31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

KLIMA: Ukázka zelené energetiky

Ubližuje se lidem, životnímu prostředí, přičemž na klima to nebude mít měřitelný vliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 9.12.2022 22:50

I v česku jsou taková ložiska. Navíc mají těžaři i obyvatelstvo leckde dokonce navyranou.

Bud plyn (nákladovost neznám, geoprůzkum nebyl bud proveden nebo zveřejněn) - nebo pitnou vodu dokonce kojenecké kvality která se jinde už nevyskytuje.

Polovinu podzemních vod v ČR totiž už máme kontaminovanou nadlimitním výskytem reziduí pesticidů a herbicidů v důsledku nešetrné zemědělské činnosti. Agrofert a další ale dál prosperují a ke škodám se neznají. Komu by jste Vy dal přednost - ziskům s těžby kohosi odkudsi... - nebo čisté pitné vodě zásobující celý kraj?

L. Novák 10.12.2022 2:57

LŽEŠ jako ruská agentura TASS! Rv!!

V. Kolman 10.12.2022 20:12

Je to nepříjemné přiznat, ale myslím, že p. Rada nelže.

V. Kučer 10.12.2022 9:09

Máte výjimečně pravdu a proto nám nezbývá nic jiného než jádro.

P. Rada 10.12.2022 12:44

Ano nezbývá nic jiného jak jádro. Konkrétně ale fůzně-kvantové jádro sluneční, které bylo odjakživa tou nejvyužívanější dále transformovatelnou formou umožnující úplnou recyklaci.

Navíc s hlediska lidského také proto, že jej nikdo nevlastnil ani nemohl zneužívat.

V. Kučer 10.12.2022 17:26

Zatím je to scifi a do té doby uhlí nebo uran. Nebo břidlicový plyn?

V. Kolman 11.12.2022 15:59

Jasnovidci (a lidé, kteří přemýšlejí o "několik tahů dopředu") už dávno vědí, že brzy bude "obyčejná" čistá pramenitá voda cennější, nežli ropa.

P.S. - Myslím to vážně.

J. Novotny 9.12.2022 12:36

Zelení odstřelili jádro, pak uhlí. Kdybych byl na straně Ruska, tak bych je v tom podporoval, myslím, že těch indikací je celkem hodně, žer tomu tak bylo.

Bezpečnost dodávky se dá spočítat a dělá se to. Nicméně již dnes nemá řešení situace, kdy je arktická zima (teploty klesají v noci pod -20), protože je doprovázena bezvětřím a ty soláry to nezáchrání. I třeba protože tepelným čerpadlům při těchto teplotách skokově roste výkon.

Aby to tolik nebilo do očí, tak se se v metodikách EU používá Loss of Load Probability, tam se to dá schovat. Ale každý energetik o tomto ví. A každá země při výpočtu počítá s dovozem od sousedů..

J. Novotny 9.12.2022 12:38

V posledních letech jsme měli trochu štestí, že se nestabilní Polar Vortex urval zpravidla v US (i Texas si to zažil) a ne v Evropě.

P. Rada 9.12.2022 14:03

Trochu se ohledně štěstí s "polar vortexem" v Evropě mýlíte. V zimě sice šlo o "štěstí" proto, že toto vírové proudění je zejména na severní polokouli stále méně stabilní. Přitom neobvyke slábne zejména v létě pro stále větší zejména letní úbytek arktického ledu.

Právě klimaticky neobvykle suché léto s nedostatkem západního oceánského proudění, které také spoluposilují jety, navodily nedostatek vody pro dopravu uhlí po řekách, + neštastně naplánované opravy JE ve Francii + nedostatek chladicí vody pro JE tamtéž... to vše přeci v dominanci odstartovalo nebývalý růst cen energií.

L. Novák 9.12.2022 14:44

DEBIL Rada už zase mele totální KRAVINY!

Růst cen energií zejména v elektroenergetice nastartovala NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÁ POLITIKA NA SVĚTĚ uvedená do praxe v Německu a celé EU (Energiewende, Green Deal, Fit for 55, 20-20-20 v roce 2020, Bilionový tunel OZE v Česku a další...)

