28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

KLIMA: Optimální provozní temperatura

Na světové klimatické konferenci v Polsku je debatováno o následcích ohřátí Země. Pro Švýcarsko by to podle rozsáhlé studie Mezinárodního měnového fondu bylo pozitivní: méně nemocí, menší potřeba topení, vyšší produktivita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Trick 20.12.2018 4:10

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

|Tak to máte naprostou pravdu. Nikomu jsem nenadával, takže jsem žádný argument nenapsal.

Nejlepší argument je nadávka, že LNováku?

R. Langer 20.12.2018 5:59

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

No, asi jako ty lži Zeleného sedmilháře.

B. Lukáš 20.12.2018 10:16

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

K, Čapek: „ Jedna z největších civilizačních pohrom je učený

hlupák". Vašim vulgárním oslovením p. Rady mezi učené

hlupáky asi patříte. .

Přeji Vám hezké Vánoce a v novém roce více slušnosti vůči těm, co nesdílejí Váš názor..

M. Těhanová 20.12.2018 7:32

Re: O environmentalistických manipulátorech?

A nebudou tyhle negativní jevy spíše důsledkem toho zhůvěřilého " boje proti změnám klimatu"?

P. Rada 20.12.2018 10:06

Re: O environmentalistických manipulátorech?

Paní Těhlanová dávám Vám spíše zapravdu, že "boj proti změnám klimatu je velmi zhůvěřilý".

To prostě proto, že prakticky neexistují aktivity které by lidé výrazně udělali. V realitě imise skleníkových plynů jen dál rostou a to, že se dohdla alespon výměna informací a nastínil možný scénář s vytýčeným limitem už zřejmě selhalo pro dobrovolnost přístupu kde si kdekdo s rukama svázanýma mocí fosilního průmyslu závazky vykládá bez sankcí po svém.

Daleko více jak na klimatický problém který hrozí až fatálně, lidstvo doposud nynaklásá na reklamu zbytečného konzumu pro konzum či na zbrojení. Enormě vysoké ztráty hrozí proto, že tzv ekosystémové služby které vyrovnanost klimatu podminuje a jejihž hodnota se v ekonomice pravidelně pro jejich stabilnost nezapočítávala, dokonce násobně přesahují celosvětové HDP. Přijde li civilizace o ně - přijde nutně o svou podstatu.

V. Petr 20.12.2018 14:04

Veškerá auta v EU vyprodukují tolik CO2, jak Čína za

tři týdny!

Protože oteplovači s tímto nic nenadělají, je jejich aktivita kontraproduktívní!

V. Petr 20.12.2018 17:41

Pohromu našim lesům přineslo především působení

"odborníků na kůrovce" jako teatrolog V. Just!

J. Vintr 20.12.2018 2:45

Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená.

Přírodu ovlivňují pouze teplotní extrémy a nevhodná teplota v nevhodnou dobu. Takže všechny ty katastrofické scénáře, co všechno udělá s přírodou vzestup průměrné roční teploty o stupeň nebo dva, jsou naprostá blbost. Nota bene, když v tomto rozmezí, i větším, ta průměrná teplota osciluje na obě strany rok od roku.

P. Rada 20.12.2018 3:10

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Pokud by jste měl pravdu, neplatilo by, že živočišné i rostliné druhy vykazují velmi selektivní rozšíření shodující se s klimatickými podmínkami v oblasti.

Zkuste si udělat někdy výlet s nížin do hor a možná odpozorujete jak ostrá může být hranice např výskytu listnáčá -smrků - kleče - travin.... S výškou přitom klesá průměrná teplota o 0.6C/100m.

Zkuste si tedy představit jak by se mohla změnit tvář krajiny při rozdílech dokonce násobně vyšších. Ke změnám teploty se ale navíc druží změny proudění vzduchu a tedy změny vlhkosti a proto i menší nerovnováha může mít výrazný dopad zejména v rovinaté krajině nebo při teplotách kolem bodu tání což odpovídá našim ziním podmínkám kdy srážky snadno stečou a ovlivní to až několika měsíců vegetačního období.

