24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Ukázka zelené energetiky

Ubližuje se lidem, životnímu prostředí, přičemž na klima to nebude mít měřitelný vliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 9.12.2022 15:25

Technická: tepelným čerpadlům při nízkých teplotách výkon neroste, ale klesá. Při klesající venkovní teplotě klesá topný faktor TČ (poměr tepelného výkonu na teplé straně ku spotřebované el. energii), a protože kompresor TČ má konstantní elektrický příkon, tak klesá topný výkon čerpadla. Navíc, spolu s klesajícím tepelným výkonem TČ při klesající venkovní teplotě rostou i tepelné ztráty budovy, takže při určité teplotě už TČ nestihne dům vytápět a musí se začít přitápět např. elektricky, čili vzroste el. spotřeba topného systému (to jste asi myslel tím, že skokově roste výkon). Při jaké teplotě to nastane, zálaží na kvalitě izolace domu a na výkonu TČ. Aby ta teplota byla dostatečně nízko (třeba -15 °C), musel byste si pořídit zbytečně předimenzované TČ, to festovně leze do peněz, a při potřebě menšího výkonu za vyšších teplot je provoz takového TČ neefektivní). Obvykle se ta mezní teplota volí kolem -7 °C s tím, že při nižších teplotách se dotápí jiným zdrojem (elektrický / plynový kotel, krb či kamna na pevná paliva apod.)

P. Rada 9.12.2022 16:45

"Technicky" jste to podal sotva polovičatě správně. Kdo ví proč jste totiž zcela vynechal typy potenciálně nejefektivnějšího využití TČ typu Voda-Voda. To přeci může být běžná urbanistická situace kdy primární strána umožnuje čerpat s nadnulové hladiny vody/půdy (řeka, potok, vrt, půda v podloží dmu i mimo něj - kam se dokonce v létě dají akumulovat letní klimatizační či solární přebytky. Sekundární stranou pak by ideálně mělo být krytalové vytápění do podlahy. Tato varianta však může být s hlediska dodavatele realizačně nepohodlná.

V situacích voda/voda logicky nehrají krátkodobé výkyvy počasí které přímo nezasahuje zdroj tak zásadní roli jak jste popsal.

Naopak sice dodavatelsky nejčastěji nejpohodlnější ale naopak uživatelsky nejméně efektivní řešení je to které jste popsal a kam spadá četností nejrozšířenější realizace typu Vzduch - Vzduch.

Variant je ale rozhodně více. Háčkem při všech ale pravidelně bývá nemožnost průběžně kontolovat míru efektivity čerpacího procesu. Dodavatelé na stránku indikace efektivity u prakticky všech malých realizací totiž nehledí. Pak se ale běžně časem stane, že např. pro únik chladiva... spotřebovává čerpací systém i více - než jak topí.

L. Novák 9.12.2022 10:59

Tato fakta je potřeba každou hodinu tlouct do PRÁZDNÝCH ZELENÝCH MAKOVIC, jaké představuje místní umanutý troll Rada, Braun a ostatní...

Porovnání výkonu OZE v energetické soustavě Německa (výroba el. energie) v době nejvyšších hodnot slunečního záření v roce oproti současné době, kdy naopak výkon slunečního záření je minimální a vítr fouká málo (v obou porovnávaných časových intervalech)...

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.06.2022/27.06.2022/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/28.11.2022/09.12.2022/today/

L. Novák 9.12.2022 12:38

V létě jsem viděl v ČT požár ploché střechy s asfaltovou (?) vrstvou, kterou zapálily vadné FV panely. Přeneslo se to v řadové zástavbě ještě na asi 3 nebo 4 sousední domy...

