24.3.2023 | Svátek má Gabriel


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Lži protijaderného aktivisty

V Senátu zazněla od ekologického aktivisty slova, že máme stejné přírodní podmínky pro obnovitelnou energii jako Německo. Podle jeho představ zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 25.11.2021 9:27

R^R^R^R^R^R^R^;-D

P. Rada 25.11.2021 9:47

Jste sice pravdě blízko ale přesto se pane Šejno v tom podstatném mýlíte.

Největším nebezpečím jaderné energetiky je totiž obecně přebujele chtivý egoistický člověk. To jako nedílná součíst systému velmi masivní a koncentrovaný energetický stroj + nevypočitatelný lidský faktor.

Doposud to dokazují jak všechny jaderné havárie tak nákladovost jejich výstavby a v neposlední řadě i špičkovou vědou přislíbený ale víc jak půlstoletí dedořešený palivový cyklus.

Paradoxně navíc dnes mnozí lidé opovrhují využíváním nejdokonalejšího prakticky nezcizitelného a nezničitelného kvantově-fůzního jaderného reaktoru slunečního - který byl odpradávna základem života na Zemi.

J. Hejna 25.11.2021 9:51

"Paradoxně navíc dnes mnozí lidé opovrhují využíváním nejdokonalejšího prakticky nezcizitelného a nezničitelného kvantově-fůzního jaderného reaktoru slunečního - který byl odpradávna základem života na Zemi."

Jestli to nebude, pane Rado, tím, že používají mozek.

P. Rada 25.11.2021 10:24

Ano v tom to bude. Záleži ale na tom jak kdo ten mozek používá. Geniální zločinci či jen geniální ale drogově závislí lidé... mohou být životu ti z nejnebezpečnějších.

R. Langer 25.11.2021 12:12

No, totalitní bolševické hovado jako ty nebude v používání mozku evidentně žádný přeborník, Zelený bolševiku. ;-D

V. Petr 25.11.2021 11:11

Hlavně v noci a v zimě je přínos slunešních elektráren obrovský...

Člověče, kdyby Hitler vyvinul baterie, nutné ke skladování potřebného množství elektřiny, mohl vyhrát válku. ALE něco takového prostě není možné!

V. Novák 25.11.2021 11:46

Není možné? Proč?

Perpetuum mobile není možné, ne takový akumulátor.

Až ho někdo vyvine - tak bude nejen slavný, ale taky velmi, strašně moc bohatý. Strejček Skrblík bude proto němu žebrák.

AŽ ho někdo vyvine... To AŽ je podstatné.

R. Langer 25.11.2021 12:13

Až ho někdo vyvine. AHA? A kdy to jako má být? 8-o

V. Novák 25.11.2021 18:20

Co já vím?

To mám plánovat vynálezy jako SPK?

V. Petr 25.11.2021 15:11

Musíte vzít v úvahu, na jakém principu bude takový akumulátor založen.

Pokud uvažujete o chemickém článku, pak nejlepší je kombinace vodík-kyslík, používaná už v programu Apollo. Zatím to nikdo nedokáyal dostat do stádia, aby se tím poháněl alespoň automobil. Ale energeticky je vodík jen asi 2,5x vydatnějším palivem, než zemní plyn.

Nevím jak by vyšel kondenzátor, zatím vychází desetkrát těžší než baterie ani nevím, jak to vypadá s teoretickými mezemi jeho funkce.

Všelijaká závaží jsou nesmyslem. Projekt ve Staříči je schopen uchovat tolik energie, kolik vyrobí Temelín za 45 vteřin!

V. Novák 25.11.2021 18:28

Je to principálně nemožné? Porušuje to nějaký fyzikální zákon?

Pokud ne, pak to pravděpodobně půjde zrealizovat. Zítra, za rok, za tisíc let, až to nebude potřeba? Nevím.

Až někdo takový akumulátor vynalezne - tak na něm můžeme založit energetiku, tedy civilizaci. Do té doby ne.