J. Vintr 20.12.2018 3:22

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Teplota na všech místech planety během dne a během roku kolísá až o desítky stupňů. Myslíte, že rostliny mají v sobě nějaký počítač, který integruje tyto proměnlivé hodnoty a vyhodnocuje z nich nějaký průměr? Řekl bych že rozvrstvení rostlinných pásem podle nadmořské výšky bude souviset spíš s něčím jiným, než je nějaká průměrná teplota.

P. Rada 20.12.2018 4:07

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Projděte si nějaké odkazy k pojmu fenologická pozorováni změn klimatu. Např:.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenologie

http://www.vulhm.cz/msl_uroven2_feno

J. Hruška 20.12.2018 5:36

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Pane Rádo, napište, prosím, něco o 360km2 bezlesí ve vrcholových oblastech Šumavy. Kdo to zavinil? Díky, Josef.

L. Novák 20.12.2018 3:22

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Už by ses měl konečně naučit češtinu. Meleš tady nesmysly s využitím odborné terminologie a dokládáš svá tvrzení odkazy na různé zdroje typu Ábíčko (!), ale např. rozdíl mez byste a by jste nepoznáš. Už jsi byl opakovaně přistižen při manipulacích a lžích nebo při odkazování na zdroje, které s diskutovanou problematikou vůbec nesoouvisí, takže jsi je nejspíš vůbec nečetl.

Jsi obyčejný darebák a lhář - fanatický zelený magor!

P. Rada 20.12.2018 4:26

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

Mou gramatiku sice poznamenává dislektická porucha ale lhát mě rozhodně nenutí.

Naopak využívám jiných možností k kterým mnozí pro jiný typ zahleděnosti nemají tak snadný přístup a nemusím se proto uchylovat k hrubosterm které zde předvádíte jako svou vizitku. Můžete se sice jaksi koktavému vysmívat že z něj řečník nebude - ale dopad sdělení, že do naší krajiny přichází klimatická změna s razancí pro přírodu nejnebezpečnější za calá tisíciletí tím neotupíte. Spíše si ještě tuplovaně naběhnete.

Nezapomínejte přitom také na to, že dlouhodobě jsme jen nadstavbou přírodního systému a to, že se momentálně ještě vesměs s nadějí až pyšně opíráme o neobnovitekné nemusí zanedlouho vůbec stačit. Na rozhraní geologických epoch totiž pravidelně prořídly ty nejhmotnější a tedy nejméně adaptabilní druhy.

Bytostně jsme na tom pro svou změkčilost se schpoností adaptace dokonce vesměs hůře jak naši předkové kteří se o surovinovou berličku opírat nemuseli.

L. Novák 20.12.2018 18:34

Re: Přírodě je nějaká průmerná globální teplota ukradená?

To není důsledek žádné dyslektické poruchy. Ty jsi obyčejný magor, kterému nefunguje mozek a kritické myšlení a nemáš potřebné vzdělání, abys mohl kvalifikovaně zacházet s "odbornými termity". Blábolíš nesmysly a čím dál tím víc... V tom množství textu, který nejspíš odněkud kopíruješ, je jazykových chyb relativně málo. Chyby děláš stále stejné dokola v českém pravopisu, který neovládáš. To není projev dyslexie. :-)

P. Rada 20.12.2018 0:44

Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

1. Není diskutována rychlost změny teploty ačkoli toto je okolnost podstatná pro schopnost biosféry se změnám přispůsobit. Dávám k úvate, že dnešní rychlost změny je řádově vyšší než byla na konci doby ledové a dokonce pravděpodobně nejvyšší za posledních 55 milionů let kdy v PETM došlo k podobně masivnímu nasycení atmosféry uhlíkem ale s daleko pozvolnějším trendem.

2. Není diskutováno jak a zdali se za změnou podnebních pásem může přesouvat člověk se svou infrastrukturou, vlastnickými vstahy... což ovlivnuje podstatou prosperity. Viz války a migrační tlaky navozené změnou úživnosti krajiny. Někde přibudou lesy, roztaje permafrost ... jinde se naopak rozrostou stepi až pouště. Pobřeží a delty řek kde je nejhustší zalidnění může zalít oceán a už dnes růst hladiny spolu s růstem čerpání vody pro umělé závlahy vede k zasolování dříve nejúživnějších půd.

