17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

KLIMA: Polární čepice tají již od poslední doby ledové

Před pár dny, 20. března, zveřejnil nejmenovaný český internetový portál hrůzostrašnou zprávu, že v Grónsku a Antarktidě ubývá nadměrnou rychlostí ledu, a tudíž hrozí zatopení řady pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Drábek 14.4.2020 12:30

...v oblastech jen velmi nízko nad mořskou hladinou žijí stovky milionů lidí...

Žijí především v deltách. Problém je, že delta roste přinášením sedimentů.

V. Braun 14.4.2020 14:37

No a? Novými sedimenty roste plocha delty, nadmořská výška se obvykle nemění.

P. Lenc 14.4.2020 9:31

Dobrý článek a ještě lepší je reakce "erudovaného klimatologa"Rady, který sice nemá vlastní protiargument, ale zato se ohání Clarkem a kol. z r. 2016, kteří patří k výrobcům strašidelných předpovědí.Čím by se také jinak živili, že Rado?

P. Rada 14.4.2020 9:48

Pane Lenci meteorologové a klimatologové jsou podle mě lidé, kteří se víc jak pravidelně živí poctivou prací sběru a vyhodnocování dat... Toto zas umožnuje těm, kteří na rostoucí věrohodnost předpovědí adekvátně reagují úspěch v jednání. Před cca 30lety např vyšla prvá zpráva IPCC o hrozící změně klimatu a její prognoza se dnes neblaze naponuje:

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Vlastních protiargumentů jsem zde uvedl řadu ale Vy je doposud posud nevnímáte. Opakuji proto, že v posledním desetiletí schnoucí lesy jak, nedostatek půdní vláhy na polích ... jsou okolnosti které právě mě každodenně potkávají jako neobvyklá negativní celoživotní zkušenost.

P. Lenc 14.4.2020 10:04

Pouze potvrzujete to, co jsem napsal.Mimochodem, ještě stále tvrdíte, že v době gronského oteplení ve středověku by se musel místní dobytek "živit kamením"? Nebo budete tvrdit že jste mně tak neodepsal? Vím, je to už nějaká doba a při vašem lhaní by to bylo normální.

K. Salajka 14.4.2020 18:35

Především jste nám nevysvětlil, proč je třeba lidi s jiným názorem na klima vyhazovat z univerzit, konat proti nim protestní shromáždění a bránit jim v tom, aby na veřejnosti promluvili.

Zasolování půdy nevzniká jako důsledek vzestupu vody v moři. Dochází k němu proto, že při intenzivním zavlažování, ať povrchovou nebo hlubinnou vodou, protože se intenzivněji vypařuje a po cestě se z ní vysrážejí soli které po určité době znehodnotí půdu.

Když se sníží lidnatost, nebude problém s úživností.

Po vstupu do EU pod tlakem Německa a Francie prodělalo naše zemědělstí decimaci. Máme spoustu kapacit ke zvýšení produkce potravin, ale soudruzi z EU si to nepřejí.

P. Burda 14.4.2020 19:58

Trefil jste hřebíček na hlavičku. Ne CO2, ale půdní vlhkost zvedá teplotu. Tedy absence půdní vlhkosti - voda se z půdy neodpařuje a tedy odpadem nechladí. Vodní toky lidé narovnání, vybetonovali nebo kamením vydali, voda teče rychle pryč, místo aby nepršelo zpátky. S tím by se mělo něco udělat. Zrušit meliorace! A velký kus bitvy o záchranu přírody bude vyhrán.

Jenže na tom nevydělá ani Elon Musk, ani rodiče Grafy, ani politici.

D. Polanský 14.4.2020 9:23

A já blbec jsem si koupil v 67 nové brusle, ty staré jsem měl od roku 1977. A teď se dovídám, že ledovec bude fuč.

P. Rada 14.4.2020 9:33

Vyumělkované myšlení lze vyřešir umělým ledem.

"Blbec" ale přesto (podobně jak mnozí jiní) můžete být ve smyslu stupidity která je sice snadným opakováním osvědčených schemat jednání nejúspornější adaprační metodou - ale to platí jen v reelativně neproměnlivé situaci.

J. Jančura 14.4.2020 8:57

Je to jednoduché - ledovce buď tají (v době meziledové) nebo přirůstají (v době ledové).

Někoho voda zatopí, jinému umožní pěstovat obilí, tam kde to původně nešlo.

Otázkou co je lepší a jak pro koho.