Celý proces iniciovaný ZELENÝMI MAGORY jako Rada přinesl po letech své trpké (a kvalifikovanými odborníky předvídané a očekávané) ovoce v nedostatku el. energie na trhu díky likvidaci STABILNÍCH ZDROJŮ ENERGIE a jejich nahrazováním FOTOVOLTAICKÝMI A VĚTRNÝMI NESMYSLY, které ke svému zapojení do rozvodné soustavy, kde vyvolávají silnou nestabilitu, potřebují zálohy v klasických elektrárnách v plné výši svého výkonu.

Energetiku v EU řídí a o projektech rozhodují ZELENÍ MAGOŘI nepolíbení technickým vzděláním, typicky Frans Timmermans a mnoho dalších.Rv!!

P. Rada 9.12.2022 16:12

Na obhajobu falešných dogmat tak akorát předvádíte hulvátské emoce.

https://www.dw.com/de/sipri-welt-stolpert-in-%C3%A4ra-neuer-gefahren/a-61866997

https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/energy-prices-2021/

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/sucho-a-vedra-nahravaji-putinovi-poskozuji-evropske-zemedelstvi-i-energetiku-1391712

K. Filip 9.12.2022 20:10

Máte pravdu, Rada je magor. Nebezpečný pro své okolí.

J. Lukavsky 9.12.2022 16:36

"neobvykle suché léto s nedostatkem západního oceánského proudění," nemohl ten nedostatek západního oceánského proudění způsobit cca 60 000 větrných elektráren na pobřeží? Když může motýl zamáváním křídel v Amazonii způsobit tornádo v Japonsku....? No u nás myslím vody napadalo v poslední době hodně a další se veze. J.L. end

P. Rada 9.12.2022 17:25

Efekt "motýlých křídel" funguje oproti Vašim představám pravidelně jinak a navíc zřejmě s podobně mizivě pravděpodobnou kausální vazbou i oboustranně. V realitě meteorologické jde pravidelněji o to, že nahodile-kvantové jevy nastávající zejména v počátcích jakéhokoli procesu a to znemožnuje i teoreticky nejvýkonnějším počítačům dlouhodobou předpověd počasí na konkrétně úzké rozmezí času a prostoru. Nehladě na fakt, že reálný systém je nejen na počátku děje ale průběžně kvantově ovlivnován.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mot%C3%BDl%C3%AD_efekt

Pokud jde o pravděpodobnější příčinu dnešních změn podnebí tak tu jste kupodivu nezohlednil. Tou je totiž dnes dál rostoucí energetický nárůst v energetické bilanci skleníkového efektu která ovlivnuje i vzdušné proudění a to na celoplanetární úrovni s přidaným impulasem asi 550TW. Veškerá lidská spotřeba sepřitom odhaduje jen na 15TW. Vše v důsledku celoplanetární změny bilance radiačního forcingu na ůtovni průměru cca 2w/m2. To navíc při nerovnoměrnosti planetárního ohřevu.

Poly se např. oteplují několikanásobně rychleji. To dál novozuje změnu albeda hlavně na oceánském severu o 2 miliony km2. Změna s bílé na prakticky černou působí zejména při letním tedy celodenním oslunění které panuje za polárním kruhem. Takovéto impulzy už mohou ovlivnit a také stále více mění dynamiku proudění vzdušných mas.

Prakticky jedině takto iniciované fronty ale mohou přinést vláhu nad kontnenty a v tom tkví vážnější problém jak pouhá změna glob. teploty.

J. Lukavsky 10.12.2022 8:10

"Nehladě na fakt, že reálný systém je nejen na počátku děje ale průběžně kvantově ovlivnován." čili přeloženo do řeči nevázané: 60 000 větrníků vysokých 250 m naprosto nesnižuje proudění od oceánu? J.L. end

K. Křivan 9.12.2022 14:10

Zelení odstřelili jádro, tak musíme odstřelit zelené. Doslova a do písmene. Jsou to zemští škůdci, a ti byli dřív věšeni na duby na rozcestích. Krásné časy ! :-)

P. Rada 9.12.2022 14:21

Fašistickou, násilně arogantní propagandu na principu kolektivní viny, Vám zde zřejmě Neff a další odpovědní opakovaně tolerují. Stává se to tak i jejich vizitkou.

L. Novák 9.12.2022 14:45

;-O DEBILOVI jako jsi ty se nic jiného napsat nedá!Rv!!

P. Rada 9.12.2022 16:20

Předně jste se jako snad všichni při zřizování přístupu upsal k závazkem kodexu slušnosti v diskusním vystupování.

Další Vaší možností je volba nereagovat tam, kde už svou emotivitu přestáváte zvládávat.

