28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

KLIMA: Optimální provozní temperatura

Na světové klimatické konferenci v Polsku je debatováno o následcích ohřátí Země. Pro Švýcarsko by to podle rozsáhlé studie Mezinárodního měnového fondu bylo pozitivní: méně nemocí, menší potřeba topení, vyšší produktivita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 20.12.2018 9:31

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Pane Janyško "trochu se přihřálo" a koukněte se z okna na bývalé smrkové lesy u Vás. Když ještě trochu přihřejete neudrží se už místo smrků ani listnáče. Ještě trochu si přejte a nudrží se zejména v kopcích s propustným podložím ani křoviny ...

Právě to je ale situace do které tato země směřuje. Šlo by to sice jak v daleké minulosti řešit migrací. To ale už prakticky nejde. V zemích jako je Sýrie sucho spolu s růstem populace a nepřipraveností vyvolalo ničivý konflikt a právě podoné scény s rostoucím oteplením svět čekají. Mohou se totiž dát do pohybu stamiliony lidí a nezakotvený kulturně odlišný až konfliktní člověk je jiným extrémě nebezpečný.

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

K. Janyška 20.12.2018 9:55

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

To Babiš, ta pro mne svině a jeho ministr životního prostředí. A Babišovy firmy těží a těží... Dzp.

P. Rada 20.12.2018 10:16

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Těží a težit budou dokud bude co a dokud to bude vůbec výnosné. Výnosnost ale už pro pokles ceny dřeva pomalu končí i když se pro něj hledají odbytiště až daleko v zahraničí. problém rozpadu lesů mírného pásma a nutných asanací je totiž celosvětový.

Takké proto končí i celková efektivita pěstování lesů v ČR. Zatím máme to štěstí, že vše stovky let rostoucí nespalují požáry jak ve Švédsku, kalifornii či Kanadě a poté odkrytou půdu nesplavují přívalové deště.

Tohle "štěstí" ale souvisí i s daleko menší průměrnou rychlostí větrů na našem území. Je tedy otázkou času kdy i k ohnivému závěru vývoji u nás dojde.

A. Alda 20.12.2018 11:16

Lžete zcela extrémně.

Kvůli kůrovci a pár vichřícím je na trhu nepatrně více dřeva nekvalitního. Ale jeho cena nijak neklesla. A rozloha lesů v ČR se každoročně zvyšuje. Už desítky let.

V. Petr 20.12.2018 13:55

Důvodem těžby je minulá OCHRANA KŮROVCE ze strany

zelených!

R. Brzák 20.12.2018 9:59

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Nevím, kde jste došel k takovému argumentu. Průměrná teplota je jistě vyšší ve Španělsku nebo Francii, než u nás v Jeseníkách - a lesy tam na kopcích jsou...

R. Langer 20.12.2018 10:05

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Holt zase lže.

P. Rada 20.12.2018 10:25

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Pane Brzáku lesy či spíše křovinaté porosty opravdu i ve španělsku najdete. Zkuste se ale pozorněji podívat na fotografie s těchto oblastí. Kopce -svahy ̈- jsou tam v adekvátní nadmořské výšce pravidelně křovinato travnaté či dokonce holé.

Vitální porosty dávající produkci dřevní hmoty tam ale rostou jen v okolí řek a na podloží dobře zásobeném naakumulovanou vodou kam pro ni kořeny celoročně dosáhnou.

.

Kdo kdy projížděl Balkán cestou k moři a vystoupl si s auta na procházku do taky lesů, tak ví o čem píši.

