6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

KLIMA: O rychlosti změn

V minulosti došlo ke klimatickým změnám, které byly i řádově rychlejší než současné oteplování. Změnám, jejichž existenci mnozí klimatologové ani média příliš nezdůrazňují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 4.12.2020 10:31

Jo, i když už mu ty jeho bláboly byly 100x vyvráceny. Je to prostě zaseknutej prolhanej Zelenej bolševik! ;-D

Z. Lapil 4.12.2020 13:46

Fosilní dluh je něco jako BLM: vy coby bílý muž můžete za to, co se stalo dávno před vaším narozením, například tedy za to, že v Anglii došly lesy už někdy v 17. století a začali tam topit uhlím; velmi neradi, páč smrdělo, mimochodem.

Panu Radovi z toho vychází, že jste povinen přestat vypouštět CO2, přestože v Číně, Indii a leckde jinde ho vypouštějí asi tak 9x víc, než my tady (EU je producentem asi tak 10% antropogenního CO2).

Má k tomu docela pěkný příměr o kuřácích v uzavřené místnosti a nenechá si vysvětlit, že i když je možná pravda, že z těch deseti přítomných jsem začal nejdřív a mám na zahulení lví podíl, tak tím, že jako jediný kouřit přestanu, celkem nic moc nezměním.

Pokud neznáte, tak aktuální (opravdu TEĎ) mapa znečištění je zde: https://www.ventusky.com/?p=-15;95;1&l=co. Přiznávám, že netuším, jaká měření to vlastně mapuje. A fakt je, že ukazuje koncentrace CO, nikoliv CO2, nevím, proč a zač a nač. Podle uváděných koncentrací tuším, že by to klidně mohl být CO2 a v mapě je trapná chyba; koukal jsem do dvou článků o té mapě a oba vzorec CO přebírají a píšo k. uhelnatý.

J. Nevrkla 4.12.2020 15:01

Pokud jde o znečištění, tak to opravdu bude asi to CO, protože CO2 nelze považovat zná znečištění, nic jedovateho na něm není, rostliny s vyšší koncentrací více rostou, pro člověka je pripustny limit v interiéru více než trojnásobný ve srovnání se stavem v přírodě. Ale s tou propagovanou rouškou ten limit pro člověka při vdechovani asi nasobne prekonavame.

Z. Lapil 4.12.2020 16:32

CO2 za znečištění považován je, jinak by "se" tak neřešil. Jestli právem, to si nechme na jindy.

Nikdy jsem se nevšiml toho že by si někdo stěžoval na CO jinak než na lokální jed, i když mizerná kamna otrávivší celou rodinu vydrží v novinách někdy i dva dny a při zjištění, že si R. Byrd vzal podobně mizerná kamna do Antarktidy a pak v sólo přezimování v r. 1934, snad prvním v historii, kličkoval v polární noci a padesátistupňových mrazech mezi zmrznutím a otravou, poněkud mrazí. Mmch. - napsal o tom knížku: https://www.databazeknih.cz/knihy/sam-a-sam-21293.

Naopak vím, že elektrárny produkují jak CO2, tak bezprostředně jedovatý SO2. Vzpomenete-li, tak odsíření elektráren bylo jednou z prvních věcí, o které se začalo mluvit při "vypuknutí glasnosti" koncem 80. let; prakticky vyřešena byla během let 90. a jak jsem hlasoval proti vstupu do EU a dodnes klnu kudy chodím, tak za tohle velký a upřímný dík. Protože ať si dnes komunisti říkají o Klondyku 90. let cokoliv, Československo a následně Česko po jejich vládě při penězích fakt nebylo.

J. Nevrkla 4.12.2020 16:37

Ano, navzdory povidackam se v devadesatkach údajně divokého kapitalismu udělalo pro životní prostředí nejvíce a nejefektivnější.

Z. Lapil 4.12.2020 16:50

Tak.

Ono taky svým způsobem bylo ještě co: odjedovatět auta skrze nahrazení olova v benzínu katalyzátory bylo relativně levné a rozhodně efektivní a taky v aerodynamice bylo kam pokročit, ale dnes auta vypadají všechna skoro stejně a spotřebu mají taky skoro stejnou, takže jak je chcete vylepšovat?

Na zázračné motory v koncernových sejfech nevěřím, protože kdyby takový motor někdo měl, tak ho mají pod kapotou všechna auta a ten génius je bohatší než Gates Zuckerberg dohromady.

