20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Když rozum nezůstane stát

Podle zjištění britských odborníků je v různých zemích dnes evidováno zhruba 14 000 lokalit s podzemními prostorami, kterých lze pro vestavbu gravitační elektrárny či dlouhodobé skladování rozsáhlého obnovitelného výkonu využít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 11.5.2023 10:55

Zelená byznys mafie! 8-o

Habeckova aféra. Obrat k zelené energetice řídí v Německu rodinný klan

... V centru aféry se ocitl Graichen, státní tajemník odpovědný za otázky energetiky a klimatu a Habeckův bezkonkurečně nejvlivnější poradce. Přezdívá se mu Pan Energiewende (Obrat k zelené energetice, tedy k výhradně bezemisním zdrojům - pozn. red) podle záměru prosazovaného urputně Habeckem a je všeobecně považován mimo jiné za mozek kontroverzního plánu Berlína zakázat od příštího roku vytápění plynem. Stojí za klíčovými rozhodnutími jako například za umrtvením posledních tří jaderných elektráren nebo faktickým zákazem prodeje kotlů na fosilní paliva od roku 2024.

Jeho bratr Jakob pracuje pro ekologický institut, který od ministerstva získal zakázky, sestra Verena se činí pro státní vodíkovou komisi a ještě jednu agenturu. Michael Kellner, manžel Vereny, se živí jako špičkový poradce na ministerstvu, a to na pozici parlamentního státního tajemníka.

A že ruka ruku myje, se v celé nahotě potvrdilo, když vyšlo najevo, že Graichen jako nejvlivnější člen tříčlenné výběrové komise prosadil Michaela Schäfera, svého dlouholetého přítele a svědka na svatbě, do čela vládní energetické agentury Dena, jejímž úkolem je prosazování konkrétních kroků Energiewende. Agentura přitom stojí a padá se zakázkami právě od Habeckova úřadu. ...

https://www.novinky.cz/clanek/stalo-se-habeckova-afera-obrat-k-zelene-energetice-ridi-v-nemecku-rodinny-klan-40431130

J. Hajský 11.5.2023 10:30

Pokud si dobře pamatuji, co jsem kdysi četl, tak na principu, který bych nazvaůl"gravitačně - přečerpávací" pracovala první verze lanovky na Petřín v Praze.

Dole do vozu nastoupili pasažéři. Do vozu v horní stanici, která byl se spodním spojen lanem a kladkou, se napustila do nádrže voda o větší váze než měli pasažeři. A vagon s vodou vytáhl vagon s pasažery nahoru. Nahoře vystoupili pasažeři, dole se vypustila voda a celý cyklus se opakoval.

Něco podobného zkoušel Jára Cimrman s horníky a uhlím. Ale oni se mu horníci v dole hromadili ;-D;-D;-D;-D;-D

V. Novak 11.5.2023 10:22

A že produkují "důlní plyn", což je zase hlavně metan, který se musí také odčerpávat, protože jinak má tendenci se hromadit u někoho ve sklepě a bouchat?

V. Novak 11.5.2023 10:20

On je to stejně jen horní odhad, protože jsem to pojal jako úlohu pro fyziku na základní škole - nezapočítal tření v ložiskách, rotační moment, prostě žádné ztráty.

L. Harvánek 11.5.2023 10:19

Nesmysly tvrdíte Vy. Energie je sice uložená v závaží vytaženém nahoru, ale elektřinu (a nic jiného) vyrobíte jspouštěním onoho závaží.

P. Kubáč 11.5.2023 10:15

Poznámka č. 1. zeleným aktivistům vadí cokoliv nás odvádí od zimy, vlhka, plísní, hladu a nemocí - tedy od cesty zpátky do středověku.

Poznámka č.2. Ví firma "Gravitricity" že čenouhelné doly jsou de facto díry do dna bývalých mělkých druhohorních moří a bez neustálého energeticky náročného odčerpávání se opět zaplní slanou vodou ?

