26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Dodělejte už tu klimatickou zprávu!

Člověk by si myslel, že zpráva IPCC o fyzikálních základech klimatické změny je dávno hotová, když máme už půl roku po vydání jejího Shrnutí pro politiky. Pro leckoho je to asi překvapivé, ale není tomu tak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 8.4.2022 17:28

Rada je skupina ui zijicich v zelenem bludu. Kolik lidi tento kolektivni nick obhospodaruje? Kolik jich vyhledava "odkazy" a sestavuje "odpovedi"?

P. Rada 8.4.2022 19:15

Máte rozhodně pravdu v tom smyslu, že jsem v životě neměl jen jediného dobrého učitele a hlavně, že ti nejlepší mě učili osvojovat si se nové neznámé samostatně.

J. Novotny 8.4.2022 21:38

Hlavně, že se cítíte dobře, když dnes zahynulo 50 lidí v Kramatorsku i díky pomatencům Vašeho typu, kteří dopomohli Putinovi k vytvoření závislostí Německa na plynu z Ruska.

R. Vašíček 9.4.2022 15:12

Tí ľudia zahynuli po zásahu ukrajinskej rakety. Takej, ktorú ruská armáda ani nemá vo výzbroji. Dnešná situácia je tu s pričinením pomätencov, ktori žerú info z mainstreamu ako zjavenú pravdu, bez náznaku kritického myslenia.

J. Novotny 9.4.2022 21:17

Zahynuli v dusledku Ruske vojenske agrese vuci Ukrajine. Protoze si Purin myslel, ze si EU koupil

J. Lukavsky 9.4.2022 7:49

"osvojovat si se nové neznámé samostatně" OK, zkuste pro začátek si osvojit výsledky z vrtu Vostok. najdete to na internetu ve Wikipedii snadno. Pak napište co si o tom myslíte. J.L. end

J. Novotny 8.4.2022 21:45

Podle diskuze níže panu Radovi už slušně hráblo. Asi mu došlo, že byl obsazen do role užitečného hlupáka hájícím propagandu Putinovských fondů.

R. Tichý 11.4.2022 10:47

Jsem skeptik. Rada bude ui az do konce.

L. Písařík 8.4.2022 15:55

Tak mě napadlo - proč stavět Dukovany, nestačilo by pronajmout si odstavené jaderky v Německu? A Němci by je nemuseli bourat;-D

P. Rada 8.4.2022 16:19

Němci své JE nechtějí bourat jen tak - ale proto, že pro ně znamenají bezpečnostní riziko větší než činí jejich přínos. Viz závěry tzv zátěžových testů.

To, že si teroristická a zejména pak ty státně teroristická při vlastnění štěpné elektrárny uvnitř hustého kontinentálního zalidnění neuvědomují posměváčci, ještě neznamená, že s nimi nekalkulují jak znalejší tak zároven odpovědnější.

P. Diviš 8.4.2022 16:55

Kdyby byli hloupí jako vy, tak možná. Ale těm, kteří rozhodují, jde hlavně o prachy.

Viz závěry tzv zátěžových testů.

P. Rada 8.4.2022 17:00

Prachy v tom budou také. EROEI štěmných reaktorů 3 generace bylo totiž těsně nad hranicí civilizační udržitelnosti a tak se nevyplatí adekvátně válečnému ohrožení masivní investice do jejich ochrany.

R. Tichý 8.4.2022 17:22

Nesir tady bludy, ekofasisto. I na wikipedicke definici tebou vnucovaneho EROEI vychazeji prakticky vsechna fosilni paliva lepe, nez vami ekofasisty protlacovane OZE. Proc n je tedy ekofasiste vnucujete? Slouzi jedine k rozpadu civilizace, ke zchudnuti obyvatel. Nedavno vysel pruzkum, podle ktereho si 30 zapadoevropanu mysli, ze u JE jsou kominy, ktere vypousteji CO2.

https://nedd.tiscali.cz/jaderne-elektrarny-maji-nizsi-emise-co2-nez-solarni-panely-ci-vetrne-turbiny-526335

P. Rada 8.4.2022 19:42

Cituji : ..."Blud je nepravdivé a nevývratné přesvědčení založené na nesprávném odvození závěru ze zevní reality". Odkaz k uvedenému průzkumu jste sice nedal ale je možné, že se jedná o "blud". Zejména v tom případě, že dotyční nebyli schopni oněch 30% přesvědčit.

Jiný příklad. Onen odkaz na Tiscali vychází sice s nízkých aktuálních imisí Francie ale s hlediska úvah o realizovatelných zdrojích dneška už na příkladu zdrojů které by nikdo nepovolil znovu stavět.

