23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

KLIMA: Solární kanibalové chtějí garantované zisky

Současné stesky solárních lobbistů Evropské komisi (EK), že jejich nadprodukce v důsledku zlobbované dotační podpory vlád řady zemí dle direktiv EK jim nezaručuje zisky (v dopise skryté pod neuvěřitelným pokryteckým voláním, že solární energií se „plýtvá“)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pecina 6.8.2023 0:31

Pak je potřeba si volit jen chytré vlády, které to zarazí;-)

M. Kocián 6.8.2023 5:25

My ale můžeme volit pouze politiky z této země.

P. Brich 6.8.2023 16:12

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/fiala-premier-kupka-ministr-dopravy-vlada-navsteva-stredocesky-kraj-knezice-podebrady-celakovice.A220502_160134_domaci_ihal !!;-€EU;-O

J. Jurax 5.8.2023 17:07

To je jak u blbejch na dvorečku.

Představte si stát uprostřed Evropy řízený debily, jimž se zalíbilo v kiwi. Požívání kiwi jistě přináší svým konzumentům četné benefity a je tudíž zdravé.

Takže v tom debily řízeném státě spustí mohutná kampaň podporující požívání kiwi, neboť je zdravé a prospívá dětem i seniorům. Ale protože se neekologicky dováží čertvíodkud a je drahé, spustí se další kampaň pěstujeme kiwi doma! Pod širým nebem, v obrovských sklenících průmyslově i doma na balkoně či zahrádce! Můžete získat dotaci až sto tisíc za keřík a na stavbu každých 10m² skleníků až miliónek - je na to vyčleněno z rozpočtu 20 miliard!

Důsledek - trh bude vbrzku zaplaven kiwi a cena klesne pod náklady výrobců byť dotovaných. Protože to kiwi zas každému neleze i kdyby bylo zadarmo. I nastane veliký pláč a kvílení pěstitelů kiwi, kteří v tom utopili velké penize a nemají na splátky půjček.

Co udělá stát vedený debily? Bude kiwi vykupovat do kompostu a ztráty pěstitelům bude plně kompenzovat. A bude tučně dotovat další nové pěstitele!

No a teď si za kiwi dosaďte soláry a za debily vedený stat EU či ČR.

L. Novák 5.8.2023 17:31

Pěstování kiwi ve sklenících skutečně probíhalo za komunistické totality na Jižním Slovensku ve fóliovnících, JEDNO kyselé kiwi stálo v obchodech 8,- Kčs (SMC = státní maloobchodní cena). Po převratu, když se tady objevily zahraniční super-hyper tak stálo kiwi z dovozu v akcích i 1,90 Kčs/Kč, protože byla nezralá a zákazníci se po něm zrovna nepřetrhli. Kupoval jsem je pěkně nasázená v papírových platech s plastovou vložkou umožňující vložit do každého kartonu jen přesný počet plodů. Klidně jsem si jich do auta naskládal 10 i víc, a pak je nechal ve spíži pomalu dozrávat a sládnout. Dnes už zase kiwi stojí kolem 8 Kčs za kus a v obchodech se objevuje spíš vzácně.

:-) To všechno už tady bylo za komunistické totality. Jenom to nebylo tak zřejmé, protože náklady s tím spojené zůstávaly občanům skryté. Proto taky není problém v době, kdy je u nás dostatek domácího ovoce, koupit v akci banány zs stejnou nebo dokonce i nižší cenu v Kč, než byla SMC za vlády komunistů (17,- Kčs). A bez fronty... ;-D Po více než 30 letech při desetinásobných platech...!!

L. Novák 5.8.2023 17:47

P.S.: Ještě před převratem postihla naše území silná vichřice, která fóliovníky s kiwi zničila... ;-) [>-]

J. Jurax 5.8.2023 18:09

Ano.

