24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

KLIMA: Solární kanibalové chtějí garantované zisky

Současné stesky solárních lobbistů Evropské komisi (EK), že jejich nadprodukce v důsledku zlobbované dotační podpory vlád řady zemí dle direktiv EK jim nezaručuje zisky (v dopise skryté pod neuvěřitelným pokryteckým voláním, že solární energií se „plýtvá“)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 5.8.2023 21:15

Zní to hezky, ale je to blbina. Jestli pojedou hutě jen řekněme polovinu doby, bude potřeba dvakrát tolik hutí, takže je budete muset stavět nejen celý rok, ale dvakrát tak rychle.

Maximálně můžete uvažovat jako jsem kdysi viděl na Kladně: u jedné chladicí strojovny tam byla mrazírna ovoce - zelenina a zimní stadión. V létě se hokej nehrál, takže mohlo 100% výkonu do mrazáků, a v zimě byla jakás takás rezerva výkonu.

Moje spekulace, možná měl stadión vlastní kompresor a já kecám.

L. Zídek 5.8.2023 13:56

Kdo by nechtěl garantovaný zisk ?! Smůla je , že do té solární lumpáry investovali se znalostí toho, co si odhlasují i politici a ovčani to budou platit......

M. Šejna 5.8.2023 12:11

Autor společně s R.Reaganem zapomněli, že existuje hromada oborů, které bylo potřeba na začátku dotovat, aby se začaly hýbat, takže pak se konečně daly zdanit.

P. Dvořák 5.8.2023 12:56

Netuším ani přibližně, kolik může být "hromada oborů". Ale pokud takové jsou (?), je to zase jenom dotační socialismus několika posledních desetiletí.

Smysluplnost solární a větrné energie by se ukázala v okamžiku, kdy by zástupce energetické sítě se nimi sepsal smlouvu na pravidelné a trvalé dodávky. Něco ve smyslu "... jsou povinni neustále dodávat do sítě minimálně 60% své kapacity a za nepotřebné nadbytky, které síť nemůže spotřebovat, neboť je nikdo nechce a nepotřebuje, nebude výrobcům poskytována žádná náhrada."

A dále třeba ".... za účelem rovnoměrných dodávek obdrží výrobci solární a větrné energie přednostní oprávnění (ne dotaci!) na výrobu svých vlastních úložišť."

A celý Timmergrýn jde do prdele.

V. Církva 5.8.2023 14:48

No myslím, že dnes v polovodičích bez nějakých dotací, obrovských investic či záruk státu nepostavíte nic. Totéž v jaderné energetice. Navíc musíte mít infrastrukturu, vzdělání, školy.

Možná to dřív dovedl zařídit i soukromý sektor. Dnes už to nedělá. Možná ale i za tím jsou doktríny finančníků a podnikatelů. Nedávno jsem četl článek britského ekonoma jak to vlastně je. Už před 20..30 lety je učili že hlavní je rychlý co nejvyšší zisk ale udržitelnost atd. jsou cancy a výmluvy neschopných. Jenže dnes má značně státně dotovaná, či kontrolovaná Jižní Korea, Japonsko, Čína obrovský náskok v technologiích a Británie snad ještě kapitál pár boháčů ale i v tom už pomalu se svým rozpadlým hospodářstvím za Asií pokulhává.

Takže nevím, možná i dnes může liberální ekonomika skvěle fungovat i bez státu, ale nejen bez regulací, ale i bez současných ekonomických dogmat finančníků.

A bude hůř. akumulovaná práce - kapitál je nesmírně důležitý pro budoucí rozvoj, ale bez práce současné je taky k ničemu.

M. Kocián 5.8.2023 14:57

Soukromý sektor se to snaží dělat, ale na všechno nestačí.

P. Diviš 5.8.2023 16:04

Státní dotace znamená jen to, že schopným je vzato a méně schopným dáno.

M. Šejna 5.8.2023 18:10

Veškeré vědecké objevy, které bylo pak možné komerčně využít,

Myslíte si, že kontaktní čočky vymysleli podnikatelé? Nikoli, vymyslel je státem dotovaný vědec.

Internet také původně vznikl ve státem placené instituci.

L. Novák 5.8.2023 22:14

;-D Jo, vymyslel je vědec, který v době komunistické totality nemohl pracovat jinde než ve státním sektoru.

Šejno, z tebe ten komouš leze i ušima...:-P

M. Šejna 5.8.2023 23:38

Vědci obvykle pracují ve státem dotovanych institucích a laboratořích všude ve světě.

To jen dementní L.Novak si myslí, že například NASA je soukromá firma, prodávající své produkty v supermarketu

A nebo si myslí, že i v USA mají komunistickou totalitu.

L. Novák 6.8.2023 0:03

Ty máš komunismus v palici. ... ;-D Ve svobodném světě probíhá vývoj technologií v soukromých firmách, které jej obratem využívají ve výrobě. Stát dotuje především základní výzkum. Ten má do praktického využití v komerční praxi obvykle ještě daleko.:-P

V. Kučer 5.8.2023 13:08

V tom případě se nejedná o dotace ale o investice. Dotace do OZE investice nejsou.