J. Lukavsky 25.11.2021 17:16

"mnozí lidé opovrhují využíváním nejdokonalejšího prakticky nezcizitelného a nezničitelného kvantově-fůzního jaderného reaktoru slunečního" Ten ovšem zcela zákonitě za cca 5-7 miliard let vyhasne. A co pak? A ještě má tu nepříjemnou vlastnost, že se vypíná každou noc, tedy pod polárním kruhem. A zrovna večer když je špička odběru. A teď babo raď! J.L. end

G. Onion 25.11.2021 10:14

No prosím, že to jde:-). Máte můj souhlas, jsou to prostě čučkaři, kteří mají v čele velkého metařeRv

Z. Jiroušek 25.11.2021 11:06

Ale, když koudelka z STS Chvojkovice-Brod nechal objevil, pod pozemky STS, rozsáhlá ložiska ropy a plynu, při jejichž spalování nebude vznikat žádný CO2.

Staneme se ropnou a plynovou velmocí. (v představenstvu bude p. Rada)

R. Langer 25.11.2021 12:10

No, já bych to spíš hodil na ty, kdo je POSLOUCHAJÍ a dělají, že je berou vážně. ;-)

J. Jurax 25.11.2021 12:29

Ano.

Odhalení "viníků" exploze ve Vrběticích byl pečlivě připravená a načasovaná akce na vyřazení Rosatomu z tendru na Dukovany. A (ne)užiteční idioti buď ideologicky vyfutrovaní nebo podplacení na to rádi skočili.

Účelu bylo dosaženo - kšeft půjde do správných rukou, které pravda už desetiletí žádnou jaderku nestavěly; zato bude dražší.

J. Nevrkla 25.11.2021 8:11

Vypadá to, že máme nadbytek peněz, při všech těch energetických úvahách už málokdo počítá grosiky. Tak to je spolehlivá cesta do propasti bídy.

R. Vacek 25.11.2021 8:06

Aktivista jen potvrzuje známou věc, že víra je víc než rozum.

F. Navrátil 25.11.2021 8:02

Pokud budeme brát slova protijaderného aktivisty Piňose vážně, pak klesneme na jeho argumentační úroveň. Tedy do říše fantazírování.

J. Lukavsky 25.11.2021 6:51

"zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží." A nemáme snad? Máme dokonce dvě Jihočeská moře, Lipno a Rožmberk. Kdybychom prohlásili Máchovo jezero (stejně to jezero není) za Máchovo moře... měli bychom hned tři. Stačí je obestavět fofrníky a máme elektřiny nadbytek. Jenom chtít! J.L. end

A. Forman 25.11.2021 7:23

Jako ironie dobré, ale najdou se ekofanatici, kteří se té myšlenky mohou chytit, bacha na to......

V. Petr 25.11.2021 10:12

R^R^R^R^

P. Rada 25.11.2021 2:54

Pan Šálek zas dal velmi aktivně na jevo značnou až "zuřivou" nelibost - tentokrát s projevem "aktivisty" Pinose a poté s enviromentálnmi organizacemi.

Pokud ale jde o českou energetiku tak sám žádné věcné řešení dnešní situace nenastínil. Vyzdvihl sice "jadernou Francii" - ale už neuvedl, že jde o minilost protože sami francouzi dnes udržují Arevu při životě dotacemi a že za dosluhující jaderné elektrárny dnes nemají technologicku náhradu. Markon sice nedávno slovně zaloboval pro jádro ale skutek je jiný problém jak proslov. Realizaci Olkilouto 3 kterou měli smluvně naplánovnou na rok 2009 totiž doposud právě francouzi nespustili. Snad příští rok najaře? Takže má skluz už 13let! Opravdovou nelibost proto dali reálně najevo Finové tím, že od plánované výstavby Olki..4 upustili.

Pokud jde o blacouty tak v tom má naopak Š. kus pravdy. Ty rozhodně hrozí a hrozit budou a to tím spíše jak poroste s vývojem klimatu dynamika počasí a budou stále častěji a více ohroženy dálkové rozvodné sítě za situace silně centralizovaných zdrojů. Letošní pád VVN hned u JETE byl ukázkovou situací ale naštěstí přišel ve chvíli kdy se s odstavem tak jako tak počítalo.

Štvavých výroků vzhledem k aktivistům čtu opakovaně dost. Řešení ale "aktivně" nenastinuje prakticky nikdo. Tak by mě zajímalo zdali alespon někdo ze zdejších vehemeně píšících (konzervativců?) hledá cestu, ba dokonce realizuje osobní zálohování pro extrémní energetické situace které českou společnost nejspíše čekají.

