11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

KLIMA: Solární kanibalové chtějí garantované zisky

Současné stesky solárních lobbistů Evropské komisi (EK), že jejich nadprodukce v důsledku zlobbované dotační podpory vlád řady zemí dle direktiv EK jim nezaručuje zisky (v dopise skryté pod neuvěřitelným pokryteckým voláním, že solární energií se „plýtvá“)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 7.8.2023 12:19

Již delší dobu říkám, dotace jsou nesmysl. Křiví trh a nedá se rozumně plánovat investice a strategie.

Připojovat by se měly jen zdroje, které jsou schopny zajistit stabilní dodávky. Tedy i OZE v tzv. hybridním systému. Kdy si samy řeší zálohu či akumulaci. A to jak vlastní výstavbou zdrojů nebo jejich smluvním provázáním. Okamžitě zmizí "záporná" cena. Pokud musím platit i provoz zálohy, tak nějaký "ztrátu" si nemůžu dovolit. A pochybuji, že někdo ještě schválí fixní platby a dodávku. (Doufám).

Ale dalo by se tím obejít neexistence kapacitních plateb fosilních elektráren (kterou jsem si jaksi "zapomněli" dojednat - jako jediní :-)). Stačí se provázat s nějakou FVE a mám kapacitní platbu v kapse. ;-)

Ale "ekologický" efekt bude nulový. A ekonomický - maximálně opět zdraží energie . :-/ Ale ty zdraží v každém případě. Hned jak zajde slunce.

Mimochodem, jaká je v současnosti produkce energie, když prší skoro nad celou Evropou?

P. Skřivan 6.8.2023 21:19

Zajímavá otázka je, co je iracionální na politice, že pokud je obnovitelný zdroj, má se použít ten a ten fosilní se má použít až tehdy, pokud ten obnovitelný není.

Jinak ty kanibalové jsou majitelé velkých elektráren. Tyhle kanibaly si ovšem vyrobila naše sněmovna a asi věděla proč.

J. Majzlík 6.8.2023 23:07

Jaderná nebo fosilní elektrárna na vypínač?

M. Kocián 7.8.2023 6:30

Vědět o věci trochu více, nemohl byste se tak ptát. Tady se jedná o elektrárny, které mají několikadenní náběh a výběh a rozvodné soustavy přes celý kontinent. Proti tomu větrníky a sluneční baterie, které mění výkon od maxima po nulu během minut.

L. Novák 7.8.2023 11:18

ZELENÝ MAGOR P. Skřivan si pokaždé počká, aby sem mohl na závěr vylepit nějakou přitroublou nehoráznost, jíž dává najevo, že o problematice energetiky nemá ponětí... Rv!!

J. Majzlík 6.8.2023 16:58

Téma aktuálního příspěvku spočívá v hledání dalších cest, vedoucích k dalšímu ohýbání trhu s elektřinou ve prospěch výstavby dalších solárních elektráren. Mají se tím nějak "nenápadně" kompenzovat náklady, které budou ve stále větší míře narůstat s nárůstem kapacity slunečních zdrojů EE. Mimo prakticky neřešitelného požadavku na dosažení souběhu výkonu stabilních a náhodných generátorů el. výkonu se však opomíjí další důležité hledisko porovnávání efektivnosti obou typů elektrárenských technologií.

Jedná se o jediný fyzikálně zdůvodnitelný způsob hodnocení, porovnání celkového energetického přínosu elektráren jaderných a uhlíkových na jedné straně a elektráren s nestabilním provozem. V obou případech je skutečná energetická účinnost obou srovnávaných systémů dána poměrem energie, předané do veřejné sítě ku sumě (pokud možno) všech energetických nákladů vynaložených na výstavbu , vystrojení, údržbu, provoz, energetický obsah prvotních zdrojů, vstupujících do procesu energetické přeměny typu palivo/výstup, nákladů na likvidaci zařízení. Samozřejmě nás nesmí rmoutit, že v obou případech bude hodnota poměru energie získané a ztracené nižší než jedna. A všechny tyto a další náklady pěkně vyčíslit v jednotkách energie (Ws), nikoliv v pokřivených jednotkách Kč, neboť peníze vinou dotační politiky státu a EU zde jako měřítko skutečné účinnosti výstavby a provozu elektráren nelze použít.