Nebezpečí solárních střech

... Nebezpečí solárních střech Statisíce solárních panelů se začíná kromě solárních elektráren čím dál více objevovat na střechách rodinných domků. Není se co divit, kdo trochu přemýšlí o budoucím zdražování cen za elektrickou energii díky boomu solárních elektráren u nás, se začne zajímat o využití solárních panelů pro svou střechu. A tak podle vzoru Německa se montují solární panely na střechy budov. Majitelé si mnou ruce, jak to ekologicky a ekonomicky šikovně zařídili, ale věc má háček. V případě požáru mohou díky solárním panelům přijít i o celý dům. ...

Odborový svaz hasičů

https://www.osh.cz/clanky-osh/nebezpeci-solarnich-strech

L. Novák 9.12.2022 13:00

V Lošticích hořela střecha s fotovoltaickými panely. Škoda za 8 milionů (26.11.2022)

https://sumpersky.denik.cz/pozary/lostice-fotovoltaicke-panely-strecha-pozar.html

L. Novák 9.12.2022 14:50

Skrytý problém řady domácností. Stačí chvíle a z baterie může být plamenomet

V českých domácnostech podle odborníků na požární ochranu číhá skryté nebezpečí – lithiové baterie. Ty pohánějí například elektrokola, elektrokoloběžky a další podobná vozítka, jejichž obliba v posledních letech rapidně roste.

Jsou totiž z hlediska vzniku požáru problematické, protože jsou velice citlivé na zvýšené teploty a mechanické poškození. „Ty potom mohou vést ke vzniku prudké chemické reakce provázené plamenným hořením z vývinem zplodin, případně může dojít k nahromadění tlaku v baterii a jejímu roztržení či výbuchu,“ řekl Radek Kislinger z Profesní komory požární ochrany.

V poslední době hasiči likvidovali požár způsobený elektrokoloběžkou například v Dobrušce, Týništi nad Orlicí, Pardubicích či Mariánských Lázních. ...

https://www.lidovky.cz/domov/skryty-problem-rady-domacnosti-lithiove-baterie-plamenomet.A221201_152109_ln_domov_lros

V. Kolman 11.12.2022 16:24

Zatím převážně "hoří" střechy bez FV panelů;-D;-D;-D.

L. Novák 11.12.2022 19:55

Podobně se uklidiňoval i ten idiot, co skočil z mrakodrapu...

V. Kolman 11.12.2022 23:11

Zřejmě měl panickou hrůzu, když zjistil, že střecha mrakodrapu je plná fotovoltaiky a proto raději skočil dolů;-D;-D;-D

P. Molík 9.12.2022 12:47

Misantropovi Timmermansovi či jeho šéfce v rámci Evropské komise je těžko něco racionálního vysvětlovat. Jejich fanatická víra v zelené náboženství je nezlomná.

P. Pepax 9.12.2022 16:34

Souhlas, vysvětlování je pouhá ztráta času, smysl má pouze přemýšlet jak se jich co nejrychleji zbavit.

P. Kubáč 9.12.2022 10:05

V současné době je asi nejvíce nedostatková a nejvíce hodnotná lidská vlastnost - schopnost uvědomit si vlastní chybu.

Němci povedou Energiewende až do hořkého konce. Číňani chtějí přejmenovat COVID-19 aby jejich vláda s "nulovou tolerancí COVIDU" "neztratila tvář".... Každý blbeček s troškou moci urputně trvá na svém, protože kolem každé i malé židle krouží vlci čekající na "projev slabosti" - za což bývá uznání vlastní chyby považováno.

P. Rada 9.12.2022 11:46

V prvém odstavci souhlas. "Hořký konec" ale věcně vzato potká nutně v dlouhodobém horizontu ty, kteří v uzavřeném planetárním systému nedokáží vyžít s místními obnovitelnými zdroji a možnostmi recyklací.

Už dnes jsou přitom konkrétně jmenovaní němci dvakrát efektivnější ve zhodnocování energií a desetkrát dále v energetické soběstačnosti jak češi a tak také mají násobnou šanci ničivým změnám prostředí lépe vzdorovat.

Souhlas také, že ..."Každý blbeček s troškou moci urputně trvá v na svém" ...

