26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GREEN DEAL: Výstřel do vlastního kolene

Londýn čelí nejhoršímu znečištění ovzduší za několik posledních let. Příčinou jsou domácnosti, které v rámci úspor v době drahých energií přešly na spalování tuhých paliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 9.2.2023 12:08

Nijak, protože by to bylo na " zlatou mříž "/Rakušan.

M. Pivoda 9.2.2023 14:49

Takže neosobně (bez rizika zlaté mříže):Někoho by ale přece jen měli svázat.

Z. Lapil 9.2.2023 16:51

Zlatý ban. Svět se mění.

J. Jurax 9.2.2023 13:24

Občan demokracie ČR by řekl, že UI tohle plodící je dosud nedokonalá.

J. Ganaur 9.2.2023 11:37

Klimatické změny jsou způsobeny cylicky proměnným tokem geotermální energie!Navzdory GrýnDebílu.Větší množství CO2 v atmosféře je následek, ne příčina.:-)A Attenborough se mýlí, O2 v atmosféře je anorganického původu.:-/

M. Krátký 9.2.2023 11:23

za mě za 1 *** - taky jsem si níže přečetl toho pošuka zeleného - ten se umlátí v kleci sám - krásný den R^R^R^

P. Diviš 9.2.2023 12:04

Rada má důstojného z(n)ástupce. :-P

Nepochopil, nechce pochopit.

V. Mokrý 9.2.2023 12:09

Ty furt nic nechápeš.

J. Kalina 9.2.2023 10:52

pro pana Zeleného a další podobné. Vůbec není důležité zda někdo hlásá (hlásal) komunismus a někdo hlásá Zelenou ideologii. Problém je v tom, že hlasatelé si myslí, že jsou pokrokový předvoj společnosti, že mají od rána do večera pravdu jen oni a chtějí svůj názor vnutit i silou ostatním. Mluví sice o expertech, ale poslouchají jen ty co hlásají to si dávno myslí a neštítí se před sebe postavit děti, aby hráli na city. Teď zrovna běží taková nevinná reklama jak nějaká malá holčička školí rodiče jak je třeba šetřit s vodou. Ale ta holčička už nebere v potaz zpětnou vazbu, kterou její rodiče v této prkotině zažili a to, že když sníží spotřebu zvýší jim cenu vody.

J. Matěna 9.2.2023 11:13

Tak pan Zelený hlavně vzývá nějakou víru v naději, že víra či nevíra má nějaký vliv na fakta. Má v hlavě jakousi náboženskou válku a pravdu zřejmě určí ten, kdo ji vyhraje a protivníky ukřižuje.

Fakta jsou zřejmá. Že v EU nebude dostupná levná elektřina se ví nejmíň 10 let. Zejména proto, že všechny rozumné způsoby její výroby byly víceméně zakázány. Do těch nerozumných zas nechtěl nikdo příčetný investovat.

Ostatně investice do čínské fotovoltaiky je v současnosti aktem zoufalství, nikoliv rozumu.

K. Zelený 9.2.2023 11:27

To máte holt těžký, bez pokroku byste dneska rýpal klínem políčko za svou zemnicí, to snad uznáte. No a že si někdo myslí, že to co hlásá a prosazuje je pokrok, to mu nemůžete zakázat, to mu můžete leda vyvrátit, což ovšem nedokážete jejich obviňováním z citového vydírání či z okupování center moci a rozhodování či vnucování své vůle jiným.

P. Brich 9.2.2023 11:55

Ten váš zelený pokrok spočívá v tom, že nás nutí zpět k tomu klínu na rýpání políčka!!;-€EU;-O

Z. Lapil 9.2.2023 17:00

To mu vyvratim tím, že ho nebudu dotovat. Příkaznická ekonomika není svinská tím, že není svobodná, ale tím, že neumožňuje volit ekonomický schůdná řešení.

Viz ta fotovoltaika: určitě jsou místa, kde je to ekonomická (čti: nejlevnejsi/nejschůdnější) možnost, ale dokud bude tak drahá a potřebná záloh jako dnes, bude těch míst docela málo.

P. Diviš 9.2.2023 12:00

Jo, asi tak. Zelená sekta.

