29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KLIMA: Polární čepice tají již od poslední doby ledové

Před pár dny, 20. března, zveřejnil nejmenovaný český internetový portál hrůzostrašnou zprávu, že v Grónsku a Antarktidě ubývá nadměrnou rychlostí ledu, a tudíž hrozí zatopení řady pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 14.4.2020 9:26

Zvracet Svobodo v 7.50 ráno svědčí pouze o nikoliv dobrém zdravotním stavu.A jak známo, špatné tělesné zdraví ovlivńuje i zdraví duševní, což ve vašem případě není vlastně nic nového.

D. Polanský 14.4.2020 9:26

Asi tak, jak píšete. Žijete kdesi na kopci, jste chráněn před vodou, ale moc tam toho nevypěstujete. Závěr: dům postavit na kopci, v nížině mít pozemky.

J. Svoboda 14.4.2020 9:24

Máte pravdu, ale momentální změna se projevuje primárně v extrémech počasí a to nenahrává nikomu.

Pěkný den.

D. Polanský 14.4.2020 9:23

A já blbec jsem si koupil v 67 nové brusle, ty staré jsem měl od roku 1977. A teď se dovídám, že ledovec bude fuč.

J. Jančura 14.4.2020 8:57

Je to jednoduché - ledovce buď tají (v době meziledové) nebo přirůstají (v době ledové).

Někoho voda zatopí, jinému umožní pěstovat obilí, tam kde to původně nešlo.

Otázkou co je lepší a jak pro koho.

R. Tichý 14.4.2020 8:50

Vzhledem k tomu, ze jste se nevyjadril k tematu clanku to vypada, ze jen vrtite psem.

Podle clanku to vypada, ze nam "vedci" a jeste vice levicova/zelena media predvadeji bouri ve sklenici vody abychom se neprestali bat.

J. Kalina 14.4.2020 8:50

led který plave na vodě, typicky Arktida (to je oblast kolem severního pólu) nemůže zvýšit hladinu oceánu i kdyby všechen roztál nebo ho 2x přibylo. Pochází totiž z té vody ve které plave a plave jen proto, že led má větší objem než voda, ze které vznikl. Si udělejte pokus. vodu do sklenice, rysku a do mrzáku. Z Antarktidy, Grónska led spočívá na pevnině a přibývá sněžením a ubývá táním a plazením se do moře, kde pak část roztaje. Když je o něco tepleji může se stát (a stává), že co nasněží stejně neroztaje (tak teplo zase není) a může se zrychlit "tečení" ledovce po pevnině do moře, kde se odloupne od pobřeží a v teplejší vodě by mohl rychleji roztát. Hladinu ovšem zvýší již tím odloupnutím nemusí se čekat až roztaje. To jsou dynamické procesy dost dlouhodobé na to aby se z nich vyvozovali nějaké závěry, když zrovna nafilmují jak se někde odloupl kus ledovce.

Na počasí má vliv kde co a víte všichni kulový. Třeba když bude doba ledová nebude u nás moc pršet, pak se oteplí, pevninský ledovec ustoupí z Čech k severu, bude pršet, ještě se oteplí, ledovec ustoupí ještě více k severu, pršet bude málo, roztaje led v Arktidě, bude pršet v jednom kuse. Třeba. Aby totiž u nás pršelo, musí se někde nějaká voda nejdříve vypařit a pak ji vzdušné proudy musí zahnat nad naše území a u nás spadnout. Aby však u nás nebylo sucho, musí se část deště u nás udržet. Zatím zde naprší více vody než je třeba, ale pozor na organizace typu Šumavský národní park, ty tomu zadržování moc nepomohou a ještě daly příklad jak na kůrovec pro celou ČR. (jiný případ dnes populárního pojmu promoření). Až bude opravdu sucho, budeme zde budovat podzemní cisterny na každé zahrádce a přes zimu instalovat sněžná děla úplně všude, kde bude aspoň 14 dní v roce pod nulou..

J. Hruška 14.4.2020 8:50

Vědec se neptá "proč", ale "jak"! Odpověď na "proč" je věcí víry (věřím nebo nevěřím hypotézám či předpovědím), odpověď na "jak" je věcí důkazů, (opakovatelných pokusů s ověřitelnými výsledky).

J. Roškota 14.4.2020 8:45

po přečtení příspěvku pana Zingy, jsem si vzpomněl na jeho feerii na téma ocean pH louh a kyselina. Opravdu není možné provádět nějakou selekci příspěvků, tak aby se na NP nedostávaly úplné nesmysly?

