28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nová ideologie – suchoismus

Více než desítku let se postupně zhoršuje klimatická situace a odborníci z např. Českého hydrometeorologického ústavu (Jan Pretel) upozorňují na dopady klimatické změny na krajinu a následně na společnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 27.7.2019 10:00

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Jistě, takže na 300 let se ohřály mořské proudy, aby pak s nástupem Malé doby ledové (která podle vás neexistovala) zase vychladly. Velice zajímavé, až na to, že třeba jev obdobný El Niňo se objevuje vždy jen na pár let. A nějak jsem nezaregistroval, že by kdo od té doby v Grónsku cokoli vypěstoval (skleníky nepočítaje). Mimochodem, vaše srovnání zemědělsko-pastevecké kultury Vikingů s lovci-sběrači Inuity je mimo. To by se také Severní Číňané mohli dát na nomádský pastoralismus, ale jaksi k tomu nedošlo, že?

P. Rada 27.7.2019 9:41

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Do "pihele" vysvětlovat neumím. Když voni ale tolik opakovaně žadoněj a ničim jiným asi neposlouchaj zkusím beznadějné. Vždyt někdy nepomůže ani nakopání.

Zkuste si předně neplést průměry globální s lokálními jevy. Dokonce i mezi oběma hemisférami jsou teplotní průběhy odlišné. Umím si anomální oteplení gronského pobřeží za Erika Rudého ale představit jako kolísání vlivu oceánských proudů a vlivu akumulace oceánu vůbec. Ani v té době tam ale nerostli stromy a tak si tamní zelen představme slíše jako dočasně zelená návrší našich hor - i když tam to byl úzký pás pobřeží. Tehdy pěstovaný ječmen je nakonec právě obilninou vrchovin dodnes a wikongové byli především pastevci.

Příznačné ale je, že zatímco inuité tam přečkali - wikingové kteří se nedokázali oprostit od zvyklostí zanikli.

Oceány přitom doposud akumulují více jak 90% narostlého tepla.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/500975-oceany-se-otepluji-jako-by-v-nich-kazdou-sekundu-vybuchla-atomova-bomba.html

V. Mertan 27.7.2019 9:39

Re: Všechno je jinak.

http://www.denisdutton.com/newsweek_coolingworld.pdf

M. Prokop 27.7.2019 9:36

Re: Pane Perline!

V zemědělství trh nemohl "vyřešit vše", protože ho tam i v devadesátých bylo pomálu a teď je ho ještě méně. Direktivní příkazy EU se mísí s místními, všechny v prospěch některých skupin a lobby, takže modrou republiku nemáme a zeleně direktivní hrozí čím dál, tím víc.

K. Janyška 27.7.2019 9:07

Ano, ťululum vítězí.

Viděl jsem jakýsi graf nejvyšších teplot v televizi a na třetím místě je teplota z roku 1929. A to tehdy žádný hon na teplotní rekordy nepořádali... Dzp.

J. Pokoutný 27.7.2019 8:23

Re: Pane Perline!

Myslíte tu odbornou frontu, která prosadila jihomoravské odparníky v podobě Novomlánských nádrží? Nice try!

J. Pokoutný 27.7.2019 8:20

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Do pihele, voni jedenRado, do dneška jste mi nevysvětlil to 300 let trvající osídlení Grónska včetně pěstování obilovin Vikingy, což je archeologicky prokázáno. Což mi dost koliduje s vaším tvrzením že "Za celé věky civilizací (až 10tisíc let) se totiž průměr globální

teploty nepohnul ven s tolerančního pole +-0.5C (shlazeno na 30let)." Mokrý den!

J. Svoboda 27.7.2019 8:15

Re: Všechno je jinak.

Jste hrubě neinformován.

Pěkný den.

P. Rada 27.7.2019 8:09

Re: Všechno je jinak.

Ledacos jste pozapoměl. Předně to, že "strašení" v sedumdesátých letech přišlo především s bulváru - nikoliv od vědy. (http://media.rozhlas.cz/_audio/00699039.mp3)

V roce 47 opracvdu bylo katastrofální sucho ale to se jen pro jednoletost přesto tolik nedotklo zásob vody v hloubce jako vrchní vrstvy půdy. Hlubokokořenící porosty stromů to právě proto tehdy ustály. Nyní už se ale deficit vody prohlubuje šestý rok a už překonává dokonce celoroční srážky.

Daleko větší problém měli tehdy lidé podstatně více závislí na na místním poválečném zemědělství. Dnes si v daleko horší situaci na zvodnění vyskakují proto, že si za peníze dovezou potraviny s druhého konce světa.

Otázkou je jak dlouho to ještě bude možné takto masivně a celosvětově kompenzovat.

P. Rada 27.7.2019 7:56

Re: Boj proti CO2 se suchem?

Realita je taková, že za celé životní prostředí se v ČR ročně "utrácí" zhruba 500milionů korun.

Porovnejte si to s reklamou za kterou se na stejném území "utrácí" 100 MILIARD !!!

Jestli je tedy po ruce něco dlouhodobě efektivního v "boji se suchem" - tak je to "boj" s lidskou CHAMTIVOSTÍ.

P. Rada 27.7.2019 7:49

Re: Pane Perline!

Ano souhlas jen doplním, že dnes jde o naakumulované důsledky imisí skleníkových plynů dominantně ještě s dob totalitně rozděleného světa kdy ještě i informatika byla v počátcích rozvoje. Za socialismu jsme tedy prakticky nic nevěděli o dlouhodobých důsledcích CO2 a když už tak se lokálně řešili jen kyselé deště.