J. Lambert 4.12.2020 10:42

Nejak Vam u toho vysvetlovani pricin "Zbidacovani" unikla silena populacni exploze v rozvojovych zemich (ktere se tak nejak nechteji rozvijet).

V. Chrastina 4.12.2020 11:55

R^;-)

R. Meišner 4.12.2020 7:52

...jen během čtvrtohor došlo až k deseti dobám ledovým (někde se uvádí i více) --a následnému oteplení. vliv člověka na změnu klimatu je minimální--rozhodující slovo má Slunce, sklon planety ke Slunci a její vzdálenost,--tyto parametry se periodicky mění. se změnou podnebí člověk nenadělá vůbec nic. a kdo si v Evropě myslí že ano, tak ať jde nejdřív do Indie nebo Číny a začne s přesvědčováním tam.

P. Rada 4.12.2020 8:22

Váš omyl pane Meišnere tkví v tom, že pomíjíte dnes zásadně jinou radiačně-bilanční situaci která dál neumožnuje čtvrtohorní cyklování ledových dob opakovat.

Pokud je totiž koncentrace CO2 v atmosféře nižší jak cca 280ppm pak bilančně-vazebně na vodní páru i velikost polár čepiček... mohou nastat doby ledové.

V celých třetihorách kdy bylo více jak 300ppm se ale změny dráhy (Mimanovičovi vlivy) prakticky neprojevovaly. Dnes už přitom atmosféra obsahuje 415ppm a koncentrace dál roste tempem cca 5ppm ročně. Nejbližších 100 tisíc let se navíc žádná výrazná změna zemské dráhy neprojeví.

Pokud jde o význam na klima tak ten navíc s fyzikálního principu neovlivnuje okamžitá koncentrace ale až kumulovaný dlouhodobý vliv. Takto v přepočtu na osobu ale neseme jako češi dokonce světově rekordně velký měrný vliv na klima.

Ti kteří toto vědí (a takých je pro rozvinutou informatiku dost i v Číně a Indii) by Vám proto např na mezinárodní konferenci o klimatu slušně odpověděli něco ve smyslu, že Vy který jim radíte a doposud způsobujete měrné imise zhruba 12tun ročně, si máte nejprve zamést před vlastím prahem, vzhledem k nim kteří až dnes v Číně vypouštějí jen 5t za rok a v Indii ještě násobně méně.

Problémem z hlediska budoucna sice tedy je velikost populace ale hlavně změna jídelníčku směrem masité stravě .... Při překročení mezí by ale i tak připadalo nejdříve logické eliminovat největší měrné znečištovatele kteří žel oproti jiným dokonce nedosahují tak vysokého HDP vzhlede k imisím.

M. Koutný 4.12.2020 9:12

Bože můj, Rado, aspoň trochu se vzdělejte, ať se úplně nezesměšňujete! Ty vaše "Mimanovičovi (!) vlivy" jsou ve skutečnosti Milankovičovy cykly sluneční aktivity, které ovlivňují klima asi nejvíce ze všech faktorů.

Jako člověk, který se dlouhá léta zajímá o problematiku životního prostředí vás prosím, abyste nediskreditoval svou hloupostí a nedovzdělaností všechny, kteří chtějí (nepochybný!) negativní vliv člověka zkoumat a řešit seriozně a smysluplně, bez hysterie, bez podvodů a bez plýtvání bambiliony dolarů.

Z. Lapil 4.12.2020 16:43

Onehdy se tu řešilo, že pan Rada má problém s dysgrafií, takže se podobných kiksů příležitostně dopouští.

Takže s ním můžu drsně nesouhlasit a s oblibou tak činím, ale zrovna tyhle úlety bych neřešil. Vsadím se, že kdybyste se ho zeptal, tak Milankovičovy cykly zná. Nehodlám teď zkoumat, co si o nich myslí; obávám se, že já bych na tuhle otázku taky odpověděl jen naprosto přibližně.

V. Braun 4.12.2020 19:53

Tak jen doufám, že pan Rada imise a emise zaměnil také z důvodu dysgrafie.

V. Petr 4.12.2020 9:59

Vaše znalosti jsou ZASTARALÉ! Čína vypouští 8 tun CO2 na osobu a rok, Česko 10 tun. Česko by vypouštělo polovinu, pokud by byly realizovány původní plány přechodu na jadernou energetiku!

P. Burda 4.12.2020 10:43

Mimoňovy cykly nejsou až tak důležité. Zajímavější jsou ty, které jste pojmenoval poněkud "mimo".

