27.9.2020 | Svátek má JonášDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Environmentalisté v pasti absurdityŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 217, poslední: 26.7.2017 16:01, přehled diskusí

S klimatickými změnami se nebojuje.:
Autor: P. Klíma Datum: 26.7.2017 13:24

Klimatickým změnám se inteligentní komunita přizpůsobuje.

("poručíme větru, dešti", to už tady bylo...)

Re: S klimatickými změnami se nebojuje?:
Autor: P. Rada Datum: 26.7.2017 16:01

Přispůsobit se lze úsilím nikoli jen vychytralostí. Pokud by inteligence byla spojena s nadhledem a odpovědností tak by bylo dotyčným jasné, že jen cesta pasivity za pokračující destruktivity je s udržitelným životem neslučitelná..

Příklad. Nechte v uzavřené, utěsněné garáži inteligenta spolu s autem kterému běží motor v obrátkéch... Nejdeli o sebevraha pak se dotyčný zachová aktivně a motoru sníží otáčky či jej raději vypne i když mu přestane hrát autorádio nesoucí bezva zábavu.

Ten údajný "boj" - když už - by totiž měl začít svádět každý sám se svou pohodlností, neností a konzumismem. Každý sám nech si spočítá kolik s toho co vyprodukoval, spotřeboval ... bylo fakticky recyklováno a trdy jaký mu tedy zbývá dluh do vyrovnání bilance. Za pohodlné to udělali už dříve i když jen povšechně jiní:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

A tou hromadou dluhů všeho rduhu na které se dál vrší úroky je totiž potřeba efektivně zabojovat - pokud tedy má civilizace prioritu přežít - nikoli pokud si chce jen užít a "po nás potopa".

ad pan Rada - "...jste si na rozdíl od mě nikdy nevšimnul..:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 23:07

...jak někteří lidé mají rádi horory, strašidelné povídky...a takto si kompenzují svou denní potřebu dávky strachu..."

Přesně tak, nevšimnul jsem si potřeby dávky denní strachu u nikoho ze svých klientů. Nýbrž jsem s mnohými detekoval jejich potřebu cítit alespoň nějakou emoci (obvykle u jedinců, kteří v rodině dostávali příliš korigující výchovu - "nekvič pořád, buď tiše" - bránící dítěti volně se projevovat a cítit), což později kompenzovali - poté, co zjistili příjemné pocity, vzrušení, při sledování hororu - sledováním morbidních scén, hororů, stylizováním se (oblékáním, piercingy a pod) do negativních hrdinů (mrtvoly, zombie, upíři), v horších případech sebepoškozováním...

Strach totiž je jen náš nástroj, nesoucí nám úzce vymezenou informaci. Podléhat mu ovšem je riskantní - neb pod jeho vlivem více reagujeme a méně vyhodnocujeme situaci, v extrémním případě buď útočíme, nebo utíkáme. Instinktivní reakce ve strachu nám může zachránit život před projíždějícím autem. Ale podléháme-li strachu dlouhodobě, pravděpodobněji uděláme ve svém rozhodování chybu.

Strach samozřejmě vyvolává intenzivní pocity - a mnohým jedincům (v západní kulutuře dlouhodobě je výchova spíše svazující soubor příkazů a zákazů) pak slouží "strašení se" jako kompenzace normálního pocitového naplnění.

S mírou intelektu či chytrosti podléhání strachu opravdu nemá moc společného - protože abychom uplatnili intelekt, musíme umožnit mozku analyzovat široké okolnosti situace. A to nám hadí mozek instinktivních reakcí stěžuje... Nepodléhání strachu napomáhá trochu vzdělání a hodně zkušenosti...

Pro angličtináře na dobrou noc.:
Autor: P. Zinga Datum: 25.7.2017 20:39

http://notrickszone.com/2017/07/17/swiss-physicist-concludes-ipcc-assumptions-violate-reality-co2-a-very-weak-greenhouse-gas/#sthash.cHii93GF.j6kVofnU.dpbs

Velmi razantní názor, podepřený ovšem 60 vědeckými pracemi, potvrzujícmi malý vliv CO2 na teplotu.

Re: Pro noc pana Zingy.:
Autor: P. Rada Datum: 25.7.2017 21:58

CO2 sám nemá opravdu příliš razantní vliv na teplotu a tak proto zatím stoupá teplota v přízemní vrstvě jen tempem cca 0.17C za desetiletí. To by v konci století ještě samo osobě nemuselo znamenat nic civilizačně nezvládnutelného.