K. Dvořák 25.11.2021 3:53

Vy jste jeden z těch, kdo nechápou, že dokud nebudeme schopni elektřinu ve velkém skladovat, mohou OZE fungovat pouze pokud jsou v podstatě 100% zálohovány zdroji na fosilní paliva. O efektivitě tohoto uspořádání není třeba si dělat žádné iluze, důsledky vidíme a v budoucnu tím spíše uvidíme na vysokých cenách energie. A ještě k tomu "skladování ve velkém" - v případě ČR to znamená mít na elektřinu špejchar(y) o kapacitě řádu jednotek TWh (pro překlenutí období zimních inverzí). Jen pro představu, přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má kapacitu cca 4 GWh, tedy o 3 řády nižší. To jen pro ilustraci, jak gigantický úkol to je. A pokud je mi známo, žádná alternativní technologie, která by umožnila vybudovat srovnatelně velké úložiště, není k dispozici. Rozhodně ne v blízké budoucnosti pro komerční praxi. A mimochodem, náklady na vybudování přečerpávací elektrárny srovnatelné s Dlouhými Stráněmi byly v roce 2011 odhadovány na 20+ miliard Kč. Alternativy budou sotva levnější, nehledě na omezení jejich životnosti, např. u bateriových úložišť.

Takže za mne - dokud nebude nic jiného, zbývá jádro. To, že se výstavba těch pár bloků, které se dnes v Evropě staví, vleče, je pravda. Ale to je prostě dané tím, že se v podstatě nestaví. Není důvod, pokud bude vůle, aby se výstavba znovu nerozjela tempem alespoň blízkým tomu, které v Evropě bylo koncem sedmdesátých a v letech osmdesátých.

V. Novák 25.11.2021 9:11

Výstavba jak kterých bloků se vleče. Těch od Rosatomu ne.

Píšu o výstavbě - ne o byrokratických hrátkách a obstrukčních tancích tak typických pro EU.

Dlouhé Stráně je poslední přečerpávací elektrárna, která byla a bude v Česku postavena - a to jen proto, že byla z větší části vybudována ještě za socialismu a dokončena byla, dokud vliv Zelených Khmérů nedosáhl takových výšin, v jakých je v současnosti.

K. Dvořák 26.11.2021 0:30

Až bude mít Rosatom v Maďarsku a ve Finsku hotovo, budeme teprve vědět, jak rychle jsou schopni stavět a zda dokáží dodržet termín a rozpočet.

Co se schvalování jaderných projektů týká, nemyslím, že tady jsou podstatné regulace diktované EU. Pokud se schvalování vleče, je to záležitost primárně lokálních dozorových orgánů.

R. Langer 25.11.2021 5:36

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Lžeš jako když Rudé právo tiskne. ;-€

R. Tichý 25.11.2021 8:00

Cely Vas prispevek je lez vedle lzi!

Nejmene 1/2 roku je u nas bezvetri, jindy je vitr prilis silny nebo slaby.

Cely prvni pulrok jelo Nemecko na uhli a plyn, protoze nefoukalo.

A sam sebe usvedcujete z idiocie, kdyz se v dobe "dynamickych klimatickych zmen" (Vase slova a tvrzeni) chcete na pocasi spolehat jako na trvaly zdroj energie.

V. Novák 25.11.2021 9:06

To, že Francouzi pod vlivem Zelených Khmérů ztratili za 40 let schopnost stavět jaderné elektrárny, neznamená, že by o tuto schopnost přišel každý možný dodavatel.

Rosatom postavil první blok v Astravci od prvního kopnutí do připojení na síť a zahájení zkušebního plného provozu za 7 let. Se stejným reaktorem který přicházel v úvahu pro Dukovany i Temelín.

Není chybou Rosatomu, že naši politikáři - a bohužel právě politikáři, kteří nastupují vládu - Rosatom Česku zakázali.

J. Kubíček 25.11.2021 9:15

P. Rado přečtěte si to vždy po sobě ať je ten Váš blábol alespoň bez gramatických chyb!!