30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

EVROPSKÁ UNIE: V pasti boje s klimatem

Vědci se netají tím, že jejich věda musí stát nad politikou a oni, vědci, budou určovat, jaká má být politika a co se smí a co ne. Tedy vládnout bez voleb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 2.3.2023 15:22

Pomůže geoengineering?

Loni v září vypustili vědci ve Spojeném království meteorologický balón ve vysokých nadmořských výškách, který uvolnil několik set gramů oxidu siřičitého do stratosféry,... Teoreticky by rozprašování oxidu siřičitého ve stratosféře mohlo napodobit chladící efekt, ke kterému dochází v důsledku velké sopečné erupce, které odrážejí více slunečního světla do vesmíru ve snaze zmírnit globální oteplování. Je to vysoce kontroverzní vzhledem k obavám z potenciálních nezamýšlených důsledků, mimo jiné. Ale britské úsilí nebylo geoinženýrským experimentem. Stanoveným cílem bylo spíše vyhodnotit nízkonákladový, ovladatelný a obnovitelný balonový systém. A někteří se obávají, že toto úsilí pokračovalo bez širšího zveřejnění veřejnosti a zapojení předem.

Last September, researchers in the UK launched a high-altitude weather balloon that released a few hundred grams of sulfur dioxide into the stratosphere, ... In theory, spraying sulfur dioxide in the stratosphere could mimic a cooling effect that occurs in the aftermath of major volcanic eruptions, reflecting more sunlight into space in a bid to ease global warming. It’s highly controversial given concerns about potential unintended consequences, among other issues. But the UK effort was not a geoengineering experiment. Rather, the stated goal was to evaluate a low-cost, controllable, recoverable balloon system. And some are concerned that the effort went ahead without broader public disclosures and engagement in advance.

J. Vintr 2.3.2023 19:03

Za tyhle sprosté pokusy, které ti idioti dělají s životním prostředím, by se mělo střílet.