29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KLIMA: Polární čepice tají již od poslední doby ledové

Před pár dny, 20. března, zveřejnil nejmenovaný český internetový portál hrůzostrašnou zprávu, že v Grónsku a Antarktidě ubývá nadměrnou rychlostí ledu, a tudíž hrozí zatopení řady pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 14.4.2020 10:45

Tim ten alarmismus v devadesatych letech zacinal, Al Gore za tyto predpovedi dostal Nobelovu cenu. Vyhrozoval myslim i tim, ze kolem roku 2020 bude velka cast Floridy zaplavena vodou. Pak se z toho zacalo couvat, po dekade neotepkovani se zacalo mluvit o klimatickych zmenach, o narustu klimatickych extremu, hurikanu. Ale ani to se statisticky nepotvrzuje. Objektivni globalni fakta se prakticky neuvadeji, ze souvislosti se ucelove vytrhavaji lokalni informace.

P. Rada 14.4.2020 10:45

Ne neporoučíme - my v tom spíše svou chtivostí a hloupostí jako konzumní civilizace fatálně lítáme.

Klima jsme totiž schopni vypuštěním do atmosféry toho co leželo stamiliony let mimo hlavní uhlékový cyklus jen rozvrátit! To prostě tím, že do biosféry sestávající s 550GtC přidáváme 10GtC/ ročně. Nebýt setrvačných vlivů rozpustnosti uhlíku ve vodách oceánů... už by s námi bylo podobně rychle konec, jako kdybychom si ty všechny komíny a výfuky zavedli do "obýváku".

V globálu tomu ale tak je a nikdo doposud neprosadil efektivní metodu jak fatálnímu riziku uhnout. Naopak kdekdo se problém snaží líbivě bagatelizovat.

J. Svoboda 14.4.2020 10:40

A tak se ptám, z toho spisku ze zastrkova lze tedy zobecnit něco o klimatu, které je globální? Moc ne ...

Pěkný den.

V. Braun 14.4.2020 10:37

Máte odkaz na vědecké studie, které předpovídaly do 2100 růst až 6 metrů? Rád bych se na ně podíval, ale na internetu je nemohu najít. Co jsem našel, tak UN panel předpovídá nárůst "až o jeden metr" a některé studie "až o 2 metry", ale ty dva metry byly uvedeny jako možná horní hranice, a to za předpokladu zachování současného trendu růstu CO2. Jinak vaši jistotu v roce 2020 o tom, co se stane nebo nestane v roce 2100 bych tedy chtěl mít, ale možná to není jistota jen přání otcem myšlenky.

P. Rada 14.4.2020 10:36

Zneužitelné je ledacos. Podívejte se ale na gaf glob teplot. Navíc si ho zkuste promítnou do lineárního měřítka na časové ose. Možná pak uznáte, že takový výkyv planeta nepoznala po celé desetimiliony let od vyhynutí dinosaurů.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Změna rozlohy mořského ledu tomuto poslednímu vývoji odpovídá nejvýmluvněji:

http://nsidc.org/arcticseaicenews/

J. Nevrkla 14.4.2020 10:31

Vetru a desti kazdopadne neporucime, jedine ve fantaziich vselijakych pokrokaru. A nikdy to nevyslo. Momentalni oteplovani je pro nas docela prijemne, i narust teploty o 1-2 stupne by pro nas rozhodne neznamenal zadne nestesti. Viden ma o 2 stupne vice nez Praha, Budapest o 3, Rim o 5. Zrejme by s nami nemenili. Pokud se zacne ochlazovat, a jsou signaly pro tento vyvoj, bude to pro nas daleko neprijemnejsi problem.

P. Rada 14.4.2020 10:28

Optimální hladina globální teploty skutečně existuje a já tvrdím, že leží v rozmezí 14 až 15C. Za této metastabilní klim. situace totiž ještě existují dostatečně velké polární čepičky vedle maxima úrodné plochy kontinentů a takto situace ky teplotním rouhraním orientivané větry mírných šířek velmi pravidelně nesou životadárnou vláhu. Tato situace je ale žel málo stabilní pro změnu albeda v oblasti zalednění.

J. Lukavsky 14.4.2020 10:24

"Jeli klima rozkolísanější - nezbývá než kočovat ve vleku stád" nebo naopak, vybudovat zemědělství, které vyprodukuje nadbytky a ty uskladnit na "7 let hubených". Ta stáda by se prostě v době sucha nenapásla. Stát může budovat velká zavodňovací zařízení, odsolovací stanice aj. To se ukázalo na Sahaře, kde do savany přišlo sucho a lidi odešli k Nilu a začali sedlačit a založili stát a ten začal budovat zavoďování, sýpky atd.