Pokud tedy uvažujeme o porovnávání vlastností aktuálně konkurujícího souboru zdrojů pro novou výstavbu - bylo by méně zavádějící až "bludné" srovnávat mezi sebou jen ty nově realizovatelné. Jdeli o blud ve Vašem případě lze usoudit až podle reakce.

Aktuální realizace JE 3+ ve Francouzkém Flamanville která dnes připadá i u nás v úvahu, totiž měla původně stát 3 miliargy euro avšak nákladovost se dnes dostává k 20miliardám a ještě není ani po desetiletém zpoždění výstavba dokončena.

Imise jakéhokoli zdroje který je nákladnější než jaké dává přínosy, lze proto oprávněně považovat za imise spotřebiče a v tomto smyslu jsou vývody uvedené ve Vašem odkazu klamné.

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

R. Polášek 8.4.2022 20:50

Tak nákladnější než jaké dávají přínosy jsou zejména OZE zdroje. OZE zdroje mohou fungovat pouze proto, že až dosud jsou vyráběny a distribuovány za využití fosilní a jaderné energie. Kdyby byly OZE zdroje vyráběny čistě jen za využití OZE energie produkované předchozími OZE zdroji, byla by další energie navíc jimi produkovaná marginální a celý systém OZE energetiky by tak rychle dospěl k energetickému krachu. Ostatně Němci si to nejspíš brzo vyzkoušejí, pokud po utnutí ruského plynu ,ropy a černého uhlí se budo chtít spoléhat pouze na OZE energii.

P. Rada 8.4.2022 21:02

Celý civilizační systém ke krachu opravdu dnes směřuje a už dlouho a s řady důvodů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Jedním s podstatných je celkový pokles efektivit těžby energií který donedávna kompenzovala jen rostoucí masivnost s globalizací.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Takto ale rostou i imise s dlouhodobými negativními dopady na životní prostředí a kdekdo se stává stále závislejším na vzdálenějších zdrojích a to zvyšuje nestabilitu. Řešení se už dlouho očekávalo od nových nadějných technologií (jádro, fůze..) které se ale právě v oblasti energetiky nepodařilo naplnit.

J. Novotny 8.4.2022 22:40

OZE tak jak je mají Lazardi pro US jsou pěkné, u projektů v ČR vychází čísla podstatně vyšší. Ale i v US, pokud zahrnete u OZE potřebné záložní zdroje, tak ty JE budou vypadat ekonomicky dobře. A pokud na tu zálohu použijete hydrolyzér a vodík, tak bude v JE úžasně levná.

J. Novotny 8.4.2022 21:36

Ano a proto je plánuje UK stavět jako na běžícím pásu. Jste naprostej mimoň. Papouškujete bludy organizací financovaných Putinem, máte na rukou krev.

J. Novotny 8.4.2022 21:44

Za Němce to domluvil Shroeder, pak šel pracovat přímo pro Moskvu. UK i Frantíci to budou v klidu stavět, když už je teď jasné, kdo ty kampaně financoval.

J. Lukavsky 9.4.2022 8:57

"bezpečnostní riziko" z tsunami z Labe je jistě nezanedbatelné. Stejně tak zemětřesení z Apl by mohlo přijít. Ale atomka, stejně jako každý technický výrobek má nějakou dobu záruky, provozovatelnosti, opravitelnosti a nakonec stav kdy je výhodnější ho sešrotovat. Nicméně nemyslím, že by bylo moudré sešrotovat atomku před uplynutím příslušné doby a stavu. A to se děje. Pochopil bych, že řeknou "necháme je doběhnout a nové nepostavíme". Sešrotuju funkční auto i když nemám na nové elektro- a zítra nepojedu do práce? Až Německo prožije opravdu dlouhý a silný blackout a spočítá ty mrtvé.. možná změní názor, ale "je to marný, je to marný, je to..." J.L. end

R. Tichý 8.4.2022 17:25

No, v souvislosti s informacemi o stavu Budeswehru po pusobeni Leyenove-daly by se obsadit a prohlasit za ceske uzemi. Samozrejme i s referendem a uznanim :-D

M. Vinkler 8.4.2022 14:08

Výsadba Yatir Forest, nyní největšího lesa v Izraeli, začala v roce 1966 na okraji Negevské pouště. Dnes mají stromy výšku přes 10m a les rozlohu cca 32km2.

Nutno podotknout, že plochu pro výsadbu naštěstí neurčili vědci, ale zakladatel projektu -laik Josef Weitz.

Srážky , původně 350mm/rok se snížily na současných 280, přesto les prosperuje a likviduje CO2.