Jistě ale pochopujete, že kiwi byly zvoleny jen jako příklad - zvažoval jsem i použití banánů nebo mišpulí ... :-)

L. Novák 5.8.2023 20:27

Napsal jsem to proto, že na první pohled absurdní věci se za komunistické totality staly skutečností. Jenom neznáme výši nákladů, za jakých ta "soběstačnost" v potravinách probíhala. :-)

V. Petr 5.8.2023 18:47

Až na to, že to ovoce stojí desetkrát více, než za komunistů. Včera jsem viděl v supermarketu brambory za 30 Kč/kg (běžná cena je dnes 20 Kč/kg), za komunistů je pamatuji za korunu i s dovozem a složením do sklepa.

L. Žaloudek 5.8.2023 18:54

To já pamatuju brambory na uskladnění i za padesátník. Ale zapomínáte na inflaci - běžná mzda byla 8 až 10 Kčs za hodinu...

L. Novák 5.8.2023 20:31

No a hlavně ty brambory měly katastrofální kvalitu... Dnes už se brambory plné hlíny prakticky neprodávají. Naposled jsem je viděl na konci zimy v 10 kg pytlech, a nebyl o ně zájem ani za poloviční cenu oproti bramborám mytým, krásně čistým, baleným po 2 - 10 kg.

J. Lukavsky 6.8.2023 17:35

No ještě jste zapoměl, že jste si je musel dlouho předtím naplánovat, čili objednat. Já jednou nějak zaváhal a tak jsem dostal pytel za dvojnásobek ceny, navíc byly z poloviny poškozené.... takže stály opravdu hodně. No a můj plat tenkrát byl 1250 Kčs/měsíčně. J.L. end

J. Jurax 5.8.2023 21:08

Ehm ... jednak brambory nejsou ovoce a jednak dnes jsem je koupil za 16,90 Kč/kg. V akci ...

A potom - taky pamatuju tzv. brambory na uskladnění. Dnes by byly obtížně prodejné. A když byly uskladněny ve sklepích městských činžáku, po Vánocích už obvykle měly velmi diskutabilní kvalitu ...

L. Novák 7.8.2023 11:37

Jistě. Ono už porovnání ceny z podzimní sklizně brambor na uložení s cenou nových brambor v létě je nesmysl. V létě jsou ceny nových brambor vždy vysoké... :-)

P. Sura 5.8.2023 19:01

Tak si tu elektřinu z balkonových solárů někam uskladněte, ona se znásobí a v zimě s ní můžete topit ....

L. Novák 5.8.2023 20:33

Spletl jste si vlákno? ;-D

O. Vašíček 7.8.2023 12:12

No ale domácí jablko stojí 40Kč/kg. Dovezené pod 20Kč. Buď je tam mají zadarmo a nemusí se o ně starat ani pěstovat. Do beden se skládají samy a platíme jen dopravu. Nebo je tu opět někde nějaká tržní chybka. :-/

Z. Lapil 5.8.2023 16:12

Jestli si dobře pamatuju, tak povolenky byly vymyšleny PRÁVĚ proto, aby podražily "uhelnou" elektřinu a jakoby tržním způsobem přiměly lidi i podniky k výstavbě jakoby levné OZE.

A celou tuhle lumpárnu podpořily dotacemi do OZE zapomínajíce, že tam, kde jsou dotace, se nezlevňuje. Nikdy, i kdyby to ausgerechnet u OZE nějakým omylem šlo.

P. Sura 5.8.2023 19:04

Ještě jinak. Ouřadové vymysleli povolenky, jak lidem zdražit elektřinu bez ohledu na její původ. Protože ale museli doložit, kam tyhle peníze jdou, část z nich začali používat na dotace nápadů, které jejich zlodějnu nějakým způsobem okecají.

Z. Lapil 5.8.2023 19:13

OZE je pekelně drahá i bez povolenek.

P. Sura 5.8.2023 20:46

Taky by do nich bez dotací nikdo dobrovolně nešel .....

F. Navrátil 5.8.2023 16:01

Situaci je třeba analyzovat a zjistit, zda přímé platby na účty solárních a fofrníkových baronů za odpojení jejich energetických perpetuum mobile by nebylo levnější variantou.

J. Jurax 5.8.2023 16:48

Nejlevnější varianta by bylo se na ně vykálet. Neodhadli vývoj trhu, produkují komoditu, jíž je moc, není pro ni odbyt a cena tudíž klesá, takže holt prodělají. Proč by ausgerechnet oni měli mít ztrátu kompenzovánu z prostředků všech?

