotací nechce nikdo hnout ani prstem.

Máme co jsme chtěli.

M. Prokop 8.5.2019 8:22

Re: Bohužel

"Trh vyřeší vše", s tou spoustou regulací, místních i EUnijních?

I vy žertéři ...

P. Lenc 8.5.2019 9:07

Re: Bohužel

Jo, ale i komik má právo se vyjádřit...A patlat do toho Klause je opravdu úsměvné.

A. Hrbek 8.5.2019 11:20

Re: Bohužel

A kdo ty "regulace" odsouhlasoval?

J. Schwarz 8.5.2019 9:13

Re: Bohužel

Jestli dnes nikdo nechce bez dotací hnout ani prstem pak je to proto, že odvody státu ze kterých se ty dotace zpětně platí odvádí každý a pokud by se angažoval bez dotací, platil by dvakrát a byl by ostatním za vola. Zrušte dotace, snižte odvody a lidi se zase začnou starat za svoje.

J. Pokoutný 8.5.2019 15:04

Re: Bohužel

Jistě, v těch geniálních letech výzkumných, nyní zavřených ústavů a moudré státostrany byly právě na základě vědeckého zdůvodnění u nás rozorány meze, zničeny ekosystémy v Podkrušnohoří, vytvořeny Novomlýnské nádrže, které s ekologií/hydrologií oblasti rovněž hezky zamávaly... Sověti pro změnu vysušili na základě geniálních agrotechnických výzkumů Aralské modře, rozorali celiny a ropným průmyslem zasvinili svoji sibiřskou kolonii. V Číně na základě podobných úvah vznikla přehrada Tři soutěsky, v Egyptě ta Násirova (obě se "překvapivě" silně zanášejí). Snad jen v USA si vytvořili Prašnou mísu prostou lidovou tvořivostí. Tak opatrně s tou kritikou. ještě teď se odstraňují znečištění, která nám soudruzi velkoryse zanechali, včetně tikajících azbestových bomb na místech, kde by je člověk nečekal.

J. Roškota 8.5.2019 8:42

co když mají pravdu

no jo, ale co když mají pravdu? Ti alarmisté. Člověk nemusí zrovna být expert přes klimatické modely, aby chápal že zvyšující se populace a spotřeba má na nás negativní vliv. Katastrofické scénáře mají tendenci se nevyplňovat. Ale to, že dříve nebo později dojdeme, řekněme, blízko k hranici možností systému je velmi pravděpodobné.

Je opravdu takové bláznění hledat alternativní přístupy? Vážně nejsme schopni si zaplatit nějakou dražší, ale méně zatěžující technologii výroby energie?

P. Rada 8.5.2019 8:50

Re: co když mají pravdu

"Zaplatit" jsou lidé ochotni za cokoliv - ale zejména penězi které jsou už dlouho odtrženy od jakéhokoliv reálného krytí.

Cesta dopředu a k využití času vlastního biologického rozvoje dnes však spíše jak přes nové zdroje nejspíše efektivněji vede přes pokles měrné spotřeby.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

J. Schwarz 8.5.2019 9:08

Re: co když mají pravdu

Teď jen určit co je to ta nadměrná spotřeba, kdo nadměrně spotřebovává a proč. Přemíra obalů byla například vynucena nesmyslnými hygienickými normami, výměny spotřební elektroniky reklamou a módou, velká část emisí padá na vrub cestování vynášenému pokrokáři do nebes jako cestě k poznání jiných kultur a sbližování lidí...