Les prokazatelně pozitivně ovlivňuje kvalitu svého okolí . Les se přizpůsobil aridním podmínkám okolí přirozeným chytrým využíváním zvýšené hladiny CO2 ve vzduchu. Kvůli nárůstu hladiny CO2 stromy absorbují veškerý potřebný oxid CO2 aniž by musely úplně otevřít všechny otvory v membránách jehlic a ušetří tak vodu. Rostoucí procento CO2 tak pomáhá lesům expandovat do polosuchých a pouštních oblastí, protože když je vysoká hladina CO2 rostlina odpařuje méně vody.

Což je plně ve shodě s daty IPCC .

Prokazuje to však pravý opak toho co IPCC hlásá o škodlivosti sodovkáče.

Nemusíme odstavovat unáhleně najedou všechny fosilní energetické zdroje a vymýšlet zoufale nedokonalá technická řešení (OZE atd.)

Spíše bychom měli využít jedinečné síly přírody jménem zalesňování.

K. Filip 8.4.2022 14:17

Vivat Israel!

P. Rada 8.4.2022 14:28

O "škodlivosti sodovkáče" hlásáte Vy! Zároven podobně jako autor zaměnujete obecně lesy s obecným indexem zeleně.

Posmíváte se také vědcům kteří právě v této oblasti podle zprávy IPCC predikovali a predikují vysušování. Toto ale paradoxně dokládáte sám poklesem s 350 na 280. Do jaké hranice hustoty porostu i teploty se tam podle Vás stromy dnes jen cca 10m vysoké udrží?

Konkrétně u nás lesů katastrálně vzato rozhodně neubývá - zato zásadně ubývá jejich dřevní hmota - tedy vázaný uhlík. jak by jste t řešil Vy?

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248410003-kacenim-lesy-nezachranime/

J. Jurax 8.4.2022 14:44

Ale kuš - škodlivost sodovkáče je úhelným kamenem zeleného magoření a urputný boj proti němu až do devastace energetiky i dopravy je svatou povinností každého, jehož mozek je prožrán zelenou plísní.

M. Šejna 8.4.2022 15:42

Tohle je dost zásadní problém fanatických alarmistů.

Oni vycházejí z toho, že oteplování je z principu škodlivé. Nejspíš považují za škodlivé i léto, zatímco zimu považují za nejzdravější roční období.

Dle statistik umírá nejvíce lidí v zimních měsících a nejméně v letních. A protože bigotní alarmisté považují lidstvo za škodnou, tak proto miluji zimu. :-/

P. Rada 8.4.2022 16:44

Pane Šejno základní problém může tkvět v přehlížení podstatných kriterií pro rozvoj života. Konkrétněji může být "škodlivé" pomíjet, že nejvíce života umírá na nedostatek vody a vypomáhat si s nedostatku nadhledu pejorativní argumentací vůči jinak smýšlejícím.

Jak si Vy třeba vysvětlujete tvrdošijnost života se kterým se co možná vyhybá pouštím?

Pokud jde o člověka jako "škodnou" - tak na tom ale něco je. Třeba v souvislosti s tím jak rostou lidské ničivé schopnosti tak klesá šance dokonce na přežití dotyčného druhu.

Pokud by tomu bylo naopak - jak si vysvětlujete Fermiho paradox? Jak si vysvětlit, že jsme v celém pozorovaném vesmíru přes pozorovací a detekční schopnosti sami? Zároven se za podobnou dobu od postulování této otázky nahromadily problémy nestabilit životního prostředí až tak, že pomyslné hodiny posledního soudu jsou dnes nejblíže konci - ačkoli jak se asi shodneme se svět otepluje.

V. Braun 8.4.2022 18:02

Ale no tak pane Šejno. Pokud si pamatuji tak existují práce na téma vliv oteplování na ekonomiku atd, kde se počítá i s pozitivními efekty. Po součtu jsou ovšem pod čarou hodně velká červená čísla a to je myslím to, co je podstatné.

P. Rada 8.4.2022 19:56

Souhlasím ale dodávám, že ekonomiku lze hodnotit i vzhledem k úrovni ekosystémových služeb. Je to komplexní a proto obtížný pohled ale např. Nátr ve své knize:

https://www.kosmas.cz/knihy/164356/priroda-nebo-clovek/#pos=0

uvádí jejich celkovou úroven jako násobně vyšší než celosvětové HDP. Přijdemeli o ně dlouhodobě, konkrétněji v důsledku rozvratu klimatu - přijdeme nejspíše o základ jakékoli ekonomiky.

J. Lukavsky 9.4.2022 9:01

"úrovni ekosystémových služeb." takže úroveň ekosystémových služeb Amazonského pralesa je mnohonásobně nižší nežli totéž v Sibiřské tajze? Obvykle vyšší teplota znamená rychlejší obrat v ekosystému. Měli bychom do kalkulací oteplování také započítat vyšší výnosy plodin, 2-3 úrody do roka, méně úmrtí a méně topení doma... J.L. end