L. Novák 6.8.2023 17:42

Porovnat lze oběma metodami - fyzikálně i ekonomicky. Už dávno byly zveřejněny studie, podle nichž je výstavba OZE, porovnáno materiálovými náklady bez ohodnocení penězi mnohem náročnější na spotřebu stavebních materiálů včetně kovů a vodičů, než jaderné a fosilní elektrárny, přepočteno na roční množství energie, které jsou schopny vyrobit. Je přece jasné i na první pohled, že např. fotovoltaika, která je schopna dodávat energii jen asi 10-15 % celkového ročního času, nemůže konkurovat stálým zdrojům, u nich je vyžití vyšší než 80% ročního času při trvalém výkonu a dlouhé době života. Delší, než jsou schopny dožít sluneční i větrné zdroje.

J. Majzlík 6.8.2023 23:02

Pokud by se podobná studie měla provést, pak by reálný obraz účinnosti dával pouze suma nákladů a výnosů energie, vztažená na dobu životnosti celého pracovního cyklu zařízení.

J. Majzlík 6.8.2023 23:05

. . dávala . .

O. Vašíček 7.8.2023 11:14

Chybí tam ještě jeden důležitý ukazatel. Požadavek na dodávku energie vs skutečná schopnost tuto požadovanou energii dodat. Protože v situaci, kdy je požadavek na dodávku a zdroj není schopen ji dodat, by se do nákladů měl promítnout celý náklad na zálohu, tedy zdroj, který tento požadavek splnil.

To počítání s dodaným výkonem nebo Kč je jen jeden z ukazatelů. A to přímých. Ale pokud není zahrnut celý komplex zdrojů, který je schopen zajistit dodávky dle potřeb, tak nelze posoudit nákladovost technologií na zajištění energetických potřeb.

L. Novák 7.8.2023 11:29

Přesně tak. Občasné Zdroje Energie musí být zálohovány prakticky do 100% očekávané spotřeby el. energie v síti, takže náklady na výstavbu a provoz energetické soustavy se několikanásobně zvyšují a tím i náklady na běžný provoz. Očekávat za tohoto stavu, že budou ceny elektrické energie klesat, je holá utopie. Záporné ceny el. energie v době, kdy o ni nikdo nemá zájem a nedá se rozumně využít, jsou svým způsobem ekonomicky katastrofickým projevem nesmyslných investic do Občasných Zdrojů Energie, protože jejich produkt pořízený za mimořádně vysokých nákladů na trhu s elektřinou nenese žádný zisk, naopak přináší ztrátu. I záporná cena elektřiny má své vysoké náklady na výrobu... :-/ EU

O. Vašíček 7.8.2023 12:06

Viz moje další příspěvky. :-)

J. Majzlík 7.8.2023 15:10

R^

Z mnoha hledisek, kterými je možno hodnotit pochybný přínos nadměrné výstavby "OZE" jsem se pokusil upozornit na zejména na skryté, odvozené a nevratné energetické ztráty, které jsou s jejich boomem nerozlučně svázány. Do nevratných ztrát je nutno započítat (s přijatelnou přesností) přeměnu energie všech forem, s jejíž pomocí bylo celé dílo projektováno, realizováno, provozováno a nezbytně zálohováno a posléze zlikvidováno. Pokud nelze jejich přebytky ukládat do energetických zásobníků, pak se v podstatě jedná o nezodpovědné plýtvání fosilními a jadernými palivy, což je v přímém rozporu s proklamovanými záměry GD.

A. Teplý 6.8.2023 10:44

Solární zdroje by měly mít povinnost dodávat konstantní výkon. Řekněme, že špičově mohou dodat 10 MW, tj. budou mít smlouvu na konstantní dodávku 3 MW.

Když bude svítit Slunce - budou muset dodávat méně.

Když Slunce svítit nebude, budou to muset nakoupit od konvenčních zdrojů (aby dodali).

A prodej za tržní cenu (žádná dotovaná).

P. Skřivan 6.8.2023 21:21

Pak jste nepochopil, jak má nová síť fungovat. Cílem je, aby v síti byla k dispozici velmi levná přebytková energie. Nebo jakou energii se vám vyplatí uložit ? Snad ne tu za běžnou cenu. :-)

M. Kocián 7.8.2023 6:32

Uložit se vlastně nevyplatí žádnou energii, je to jen nouzové řešení s hodně nízkou účinností.

O. Vašíček 7.8.2023 11:27

Ale vy si žádnou energii neukládáte. (pokud nejste majitelem baterie.)

Levná přebytková cena neexistuje (natož pak záporná). Investor postavil zdroj a má na to nějaký úvěr (pokud nestaví za své v plné výši). A ten musí pravidelně splácet (tedy asi i v zimě, kdy svítí málo). A v plné výši. Banku nezajímá, že jsou momentálně přebytky a energie je "levná". A aby to mohl plnit, musí prodávat se ziskem (tedy nad provozní a investiční náklady). A proto nemůže existovat energie, která je pod těmito náklady (neřku-li záporná = platím za to, že dodávám).