Další na to nasedající vliv ale už je daleko výraznější a tím je albedo planety. Letní odlednění polárních čepiček se k počátečnímu vlivu nevymrzajících skleníkových plynů přidá a nezůstane samo. Vodní pára se začne dostávat v daleko větší míře tam, kde předtím kondensovala až vymrzala a oceány se také za pár století začnou svou tepelnou kapacitou naplnovat...

Suma sumárum to už jen dnes navozuje mimo jiné pravděpodobný cíl v stoupnutí oceánů koncem století min o 6m ačkoliv se to jen podle momentálního trendu jeví krajně nepravděpodobné i bez příspěvků pana Zingy. Přitom dál bude ještě celá tisíciletí tát permafrost a uvolnovat vše co jak pod pokličku právěproběhlé 3 miliony let kvartétu nastřádal. Základní výkyv/přeskok klimatu do nové polohy potrvá jen několik století ale i to je daleko více jak jen na jednu "dobrou noc" pana Zingy. Poté ale nepřijde ráno nikoli jak bylo dodnes obvyklé ale to které planeta vítala někdy před deseti miliony let. Nastane sice nová idylická epocha velmi vyrovnaného klimatu ale sotva kdo s vrcholku biosférické produkční pyramidy se té idylky dočká a sotva kdo s vyšších na ni bude alespon adaptačně připraven. Bakterie buduu zas jedou v obrovské váhodě proti vícebuněčným, vícehmotnějším...

"Razantnost" dopadů tkví v geohistorické strmosti a tedy souvislostech které leckldo rád přehlíží už proto, že něco takového planeta nezažila minimálně 55milionů let. Dalo by totiž i vynalézavému druhu jako je homo s.s. příliš děsnou práci ten běh zvrátit. Ve hře jsou ale zatím i varianty mírnějších a i ještě hošíš dopadů. Záleží ted na tom, kolik fosilů v podzemním úkrytu nenechavé homo ponechá jako nedotknutelné tabu a tedy jakou sílu bude mít už jednou vypuštěný džin co zde dloho neměl takoví vliv.

Re: Pro noc pana Zingy.:
Autor: M. Prokop Datum: 25.7.2017 22:19

Ale prožíváte to fest. Zadarmo?

Je pravda, že žijeme v době meziledové:
Autor: K. Loskot Datum: 25.7.2017 19:03

a ještě celkem nedávno se strašilo příchodem malé doby ledové a Hollywood o tom natočil řadu filmů.

Je pravda, že teplota Země se od roku 1950 málo zvyšuje, ale v historii Země byly globální teploty o 3 - 5° C vyšší.

Ale také byly statisíce let trvající doby ledové a Země byla i občas celá zaledněna.

Jenže EK se rozhodla , že poručí větru a dešti a tak se vymýšlejí různé blbosti a kupodivu se zcela přehlíží vliv metanu, který je daleko silnější než CO2. Když už tak už.

Re: Je pravda, že žijeme v době meziledové:
Autor: P. Rada Datum: 25.7.2017 20:05

Pane Loskote vnímám to jinak. Dokonalá pravda o klimatickém vývoji je sice neznámá ale nejpravděpodobnější zůstává, že další doba ledová už se opakovat nebude alespon nejbližších deset tisíc let a nejspíšr i daleko daleko více.

Ani výbuch supervulkánu typu Toba nebo Yelowstone by na tomto trendu návratu do klima-režimu bez trvalých polárních čepiček které panovalo někdy před deseti miliony let pravděpodobně nic podstatného nezměnilo. Problém biosféry přitom tkví především v geohistoricky naprosto anomální strmosti právě nastávající změny.

Mechanizmy které by s atmosféry odebíraly uhlík tak efektivně jako dříve už totiž nefungují a planeta za ně dnes nemá náhradu o lidech nemluvě. Jestli něco může zapůsobit pak by se to snad mohlo týkat oblaku kosmického prachu který by zakryl Slunce a nebo naopak bakterií doposud neznámého typu které by změnily albedo či chování oceánů. Obojí ale spíše patří do oblasti scifi protože na planetární klima to nikdy co víme nezapůsobilo.

Lidé si zamilovali především pohodlný život - ale nově na fosilní surovinový dluh. Chtějí co možná setrvalý extenzivní rozvoj hnaný zázračnými technologiemi... a usilují především o to aby nemuseli na tomto systému nic měnit. Těmto lidem tuplovaně pochlebují politici - jen aby byli opět zvoleni a demokratický systém se tak paradoxně stává jakousi samodvornou a fatálně nebezpečnou svěrací kazajkou která dlouhodobě narostlé dluhy neodpouští.

Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: P. Boublíková Datum: 25.7.2017 18:53

Spalováním fosilních paliv vzniká cca 0,1 mld. tun CO2 denně.

Je známo, kolik CO2 vyprodukují heterotrofní organismy?

Re: Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: P. Boublíková Datum: 25.7.2017 19:42

Správně, není to známo :-)

Tím pádem není jasný ani podíl antropogenní produkce, hlavně že se kolem toho neustále plká a především kšeftuje.

Zásobami uhlí a ropy jest záhodno šetřit, ale z úplně jiných důvodů...

Re: Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: S. Kneifl Datum: 25.7.2017 20:01

V tomhle pravdu nemáte, podíl CO2 z fosilních paliv se dá trochu odhadnout podle poměru izotopů 13C/12C.

Re: Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: K. Drábek Datum: 26.7.2017 8:01

Ono toho není jasné daleko víc. Sedimentární horniny obsahují uhlík - odhaduje se průměrně asi 10%. Při zvětrávání se uvolňuje jako CO2.

Re: Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: J. Lukavsky Datum: 25.7.2017 20:25

V Odumovi (1974), str. 140 lze najít následující: V r. 1970 spalování fosilních paliv je to 6 miliard t, a ze zemědělské činnosti (z půdy, orbou) 2 miliardy t. O kus dále je věta: u většiny rostlin se zvýší rychlost fotosyntézy buď zvýšíme-li v pokusu koncentraci CO2, nebo snížíme-li koncentraci kyslíku. Takže je divné, že kytičky ten CO2 radostně neshltají. V oceánech to může být limitace mořských řas železem, alespoň to potvrdil pokus. V lesích to byla asi acidifikace, ale ta podstatně poklesla. Tož včil mudruj Vávro!

Re: Otázka ohledně produkce CO2:
Autor: K. Drábek Datum: 26.7.2017 8:05

Ještě je možné připomenout, že řada organizmů žije přímo v zemské kůře do hloubky několika km.

ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 18:02

jako opatření, byť "pro záchranu planety", navrhuje omezit porodnost, je možná vědec, ale také sociální inženýr, neschopný respektovat základy lidské přirozenosti a ochotný lidskou přirozenost obětovat ve prospěch svého experimentu. Tedy jednoduše idiot.

Pokud chceme, aby se LIDÉ sami rozhodli snížit množství svých potomků, pak jim umožněme, aby se ve svých životech svobodně mohli rozvíjet podle svých představ a podnikat nejlépe, jak dovedou. Tehdy vybudují kapitalismus i na Antarktidě - a i v nejteplejších končinách ve svém blahobytu budou preferovat kvalitu před kvantitou - tedy dva potomky oproti patnácti... Vše jiné povede dříve nebo později k socialismu - tedy do háje (proto ten idiot).

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 18:06

Asi si špatně vysvětlujete účel té studie a už apriori předpokládáte, že budou někoho nutit plnit jejich závěry. Ta studie pouze předkládá závěry, jakým způsobem by bylo lze zachránit život na planetě v takové podobě, na niž jsme zvyklí.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 18:11

Předkládá závěry v době, kdy je každý podobný závěr dravě uchopen politikem se záměrem vytlouct z potenciálu rizika, na který studie poukazuje či obsahuje, pro sebe moc. Účel studie nemohu posoudit, neb jsem nebyl u jejícho zadání...

A já jsem zde napadl jeden z těch závěrů. Konkrétními protiargumenty. Kde je jejich oponentura?

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 18:13

Tak se ještě jednou vraťte k mé tezi o rozdělení úkolů mezi experty a politiky. Tam je odpověď.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 18:20

Proč mne úkolujete? Já tvrdím, že je jeden ze závěrů blbina a vyvozuji proč - vyvracejte, chcete-li tvrdit, že se mýlím.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 18:22

Chcete odpověď, tam ji najdete.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 18:28

Diskutujete tady spolu se mnou nad experty. Já ale z hlediska cennosti jejich expertízi (kterou zpochybňuji protiargumentací). Vy jen tak, že expert vytvoří expertizu a následně politik tuto expertizu použije k ovlivění veřejnosti. Vyplývá mi z toho, že expert je pro Vás taková autorita, že její výroky nezpochybňujete .

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Tesařík Datum: 25.7.2017 18:29

Tou poslední větou jste to vystihnul přesně...Zbytečná diskuze.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 18:32

Nikoliv. Expert předloží fakta. Pojmenuje problém, pojmenuje možnosti řešení. Bez emocí. Do toho nepleťte sociologii a emoce. Ten fakt prostě zní, že pokud zásadně nezměníme náš způsob využívání zdrojů, systém zkolabuje. To se Vám může líbit i nelíbit, můžete to i ignorovat či strkat hlavu do písku, ale tím ta fakta nezměníte.

