27.3.2023 | Svátek má Dita


Diskuse k článku

KLIMA: Ukázka zelené energetiky

Ubližuje se lidem, životnímu prostředí, přičemž na klima to nebude mít měřitelný vliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 9.12.2022 12:09

Pro zajímavost pane Vašíčku dodávám, že fotosynteticky dokáže příroda za optima podmínek akumulovat zhruba procento sluneční energie. Dnešní FV za podobně ideálních podmínek dokáže získávat 20% energie a uložit je pak do výrobků sice s další ztrátou ale přesto snad ještě efektivněji. Tím zároven netvrdím, že člověk není schopen kde co daleko pravidelněji zneužívat a navíc, že je automatická jistota v tom, že jsme jako druh vybavený technologiemi obecně dokonalejší. Viz dále.

To co je mezi člověkem dnešní doby a přírodními procesy umožnujícími život s relativním málem nejpodstatnějším rozdílem, tkví v energetické náročnosti která jen oproti našim předkům před stoletím vzrostla více jak stokrát!

Nejpikantnější rozdílnosti i uvnitř lidského druhu přitom věda nedávno vysledovala pozorováním zbývajících primitivních liských společenstev vzhledem k těm zdánlivě nejrozvinutějším. Takto se podařio doložit, že konkrétně papuánci žijící ustáleně už tisícietí ve zdánlivě primitivních skupinkách, dokáží pěstovat potraviny s energetickým ziskem 40x. Tou samou metodou byli pro porovnání sledováni i američtí farmáři, u kterých se uvádí, že uživí zhruba 170lidí v jiných oborech.

Tento rozdíl se zprvu jevil velmi výmluvný ve prospěch dneší vyspělé agrotechniky. Jakmile ale byly do procesu poctivě započítány veškeré energie které agrosystém pohánějí, ukázalo se, že energetický zisk je u moderního zemědělství roven zhruba jedné!!!

Jaké důsledky to pro civilizaci bude asi tak mít, jakmile ji dojdou neobnovitelné zdroje - pokud je něčím zavčas nenahradí?

O. Vašíček 9.12.2022 12:22

V tomto s Vámi souhlasím. Efektivita fotosyntézy je sice žalostná, ale pracuje skoro ve všech podmínkách a je odladěna k dokonalosti pro daný účel. Zajistit rostlině energii pro tvorbu vlastních buněk. Problém je, že je odladěna i časově. Má prostě všechen čas k dispozici. :-)

My jsme na tom, v naší zběsilé době, trochu jinak. My na sběr energie tolik času nemáme.

S náhradou současné energetické koncepce založené, stále, primárně na uhlí a ropě máte taky pravdu. Je čas ji nahradit novější, energeticky bohatší a šetrnější technologií. Na to téma jsme spolu již několikrát diskutovali. A většinou neshodli. :-) Já si stále myslím, že cesta je evolučním krokem k výkonově bohatším zdrojům i když se může zdát, že jsou taky neobnovitelné. Ale dodají dostatek energie pro další posun. Zatím, jen obnovitelné zdroje, to neumí splnit.

Co si myslíte o druhé části mého předchozího příspěvku? Je, námi generované, teplo problémem? Počítá se s tím?

J. Kalina 9.12.2022 10:35

Touto reakcí jste zcela přesně odhalil způsob vaší argumentace. Já jsem přeci napsal: .......tak jako je to u hodinek. Tedy hodinky mají na svou velmi občasnou výrobu elektřiny dostatečnou úložnou kapacitu a spotřebu tak malou, že i když se baterie "vybije" mnohdy stačí světlo v místnosti, aby se hodinky probraly k životu. Touto kapacitou prozatím naše civilizace nedisponuje.

A víte co, já si myslím, že vy to vše dobře vnímáte, ale přesto vám stojí za to psát takovéhle polopravdy s vědomou a úmyslnou zaroháckou argumentací. Asi vám to dělá hodně dobře.