Existuje jedna vyjímka. (Bohužel) A to, že mě, jako dodavatele do sítě, nezajímá, za jakou "prodávám", protože dostávám za dodanou energii "fixní" peníze, které plně pokryjí splátku a zisk. Ale pak jsou tyto "ceny" zahrnuty v konečné ceně energie. A konečný spotřebitel ji plně hradí. ;-)

PS: Před časem jsem použil zjednodušený výpočet kdy jsem odhadnul investiční cenu FVE o výkonu 1MW na 10 mil Kč. (Pokud je odhad jiný, klidně mě opravte) a životnost cca 20 let. Pak jedna hodina "existence" stojí cca 46Kč. A to bez rozdílu, zda vyrábí a dodává či ne. Tedy, pokud je teoretická roční produkce 15%, tak vyrobí za životnost 26 280 MWh energie při investicích 10 mil. Kč. Pak jedna MWh vychází min na 380 Kč. (Počítáno jednoduše bez dalších nákladů na provoz.) :-) Je to málo, ale ne NULA a už vůbec ne -.

L. Novák 7.8.2023 11:39

:-) R^ !!

M. Kocián 7.8.2023 15:26

Možná myslel v tu chvíli neprodejnou energii. Ta sice není levná v nákladech, ale nic za ni neutržíte.

O. Vašíček 7.8.2023 18:45

Tak co s pak s ní? Úložiště se nebudují. Elektrolyzéry taky ne. Co s energií, kterou nikdo nechce. A kde ji vzít, když je potřeba?

Toť otázka. ;-)

D. Plesník 6.8.2023 8:45

No a to je překvapivé?? Tomu se jako někdo diví?? Proboha vždyť jde o peníze, ne?? ;-O;-O

L. Novák 6.8.2023 3:25

EU by měla zastavit plýtvání solární energií, uvádějí organizace z odvětví

Evropská unie by měla přijmout opatření k zastavení plýtvání solární energií a omezit záporné ceny, aby podpořila investice. V dopise zaslaném evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové to uvedlo 17 organizací zabývajících se obnovitelnými zdroji energie. Evropa letos v létě vyprodukuje rekordní množství solární energie a země závislé na uhlí, jako je Polsko a Česká republika, by v době nízké poptávky mohly solární elektrárny vypínat.

„Kvůli závislosti na tzv. základním zatížení a nedostatku flexibility čistého systému se spaluje uhlí s vysokými emisemi – a čistou, levnou solární energií se plýtvá,“ uvádí se v dopise, na který upozornila agentura Bloomberg.

Základní zatížení je minimum elektrické energie, které se očekává, že bude neustále spotřebováváno, a je tedy potřeba zajistit jeho neustále dodávání.

EU se snaží více spoléhat na obnovitelné zdroje energie, protože se vzpamatovává z energetické krize částečně způsobené dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Část kontinentu se také potýká s rekordním letním vedrem, které způsobilo požáry a zvýšilo riziko sucha. To přimělo úředníky podpořit nižší využívání fosilních paliv.

I když ceny energií už klesly na zlomek úrovně z doby vrcholu krize, na trzích krátkodobých kontraktů je běžné kolísání ceny, protože jsou tam obrovské změny v nabídce v závislosti na počasí. Ceny se tak mohou dostat do záporných hodnot, když je v síti více elektřiny, než je potřeba k uspokojení poptávky.

„Neřešená nestabilita cen energií a příliš časté záporné ceny ohrožují investice“ do nových fotovoltaických zařízení, uvedly organizace.

Dodaly, že výkyvy ceny budou „novým normálem“.

L. Novák 6.8.2023 3:26

Skupina organizací vyzvala ke stanovení limitů toho o kolik může být snížena produkce elektřiny ze slunce v případě, že je v elektrické síti přebytek, či podpoře hybridních solárních projektů – tedy takových, které kombinují solární energetiku s jinými zdroji energie či technologiemi. Vyzvala také ke krokům, které by vyřešily negativní ceny, včetně sdílení nákladů s producenty elektřiny z fosilních paliv. EU by podle skupiny měla zajistit, aby ekonomický rámec nevysílal investorům v přechodném období špatný signál.