Doplnuji k tomu, že v Česku to má konkrétní podobu v jakémsi energetickém skanzenu zděděném po totalitě, který se strukturou za posledních 20let změnil relativně nejméně s evropských zemí.

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/elektrina-na-osobu-eu

P. Kubáč 9.12.2022 12:17

Existuje univerzální, miliardy let osvědčené, řešení na nadměrnou spotřebu zdrojů - vymírání.

Západní civilizace ukázala, že existuje ještě jedno řešení - usilovné myšlení a usilovná práce.

Ale proč jít touto složitou cestou, když zánik a zmar je o tolik pohodlnější.

P. Diviš 9.12.2022 13:02

"Už dnes jsou přitom konkrétně jmenovaní němci dvakrát efektivnější ve zhodnocování energií a desetkrát dále v energetické soběstačnosti jak češi a tak také mají násobnou šanci ničivým změnám prostředí lépe vzdorovat."

"Věřím jen těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval." :-P

Tyhle zfixloval nějaký zelený ekoterorista.

L. Novák 9.12.2022 14:52

Přesně!!! Rada LŽE jako Putin! ;-D

T. Diblík 9.12.2022 12:00

Název "Čínský virus" se svého času osvědčil, ale mám pocit, že se, nevím proč, taky nelíbil.

T. Diblík 9.12.2022 12:13

Profesor Vojtěch Cepl ve svém vzkazu upozornil na to, že zejména v případě politiků neškálujeme. Tedy není rozdíl mezi chybou a dokonalou blamáží. A jak píšete - ve chvíli, kdy politik uzná svou chybu hned následuje povyk. I on sám přiznal, že ....

P. Čech 9.12.2022 9:24

Urážkou zdravého rozumu je kdeco okolo nás. Zejména "práce" našich pánů ministrů, zástupců politických stran a hnutí STAN.

"kdy se za energetické experty (tedy spíše „experty“ či „expertky“) považuje v médiích kde kdo"???

Za experty se v médiích považuje kdekdo obecně, nikoliv pouze za energetické experty. Konkrétně za experty v jakékoliv oblasti. Přitom za míru expertnosti je zase považován politický názor "experta" a jeho podlézání některé z politických ideologií. Jeho služba nějaké konkrétní politické straně. Žvásty, žvanění a kecy, to vše můžeme slyšet od našich novinářských "expertů". a to nejen "expertů" energetických.

V. Braun 9.12.2022 9:57

Hezký si stěžujete pod článkem meteorologa o energetice.

L. Novák 9.12.2022 10:35

Zelený agitátor Braun jako obvykle o ničem... Rv!!

P. Čech 9.12.2022 12:38

Já si nestěžuji, pouze konstatuji skutečné dění, zejména v ČR.

V. Braun 9.12.2022 22:50

Máte vlastně pravdu, nakonec autor tohoto článku je toho důkazem, že.

J. Kalina 9.12.2022 9:16

Z článku bych vypíchl: anti jaderní aktivisté ve Francii kritizují výpadky JE = kouzlo nechtěného a oni budou hlavně kritizovat neb o to jde. Pak považoval za nutné dodat váhu argumentaci zmínkou o válce na Ukrajině. Jinak dobrý, ale na prd.

Pan Rada opět s hodinkami nezklamal a přesně ukázal způsob jak jemu podobní krmí lidi v televizi podlými argumenty a jsou si vědomi vlastní falešnosti. Holt povahu nezapřeš.. Pane Rado nemáme takové bateriové úložiště abychom mohli skladovat občasnou výrobu elektřiny, tak jako to je možné u hodinek a nejhorší je, že vy to dobře víte.

Jinak současné energetická krize (cena elektřiny) je způsobena snahou dostat za produkci z klasických zdrojů tu samou cenu jako za dotované OZE. Prachy!!! A žádoucím vedlejším efektem je, že se OZE nyní dají prosazovat argumentací, že jsou nyní stejně "levné" jako klasické zdroje. Sláva tomu, kdo vynašel Lipskou burzu a povinnost ČR protáčet doma vyrobenou elektřinu přes toto zdražovadlo.