L. Harvánek 11.5.2023 10:12

I bez všech výpočtů (vzorec už jsem před mnoha lety zapomněl) mi vychází, že tahle gravitační elektrárna bude dodávat elektřinu jen do doby, než závaží nedojede na dno jámy. Už si to nepamatuji přesně, ale když jsem v době svých studií si přivydělával na šachtě a fáral pod zem, klec s lidmi se pohybovala rychlostí cca 5m/sek. Tady by mohle být i 5x nižší, ale 1000 m hluboká jáma by dodávala elektřinu přibližně čtvrthodinu.

V. Novak 11.5.2023 10:01

Potenciální energie je hmotnost * gravitační zrychlení * výška.

Počítejme m = 10 [t] = 10000 [kg], g pro zjednodušení 10 [ms-2], h = 900 [m]

10000 * 10 * 900 = 90000000 [J], tedy [Ws], hodina má 3600 , takže to je 25000 [Wh], tedy 25 [kWh]. To stačí pro 10 žárovek "stovek" na den a hodinu.

Sqělý výsledek, že? Pokud jsem se v těch nulách neztratil...

K. Wágner 11.5.2023 9:48

"přečerpávací a gravitační elektrárny vyrovnávají nabídku a poptávku el. energie"

Proto je energetici při narůstajícím počtu fotovoltaik potřebují ;-)

Bohužel, ty přečerpávačky u nás už ale nikdo nevybuduje, jak píše V. Novak 11.5.2023 9:22

J. Majzlík 11.5.2023 9:46

Na str. NP byl námět využití hlubinného generátoru již nedávno v hrubých datech uveden: Na příklad hloubka jámy H = 500 m, hmotnost závaží M = 1 Mkg, polohová energie Ep = 5 GJ, lano d = 160 mm, navíjecí buben D = 30 m, š = ca 1 m. Všechny zatěžovací parametry na hranicích dovoleného namáhání vláken tažného lana. Kontrolní otázka: kolik energie bude nutno dodat této soustavě během (zdůrazňuji) sestupné, pracovní fáze závaží k tomu, aby byly překonány všechny průběžně působící brzdné účinky všech jejích ztrátových činitelů ?

F. Svoboda 11.5.2023 9:43

Článek je to obšírný, nicméně z něj není patrné po jakou dobu bude toto gravitační úložiště dodávat do sítě plný výkon. Prosím o doplnění. Děkuji.

K. Wágner 11.5.2023 9:33

Asi si vůbec neuvědomujte s jakými problémy a komplikacemi je spojeno všechno to, co uvádíte. Třeba Gravitricity se na českých dolech potýká s tím, že podle naší báňské legislativy „je důl určený na to, aby se v něm těžilo, a tím to končí. Je potřeba tam mít důlní provoz, který počítá s přítomností horníků, což ale Gravitricity vůbec nepotřebuje. Startup chce plnou automatizaci, všechno řešit vzdáleně, to je bez přístupu osob nebo s přístupem jen pro zcela nezbytné případy,“ vysvětluje Lukáš Adámek, který s britskou firmou na projektu spolupracuje. Němci v tomto ohledu jsou mnohem pružnější : se státním podnikem Diamo představitelé Gravitricity podepsali v únoru tohoto roku jenom memorandum, naproti tomu v Německu (Halle) už Gravitricity pro šachtu dolu Grube Teutschenthal má podepsanou smlouvu...

V. Novak 11.5.2023 9:27

To bude tím, že jednou udáváte proud krát čas, podruhé výkon krát čas, tedy energii.

Vím, že pro některé diskutéry nějaká jednotka jedno jest, dělali si ze mě srandu, když jsem protestoval proti tlaku v kg na m2, ale z proudu se výkon udělá jen vynásobením napětím - a u střídavého je to složitější.

V. Novak 11.5.2023 9:22

Přečerpávačka Dlouhé Stráně mohla být zprovozněna jen proto, že většina prací na úpravě terénu byla už provedena před rokem 90 a bylo už investováno příliš prostředků.