A pokud se chcete točit na módní akumulaci, tak ano mám naakumulováno na sobě dost zhruba na rok diety v koncentráku a 2 roky vegetariánství. Například veverka (a ta nečte vaše komentáře) také akumuluje třeba žaludy, akorát si je zahrabává, protože si nemůže dovolit je akumulovat přímo na sobě neb by neprchala dostatečně svižně před predátory. Já například využívám akumulace brambor, mouky a jiného ve velkoskladech odkud je čerpám arci dnes za těžké prachy. Moje babička ještě zavařovala, nakládala vejce, skladovala brambory , sušila křížaly, občas i to rybízové víno. Slovo akumulace ovšem nepoužívala. Dělala zásoby na zimu. Abyste se mi netočil na slově zima, tak dodám, že v létě akumulovali ledaři led pro chlazení v létě. Tento způsob je všude v přírodě hojně rozšířen a různě kombinován a nejspíš to bude i jedna z příčin rozvoje života na Zemi i v podmínkách zdánlivě s trvalým životem neslučitelných..

J. Kalina 9.12.2022 10:38

oprava: ledaři akumulovali v zimě led na léto

J. Hajský 9.12.2022 10:45

Děkuji vám pane Rado, že jste mě poučil, že v Německu je totalitní režim. VW také provozuje ve Škodovce třísměnný provoz, který vy nazýváte "drilem totalitního režimu".

P. Rada 9.12.2022 12:21

"Poučení" si zkuste udělat i ze souvislostí v okolnostech. Za studené války tomu tak přeci bylo ideologicky daleko spíše - jak by mohlo být dnes v proklamovaně daleko svobodnějším světě.

Nynějšího uspořádání má přesto zas podobně daleko k udržitelnosti života, protože zas tkví v totalitním vlivu - ale pro změnu kapitálu který je růstovým dogmatem doby.

Nadějí by snad mohla být společnost EXTENZIVNÍHO NERŮSTU.

V. Chrastina 9.12.2022 9:15

Klimaalarmismus je arogantní podvod hochštaplérů, kteří na něm bezostyšně vydělávají, a my spotřebitelé jim máme nastrkat ty nakradené biliony do jejich bezedných kapes. Opravdu musíme? Bylo by záhodno na každého z nich uvalit trestní oznámení za záměrné klamání veřejnosti pro svůj zisk. Jsou to vpodstatě zločinci, kteří si usmyslili vytunelovat ekonomiky evropských států. Za katr s nimi a bude od nich pokoj!!:-P

V. Petr 9.12.2022 9:17

Stačilo by zvolit Okamuru. Ale na to se čecháčci nezmůžou, budou akorát papouškovat báboly o "trestně stíhaném premiérovi."

Jak jsme mohli zvolit Slepenec je mi záhadou!

V. Chrastina 9.12.2022 9:42

Ano, volme Okamuru. Co se mojí maličkosti týče, činím to odevždy, a budu tak činit nadále.

F. De Winter 9.12.2022 9:49

Já to již činím také delší dobu.

O. Zuckerová 9.12.2022 10:40

I já. To, proč ho tolik lidí nemá rádo, je v neposlední řadě způsobeno jeho pojmenováváním problémů. Mnoho občanů se radši kouká na pohádky v ČT. Smrádek, ale teplíčko !

P. Diviš 9.12.2022 10:07

Nestačilo. Je úplně mimo.

L. Novák 9.12.2022 10:36

Jak vidno, i jeho voli(či). :-P

P. Čech 9.12.2022 9:33

Oni jim přizvukují dokonce i premiéři zemí vč. našeho Fialy. Viz jeho aktivní účast ae nedávném "rokování" v Egyptě.

P. Diviš 9.12.2022 9:07

K té "zelené aktivistce, která vystudovala práva", v přemoudré EU a její komisi velí energetice bakalářka historie na univerzitě v Tartu a magistra v oboru politických věd na University College London. :-P

M. Šejna 9.12.2022 9:15

Takže tomu velí londýnská uklízečka. :-P

M. Šejna 9.12.2022 8:42

Tento článek pana Šálka sice není o klimatu, ale o energetice, ale dá se s obsahem textu souhlasit.