R. Brzák 20.12.2018 10:47

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Vodou dobře zásobené podloží není v kopcích nikde. Takže lesy na kopcích rostou tam, kde prší. V současné době se srážky koncentrují právě nad horamy. Je to dáno ale nikoliv globální změnou teplot, ale obrovskými plochami průmyslově obdělávané půdy v nížinách - ze kterých sálá teplo a srážky jsou tak "vytlačovány" nad zalesněné oblasti. Tento trend tedy můžeme lokálně ovlivňovat - změnou způsobu hospodaření směrem k zadržování vody v krajině. Ano, je to na dlouho. Je to ale reálná věc. Snižování CO2 je nereálné - protože na každé procento snížení v rozvinutých zemích vyprodukují země rozvojové plus Čína a Indie a spol 17 % navýšení... CO2, jak čteme i v článku, pak znamená růst biomasy. Hodnoty CO2 jsou dnes cca na 400 jednotkách - přičemž optimum pro biomasu je kolem 2000 jednotek (člověk může dýchat do 8000 jednotek...

P. Rada 20.12.2018 11:37

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Pane Brzáku zejména ke koncentracím CO2 uvádíte nekorektní hodnoty a to jak pro přírodní prostředí - ktré bylo vývojem po statisících let optimalizováno na podstatně nižší úroven - tak pro obytné místnosti kde se i 1000ppm už od výrobců nastavuje jako alarmující.

Rostoucí koncentrace CO2 v ovzduší tedy navozuje vedle doposud diskutovaných problémů dopady na nutnost posilovat odvětrávání. (uvedené měřiče využívám)

https://vetrani.tzb-info.cz/vnitrni-prostredi/13910-moznosti-mereni-oxidu-uhliciteho-merici-pristroje-a-cidla

https://www.nazeleno.cz/bydleni/vetrani/cim-doma-merit-kvalitu-vzduchu-a-koncetraci-co2.aspx

https://www.hutermann.cz/produkt/detektor-oxidu-uhliciteho-co2-s-alarmem-a-pameti-loggerem-hutermann-alarm-co2-501-meric-vydychanosti-vzduchu

R. Brzák 20.12.2018 12:32

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Hladina CO2 do 5000 ppm je bezpečná - ve smyslu bez zdravotních rizik. Samozřejmě již u 1000 ppm se u citlivých jedinců můžeme setkat se zvýšenou únavou. Trénovaný organismus (posádky ponorek) vydrželi koncentrace kolem 8000 ppm...

U rostlin jsem to četl celkem dávno - hodnota mezi 1000 ppm a 2000 ppm mi utkvěla v paměti - ale nevyvracím, že jde spíše o tu nižší hodnotu...

J. Pokoutný 20.12.2018 21:39

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Výjimečně máte pravdu. V Řecku byly káceny a vykáceny lesy na stavbu lodí, na Iberském poloostrově se činili muslimové, aby vytvořili neúživné pásmo k odstranění postupu reconquisty. Jenže od té doby se v Evropě plocha lesů skutečně zvyšuje, což byse si mohl snadno ověřit, jen chtít.

A. Alda 20.12.2018 11:15

Už zase strašíte, zelený sedmilháři!

V. Petr 20.12.2018 12:43

Příčinou konfliktu v Sýrii je přelidnění a světový růst

cen potravin, způsobený produkcí "biopaliv." Bývalý kubánský diktátor Castro toto předvídal už v době, kdy se s tím nesmyslem začalo!

K. Drábek 20.12.2018 8:35

Trochu nepřesné

Oteplování se více projevuje v mírném a chladném pásmu. Má tedy vliv na celoplanetární vyrovnávání klimatu. Vyšší obsah CO2 znamení mimo jiné i to, že rostliny spotřebují méně vody. Dávat do souvislosti oteplení a sucho je mírně řečeno nepřesné. Výrazně suché klima je především v chladných oblastech.

Delta je území akumulace. Tedy roste směrem do moře. Naplaveniny se ovšem slehávají, nebezpečí je tedy ve zmenšení přínosu, ne ve stoupání hladiny moře. Korálové ostrovy rostou, tedy jejich zaplavení nehrozí (termín je trochu nepřesný, na útesech se podílí i řada dalších organizmů).

Za výchozí bod teploty se bere konec malé doby ledové. Bylo by s podivem, kdyby se od té doby neoteplilo.