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 18:36

Konkrétně - snížení porodnosti - jakou to má souvislost s využíváním zdrojů? Jen tu, že v systému kde je dosaženo jisté úrovně bohatství, se lidé sami snaží zdroje šetřit...zatímco tam, kde je chudoba, se snaží plodit více dětí. Pokud by to bylo v uzavřeném systému, bude více dětí umírat. ale toto není uzavřený systém - viz migrace, vypalování pralesů apod...

Expert, který plácne podobný omezený rozbor, jistě předloží určitá fakta. Jenže ta fakta, vytžená ze souvislostí (či strachem souvislostí zbavená), jsou zavádějící...

Re: ať Vám to, paní Václavíková, zjednoduším - expert, který:
Autor: P. Rada Datum: 25.7.2017 18:39

V něčem se pane Brzáku nejspíše mýlíte dost zásadně - děláte tak právě "blbinu". Sám totiž nerespektujete "zásady lidské přirozenosti" a přitom se nevybíravě vyjadřujete o některých vědcích aniž jste si zřejmě prověřil oč v podstatě jde.

Abych to vysvětlil. Jednou s těch zásad je totiž odpozorovaná zákonitost, že natalita savců včetně hominidů klesá s exponentem na mínus jednu třetinu vůči tomu jak velkou energii spotřebovávají. K tomu aby se západní civilizace zredukovala tedy postačí dlouhodobě udržet celkovou energetickou spotřebu průměrných občanů na dnešní úrovni. Tomu také odpovídají dnešní reálná fakta o natalitě celého vyspělého světa. Porovnejte si to se spotřebou primárních energetických zdrojů v daných oblastech.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Porodnost

Důvody k tomuto jevu/zákonitosti jsou doposud trochu nejasné ale patrně to souvisí s typem redistribučního systému energií a surovin v daných organismech. Viz metabolická teorie biologie.

http://casopis.vesmir.cz/clanek/metabolicka-teorie-biologie-aneb-nova-teorie-vseho-ziveho

ad paní Václavíková - "...spiklenecké teorie nejsou :
Autor: R. Brzák Datum: 25.7.2017 17:44

nejsou můj šálek...představu,

že prakticky všechny klimatol. studie jsou cinknuté Vám nebudu..."

"Prakticky všechny" jsou tedy všechny? Nebo je mezi klimatology i opozice, prosazující nějaký nekonsenzuální (pro Vás možná zpátečnický) model?

Že jsou cinknuté netvrdím. Tvrdím, že mohou být neobjektivní, když jejich tvůrci jsou závislí na penězích, které jim dává vláda tehdy, když potvrzují politický konsenzus těch, kdo jsou u moci. Mohou být neobjektviní i z jiných důvodů - protože strach má velké oči a oni tudíž z korelace mohou vyvozovat příčinnost...

Re: ad paní Václavíková - "...spiklenecké teorie nejsou :
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 17:49

Víte co? Přečtěte si nejdřív některé seriózní klimatology, ne jen jurodivé alternativce. Tahle diskuse jinak nemá cenu, když o samotných fyzikálních zákonitostech nemáte představu, abyste závěry mohl nějak hodnotit.

Re: ad paní Václavíková - "...spiklenecké teorie nejsou :
Autor: P. Zinga Datum: 25.7.2017 17:53

Tak mi vysvětlete ty Vaše fyzikální zákonitosti. A dejte mi jména těch seriózních klimatologů se zdrojem jejich financování.

Re: ad paní Václavíková - "...spiklenecké teorie nejsou :
Autor: J. Václavíková Datum: 25.7.2017 18:11

Děláte si kozy, že Vás tu má někdo doučovat fyziku?

Re: ad paní Václavíková - "...spiklenecké teorie nejsou :
Autor: P. Zinga Datum: 25.7.2017 20:02

Jestli máte na mysli Stefan-Boltzmanův zákon a zákony termodynamiky, tak o těch se v souvislosti s "oteplováním " vyjádřil Dr. K. Reinhard ze Švýcarského federálního technologického institutu takto: Hypotéza o konstantní teplotě a vyzařování černého tělesa definitivně uráží skutečnost a dokonce i zákony termodynamiky. A podobných expertních názorů bych Vám mohl dodat stovky. Nemusíte souhlasit, minimálně to ale popírá Vaší víru v "jednomyslný konsens.

Dobrou noc.