Když bude v obdobné situaci výrobce ryze ekologických bezemisních valch na praní, tak jej stát dotovat taky nebude.

J. Jurax 5.8.2023 17:10

Ještě dodatek - neodhadli vývoj trhu a navíc pošetile uvěřili slibům státu ...

V. Petr 5.8.2023 18:48

R^R^R^

J. Prečuch 5.8.2023 14:03

Nezbývá než přizpůsobit svůj životní rytmus opět přírodě . V zime vyhlásit zimní spánek , začít hibernovat a v únoru začít pomalu žít . Proste svítí , dělám , nesviti , nedělám .... Nebude-li pršet nezmoknem ..

V. Církva 5.8.2023 14:36

No, tak ono by to ale přesně tak být mělo. Evropa by dnes mohla být jak téměř soběstačná, tak by se nemuseli lidé tolik honit za vyšší úrovní.

Ekoteroristé pořád melou jak jsme nesytní a že to už dál nejde. To není úplně pravda. Někteří lidé mají problém splatit nájem.

Lidé ale mohou být šťastnější přizpůsobovat výrobu přírodě, víc pomáhat jeden druhému, jako že jsme to tak kdysi dělávali. Logicky tak můžem zase míň cestovat, jezdit elektrickými vlaky, auta na krátké vzdálenosti, hutě zapínat naplno, když jsou přebytky energie a v zimě výrobu ztlumit a energii používat na topení.

Myslím, že to může být celkem v poho, jen to vyžaduje výrazné přenastavení našich názorů a stylu života. Myslím, že drahá elektro SUV nejsou tím řešením, ani rychlá změna. Chce to předělání celé infrastruktury a to netrvá 10 let jako doba do zákazu spalovacích motorů.

M. Kocián 5.8.2023 14:56

Evropa bude těžko soběstačná - od průmyslové revoluce v ní uběhlo hodně času a mnohé svoje zdroje surovin už vypotřebovala a nikoliv jen pro sebe. Kdybychom v poválečných letech trvali na tom, že zbytek světa má být soběstačný, tedy nezávislý na našem průmyslu, vědě a výzkumu, myslím, že by se na zbylých kontinentech ještě nedostali ani k vynálezu penicilinu.

Ano, lidé by měli žít lépe, ale staré zlaté časy bych nepřeceňoval. Drancování lesů bylo například mnohem horší, než dnes, a většina toho dřeva vyletěla komínem.

Potíž s průmyslem a jeho efektivitou je konkurenceschopnost. Zjednodušeně, čím víc toho produkujete, tím levněji produkujete, a kdo produkuje dráž (tedy méně), je smeten konkurencí a neprodukuje vůbec. Je to takový běh červené královny v praxi.

A pokud jde o drahá SUV - to, že teď v nabídce skoro nic jiného není, bylo zaviněno zpřísněním norem EU. Výrobci prostě stlačili emise (procentuálně) tím, že zvýšili spotřebu PH (velmi zjednodušeně), takže v absolutních číslech se nic nezměnilo, ale byrokratický vlk se nažral. To je realita.

J. Lukavsky 7.8.2023 11:37

"Drancování lesů bylo například mnohem horší, než dnes, a většina toho dřeva vyletěla komínem." Nemáte pravdu. Stavební kvalita dřeva byla hodně hlídaná, dokonce se číslovaly klády a pařezy, topilo se hlavně větvemi a zbytky dřeva. Báby chodily do lesa sbírat větve a ořezávaly suché větve, což hajnej viděl rád. Ale musely mít potvrzení, že odpracovaly xx hodin na zalesňování. Jen blázen by topil dřevem které mohl prodat na trám. Já v lese dělal. Dříve jste mohl jít v lese v polobotkách jak byl uklizený. J.L. end

P. Sura 5.8.2023 15:31

Problém je v tom, že ekoteroristům nikdo nezakazuje se nehonit za vyšší životní úrovní. Ale oni by ji chtěli beztak dosáhnout, jenomže tím, že by ji sebrali těm, kdo se za vyšší úrovní honit chtějí.