P. Rada 14.4.2020 10:22

Jsou tragedie náhlé ale pomíjivé (ptoti nim se lidé dokáží snadno vzepnout - a pak ty které mají povahu vleklou ale o to více fatální. Vždyt klimatické dopady si v horizontu pár set let mohou vyžádat pokles populační četnosti až na desetinu dnešní lidnatosti. Nadto prozíravější ekonomové vnímají rizika s dalších důvodů podobně:

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

K číslům která uvádíte Vy připomínám fakt, že i u nás na horách nastává s fyzikálních příčin hlavní období tání když už je v nížinách jaro. Teprve výraznější tání - posuv nulové izotermy.. - horských příkrovů Gronska a Antarktidy přinese zvýšení rychlosti růstu hladin.

Už dnešní koncentraci 400ppm přitom odpovídala před cca 10miliony let ustálená hladina oceánů zvýšená o 20m.

Už dnes ale rostoucí hladiny začínají velmi vadit např. tam, kde se v přímořských oblastech uměle zavlažuje ze studní čerpanou vodou (Egypt má v deltě Nilu 80mil obyvatel?...). I malý nárůst hladin totiž v mírně se svažující krajině může způsobovat pronikání slané vody do podloží a posléze tak náhlé zasolování velkých oblastí doposud úrodné půdy.

J. Lukavsky 14.4.2020 10:18

Grafy jsou na jednu stranu úžasně výhodné pro názornost. Ale jsou také snadno zneužitelné, posuny škál, změny měřítka, posuny začátku... tím se dá vyfabulovat nebo naopak zatajit všechno. Tady je to krásně vidět na grafu kdy je lineární měřítko s nulou na začátku u změn objemu ledu na pólech. posunem na ose Y lze krásně nafouknout změnu, jinak zanedbatelnou. J.L. end

J. Nevrkla 14.4.2020 10:15

Kazdopadne nic nenasvedcuje tem 2-6 metrum do konce stoleti, kterymi vyhrozovali jeste nedavno alarmiste, meli byt uz davno zesmesneni. Ale bohuzel je mnozi stale berou vazne. Propaganda holt dokaze zatemnit rozum.

J. Lukavsky 14.4.2020 10:13

"Dnes stojíme především na jiných ale žel neobnovitelných zdrojích (nerostné bohatství, fosily...)" kdysi jsme stáli na neobnovitelném pazourku. Kupodivu nedošel, ale byl nahrazem mědí, bronzem, železem, hliníkem.... tím bych si moc hlavu nelámal. Problém je, že snílkové si něco vysní a hned to chtějí prosadit pokud možno na celém světě. A vstekají se, válí po zemi a kopou nožičkama. Mysleli jsme to dobře - dopadlo to jako vždy. Probatum est. J.L. end

Š. Hašek 14.4.2020 10:12

Velice zajímavé čtení.

Samozřejmě nezajímavé pro regulátory jedné jediné veličiny - CO2. A nečtenáře kronik. Nepozorné ve školách (tedy neklimatických ZDŠ).

A pokusníky, kteří se opájejí vidinou, že to naplánujeme a udržíme nějakým termostatem. A že oni vědí, co je optimum Země, planety.

V. Braun 14.4.2020 10:06

Zajímavější než průměr bude trend ročního přírůstku, zejména cca v příštích 100 letech.

P. Lenc 14.4.2020 10:04

Pouze potvrzujete to, co jsem napsal.Mimochodem, ještě stále tvrdíte, že v době gronského oteplení ve středověku by se musel místní dobytek "živit kamením"? Nebo budete tvrdit že jste mně tak neodepsal? Vím, je to už nějaká doba a při vašem lhaní by to bylo normální.

P. Victorin 14.4.2020 10:02

Langře, především NETYKAT! a pokud jde o bolševismus a primitivnost s ním spojenou, vy jste zde svou primitivní agresivitou ztělesněným vzorem bolševika...

P. Rada 14.4.2020 10:00

"Bouři ve sklenici vody"?

Nebo jde o vážně míněné mediální varování před změnami klimatu které mohou rozsahem přesáhnout všechno co se na planetě událo za posledních 65milionů let?

Už dnešní gradient růstu teplot 0.2C/dekádu toto riziko potvrzuje.

J. Nevrkla 14.4.2020 9:56

Dobry clanek. Ovsem v hlavnich mediich nic takoveho nenajdete, narusilo by to podporovany narativ, v takove dobe temna se nachazime.

Hladiny oceanu se dlouhodobe pomerne stabilne zvysuji o 3mm rocne. Od posledni doby ledove to ovsem delalo prumerne 12 mm. To opravdu ted zazivame tragedie...