Mě ale mnohem víc zajímá stav sázky pana Šálka s jistým známým "alarmistou" o rychlost oteplování. Tam pan Šálek spolehlivě už mnoho let prohrává.

Ta sázka byla, zda se bude oteplovat o víc jak 0,16°C, nebo méně. Pan Šálek tvrdil, že méně, což je na meteorologa, který by měl na základě vědy vědět, a nikoli na základě spikleneckých teorií věřit nesmyslům, dost zarážející .

L. Novák 9.12.2022 10:39

Šejno, idiot, který tady někdy před rokem tvrdil, že "vodní pára není plyn", není autor článku, ale ty. :-P

M. Šejna 9.12.2022 14:04

Trolla Nováka nekrmit. :-P

M. Pecina 9.12.2022 8:21

Pokud si chceme udržet průmysl, měli bychom přestat vyvážet elektřinu. Takzvané zastropování cen elektřiny nic neřeší, jen se akorát budeme pořád víc zadlužovat.

T. Hraj 9.12.2022 8:35

Správně píšete "takzvané zastropování". Ten výraz totiž vyvolává klamný dojem omezení ceny shora. Ve skutečnosti cena zůstává, pouze do určité její úrovně ji platím já a to, co je nad, platí daňový poplatník, čili zase já ;-€.

J. Vintr 9.12.2022 8:38

Jestli jste to nepochopil, tak Fialový hnus nechce nic řešit. On poslušně plní příkaz Bruselu - čím hůř, tím líp.

P. Diviš 9.12.2022 9:10

Kecáte. Problém je mnohem spíš v Berlíně, než v Bruseli.

V. Petr 9.12.2022 9:15

Problém ke jak v Berlíně, tak v Bruseli. A dokonce ani Londýn není lepší!

P. Diviš 9.12.2022 9:09

Cena elektřiny s vývozem nesouvisí. A problémem je cena, ne že by elektřina chyběla.

J. Novák 9.12.2022 8:14

Ono se opakovaně ukazuje, že bývalý kremelský a současný bruselský bolševik jedno a to samé jest a že to totalitní 'poručíme větru dešti', dnes 'větru a slunci', prostě nefungovalo, nefunguje a fungovat nikdy bbebude.

J. Novak 9.12.2022 8:04

Do kamene tesat!

P. Rada 9.12.2022 8:13

Na N.P. je vyvěšování nerecenzovaných a pravidelně klamně formulovaných příspěvků daleko levnější formou reklamy - než s jakou by jste musel počítat při kamenických pracech.

Obecně ale zřejmě fandíte tomu aby to sepsal, vyvjesil či vytesal... a hlavně zapatil někdo za Vás.

Hlavně, že se ještě co možná zadarmo kus svezete - že?

Z. Lapil 9.12.2022 8:17

Zrovna vy buďte rád, že tomu tak je.

P. Kučera 9.12.2022 7:43

Zdravý rozum.

Hlavní příčina energetické krize (a přibývají další) je 8 miliard lidí na limitované planetě. Rozmnožování se stále drží na trůně jako tabu. Mezitím věda odbourala všechny zpětné vazby, které v přírodě udržují populační rovnovánu u jiných druhhů (kojenecká úmrtnost, nakažlivé i jiné nemoci). Čína se pokusila skoro 40 let praktivat politiku jednoho dítěte, jenže tradiční kultura (absence sociálního zajištění ve stáří) tak preferovala chlapečky, že dnes miliony mladých mužů nenajdou v Číně manželku. Rozumní vědci odhadli trvale udržitelnou populaci lidí na životní úrovni dnešního Západu na 0,5 až 1,0 miliardu lidí. Protože století globální redukce populace na jedno dítě v rodině je nereálná (lidé jsou stále biologický druh, řídící se pudy, nkoli rozumem) a kapitalismus (jediný dynamický systém) je ve své definici stále předemším kvantitatinvím růstem, čeká nás kolaps.

Dnešním mladým nezávidím.

Přeji dobrý den.