M. Pivoda 9.2.2023 10:45

Výhled energetických alternativ (kromě tzv. obnovitelných zdrojů). Cituji ze spolehlivého informačního zdroje:

Byly nám slíbeny menší jaderné reaktory. Kde jsou? Již více než deset let slýcháme, že malé reaktory by mohly být velkou součástí budoucnosti jaderné energetiky. Teoreticky by malé modulární reaktory (SMR) mohly vyřešit některé z hlavních problémů tradiční jaderné energetiky, což by umožnilo rychlejší a levnější výstavbu a bezpečnější provoz.

NuScale se sídlem v Oregonu se nedávno stala první společností svého druhu, které se podařilo překonat jednu z posledních regulačních překážek, než bude moci společnost postavit své reaktory v USA. Ale i když SMR slibují urychlení časových plánů výstavby jaderné energie, cesta byla plná zpoždění a zvýšení nákladů – a ještě je třeba udělat spoustu zefektivnění, než se stanou běžnými.

We were promised smaller nuclear reactors. Where are they? For over a decade, we’ve heard that small reactors could be a big part of nuclear power’s future. In theory, small modular reactors (SMRs) could solve some of the major challenges of traditional nuclear power, making plants quicker and cheaper to build and safer to operate.

Oregon-based NuScale recently became the first company of its kind to clear one of the final regulatory hurdles before the company can build its reactors in the US. But even as SMRs promise to speed up construction timelines for nuclear power, the path has been full of delays and cost hikes—and there’s still a whole lot of streamlining to do before they become commonplace.

V. Novak 9.2.2023 11:09

Jsou v Rusku.

J. Matěna 9.2.2023 11:19

Ty "menší" JE dávno existují. Např. naše velmi spolehlivé Dukovany k nim svým výkonem víceméně patří. Akorát jde o papíry. Vystavit k nim tu tunu dokumentů a udělat z toho typový projekt. Je to hlavně papírová válka, o žádné nové jiné technologie moc nejde.

No a lidé to taky chtějí. Ty ošklivé a zlé jaderné reaktory budou přece nahrazeny těmi hodnými.

V. Novak 9.2.2023 15:24

Maďaři se museli prokousat 280 tisíci stran dokumentů které si ovšem k Paks 2 vymínili (na nátlak EU) oni sami.

Že to nestíhali v termínu, je jejich problém.

M. Rohovský 9.2.2023 12:17

Pokud by se regulační překážky nemusely překonávat, ale byly by odstraněny jsou zde malé reaktory již dávno. Již od 60-tých let existují na plavidlech.

R. Tichý 9.2.2023 12:40

Co asi maji na ponorkach?

Jaderna energetika je umele skrcena stejnymi idioty, kteri chteji tavit ocel slunickem!

M. Pivoda 9.2.2023 15:15

Celá ponorka je drahá jak sviňa, řečeno lidsky srozumitelně. Pro vojáky cena jaderných reaktorů na ponorkách proto nebyla až tak podstatná. Hlavně, že to fungovalo. Pro civilní/tržní účely je cena jaderného reaktoru ale důležitá.

Ujišťuji vás, že v inovačním procesu je standardní postup tento: Nejprve se, v první etapě, vynalezne taková architektura výrobku, která plní požadovanou/potřebnou funkci, a v následující etapě se hledají cesty pro zlevnění. Toto se běžně učí v kurzech předmětu Inovace, do kterého autorka článku/slintu Šichtařová určitě nechodila. Spoléhala na Klausovu Neviditelnou ruku trhu.

Neexistoval dosud dostatečný impuls pro urychlení inovačního procesu. Až teď v době válečné. Časový horizont mírových politiků je jen cca 4 roky (tzn. do příštích voleb). Takže odsud plyne strategie: "Napřed nic, a potom hic!"

Technologický závěr: Oproti malým a flexibilním reaktorům dokáží velké jaderné reaktory sice "vycucat" více energie z uranu (či jiného jaderného paliva), ale v době válečné jsou velké reaktory také lepším vojenským cílem. Aha?

Z. Lapil 9.2.2023 17:10

Jak "byly slibeny"? Jako že se budou rozdávat? Jsou jich provozovány stovky na ponorkach a lodích. A jak tu "někdo" připomněl, jakmile bude kupec ochotný zaplatit požadovanou částku, bude mu patřičný reaktor dodán.