3. Autoři neuvažují, že podstata problematiky změn klimatu nespočívá v mnohde jen ve změně teploty ale v podmínkách geogreafie světa, změn lidnatosti atd. Zejména na severní polokouli ve změnách vláhu nesoucího proudění vzduchu. Pokud se totiž např stane, že nad českem bude stále častěji a déle tlaková výše - jak se to jeví poslední dekádu, navodí kontinentálnější typ klimatu zásadním nárůst sucha v krajině ale přitom jen malou změnu průměrných ročních teplot.

Zatím se globální teplota změnila zhruba o stupínek a přitom 95% tepelné energie pohltily oceány a nejde tedy zdaleka o konečnou odezvu. Reálně hrozí mnohanásobek. Česko ale už nyní evidentně vysychá, lesy zde odumírají, zemědělci hlásí i přes pěstování suchomilných plodin klesající prosdukci.

Jaké budou asi dopady za další desetiletí? Jiný pohled na dnešní počátek klimatického rozvratu může být přes bilanci uhlíku v biosféře planety. Tedy v narušení cyklů biogenních prvků. Celá biosféra obsahuje zhruba 550GtC přičemž ročně do ní z fosilů které ležely mimo uhlíkový cyklus stamiliony let přibývá 10GTC. Jak dlouho tato situace asi tak bude stabilní ?

B. Volarik 20.12.2018 0:50

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

A co s tím chtějí dělat, oni vševěde?

Zakázat lidi?

Zakažte sám sebe a podobné cvoky a bude pokoj, matička Země si to i bez vás už nějak vyřeší....

P. Rada 20.12.2018 0:59

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Pane Volariku základem by mohlo být o věci alespon vědět. Poté by se snad dalo spojit vědění a vytříbit ho v diskusi... - snad.

Vy se ale snažíte o posměšky až konfrontaci. Zakažte si proto když už tak sám sebe.

L. Novák 20.12.2018 2:31

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Ty víš o rychlosti změn teploty na konci doby ledové velké kulové. Ale keců máš jak koza bobků... :-P

P. Rada 20.12.2018 2:55

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Nevím nic o tom, že bych si chtěl s dnějakým drzým hulvátem tykat ale mohu dát odkaz na zdroj mých informací.

Teploty v geologicé minulosti

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Teploty v historické minulosti

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

L. Novák 20.12.2018 3:08

Re: Bláboly zeleního komunisty Rady

Nic o tom nevíš a blábolíš nesmysly stále dokola.

J. Pokoutný 20.12.2018 7:17

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

To už píšete z té Zimbabwe? Tak tomu se říká stálost názorů.

M. Těhanová 20.12.2018 7:49

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Nedělám si gebíry na to, že tomu rozumím, ale : když se postaví do cesty proudění vzduchu od moře do vnitrozemí tisíce větrníků, nemůže to náhodou změnit směr toho proudění?

Takové "coby", "kdyby", podle odhadů a modelů na PC, možná způsobuje větší škody, než to, že dýcháme.

A různí ti útlocitní dobrodějové by se měli zabývat spíš problémem přelidňování zaostalých oblastí, než snahou přelidňovat Evropu jejich přebytky.

Z. Lapil 20.12.2018 11:13

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Už jsem to zaslechl, možná od vás. Nezdá se mi to. Důvod? Pro potěšení se dívám na www.sat24.com a vypadá to, že čára pobřeží je oblačnosti dost jedno (ale zrovna teď - vidím to prvně - tam nějaké mráčky na způsob vaší představy jsou). To už jsou spíš k vidění Alpy a určitě Apeniny (Itálie).

Kromě toho - počasí je, nepletu-li se, otázka nějakých 10 000 metrů výšky, dešťové mraky kolem tisícovky. Že by větrníky nějak podstatně dosáhly tak vysoko?

Kromě toho - ve škole mě učili o srážkovém stínu Krušných hor. Ty jsou (odhad z hlavy) hřeben nějakých 400-500 m nad okolím, čili s vlivem větrníků srovnatelné (spíš podstatnější) a ten srážkový stín je někde v oblasti Louny - Žatec, čili nějakých 50, možná 80 km. Analogicky tedy - pokud větrníky na pobřeží Evropy něco ovlivní, tak rozhodně ne srážky v Polabí.

Z. Lapil 20.12.2018 10:47

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Technická: pan Zinga to jen přeložil.