Tomu pánovi co má 8 miliard lidí za extrémně mnoho, bych doporučil výstavbu solárek na Sahaře, elektřinou čerpat a odsolovat mořskou vodu, postavit nějaké "vodní úložiště" a zavlažovat poušť. Třeba by se tam dala pěstovat rajčata, vinná réva nebo aspoň tráva pro ovce a kozy. Tam kde by se sůl sypala zpět do moře by se mohli vyřádit biologové pozorování extrémofilů. Přebytek vody bych směřoval do Čadského jezera - pokus ještě existuje. Docela se divím (možná jen nevím) proč to nedělají v Izraeli a neposilují takto Jordán a Mrtvé moře.

P. Čech 9.12.2022 9:30

"Jaderní aktivisté"??? Kdo to je?Jako obvykle lidé, kteří ničemu nerozumí, zato to nic vehementně prosazují, obvykle nezákonnými metodami. Otravují tak životy 99,999% obyvatel. Lidí, kteří mají obvykle zcela jiné starosti než hloupé "aktivistické" výmysly.

V. Braun 9.12.2022 9:59

Budu označen za jaderného aktivistu když tady dlouhodobě propaguji dostavbu JE?

L. Novák 9.12.2022 10:37

Vy už jste se zařadil mezi zelené magory s podporou Green Dealu, víc netřeba. :-P

J. Kalina 9.12.2022 10:09

asi jste u mne přehlédl slůvko anti, ale jinak o.k. Jinak s dostavbou versus nedostavbou bych se orientoval podle keců v Rakousku a tam kupodivu nic!! Z toho soudím, že kecy o dostavbě u nás jsou pouze kecy a jde pouze vytáhnout nějaké peníze za studie pro-proti a za pořádání seminářů workshopů. V Rakousku si musí být hodně jistí, že se dostavbovat nebude, jinak by dávno řvali jak protržení!! Takže co se opravdu děje??

P. Rada 9.12.2022 10:05

Pane Kalino když už mě kritizujete tak to zkuste udělat věcně podle toho co jsem kde uvedl. Reagovat na vágní odhady co údajně vím či nevím např.: ..." nemáme takové bateriové úložiště abychom mohli skladovat občasnou výrobu elektřiny"... je minimálně problematické. Přesto to zkusím.

Vyjma klasických baterií lze el energii efektivně akumulovat v přečerpávacích elektrárnách. Takovýchto možností je přitom více a je jich plný net.

Nejběžnější opomíjená a dlouhodobě funkční akumulace se ale může také praktikovat zabudováním energie do výrobku. Např. do dusíkatých hnojiv.... Takovýchto příkladů je v realitě také celá řada.

Vsadil bych se navíc, že i Vy ještě v podstatě žijete na OBČASNÉ produkci polí která se obnovuje zhruba jen jednou ročně. Svou vlastní energii si pak akumulujeme také všichni do tuků, proteinů... s potravin které také neko konzumujeme nepřetržitě.

Kde se naopak berou požadavky na trvalost dodávek energií je tedy spíše otázkou na Vás. Já si v této souvislosti ještě pamatuji dryl totalitního režimu, který nutil obyvatelstvo do trojsměnného provozování - jen aby co možná sám mocensky rostl a mohl snadněji a rychleji celosvětově zvítězit...

Typuji proto, že přebujelá chtivost dnešního kapitálu po svén růstu pro růst, je mnohdy dnešní obdobou mocenské chtivosti s dob totalitních.

O. Vašíček 9.12.2022 10:31

Využíváním občasnosti produkce polí jste se trochu netrefil.:-)

Ty produkty z polí jsou lehce skladovatelné. Zrní, když je v suchu, tak můžu nasypat do pytlů a skladovat minimálně rok. To s energií, zatím , neumíme.