Zelení Khmérové samozřejmě už tenkrát protestovali. A zkuste prosadit některou z těch cca 8-10 přečerpávaček, pro které jsou u nás vytypovány lokality!

R. Dubravský 11.5.2023 9:21

1/ Máte tam asi nulu navíc - autobaterie osobního auta má typicky 45 Ah, nikoliv 450.

2/ U autobaterie se kapacita udává v Ah, protože její napětí je obecně známé. Abyste z Ah získal Wh, musíte to vynásobit. Takže například baterie 45 Ah s napětím 12 V má kapacitu 540 Wh.

J. Pokoutný 11.5.2023 9:18

Touché!

R. Meišner 11.5.2023 9:05

pozn.- přečerpávací a gravitační elektrárny jen vyrovnávají nabídku a poptávku el. energie, samy o sobě žádný výkon nemají, vydají takovou energii, jakou přijmou ( minus ztráty). takže asi tak. 8-o

F. Navrátil 11.5.2023 8:58

Cílem zelených je ozdravit zeměkouli odstraněním plísně zvané lidstvo.

Z. Lapil 11.5.2023 8:56

Trochu OT, ale vyuziju příležitost: jaký je vztah amperhodin a kWh?

Zatím se mi to nikdy nepodařilo převést a mám rád představu, jak něco, v tomhle případě energouloziste, vypadá. Přičemž vím, jak vypadá autobaterie (asi 450 Ah) a vím, jak vypadají několikrát větší záložní baterie čehosi (na kapacitu se příležitostně podívám na štítku nebo se optám kolegy dva stoly vedle 😀 ).

Jasně, lithiové nebo buhvijake akumulátory asi vypadají jinak, ale pro první nástřel, jestli je řeč o zařízení velikosti chaty nebo pyramidy, to stačí.

I. Krahula 11.5.2023 8:46

Někde se mylně uvádí, že jde o výrobu energie. Je to nesmysl, jedná se o skladování.

J. Ganaur 11.5.2023 8:36

Vpravo dole mi pc sděluje, že dnes je 11.květen a ne 1. duben....;-D

S. Komárek 11.5.2023 8:27

Zdrojem energie může být geotermální energie důlních prostor. Jde o přeměnu této energie v elektrickou (tepelná čerpadla, kogenerace, Stirlingovy motory). Rovněž přebytkem el. energie lze podzemní prostory vytápět a tak energii skladovat. Sinergií je vývoj a výroba k tomu potřebných technologií. K realizaci je nutné soustředěné úsilí státu a soukromého sektoru. Celé Krošnohoří je poddolované, proti tomu je možná kapacita gravitačních elektráren mizivá.

K. Wágner 11.5.2023 8:11

Širší veřejnost hlavně neví o tom, že na projektu má se skotskou firmou spolupracovat naše firma Huisman Konstrukce ze Sviadnova, do jejíhož sortimentu produktů patří i zařízení pro těžké zdvihy. Huisman už hodně dlouho navrhuje, vyrábí a servisuje těžkou stavební techniku pro přední světové společnosti v oblasti obnovitelné energie, ropy a zemního plynu.

A na vývoji a realizaci tohoto prototypu podzemního úložiště energie se bude podílet také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Profesor Ivan Igor, prorektor VŠB-TUO k tomu podotkl: „Předpokládáme zapojení do celé řady činností, které budou využívat expertizu pracovníků zejména z Hornicko-geologické fakulty.“

L. Novák 11.5.2023 8:08

Zase jenom reklamní kecy posbírané ze světa...:-/

P. Sura 11.5.2023 8:07

Bohužel tohle je jeden z příkladů, kdy se fyzikální zakon uvede do praxe, ale odmocninu z 2gH nikdo neokecá. Závaží sice roztoči generator, ale kapacita vyrobené energie je plivnutí do moře.

K. Wágner 11.5.2023 7:12

„Když rozum nad něčím zůstane stát, o to rychleji se pak rozběhne. Rozum, který zůstane stát, je v pořádku. Nesmí si lehnout.“

— Jan Werich, Citáty slavných osobností.