Z. Lapil 20.12.2018 10:58

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Ad 1: věřím ve schopnost lidí pěstovat potravu ve sklenících a pod. Energie je dost (i u nás se skleník musí spíš větrat a třeba v kravínech apod. je pro správnou funkci PRÁVĚ větrání, krávy topějí dost samy). Voda se dá recyklovat, i kdyby k tomu byl potřeba atomový destilátor). Jo, bude to drahý, ne že ne).

Ad 2: to je přesně ten důvod, proč se nebát globalizace. Viz Las Vegas nebo Rijád v Saúdské Arábii nebo fotbalové mistrovství světa v Kataru: přepych v neobyvatelné poušti.

Ad 3: dobrá připomínka: teplota není všechno. Ale neodolám: CO2 snad JE všechno? Podle zpráv z Katowic se zdá, že mnozí si to opravdu myslí.

R. Brzák 20.12.2018 0:42

Zajímavý článek. A logický. Protože autor nepodléhá emocím,

oproti mnoho vědců z panelů, kteří pro své uplatnění dávají výše konsenzus, než typicky vědeckou vlastnost - neustálý spor o věci jakkoliv nezpochybnitelné...

Člověk má úžasné evoluční nástroje přežití - jako rozum a schopnost se přizpůsobit. Takže už bychom měli začít používat rozum (a nesnažit se změnit planetární klimatické děje) a napřít všechny mozky (a peníze) k přizpůsobení se.

P. Rada 20.12.2018 0:56

Re: Zajímavý článek. A logický???

Pokud by jste měl pravdu ohledně úžasných ecolučních nástrojů přežití, sotva by kdy zkolabovala nějaká civilizace a v okolním vesmíru by se to hemžilo životem jak v pralese. pozorujeme ale spíše opak a Fermiho paradox je už půlstoletým mementem.

Váš omyl tkví v upřednostnování možností rozumu - logiky.. Zásadní jsou pro druh homo totiž emoce a navíc geneticky zakodovaná schopnost mít potěšení ze zabíjení i afektivita vedoucí k pokusu život alespon zničit pokud se ho nedaří rozvíjet. Války a násilí proto provázejí lidsvo od nepaměti. V dobách kdy nebyla osídlena celá planeta mohla ale mít sociální agresivita tohoto druhu i pozitivní dopady v rozšiřování populace. Dnes už prakticky není kam uhnout jak na tom Velikonočním ostrově:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

R. Brzák 20.12.2018 1:23

Re: Zajímavý článek. A logický???

Kolaps civilizací neznamená kolaps lidstva - v situaci, kdy se nějaká civilizace přestane přizpůsobovat (obvykle pod vlivem vybudování přílišné závislosti na dostupném, ale omezeném zdroji prosperity) je takový krach přirozeným důsledkem v neustále se měnícím světě. To ale znamená, že lidé té doby prostě přestali kriticky hodnotit a logicky vyvozovat ze svého světa všechny možnosti - a nikoliv že by snad přestali dostatečně prociťovat své emoce... Ty jsou nakonec s mírným zjednodušením jen dvě - a to láska a strach. Láska umožňuje přijímat vše kolem sebe s otevřenou myslí - oproti tomu strach, pokud tedy mu ponecháme příliš moci nad sebou, mysl uzavírá či náš pohled zaměřuje příliš úzce na jeden možná kritický, ale omezený výsek reality. A je to tedy láska, která ponechává pro náš rozum natolik rozšířený zorný úhel, že náš nejlepší evoluční nástroj má všechny dosažitelné informace k dispozici - a může analýzou dospět k nejlepšímu řešení.

Co se týče naší osamělosti ve vesmíru - nechci se tvářit jako erudovaný, ale přijde mi dost namyšlené si myslet, že jsme již dostatečně prozkoumali a pochopili vesmír, aby pro nás byl Fermiho paradox nějak určující...

Velikonoční ostrov je podle novějších výzkumů typickým důsledkem podlehnutí strachu tamní populace a vybudování systému příliš závislého na málo jedincích...

R. Brzák 20.12.2018 2:19

Re: Zajímavý článek. A logický???

https://miroslavbarta.cz/_files/200000194-93a5c94a1f/Varov%C3%A1n%C3%AD%20z%20Velikono%C4%8Dn%C3%ADho%20ostrova%20-%20Hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A9%20noviny%20(IHNED.cz).pdf