A nutit nám, že my Češi vyprodukujeme 12 t CO2 ročně per capita, zatímco průměrný Číňan jen 5 t je opravdu hodně mimo. On ten průměrný Číňan nemá právo ani peníze na kolo, natož na auto. Jít ze vsi smí až po povolení od domovního důvěrníka, tajemníka okresního výboru, krajského výboru a tajné policie. Když vypočítáte produkci CO2 čínského komunisty, budeme blednout závistí, na jeho mnoho desítek tun nemáme.

Další věc je v tom, že o vetrných a solárních elektrárnách uvažujeme jako o bezemisních, podobně jako jsou bezemisní elektromobily, a zapomínáme na to, že výroba těchto ničitelů přírodního prostředí je uhlíkově hodně produktivní - a provoz je přírodě škodlivý.

D. Mach 4.12.2020 7:41

"Poměrně rychlý vzestup teploty nastal v Evropě třeba na přelomu 17.-18. století, konkrétně mezi roky 1684 až 1738, kdy se za 54 let oteplilo o téměř dva stupně." Škoda, že autor zapomněl poznamenat, že tomu to vzestupu teplot předcházela tzv. malá doba ledová. Nejednalo se tedy o klasické oteplení jako spíš o návrat k normálu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mala_doba_ledova

P. Rada 4.12.2020 7:51

Pro zajímavost. Malá doba ledová byla spjata s neobvykle delším obdobím slunečního minima, kdy je slunce beze skvrn a mírně poklesává i jeho celkový energetický tok. Donedávna probíhající i když daleko kratší období slunečního minima právě v tomto období zřejmě končí a signalizovala to i nyní neobvykle rozsáhlá skvrna na slunci.

https://magazin.gnosis.cz/slunecni-aktivita/

L. Novák 4.12.2020 10:12

Přestaň blábolit, magore! Rv

P. Rada 4.12.2020 7:21

"Podle mého skromného názoru" pan Šálek bud v celém textu z neznalosti nebo dokonce záměrně používá/znežívá nejednoznačnost pojmu "rychlost změn".

Něco docela jiného totiž může znamenat slovní spojení oteplení klimatu ve smyslu "rychlosti změn" Evropského klimatu - které skutečně bylo gradientem nejvýraznějí ve zmíněném Mladším Driasu ---- versus pojem globální oteplení - kterého už desetiletí narůstající "rychlost změn" překonal jen kolaps před 65miloiny let na KT rozhraní s vyhynutím dinosaurů.

Pokud jde o ono překotné ochlazení a poté oteplení v Mladším Driasu které bylo nejmarkantnější v Gronsku a zasáhlo také Evropu a potažmo celou severní hemisféru - tak to se ale tehdy naopak vůbec neprojevilo na jižní polokouli. Globální teplota proto jen nejprve zpomalila a poté zas urychlila svůj vzestup který takto globálně odpovídal zhruba stupni za tisíciletí kdežto lokálně v Gronsku dokonce snad až 10C/ rok.

Podstatou tohoto jevu bylo podle rozboru usazenin náhlé nejspíše asteroidem vyvolané protržení východního okraje rozlehlého a zaledněného jezera Agasis (https://cs.wikipedia.org/wiki/Agassiz_(jezero)).

Velmi chladná ale relativně lehčí lehká voda se násedně rozlila do severního Atlantiku. To jednak působilo a jak tepelná poklička a zároven odklon Golfského proudu který průběžně doposud otepluje oblast zejména západní Evropy asi o 5C. Tepelná energie Golf. p. se ale nikam s planety neztratila a tak nebylo divu, že jižní polokoule vykazovala v té době stále oteplení.

Dnešním popíračům dramatických klima změn se ale tato extrémní epizoda zřejmě doposud velice hodí ke znejistování vážnosti celkové situace mezi populací které chybí vysvětlení.

V. Mokrý 4.12.2020 7:10

Jednu člověk zaznamenal - přestala létat téměř všechna letadla a počasí se vrátilo do normálu.

Uvidíme, co nastane, až se letadla vrátí na oblohu do tehdejší počtu.

A zda to/tu změnu, konečně začnou brát klimatologové, zelení, v potaz.

P. Rada 4.12.2020 7:44

Pane Hanuš "počasi" je místním okamžitým projevem.