P. Diviš 5.8.2023 16:02

Pokud něco potřebuje dotovat, tak to nepotřebují lidé.

Jen socialisté tvrdí opak, obvykle proto, že ani je lidé nepotřebují.

M. Šejna 5.8.2023 18:18

Všepochopil Diviš opět nepochopil, že například internet vznikl díky státem placené vojenské potřebě propojit počítače. Takže platili to daňoví poplatníci, kteří internet nepotřebovali, protože ani netušili, co to je.

Takže nejprve se internet musel dotovat, aby se začal hýbat.

J. Křivánek 5.8.2023 19:17

Šejno ty si lejno

M. Šejna 5.8.2023 23:32

Reakce dementního spratka Křivánka.

L. Novák 5.8.2023 22:12

Pokud si pamatuji, tak Internet jsme dotovali sami (uživatelé) placením nehorázných poplatků za minutu připojení státnímu Českému telecomu (dříve SPT Telecom). Takže Šejna kecá jako obvykle... Rv

M. Šejna 5.8.2023 23:30

Dementní L.Novák opět netuší , že píšu o době, kdy internet vznikl, nikoli o době, kdy začal být užíván u nás.

L. Novák 5.8.2023 23:57

Napsal jsi toto:

"Takže nejprve se internet musel dotovat, aby se začal hýbat"

... což je TOTÁLNÍ KRAVINA. Internet s jeho principy se vyvinul úměrně technologickému pokroku v počítačové technice a technologii dálkového přenosu dat. Takže doba vzniku (rozuměj hromadného budování sítí ke komerčnímu použití) zase není tak vzdálená od začátku rozvoje v Česku, kde naše zaostalost ve výpočetní technice a jejím obecném rozšíření byla katastrofální díky komunistickému totalitnímu režimu.

Komercionalizace Internetu začala někdy v polovině 90. let minulého století a u nás kolem roku 2000. Ta s žádnými dotacemi spojená nebyla. Proto jsem psal o nehorázných cenách připojení, které si účtoval v té době monopolní SPT Telecom (Český telecom). Ten ale neměl ani dostatečně rozvinutou telefonní síť, která se v první fázi používala pro primitivní internetové spojení rychlostí do 56 kbit za sekundu.

J. Jurax 5.8.2023 17:24

Je rozdíl mezi nevratnou dotací a investicí byť i rizikovou.

V. Petr 5.8.2023 18:54

Například? Ještě před WW2 v USA nedotovali skoro nic. Za války dotovali atom (ryze vojenský projekt) a penicilin (ten ale též potřebovala armáda). Ale první vývojové práce na přípravě penicilinu po Flemingově objevu financovala Rockefellerova nadace.

M. Smutný 9.8.2023 2:02

Pane Šejno, Německo své soláry a větrníky dotuje už 23 let. To je hodně dlouho od vašeho požadavku "na začátku", co? Není to důkaz, že jsou tyto občasné zdroje energie bez dotací z kapes daňových poplatníků neživotaschopné? Jistě si odpovíte i sám.

P. Sura 5.8.2023 12:01

Jako technik se ptám : "Proč ještě nikdo z oboru nezpracoval konstrukci dvou mediálního (kombinovaného) elektrárenského kotle - plyno-elektrického či uhelno-elektrického, aby se všechny přebytky ze solárních elektráren daly průběžně zpracovávat v elektrárnách?" Výroba elektřiny by byla kontinuální a solární elektřina by nahradila spalování druhého media.

Asi by to jen šetřilo, ale nedalo se na tom vydělávat, protože by se dodavatelům uhlí či plynu snížil odbyt?

P. Sura 5.8.2023 12:08

pro případné kverulanty - pokud lze elektřinou tavit ocel, proč by nebylo možné elektřinou přehřívat páru?

L. Žaloudek 5.8.2023 12:57

No a já jako netechnik se ptám: To by ta elektřina z OZE ohřála páru, která by roztočila turbíny a vyráběla elektřinu klasicky? Tj. vtipkujete?

P. Dvořák 5.8.2023 13:02

Já jsem to pochopil tak, že by se (teoreticky) využívaly pouze chvilkové přebytky, které síť nemůže spotřebovat napřímo.

P. Sura 5.8.2023 13:54

Přesně !! Totiž přitápět elektřinou, která momentálně nemá využití, ale v síti JE, musí být mnohem účinnější než snažení o její ukládání do baterek či do vodíku - tam účinnost rychle klesá.

L. Novák 5.8.2023 17:37

Zešílel jste? ;-D

P. Sura 7.8.2023 20:37

Nikolivěk ! Pouze vynalézám neotřelé možnosti.

P. Sura 5.8.2023 13:59

a Vy zase asi opravdu máte k technice hodně daleko...?

Tak znova. Aby elektická síť vůbec fungovala, musí být plynule napájena generátorem, poháněným párou. Takže pokud k tomu pohonu (výrobě páry) využiji momentální elektřinu, vyrobenou OZE, pro kterou v té době jiné využití NENÍ, proč tím neušetřit palivo a emise, když síť MUSÍ bežet??