P. Rada 14.4.2020 9:53

Poslednich cca 10tis let panuje na planetě Zemi neobvykle ustálené klima které se i oproti minulým interglaciálům udrželo neobvykle dlouho a donedávna v toleranci +-0.5C.

Více je o tom třeba v knize:

https://www.databazeknih.cz/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa-65709

J. Lukavsky 14.4.2020 9:51

"Podle kroniky jednoho zastrkova" no nějaký meterolog to sebral do knihy, už nevím jak se jmenuje a jsou to "kimatické změny" docela časté, horko, zima, sucho, povodně se nepravidelně střídají. J.L.

P. Rada 14.4.2020 9:48

Pane Lenci meteorologové a klimatologové jsou podle mě lidé, kteří se víc jak pravidelně živí poctivou prací sběru a vyhodnocování dat... Toto zas umožnuje těm, kteří na rostoucí věrohodnost předpovědí adekvátně reagují úspěch v jednání. Před cca 30lety např vyšla prvá zpráva IPCC o hrozící změně klimatu a její prognoza se dnes neblaze naponuje:

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Vlastních protiargumentů jsem zde uvedl řadu ale Vy je doposud posud nevnímáte. Opakuji proto, že v posledním desetiletí schnoucí lesy jak, nedostatek půdní vláhy na polích ... jsou okolnosti které právě mě každodenně potkávají jako neobvyklá negativní celoživotní zkušenost.

J. Svoboda 14.4.2020 9:47

Podle kroniky jednoho zastrkova jste došel k zobecňujícímu závěru o klimatu a extrémech počasí, no potěš koště :o)

Pěkný den.

V. Braun 14.4.2020 9:45

Jistěže ledy tají od poslední doby ledové, na tom není nic divného. Z jedné dovolené ve Skandinávii si pamatuji na návštěvu místa, které se od doby ledové zvedlo o cca 70 metrů poté, co přestalo být zatěžováno ledem. Současná situace je ovšem trochu jiná, v oblastech jen velmi nízko nad mořskou hladinou žijí stovky milionů lidí. Bagatelizace zvedání hladiny moří tedy znamená bagatelizaci nebezpečí migrace jejíž masovost si ani po zkušenosti z poslední vlny nedovedeme představit.

J. Jančura 14.4.2020 9:40

Nevím čemu říkáte na tisíciletí ustálené klima, když se opakovaly i v posledních 10-20 tis. letech období klimatického optima, malé doby meziledové apod., na Sahaře byla savana, pak pouště apod. Prostě klima se stále mění.

P. Rada 14.4.2020 9:33

Vyumělkované myšlení lze vyřešir umělým ledem.

"Blbec" ale přesto (podobně jak mnozí jiní) můžete být ve smyslu stupidity která je sice snadným opakováním osvědčených schemat jednání nejúspornější adaprační metodou - ale to platí jen v reelativně neproměnlivé situaci.

J. Jančura 14.4.2020 9:31

Já přepisoval kroniku obce Staré Hamry a tam jako červená niť se opakovaly nějaké dnes řečeno extrémy - jednou povodně, jindy sucha kdy se skoro nic neurodilo, jindy samé deště, kdy úroda na polích shnila apod. Takže podle toho jsou výkyvy počasí běžné a mluvit o extrémech je nesmysl.

P. Lenc 14.4.2020 9:31

Dobrý článek a ještě lepší je reakce "erudovaného klimatologa"Rady, který sice nemá vlastní protiargument, ale zato se ohání Clarkem a kol. z r. 2016, kteří patří k výrobcům strašidelných předpovědí.Čím by se také jinak živili, že Rado?

P. Rada 14.4.2020 9:29

Je to spíše jinak. Aby se vůbec dalo pěstovat obilí - musí dlouhodobě panovat vhodné a ustálené podmínky.

Jeli klima rozkolísanější - nezbývá než kočovat ve vleku stád kde chudou stravu předtím transformoval skot... a to navíc při celkově nižší populační četnosti. Převážně takto druh homos.s. existoval 65tis let. Pak se klima na celá tisíciletí ustálilo, vrostly rozsáhlé lesy které jej dál stabilizovaly, vytvořila se proto daleko úrodnější půda... následně vznikly a rozrostly se civilizace.

Dnes stojíme především na jiných ale žel neobnovitelných zdrojích (nerostné bohatství, fosily...). Toto období rozkvětu biosféry ale pro nově navozené nestability začíná končit.

J. Svoboda 14.4.2020 9:28

Vaše hulváctví je jen zakrývání vaší slabosti, mě tím nenaštvete.

Pěkný den.

J. Svoboda 14.4.2020 9:26

Stále doufám, že sem Aston dává takové články úmyslně, jako výstrahu.

Pěkný den