Spočítat změny klimatu do budoucnosti je sice pěkné, ale pokud nebudou stejné výpočty přesné i pro klima v minulosti, jde jen o jednu z mnoha možností.

J. Kavalír 20.12.2018 8:54

Re: Trochu nepřesné

Delta vzniká v místech, kde pobřeží klesá "samo od sebe". Přínos materiálu jen tento pokles vyrovnává. V případě, že pobřeží stoupá, vzniká estuár - dlouhý záliv v ústí řeky (příklad Garonne - Dordogne ve Francii).

Nové a rychlejší oteplování začalo tak před třiceti lety. Těžko ho spojovat s malou dobou ledovou po cca stopadesáti letech, kdy se teploty nijak výrazně nezvyšovaly.

P. Rada 20.12.2018 9:50

Re: Trochu nepřesné?

Pane Drábku není to od Vás příznačnš spíše hodně nepřesné? Vezmu to odkonce.Ty výpočty změn klimatu do minulosti se opravdu dělají právě toto slouží jako jedna s nejlepších kontrol úspěšnosti modelu. Modely se navíc mezi sebou porovnávají a matematicky není problém jít právě do minulosti. ... https://kfa.mff.cuni.cz/?p=57

Konec i začátek malé doby ledové byla epizoda odpovídající tak mírné změně radiace zemského povrchu která by dnes nastolené oteplování už celkově nevykompenzovala. Takovéto vlivy se dají opakovaně také modelovat. 95 %tepla navíc zatím absorbovaly oceány.

Korálové útesy se oproti Vašemu tvrzení už rozpadávají a to nejen s důvodů oteplení oceánů ale spíše s důvodů jejich okyselení!

R. Gramblička 20.12.2018 8:22

Lidi neblázněte!

V noci je mnohem lepší spát a ne čučet do kompu a vést tady diskuze.

K. Janovská 20.12.2018 9:17

Re: Lidi neblázněte!

Naprostý souhlas :-). Dnes jsem si ověřila, jak 10 hod spánku člověku prospěje, hned se dívá na svět jinak!

A co se týká oteplování, nejvíc mě aktuálně štve předpověď počasí na svátky. Teplota by ani tak nevadila, ale celodenní deště ...přijede vnučka, co dělat celé dny, aby jen nečučela na pohádky...Nebo takhle to autor článku nemyslel?

R. Gramblička 20.12.2018 12:33

Re: Lidi neblázněte!

Mně to štve taky. Já si na bílé Vánoce dost potrpím, třebaže v posledních letech je to k uzoufání. Po Štědrém dnu se má ale ochlazovat, tak aspoň na Štefana aby trošku nasněžilo. Čeká mně totiž tradiční výšlap na Vápeč, jeden z nejhezčích slovenských vrcholů

A. Trick 20.12.2018 3:54

Nic se neděje, konzumujme!

A nenechme se zastrašit katastrofickými scénáři, že se nebude voda, že se nebudou rozšiřovat pouště, že se miliony lidí dají na pochod ...

Betonujme, asfaltujme, kácejme lesy, hlavně deštné pralesy ... Zisk především. Carpe diem a "po nás potopa"!!!

L. Novák 20.12.2018 4:01

Re: Nic se neděje, konzumujme!

Blbců bude dostatek vždy. Zelených komunistů, kteří kvůli povinnému přidávání lihu do ropných paliv devastují deštné pralesy nejenom v Brazílii, aby získali prostor pro pěstování cukrové třtiny. Podobně je to u nás s MEŘO a pěstováním řepky olejné, které zvyšuje spotřebu ropných paliv... :-P

R. Langer 20.12.2018 5:57

Re: Nic se neděje, konzumujme!

Přesně. Jediní, kdo tady dnes devastují ve velkem přírodu jsou ti Zelení idioti, ať už jde o OZE, biopaliva, JE nebo kůrovce. :-P

J. Lukavsky 20.12.2018 7:57

Re: Nic se neděje, konzumujme!

