26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Extrémní povodně byly, jsou a budou

Mnozí politikové, aktivisté a novináři zmiňují klimatickou změnu jako příčinu extrémních povodní a velkých obětí v Německu, což je velmi zavádějící. Navíc odvracejí pozornost od nedostatků v protipovodňové varovné službě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 21.7.2021 8:44

Pana Církvo nejen že "12 procent emisí Evropy globální počasí moc nezmění" - ale dokonce ze samotného fyzikálního principu jakékoli okamžité mnozství výkonu neovlivní energii. K tomu je nutně potřeba působení v čase. Ten čas kdy Evropa a zejména ceské země kouřily v přepočtu na osobu podsatně víc jak zbytek světa se ale vleče od staleté minulosti do dneška. Tak na toto podstatné nezapomínejme.

Čínan to proto naopak třeba vnímá až tak, že při dosavadních imisích které má momentálně on na poloviční úrovni na osobu proti evropanovi a dokonce v násobně nižším časově kumulativním objemu, má on vážnější problémy se suchem i povodněmi - jak evropan kterému se imise navíc nechtějí snižovat. Tak ho nejspíše napadá (a mezinárodní vyjednavači to potvrzuji) jesli by nebylo spravedlivější a hlavně pro čínana efektivnější, snížit nějakým účinným takem zejména imise evropanů. Bud potravinově (čína ovládá světová ložisky fosforu...) nebo až vojensky. Chcete jít do té pranice?

O. Istvanfy 21.7.2021 10:35

Áno, treba na to čas, ale nie až taký dlhý. Pre orientáciu. Pri 400 ppm je nad každým m2 6 kg CO2, to je pri produkcii biomasy 1kg/rok zásoba na 4 roky.

P. Rada 21.7.2021 22:31

Biomasa se ale projevuje konečnou délkou života a hlavně může dosahovat jen optima své hmotnosti. Dnes je sestavena s 550GtC a nepřibývá ji - kdežto CO2 ve vzduchu přibývá. Uhlíkový cyklus je takto narušen.

P. Trojan 21.7.2021 11:54

Čína buduje množství nových uhelných elektráren, zrovna tak Indie a mnoho dalších zemí celého světa, protože je potřebují. Ani my se bez nich neobejdeme. Co se stane, až bude v EU nedostatek zdrojů trvalého zatížení, k čemuž nyní rychle nakročujeme, protože na základě politických rozhodnutí žádná banka neposkytne úvěr na nic, co má souvislost s uhlím, žádná pojišťovna to nepojistí, takže výrobci se budou dožadovat při dramaticky rostoucích emisních povolenkách podpory vlády, nebo ty provozy prostě zavřou... A co když přijdou delší a chladnější zimy, či chladná a deštivá léta? Myslíte si, že nemohou nastat, protože počítačové modely je neukazují? Ukázal nějaký model letošní dlouhou zimu, či vlhké léto v Evropě? (předvídali to ovšem ti, kteří chápou, že Slunce a jeho nízká aktuální aktivita má v klimatu zásadní význam). Green Deal přinese větší bohatství bohatým, větší chudobu ostatním. Obávám se dosti smutných konců.

P. Trojan 21.7.2021 11:26

Souhlasím, skleníkové plny nehrají v průměrné povrchové teplotě roli. Věřím novým vědeckým poznatkům, že jde jen o množství energie dodané Sluncem a velikost celkového atmosférického tlaku. Velikost tlaku rozhoduje o množství energie, kterou do systému přidá atmosféra cirkulací poté, co ji ohřeje (ve dne) sluncem ohřátý povrch. Jde o přidanou energii, která vzniká nekonečnou, stále se obnovující cirkulací (plynové) atmosféry v gravitačním poli Země. Jde o "skleníkový efekt" celé atmosféry, nikoliv efekt skleníkových plynů. Žádná "deka" tvořená skleníkovými plyny, která brání úniku tepla do vesmíru, není, teplo si cestu k úniku najde, typicky na pólech, nebo na Tibetské náhorní plošině. Bude trvat asi dlouho, než se tohle stane učebnicovou teorií. Protože pokud to platí, pak boj s emisemi uhlíku nedává žádný smysl...