Tvrdost i vzhledem k dnešním imisím tedy nejvíce dopadne až na další generace - zdaleka né tolik na perlíny a jejich voliče a to i pro případ, že už záhy přijdou o vodu ve studni. Prostředků na dovoz té pitné odkudkoli je totiž zatím nahromaděno dost.

Hůře jsou na tom dlouhověké organismy jako stromy - ty si ale politiky volit nemohou. Naše krajina se proto už zanedlouho začne podobat balkánu jen s tím rozdílem, že lidé ještě nějaký čas budou mít dost peněz skrze které budou utužovat svou přezíravost.

J. Jelínek 27.7.2019 7:38

Re: Všechno je jinak.

Nijak, žádný není.

P. Rada 27.7.2019 7:37

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Respekt k odvěkým hrozbám jež naznačujete je namístě a to prostě proto, že nutně budou gradovat. Nikde jsem nepsal, že nemůže přijít povoden, tornádo....

Za celé věky civilizací (až 10tisíc let) se totiž průměr globální teploty nepohnul ven s tolerančního pole +-0.5C (shlazeno na 30let).

T tímto stavem fakticky ideálně vyrovnaným stavem místního počasí je dnes už konec protože jsme planetu přes skleníkové plyny oteplili už skoro o stupen a začí ná se proto měnit globální proudění vzduchu. Nastolený trend k větší nerovnovážnosti podnebí bude nepochybně pokračovat ještě alespon půlstoletí dál a to i kdyby většina lidstva dostala rozum a semkla se při řeření takto navozené vleklé krize.

J. Svoboda 27.7.2019 7:28

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Lokální povodně stav do normálu nevrátí.

Pěkný den.

J. Svoboda 27.7.2019 7:26

Re: Všechno je jinak.

A úbytek ptactva o 40% a hmyzu o 60% vysvětlíte jak?

Pěkný den.

J. Svoboda 27.7.2019 7:25

Re: Boj proti CO2 se suchem

Peníze remízky a správné zemědělské postupy nenahradí.

Pěkný den.

A. Hrbek 27.7.2019 7:09

Pane Perline!

Na problém postupného zvyšování průměrné teploty, nebezpečí vzniku suchu se všemi důsledky a na projevující se symptomy upozorňovala odborná výzkumná fronta již v letech 1985-1989 a znovu důrazně i po roce 1989.

S odůvodněním, že trh vyřeší vše, byla odborná výzkumná fronta v roce 1991 rozehnána a vlády ODS ne že bezmocně přihlížely, ale přímo všemi prostředky podporovaly rabování podzemních zásob vody, snížení adsorpčních vlastností zemědělské a lesní půdy, a devastaci zemědělského a lesního hospodářství. Na udržení vody v krajině se celých třicet let skoro nic nepodniklo - peníze daňových poplatníků šly jinam.

Privatizace a rozkulačení velkých podniků vedlo k rozdrobení zodpovědnosti za hospodaření s vodou a díky snaze docílit okamžitý zisk k předání zdrojů, rozvodů a hospodaření s vodou do rukou zahraničních podniků.

Takže díky ODS a zejména jejich některých představitelů nemáme nejen "modrou" Českou republiku, nemáme ani "zelenou" a začínám mít uschlou. Ale důsledky za to musíme nést všichni. A budou velmi tvrdé-

J. Strakoš 27.7.2019 6:12

Boj proti CO2 se suchem

Možná kdybychom neutratili (a neutráceli) tolik peněz a energie v boji s CO2, u kterého se dopady de-facto nedají ověřit, mohli bychom mít peníze na boj se suchem. A taky důvěru v politiky a tento boj.

B. Volarik 27.7.2019 5:30

Všechno je jinak.

V sedmdesátých letech nás strašili novou dobou ledovou. Klimakteriologici uvažovali o posypávání arkického ledu popelem aby se neodráželo tolik sluneční energie.

V roce 1947 bylo katastrofální sucho, teď je zase ... Nihil Sub Sole Novum....

Jo, jak je to dlouho, co byly ty šílené povodně? Už si je nikdo nepamatuje?

J. Brunner 27.7.2019 1:47

Re: Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Moc se neradujte pane Rada, klidně ještě může přijít potopa a spláchnout Prahu. Potopa, sucho, hlad, odvěké strašáky lidstva.

P. Rada 27.7.2019 1:29

Suchoismus pana Perlína spočívá v omylech.

Sucho v naší krajině by sice tu a tam zmírnila vyšší retenční schopnost ale dominantně jej navozuje změna sinoptické situace a tedy častější tlakové výše a nižší srážky v návaznosti na změny klimatu. Dříve bujné lesy sice celá desetiletí narůstající klimatický trend významě kompenzovaly ale posledních 5let už pro pokles spodních vod nemají s čeho - tak odumírají - a i proto bude hůř.

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

Expet ODS na tyto faktory J.Zahradník nedávno prohlásil další zásadní věc a tak s ním asi Perlín drží basu: .... "proti změně klimatu je zbytečné bojovat, protože je v rukou Božích". ... https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130723/

Další faktory jsou fyzikálně rostoucí odpar s rostoucí průměrnou teplotou a suěěím vzduchem, častější zimní deště které bez užitku odtečou namísto pomalu odtávajícího sněhu, ranější nástup jara a častější letní přívalové deště které opět spíše odtečou - ale toto vše důležitější avšak rovněž vázané na klimatický posun autor kdo ví proč nechce vnímat.

Za lepší asi tedy považuje iluzi, že už víme jak na sucho (.."donuceni regulací státu k lepšímu, chytřejšímu využívání půdy"...) a my ostatní proto nemusíme na svém životě vůbec nic radikálně měnit.