Nejkýženější by asi pro všechny mohlo být, naučit se v diskusi namísto hněvivých výlevů, šklebů... věcně argumentovat.

Očekávám příliš?

L. Novák 9.12.2022 21:24

Ty jsi DEBIL bez jakýchkoliv relevantních argumentů k tématu. Jsi jenom IDIOT - VYLEPOVAČ zelené propagandy. Už snad celých 20 let. Proto ani jakákoliv "argumentace" k tvým blbostem nemá smysl.Rv!!

J. Hejna 10.12.2022 10:34

Kodex slušnosti, pane Rado, jistě implicitně obsahuje i povinnost psát česky.

To vám tedy dost nejde.

V. Kolman 11.12.2022 16:15

Ale no tak p. Hejno. Pan Rada si je vědom toho, že se občas dopustí prohřešků proti pravidlům českého pravopisu a sám se o tom (s omluvou) před časem zmínil. Pokud by měli dostat "zaracha" všichni, kteří se dopouštějí mluvnických chyb - bylo by na diskusích N.P. dost pusto.

Český jazyk má naštěstí tu vlastnost, že ani časté mluvnické chyby nejsou na závadu srozumitelnosti.

L. Kuča 10.12.2022 17:59

Vždyť to napsal relativně kultivovaně (byť násilně), ale co je podstatné - pravdivě. Bojovat proti JE může jedině dutá hlava, co už má své konfirmační zkreslení předem řádně ideologicky vyfutrované a slušně zjitřené.

V. Petr 9.12.2022 18:25

No, soudruh Gottwald by poslal zelené intelektuály kopat uhlí a to by, myslím, stačilo.

L. Novák 9.12.2022 21:30

Tenhle ZELENÝ PARAZIT Rada by toho moc nenakopal... ;-D

P. Rada 9.12.2022 23:02

Parazit? Od revoluce až do součastného důchodového věku pracuji především jako samostatně výdělečně činný. Za těch 30 let od sametu jsem sice byl nemocen - ale bez jediné vypsané neschopenky.

Přiznávám ale, že některé falešné báchorky jsem za tu dobu poněkud pošlapal a nepříjemné pravdy naopak právě fosilním parazitům připoměl.

L. Novák 10.12.2022 2:55

Jsi zjevný PARAZIT, který má k užitečné práci na míle daleko... Rv!!

P. Rada 9.12.2022 14:18

K tomu "odstřelení jádra" došlo s převážně jiných důvodů než si myslíte. Nebo dokonce záměrně lžete s cílem pošpinit?!

Konkrétně totiž došlo k většině odstavů s pofokušimských zkušeností. Na základě tzv zátěžových testů které všude probíhaly se posléze začalo zvažovat co dál?! Všechny reaktory ve F. totiž předtím byly pod pravidelnou dokonce mezinárodní konrolou která měla údajně zajisti bezpečnost na prvém místě. Výsledkem byly nové projekty tzv 3+ generace u kterých byla zásadně navýšena spolehlivost. To ale znamenalo zásadně prodraženou výstavbu a tím zmražení rozvoje JE.

Tehdy přeci obratem všechny své projekty, kterých běželo relativně nejvíce, předně zastavila ČÍNA! Všechny kontinentální natrvalo a jen přímořské posléze ponechala ve výstavbě.

Oceán se totiž nakonec i pro Fokušimské dopady ukázal relativně ideálním lidským jaderným smetištěm.

J. Lukavsky 10.12.2022 8:18

"došlo k většině odstavů s pofokušimských zkušeností." ano, člověk reaguje až když mu to spadne... takže nejdříve musel bouchnout kotel nějaké pralokomotivě a pak technik vymyslel pojistný ventil. Čili jde o to, že po Černobylu by každá atomka měla mít pojistku která bezpodmínečně a rychle vypne reaktor když se děje něco divného a ne že se toto dá vypnout třebas kombinačkama. Po Fukučimě by poučení mělo být, že generátory pro havarijní chlazení musí být v bezpečné výšce a vzdálenosti.... ale jede se dál. Kdybychom zlikvidovali železnici protože se někde srazily dvě mašiny, nebo zakázali auta neb nedávno jedno spadlo do rybníka...? Atomky se musí vylepšovat a ne zlikvidovat protože by.... To bychom nemohli vylézt z postele a jet do práce, co kdyby.... J.L. end