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/eu-by-mela-zastavit-plytvani-solarni-energii-uvadeji-organizace-z-odvetvi

L. Novák 6.8.2023 4:22

Vybral jsem jeden z komentářů k článku: Zbyněk Poisl 2. srpen 2023, 14:05 :-)

Obnovitelný fanatismus právě narazil na vlastní nedomyšlenost! Evropská energetická soustava nemá prostředky na to, aby s elektřinou z nestabilních zdrojů dokázala efektivně naložit. Nejsou na to technologie, takže nezbývá nic jiného než vydat nějaké další absurdní nařízení a pokusit se znásilnit fyziku! EU

T. Hraj 6.8.2023 9:50

Díky, pane Nováku!

Ale z zbytečně to sekáte do příspěvků. Tohle je na článek. R^

L. Novák 6.8.2023 10:57

O tom článek Milana Smutného je. Odkazuje na zprávu ČTK se stejným obsahem:

https://www.novinky.cz/diskuze/ekonomika-eu-by-mela-zastavit-plytvani-solarni-energii-vzkazuji-komisarce-organizace-40439502

O. Vašíček 7.8.2023 12:04

No a přesně na tu poznámku o "hybridních" systémech poukazuje již delší dobu. Připojovat do sítě jen ty systémy, které se chovají jako stabilní. Zálohu a uložení přebytků ať si řeší majitel OZE sám a nezatěžuje systém.

L. Novák 6.8.2023 3:14

Ruzyně utratí stamiliony. Letiště musejí stavět dobíječky, do letadel půjde zelená elektřina ;-D

Omezit vliv leteckého provozu na změnu klimatu si klade za cíl nově schválené nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie. Kromě toho, že mají vzniknout dobíjecí stanice pro elektromobily „na každém rohu“, musejí evropské státy zajistit, aby měla letadla na letištích přístup k dobíjení elektrickou energií, a to u všech kontaktních stání do konce roku 2024. Elektřina proudící do letadel bude muset být výhradně „zelená“ nejpozději od roku 2030. Letiště se tak nevyhnou investicím do energetické infrastruktury a odběru dražší energie z obnovitelných zdrojů.

Evropské státy tak chtějí omezovat emise produkované v okamžiku, kdy letadlo stojí na letištní ploše a spotřebovává energii. Tu získává buď prostřednictvím externího zdroje spalujícího fosilní paliva, takzvaného ground power unit, nebo přímo prostřednictvím letištních mostů. Letadla takovou energie potřebují k provozu palubních přístrojů nebo třeba k osvětlení. Parkovací místa vzdálená od letištních budov budou muset být vybavena dobíjením do konce roku 2029.

Cílem je omezit používání pomocné motorové jednotky, takzvané auxiliary power unit, kterou má téměř každé větší letadlo. Tato jednotka používá fosilní letecké palivo například k pohonu klimatizace v době, kdy jsou cestující v letadle, jež čeká na povolení k odletu, ale ještě nemá motory v chodu. Kromě vznikajících emisí je nežádoucí také hluk jednotky, kterou některá letiště netolerují, jiná nařizují personálu nošení sluchátek.

L. Novák 6.8.2023 3:14

Vznik nové legislativy připomínkovali i zástupci Letiště Praha. „Povinnost jde nejen za letišti, ale také za handlingovými společnostmi. Zajištění přívodu elektřiny na všechny mosty máme již nyní. Roku 2025 se tedy v tomto smyslu nemusíme obávat. Na vzdálených stáních tuto povinnost budeme řešit mobilními pozemními zdroji energie. Dosud jsou nebo byly všechny naftové, do konce roku 2023 nařídíme povinnost elektrických bateriových zdrojů,“ uvádí mluvčí Letiště Václava Praha Klára Divíšková. Zdrojů letiště pořídí zhruba třicet za řádově nižší stovky milionů korun.

Do roku 2025 má být na Ruzyni dodávaná elektřina minimálně z osmdesáti procent zelená, do roku 2030 pak ze sta procent. Letiště bude tyto hodnoty garantovat prostřednictvím „záruk původu elektřiny“ vyráběné z obnovitelných zdrojů. Ty se podílejí na napájení letiště od roku 2019.

„Fosilní paliva se používají na většině letišť, z ekologického hlediska by tedy mělo dávat nařízení smysl. Vyžádá si nemalé investice, jistě ale ne tak vysoké, aby to letiště zruinovalo,“ míní ekonomický analytik letectví a bývalý viceprezident Českých aerolinií Michal Požár.

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/ruzyne-utrati-stamiliony-letiste-museji-stavet-dobijecky-do-letadel-pujde-zelena-elektrina-1399715

L. David 5.8.2023 23:59

Solárníci nejsou nikým jiným, než zákonem a debilními vládami posvěcenými zloději!!!!!!