Největší škody na přírodě napáchají ti co to myslí dobře. Probatum est. J.L.

R. Gramblička 20.12.2018 7:19

Re: Nic se neděje, konzumujme!

Blbců je dost na obou stranách sporu. Což tak vydat se zlatou střední cestou?

L. Novák 20.12.2018 3:04

O environmentalistických manipulátorech jako Rada

Včera Aktualne.cz zveřejnilo článek vyjadřující zájmy jedné skupiny odsávačů peněz ze státního rozpočtu související s klimaalarmisty: "Sucho v Česku po čtyřech letech už zasahuje do produktivity a stability systému" ... http://jdem.cz/ep43h9 ... a vystupuje zde ...jeden z tvůrců projektu pro zemědělce InterSucho Miroslav Trnka. ... V komentářích k článku se objevila reakce na bludy hlásané klimaalarmisty týkající se statistik a srovnávání dat:

Michal Zelený (19.12.2018)

Nemyslím si, že by pan Trnka neznal základy statistiky. Proto jsem přesvědčený, že větou "frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje" záměrně klame v matematice méně vzdělanou část populace.

Pokud máme k dispozici data za 150 let, přičemž jen historie homo sapiens sahá cca 190 tisíc let zpět a osídlení v okolí Nilu je datováno cca do doby cca před 12 tisíci lety, pak dělat "statisticky významné závěry" týkající se posledních čtyř může jen hlupák nebo osoba záměrně manipulující s fakty.

Neříkám, že máme vodou plýtvat a nesouhlasím s devastací krajiny například pěstováním "průmyslových" plodin, ale environmentalistických manipulátorů, jejichž jediným zájmem je přisát se na nějaký státní penězovod, už mám plné zuby.

P. Rada 20.12.2018 3:46

Re: O environmentalistických manipulátorech?

Pane Nováku mýlíte se v mnohém. Člověk dnešního typu schopný intencionality vyšších stupnů (jak dokládáji malby či hudební nástroje v hrobech) přežil a prakticky vznikl ze skupiny jen několik tisíc jedinců po obdobíod výbuchu sopky Toba před 74tis let.(https://cs.wikipedia.org/wiki/Tobsk%C3%A1_katastrofa)

Civilizační osídlení v oblasti Nilu je známo ale jen cca 5tis let zpátky. Předtím jen občasná sídla kočovníků - nikoliv civilizace vyznačující se dlouhodobě stálým osídlením a dělbou práce.... https://cs.wikipedia.org/wiki/Starov%C4%9Bk%C3%BD_Egypt

Fakt, že se u nás rozmáhají zejména posledních 5let výrazné projevy sucha nevyřešíte nařčením, že Trnka je enviromentální manipulátor.... Data ČHMU o výskytu sucha korelují s předpovědními modely. Pročtěte si alespon tiskovou zprávu ČHMU s 22.11.2018 a podívejte se i na stavy vody v hlubiných vrtech.

To, že jsou porosty v celém mírném pásmu stále více stresovány růsteem extrémních jevů a u nás konkrfétně odumírají nejen nepůvodní smrkové porosty ale i borovice a další dřeviny které předtím v lokalitě prosperovaly i přes sto let, nepovažuji za statistickou náhodu ale za důsledek rozvoje anomálního a pro život krajiny příliš dynamického vývoje který se Vy snažíte bagatelizovat.

http://www.klimatickazmena.cz/cs/vse-o-klimaticke-zmene/dopady-zmeny-klimatu-extremni-jevy/

L. Novák 20.12.2018 3:53

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

Hlupáku, to, už zase blábolíš úplně mimo obsah textu, na který jsi se "zavěsil"...

A. Trick 20.12.2018 3:57

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

No to je úžasný argument LNováku! Teď jste p. Radovi dokázal jak se mýlí a že vy máte jedinou správnou pravdu.

Jen více tak argumentujících LNováků!

L. Novák 20.12.2018 4:03

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

Ty jsi ještě nikdy žádný argument nenapsal. :-)