J. Svoboda 14.4.2020 9:24

Máte pravdu, ale momentální změna se projevuje primárně v extrémech počasí a to nenahrává nikomu.

Pěkný den.

J. Jančura 14.4.2020 9:31

Já přepisoval kroniku obce Staré Hamry a tam jako červená niť se opakovaly nějaké dnes řečeno extrémy - jednou povodně, jindy sucha kdy se skoro nic neurodilo, jindy samé deště, kdy úroda na polích shnila apod. Takže podle toho jsou výkyvy počasí běžné a mluvit o extrémech je nesmysl.

J. Svoboda 14.4.2020 9:47

Podle kroniky jednoho zastrkova jste došel k zobecňujícímu závěru o klimatu a extrémech počasí, no potěš koště :o)

Pěkný den.

J. Lukavsky 14.4.2020 9:51

"Podle kroniky jednoho zastrkova" no nějaký meterolog to sebral do knihy, už nevím jak se jmenuje a jsou to "kimatické změny" docela časté, horko, zima, sucho, povodně se nepravidelně střídají. J.L.

J. Svoboda 14.4.2020 10:40

A tak se ptám, z toho spisku ze zastrkova lze tedy zobecnit něco o klimatu, které je globální? Moc ne ...

Pěkný den.

A. Nový 14.4.2020 11:02

To jako že sucho či přemíra deště, dle vás, byla jen v jakémsi zastrkově? :-))

Vy budete nejspíše rozumu dosti mdlého.

Čestík! :-))

J. Lukavsky 14.4.2020 12:27

No z mnoha záznamů mnoha Zastrkovů, ale i mnoha měst jako Praha, ..... lze usoudit, že počasí dělalo všeliké skopičiny už dávno, vlastně odjakživa. Klima je definováno jako průměry počasí za posledních 30 let, myslím. Ale průměry jsou málo platné, průměrná teplota někde na Sibiři je stejná, jako u nás v Evropě, ale je to od - 40 do plus 40oC, což je průměr 0. Příroda je tam a tady zcela jiná, limitujc jsou ty extrémy. J.L. end

P. Burda 14.4.2020 20:15

Jakýsi meteorolog, skutečný vědec, pravil po povodních v Čechách (moravské byly o 5 let dříve), že jsme zvyklí na neobvykle stabilní konec 19. a celé 20. století, ale že normou jsou povodně, sucha, vichřice. Takže podnebí se vrací k normálu.

Ten normál je v kronikách, jen ne ve °C a mm, ale opisem. Stupně ani mm tehdá neznali.

Že já, hlava skopová,si nenapsal jeho jméno.

D. Polanský 14.4.2020 9:26

Asi tak, jak píšete. Žijete kdesi na kopci, jste chráněn před vodou, ale moc tam toho nevypěstujete. Závěr: dům postavit na kopci, v nížině mít pozemky.

P. Rada 14.4.2020 9:29

Je to spíše jinak. Aby se vůbec dalo pěstovat obilí - musí dlouhodobě panovat vhodné a ustálené podmínky.

Jeli klima rozkolísanější - nezbývá než kočovat ve vleku stád kde chudou stravu předtím transformoval skot... a to navíc při celkově nižší populační četnosti. Převážně takto druh homos.s. existoval 65tis let. Pak se klima na celá tisíciletí ustálilo, vrostly rozsáhlé lesy které jej dál stabilizovaly, vytvořila se proto daleko úrodnější půda... následně vznikly a rozrostly se civilizace.

Dnes stojíme především na jiných ale žel neobnovitelných zdrojích (nerostné bohatství, fosily...). Toto období rozkvětu biosféry ale pro nově navozené nestability začíná končit.

J. Jančura 14.4.2020 9:40

Nevím čemu říkáte na tisíciletí ustálené klima, když se opakovaly i v posledních 10-20 tis. letech období klimatického optima, malé doby meziledové apod., na Sahaře byla savana, pak pouště apod. Prostě klima se stále mění.

P. Rada 14.4.2020 9:53

Poslednich cca 10tis let panuje na planetě Zemi neobvykle ustálené klima které se i oproti minulým interglaciálům udrželo neobvykle dlouho a donedávna v toleranci +-0.5C.

Více je o tom třeba v knize:

https://www.databazeknih.cz/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa-65709

J. Lukavsky 14.4.2020 12:30

"Poslednich cca 10tis let panuje na planetě Zemi neobvykle ustálené klima" Mauderovo minimum, čili Malá doba ledová nic? J.L.