Zatím je klasických elektráren dostatek na to, aby zálohovaly moderní šunty těžící elektřinu že světla a větru. Až ich dostatecne ubyde a tim sedostatečně prodraží, budou se na malé reaktory stát fronty.

M. Pivoda 9.2.2023 10:31

Pohádka: "Jak pejsek a kočička vařili dort." Prostě do kotlíku narvali zcela nekompatibilní komponenty, uvařili - a pak vlka z toho bolelo břicho.

V nadpisu článku je sice oznámeno, že diskusním tématem je Green Deal. ale závěr článku (přesněji slintu) diskutuje komunismus. Ha.

Cituji poslední dvě věty: "... Pokus o výrobu komunismu v sovětském bloku trval sedmdesát let. A dosud jsme se z něho tak docela neotřepali."

Toto je úplně jiné téma, ale Šichtařová má asi pravdu v tom, že za 70 let se nelze dostat z ruského feudalismu do komunismu.

O. Kaucký 9.2.2023 11:02

Green Deal a socialismus je jedno a totéž. Takže z jednoho období socialismu, hop do druhého, který se jmenuje trochu jinak. Výsledek je stejný. Postupný úpadek a oslavování fanatiků, zatracování realistů.

Klimatická katastrofa je jinak nazvaný konec světa. Za svůj život jsem těch proroctví o konci světa slyšel, a pořád nic. Teď k tomu zneužívají i nemocné děti, viz Gréta.

M. Pivoda 9.2.2023 10:18

Ekonomka Marketa Šichtařová (absolventka VŠE Praha) se prý ohledně Green deal baví. Cituji z článku: "... Já se královsky bavím, až mi skoro tečou slzy škodolibého smíchu. Zase se ti sociální inženýři střelili do vlastního kolene...."

Green Deal? To je technologická záležitost a záležitost inovací především. Tento obor se na VŠE určitě pořádně neučil. Ano, určitě selhali politici i ekonomové a měli by proto být střeleni do kolena. Proč? Ekonomové snad už poznali, že (metaforicky řečeno) Neviditelná ruka trhu problém klimatické hrozby nevyřešila. Politici, s časovým horizontem výhledu na budoucí 4 roky pouze, snad už pochopili, že potřebujeme státníky (s delším časovým horizontem), nikoliv politiky. To je problém řízení.

Nejsem klimatolog, takže nedovedu posoudit závažnost klimatické hrozby. Musím tedy spoléhat na experty, ale zatím nikdo nemá zaručený postup jak vybrat ty objektivní EXPERTY.

Německo by prý do roku 2030 mělo vyrábět 80% energie z obnovitelných zdrojů. To by snad dalo stihnout. Při strategii "Napřed nic a potom hic".

V. Kuhaj 9.2.2023 10:30

No tak jestli Německo opravdu pozavírá své jaderné i uhelné elektrárny, a bude používat jen OZE, tak klidně překročí plán, a bude to 100%! No, nebude, ono se najde vždycky pár nezodpovědných, kteří budou místo elektrického grilu používat na dřevo, a místo elektrických kamínek si hnusně, zpátečnicky - a přijde den, že i trestně - zatopí v krbu! Ale 90 % by dát mohli!

M. Pivoda 9.2.2023 10:38

V. Kuhaj by ASI měl vzbudit z hrobu někdejšího disidenta Václava Havla a zeptat se ho, proč po tak mnoha letech od tzv. Sametové revoluce 1989, nemáme zodpovědné občany a funkční policii, aby prosadila dodržování pravidel?

P. Diviš 9.2.2023 12:08

Nesmyslná pravidla a nesmyslné zákony se prosazují obtížně, mimo jiné i proto, že jejich nesmyslnost chápe i značná část té policie.

V. Kuhaj 9.2.2023 12:23

Občané k zodpovědnosti nejsou vedeni. Takhle proč nenávidět bývalého předsedu vlády nebo (stále ještě) současného prezidenta. Proč nenávidět Rusko a zůstat v klidu, když se stále více ukazuje, že ten plynovod odpálili Američani. A tak dále.

J. Vorlický 9.2.2023 11:00

No, doufat, že politici pochopí, že potřebujeme státníky, je jako doufat, že kozel navrhne lepšího hlídače zahrady. To zahradník musí pochopit, že na ochranu zahrady (proti kozlovi) potřebuje lepšího hlídače.