28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

KLIMA: Slunce – zdroj energie a života

V souvislosti s bludnou doktrínou IPCC při OSN o tom, že za růstem teploty na Zemi je rostoucí koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře, se v tomto příspěvku zaměřením právě na Slunce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fráňa 3.9.2021 8:26

Globální klima ještě ovlivnil výbuch sopky Laki, Island 1783, ochlazení o 4,8 stupně na 5-10 let a Mt. St. Helen 1980 0,1 stupně celsia.

V. Mokrý 3.9.2021 8:36

děkuji za podporu

M. Šejna 3.9.2021 9:11

Píšete totální blbosti

J. Fráňa 3.9.2021 9:17

Od vás to sedí, vy studenej ledne. To byl fakt dobrej vtip, nejste z Brna?

P. Rada 3.9.2021 3:57

Slunce je nespochybnitelně zdrojem energie a života - to ano - ale také relativně velmi konstantním.

Barton pak jen jedním z "konstantních" zdrojů polopravd až desinformací o vývoji klimatu. Konkrétně se např. B. opírá o rozsáhlý výčet možných periodicit Kalendy který z nich v roce 2016 prognostikoval:....."Do roku 2030 je očekávána stagnace teplot..."...

Předně Kalenda v předpovědi alibisticky neuvedl žádnou míru nárůstu ani poklesu. Realita zejména posledního desetiletí do roku 2020 pak už Kalendově vizi o převládajícíh periodicitách a nastávající "stagnaci" už vůbec neodpovídá při gradientu který se poslední půlstoletí drží na cca 0.2C/dekádu.

Vývoj glob teplot příznačně souhlasí právě s nejalarmističtějšími předpovědmi prvé zprávy IPCC a to už už 30 let - což si zřejmě hluboce chybující Barton dnes troufá označovat za "bludnou doktrínu".

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/customize.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Global_Temperature_Anomaly.svg

Hodnotu vědění lze posuzovat nikoli podle obsáhlosti textů - ale podle věrohodnosti naplnění předpovědí a právě v tomto Kalenda i Barton evidentně selhávají.

vána stagnace teplot, poté mírný nárůst do roku 2060, poté mírný pokles do 2090, za kterým bude následovat další hlubší pokles teplot.

Více zde: https://www.zsch.cz/news/klima-na-zemi-a-slunecni-aktivita-pavel-kalenda/

V. Klepetko 3.9.2021 1:39

Pan Bartoň úspěšně soutěží s panem Berkou o to, kdo z nich nás více zaujme svou inkluzivní vzdělaností, alternativní inteligencí a svérázným klimatickým humorem. Dnes je Bartoň jasným vítězem! Dokázal splodit článek s názvem "KLIMA: Slunce – zdroj energie a života", ale ani slovem v něm nezmínil

- Milankovičovy cykly,

- Schwabeův cyklus jedenáctileté aktivity Slunce a jeho proměny v čase,

- budoucnost sluneční aktivity v dlouhodobější perspektivě, velké výrony koronální hmoty(1859!), atd. atd. -

A tím pádem nenapsal o vlivu Slunce na klima skoro nic důležitého, a zahrnul nás jakýmsi informačním odpadem. V jedné věci má ale pravdu - role Slunce v klimatických změnách se v ideologicky deformované klimatologii soustavně podceňuje na úkor uměle přifukovaných antropogenních vlivů. Naše nádherná hvězda hlavní posloupnosti, naše žlutě zářivé Slunce je ale silnější, než tzv "vědecký konsensus" tisíce hnědých trpaslíků, čerpajicich energii ze zelených grantů! :-)

P. Rada 3.9.2021 4:01

Slunce opravdu je nejsilnějším zdrojem energie ale v celkové radiační bilanci také relativně nejstabilnějším:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD#/media/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

V. Klepetko 3.9.2021 9:18

Nicméně pokles sluneční aktivity může způsobit výrazné klimatické ochlazení, viz. Maulderovo minimum 1638–1715 - stačí několik slabších 11-letých cyklů...