J. Lukavsky 14.4.2020 10:13

"Dnes stojíme především na jiných ale žel neobnovitelných zdrojích (nerostné bohatství, fosily...)" kdysi jsme stáli na neobnovitelném pazourku. Kupodivu nedošel, ale byl nahrazem mědí, bronzem, železem, hliníkem.... tím bych si moc hlavu nelámal. Problém je, že snílkové si něco vysní a hned to chtějí prosadit pokud možno na celém světě. A vstekají se, válí po zemi a kopou nožičkama. Mysleli jsme to dobře - dopadlo to jako vždy. Probatum est. J.L. end

J. Lukavsky 14.4.2020 10:24

"Jeli klima rozkolísanější - nezbývá než kočovat ve vleku stád" nebo naopak, vybudovat zemědělství, které vyprodukuje nadbytky a ty uskladnit na "7 let hubených". Ta stáda by se prostě v době sucha nenapásla. Stát může budovat velká zavodňovací zařízení, odsolovací stanice aj. To se ukázalo na Sahaře, kde do savany přišlo sucho a lidi odešli k Nilu a začali sedlačit a založili stát a ten začal budovat zavoďování, sýpky atd.

J. Kalina 14.4.2020 8:50

led který plave na vodě, typicky Arktida (to je oblast kolem severního pólu) nemůže zvýšit hladinu oceánu i kdyby všechen roztál nebo ho 2x přibylo. Pochází totiž z té vody ve které plave a plave jen proto, že led má větší objem než voda, ze které vznikl. Si udělejte pokus. vodu do sklenice, rysku a do mrzáku. Z Antarktidy, Grónska led spočívá na pevnině a přibývá sněžením a ubývá táním a plazením se do moře, kde pak část roztaje. Když je o něco tepleji může se stát (a stává), že co nasněží stejně neroztaje (tak teplo zase není) a může se zrychlit "tečení" ledovce po pevnině do moře, kde se odloupne od pobřeží a v teplejší vodě by mohl rychleji roztát. Hladinu ovšem zvýší již tím odloupnutím nemusí se čekat až roztaje. To jsou dynamické procesy dost dlouhodobé na to aby se z nich vyvozovali nějaké závěry, když zrovna nafilmují jak se někde odloupl kus ledovce.

Na počasí má vliv kde co a víte všichni kulový. Třeba když bude doba ledová nebude u nás moc pršet, pak se oteplí, pevninský ledovec ustoupí z Čech k severu, bude pršet, ještě se oteplí, ledovec ustoupí ještě více k severu, pršet bude málo, roztaje led v Arktidě, bude pršet v jednom kuse. Třeba. Aby totiž u nás pršelo, musí se někde nějaká voda nejdříve vypařit a pak ji vzdušné proudy musí zahnat nad naše území a u nás spadnout. Aby však u nás nebylo sucho, musí se část deště u nás udržet. Zatím zde naprší více vody než je třeba, ale pozor na organizace typu Šumavský národní park, ty tomu zadržování moc nepomohou a ještě daly příklad jak na kůrovec pro celou ČR. (jiný případ dnes populárního pojmu promoření). Až bude opravdu sucho, budeme zde budovat podzemní cisterny na každé zahrádce a přes zimu instalovat sněžná děla úplně všude, kde bude aspoň 14 dní v roce pod nulou..

J. Hruška 14.4.2020 8:50

Vědec se neptá "proč", ale "jak"! Odpověď na "proč" je věcí víry (věřím nebo nevěřím hypotézám či předpovědím), odpověď na "jak" je věcí důkazů, (opakovatelných pokusů s ověřitelnými výsledky).

T. Hraj 14.4.2020 11:23

trochu jste to s tou hloubkou myšlenky přestřelil.

"Proč" je normální otázkou po kauzalitě, klíčovém principu umožňujícím jakoukoli vědu. Že to může být také otázkou po smyslu (filosofickém, spirituálním) je věc jiná. Totéž je možné hledat i v otázce "jak".

J. Roškota 14.4.2020 8:45

po přečtení příspěvku pana Zingy, jsem si vzpomněl na jeho feerii na téma ocean pH louh a kyselina. Opravdu není možné provádět nějakou selekci příspěvků, tak aby se na NP nedostávaly úplné nesmysly?

J. Svoboda 14.4.2020 9:26

Stále doufám, že sem Aston dává takové články úmyslně, jako výstrahu.

Pěkný den