Vliv leteckého provozu sice může být prakticky okamžitý ale jen na zvýšení denních a zároven pokles nočních teplot. Nikoliv hned na dlouhodobý průměr. To by musela dokonce klesnout koncentrace CO2 a nebo se jinak výrazně proměnit celková radiační bilance.

Globálně proto oteplení pokračuje a to už také proto, že 95% energie bylo a je po desítky let akumulováno v oceánech. To, že se u nás předešlých cca 6let vyskytlo nebývale dlouhé období sucha, může zas být vystřídáno nebývalými dešti. Celový vysušující trend ale nejspíše převáží a to také pro antropogenně navozený pokles retenční schopnosti naší krajiny.

Na pozadí globálních změn takto u nás stále více poroste dynamika i neobvyklost proměn místního počasí. Stále více prostě přestanou platit odpozorované lidové pranostiky a ty žel zřejmě nikdy nenahradí sebedokonalejší výpočetní technika.

To vše u nás souvisí se zásadní proměnou vzdušné cirkulace a tedy distribuce tepla i vláhy od oceánů které doposud pravidelněji přicházelo od Atlantiku. Toto se bude měnit v důsledku změn rozlehlosti severní polární čepičky. Životnost tohoto životadárného stabilizujícího prvku na severní polokouli ale pomalu končí a v polovině století lze čekat, že letní zalednění zcela zmizí a o to zas naroste dynamika projevů počasí.

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

J. Roškota 4.12.2020 7:05

Pan autor nemá pravdu, když nevidí rozdíl mezi globálními a lokálními změnami klimatu. Pro pana Cromaňonce, to bylo nejspíše opravdu nedůležité, že je jinde hezky, když on zrovna umírá hlady. Pokud by však tehdejší změna klimatu byla globální, nejspíše by nepřežil ne jako jedinec, ale jako druh.

Ze stejného soudku je tvrzení, správné podotýkám, že život na zemi se změnám klimatu přizpůsobí. To je jistě pravda, ale my u toho také nemusíme být. Nebo alespoň ne v takové společenské struktuře na jakou jsme zvyklí a na jakou jsme pyšní. Navíc ta přechodná fáze, bude doprovázena chaosem, proti kterému současný migrační tlak do Evropy je jen malá, malinká ochutnávka.

Myslím, že bychom si měli přát aby současné klimatické změny BYLY způsobené člověkem a abychom byli schopni je zvrátit. Jinak naše vnoučata čekají nehezké věci.

A. Forman 4.12.2020 7:11

Jo tak přání... aha, tak to jo.... vy si to klidně přejte, ale nenuťte to ostatním, už takhle je zmatků nad hlavu.....

P. Rada 4.12.2020 7:56

Pokud člověk "vynutil" a dominantně vynucuje klimatickou změnu - má ještě šanci ji ovlivnit.

Jakmile už lidský vliv převáží přirozené procesy - jak při utržené lavině - přestane na nejspíše vlivnosti lidí záležet. Máte ale asi pravdu v tom, že pro dále narostlý společenský "zmatek".

L. Novák 4.12.2020 10:28

A pokud ne, tak co? Přijdeš o kšeft? EU Rv ;-D

A. Forman 4.12.2020 6:34

Velice zajímavé, pane autore, a souhlasím s vámi, i když jste to tak naplno nenapsal, že jde o byznys vyčerpávající finanční zdroje, které budou chybět jinde. Jenže, "zeleným byznysmenům" dávno nejde ( a možná asi ani nikdy nešlo ) o vývoj klima, je jim to absolutně u zadele. Hlavně vytřískat majlant na úkor jiných za vydatné pomoci pomatených a zneužitých.

A ta poznámka o adaptabilitě, která vítězí, je skvostná. Ono to takto existuje obecně, nezávisle, i na myšlení člověka.

V. Mokrý 4.12.2020 7:04

Tak jest.

R. Vacek 4.12.2020 5:58

Současný postoj ke světu okolo je založen na tom, že to, co dělá člověk, je dílo ďábla a to, co příroda, je zajímavé.

Proto ekologista obdivuje chrlící sopku, ale vadí mu kouřící komín.

J. Kavalír 4.12.2020 6:57

S tou sopkou nic jiného nenaděláte, než že ji budete "obdivovat" a studovat. ;-D

M. Šejna 4.12.2020 1:31

Pan Šálek ve svém článku objevil význam teplotního gradientu.

Jásejme, jásejme.

Pan Šálek asi chyběl ve škole, když se to vyučovalo, protože toto téma je jednou ze zakladnich učebních látek meteorologie.