V. Klepetko 3.9.2021 9:56

P. S.

Střednědobé výkyvy zářivého výkonu Slunce v klimatický významném rozsahu se dají dobře zdokumentovat observací slunečních skvrn, takže zhruba od začátku 17 století (Fabricius)

Předtím tu údajnou stabilitu výkonu Slunce měřil kdo, UFOni?

O. Zuckerová 3.9.2021 1:31

Výborný článek. Ale jak přimět univerzity, aby vzdělávaly zájemce o seriózní témata seriózními pedagogy? Zatím to vypadá tak, že se dotují vědecké studie o škodlivosti prdů. Dle vědců je produkuje nejvíc chovný dobytek a proto by se měl vymlátit. To, že lidi nejen živí, ale také hnojí půdu a udržuje traviny na pastvištích, je jen demagogie a fejkňů. Také děti škodí, tedy bílé, samozřejmě. Takže by je lidé (zejména Evropané) neměli mít. V tom jde EK příkladem. - Zachraňuje se nejen planeta, ale také občané, tedy voliči. Prý jsme moc tlustí. Právě dnes jsem četla článek o tom, jak v Německu z důvodů "ekologických" v jedné vysokoškolské jídelně vypustili masité pokrmy. Přitom maso obsahuje důležité bílkoviny, nezbytné právě pro mladý organismus. To je šílenství. A ten greténský kult do toho! A ty solární hovadiny... Kam se to řítíme? Neodpovím, nebylo by to slušné.

V. Mokrý 3.9.2021 6:31

R^

M. Šejna 3.9.2021 1:15

Pokud jde o údajný výrazný rozdíl mezi sluneční energií v přísluní a odsluní, tak by nám měl pan Bartoň se vysvětlit, proč máme studený leden a horký červenec. Slunce je totiž k Zemi nejblíž v lednu a nejdál v červenci.

M. Černý 3.9.2021 4:38

Jak ale vysvětlíte, že na jižní polokouli mají horký leden a studený červenec? Jestlipak ono to nesouvisí tak trochu spíše s úhlem dopadajících slunečních paprsků?

A. Forman 3.9.2021 6:59

Souvisí, vzhledem k náklonu země, který se po celou dobu oběhu kolem slunce nemění.

M. Šejna 3.9.2021 7:07

Ano, souvisí to se sklonem osy Země.

Jen pan Bartoň to jaksi nepochopil a šermuje tu výrazným rozdilem v příkonu energie v přísluní a odsluní. ;-)

J. Fráňa 3.9.2021 8:01

;-D;-D;-D Zase nic nepochopil.

P. Pepax 3.9.2021 8:25

Je to jednoduché přísluní a odsluní se jinak projevuje na severní a jižní polokouli, je to dáno náklonem osy země 23,5 stupňů, kdy při přísluní je více vystavena slunečnímu záření jižní polokoule a odsluní zase ta severní, ve výsledku to znamená že na jižní polokouli mají teplejší léto a studenější zimu.

M. Šejna 3.9.2021 11:32

Ano,

mělo by to tak být, pokud by na jižní polokouli bylo stejné množství pevniny. Jenže není, takže většina sluneční energie je tam pohlcena oceánem, který teplotní extrémy vyrovnává.

Největší rozdíly mezi létem a zimou jsou tak na Sibiři nebo v Kanadě, tedy na severní polokouli.

P. Pepax 3.9.2021 12:04

Z hlediska intenzity slunečního zaření se vzdálenost od slunce a uhlu dopadu slunečního zaření je to matemtika, ale zřejmě máte pravdu že o průměrné teplotě na severni a jižní polokouli rozhoduje plocha oceánů a proudění v oceánech. Možná taky plocha pevnin.

M. Šejna 3.9.2021 1:09

Hodně slabý článek od pana Bartoně.

Sluneční aktivita klesá od poloviny 20.stoleti. Podle odkazu, který má pan Bartoň v článku, má sluneční aktivita dokonce klesat i nadále.

Takže globální teplota by měla klesat a nikoli růst. Tenhle zásadní rozpor mezi poklsem aktivity Slunce a rustem globální teploty panu Bartoňovi zcela uniká.

Současné oteplování tak není zpusobeno Sluncem. Příčina je jinde.

J. Brunner 3.9.2021 0:53

R^

V. Kolman 3.9.2021 0:33

Zajímavý článekR^