P. Rada 14.4.2020 7:58

"Hnusné" na tom tání permafrostu může být, že vedle devastace infrastruktury na perafrostu postavené (včetně železnic) hrozí uvolnění spor bakterií tam zamrzlých celé miliony let. Problé je umocněný tím, že polární oblasti se oteplují zhruba 3x rychleji jak naše mírné šířky.

P. Rada 14.4.2020 7:51

Povrchnosti pohledu pana Zingy víceméně odpovídají povrchnostem pohledu medií ze kterých především navíc selektivně čerpá. Vyvozuje pak specifické závěry které sám nazývá "nevíme" - ačkoliv by věcně měl používat NEVÍM.

Připomínám proto k tématu a použité rétorice např. to, že led opravdu taje už do doby ledové - ale na druhou stranu také přibývá. Fyzikálně pojato mohl vždy tát a přirústat podle okolností. Výmluvnějším pohledem je tedy saldo objemu ledu a právě to zejména u oceánského výrazně klesá až poslední desetiletí. Výmluvným parametrem který autor pominul je přitom existence víceletého (např. tříletého) oceánského ledu kterého ubylo nejrapidněji.

Pro vývoj počasí u nás - které bezprostředně ovlivnuje vodárenství, lesnictví a zemědělství je pak nejpodstatnějším hybatelem letní rozloha severského oceánského zalednění která ovlivnuje typ vzdušného proudění. Tato rozloha přitom za poslední desetiletí poklesla o cca 2miliony km2 a to už např. stačilo na nebývalý rozvoj sucha u nás. Novinářsky korektně a v češtině je tento problém zpracován zde:

https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/644/ocitne-se-arktida-uplne-bez-ledu-behem-nasledujicich-let/

Precizněji výhled klimatu zejména s ohledem na vývoj hladin oceánů podle několika imisních scénářů až na 10tis let zpracoval tým klimatologů Clark a kol 2016.

J. Svoboda 14.4.2020 7:50

Ten hulvát před váma dokonce zpochybnil základní poučku, že ledovce tají jen ve filmu Al Gora. V IVK ho nepochválí :o)

Pěkný den.

J. Kavalír 14.4.2020 7:25

Ono se oteplovalo, jen to někteří nedokázali pochopit, protože za výchozí stav si vzali rok 1998. V tom roce se skokově zvýšila globální teplota díky silnému El Niňu. Dnes už se rok 1998 nevejde ani do první desítky nejteplejších.

R. Langer 14.4.2020 7:15

Zase lžeš, Zelený bolševiku? Já si dobře pamatuji, co kdy řekl, a to co tvrdíš, není pravda. Lépe řečeno - je, v té době se 10 let neoteplovalo, což vám, Zeleným bolševikům udělalo dost velkou čáru přes rozpočet, a honem jste to vaše "globální oteplování" přejmenovávali na "globální změnu klimatu", soudruhu, tak si napřed opravte ty vaše neschopné klimatické modely, a o něčím lhaní držte laskavě hubu, vy prolhaní podvodníci! :-P

R. Langer 14.4.2020 7:11

Tak jistě, až povolí permafrost. Kam na ty nápady chodíš, Hnusný dne? :-D

J. Svoboda 14.4.2020 6:57

Až v Rusku povolí permafrost, tak budou těžce nahraný a obilí jim z toho nepomůže.

Pěkný den.

R. Vacek 14.4.2020 6:35

S oteplením bude přibývat dobrých zpráv jako je ta v odkazu, kdy se Rusko stává díky zlepšujícím se klimatickým podmínkám největším světovým exportérem obilí. A to je to, co potřebujeme - aby byly podmínky na celé Zemi co nejlepší pro život.

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/rusko/ruske-zemedelstvi-v-roce-2019-a-agrarni.html

J. Svoboda 14.4.2020 6:15

"my to nevíme" ... za koho mluvíte, námořníku?

Klimatologové vám nekecají do řízení lodě, protože o tom mnoho nevědí a vy nevíte mnoho o klimatologii, tak mluvte za sebe.

Ten plurál totiž strašně připomíná propagandu minulého režimu, který taky mluvil hlasem všeho lidu a byla to jen jedna velká lež.

Pěkný den.

P. Victorin 14.4.2020 6:12

Pokud vím, samozvaný Největší klimatolog lidstva, prof. Ing. Václav Klaus, CSc., dr. h. c. mult., vzděláním a profesní praxí marx-leninský ekonom a husákovský specialista - výzkumník, autoritativně zastává tezi, že globální oteplování neexistuje. Pokud je s ním ve shodě autor článku, pak

raději - NO COMMENT...