20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

EVROPA: CCCTB? Vetovat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hnyk 29.7.2007 18:59

A což takhhle k posílení daňové konkurence...

Což takhle zrušit jednotný firemní daňový základ v jednotlivých obcích ČR? Ať žije daňová konkurence obcí!

jasan 29.7.2007 20:29

Re: A což takhhle k posílení daňové konkurence...

Voni maj obce v nemcich statni suverenitu?

Ivan Nový 29.7.2007 20:30

Hnyku,

pokud obce se budou financovat samy, tak proč ne.

pavel 99 29.7.2007 20:37

Re: A což takhhle k posílení daňové konkurence...

no ono to zde (úplně maličko) již bylo, ovšem jelikož "obdobné obce", přestože jejich občané měli stejné žaludky, měly rozdílné příjmy, tak to soc/kom museli zrušit. (Ty progresívnější obce totiž část svých daňových příjmů podnikatelům vracely ať přímo, nebo nepřímo formou investic.)

AeroKarel 29.7.2007 20:50

Re: A což takhhle k posílení daňové konkurence...

Určitě by to bylo k prospěchu.

Pamětník 29.7.2007 18:28

Tábor socialismu a míru je mrtev, ať žije EU

Co vy na to...

Karim 29.7.2007 15:42

Nejsem proti vetovani CCCTB ci cehokoliv, ale hlavnim problemem EU jsou nesmyslne zemedelske dotace..

Pokud by VW mela 50% produkce v SRN a 25% produkce v CR a v SRN by platila 50% dani a v CR 25% dani a pokud by byla sazba v SRN 35% a v CR 0% (jak navrhuje dalsi mudrc Libor Sevcik z CEPu) tak by VW mela porad zatracene dobry danovy duvod vyrabet vice v CR a mene v SRN.    Ve skutecnosti se danove sazby v SRN a CR az tak moc nelisi.  Takze patrne jedinym dusledkem by asi bylo jednodussi danove ucetnictvi VW. 

Skutecne vaznym problemem EU jsou nesmyslne vysoke zemedelske dotace - zpusobujici to, ze jidlo je v EU drazsi nez v USA nebo australii a to ze nadrpodukce EU se vyvazi za dumpingove ceny do chudsich statu a tam nici jejich zemedelce.   K tomuto se ovsem odvazny modry bruselobijec Strejcek radeji nevyjadruje - v poslaneckem obvode ma spoustu zemedlecu, a kdyby vystupoval proti EU zemedelskym dotacim, tak treba nejaci sedlaci z Jimramova by mu mohli pichnout vidle do zadku, misto aby jej volili do parlamentu.

Poslanec Strejcek proto "odvazne" tepe Brusel tam kde zatim o moc nic nejde. Je to jako o proslavenych zakrivenych bananech  - v novinach spousta zvanilu horekuje nad utiskem z Bruelu ohledne zakrivenosti bananu. Jde o akademiky, kteri se zvanenim proti bruselu zivi. V CR obchoduji s banany ve velkem cca 2 firmy. Tech se nikdo nepta.  Nevim jestli jim norma vadi (mozna ne, obchodnici ji chteli kvuli ovocne burze), rozhodne jim nevadi natolik, aby nemohli importovat jinak krive ci jinak velke banany.  Par zvanilu a pisalku se na tom vsak jiz stihlo zviditelnit.   

Kopčem 29.7.2007 16:19

Re: Nejsem proti vetovani CCCTB ci cehokoliv, ale hlavnim problemem EU jsou nesmyslne zemedelske dotace..

Myslím, že Strejček prostě napsal článek týkajících se výše daní.  Dotace a systémy jejich přerozdělování je zase jiná tematika a do jednoho článku by se to všechno asi nevešlo. Není příliš přehledné míchat banány s hruškami, třeba na to bude mít článek příště.  

Nestačímsedivit 29.7.2007 21:11

Re: ...hlavnim problemem EU jsou nesmyslne zemedelske dotace..

Aktuálním problémem u banánů není jejich "zakřivenost", ale výše uvalených dovozních EU-cel a dovozní kvóty různé pro jednotlivé země na 1 občana.a jejich překročení sankcionované vysokými přirážkami k ceně.

ilna 29.7.2007 14:03

:-(

Jděte do prde*e, pane Strejčku. A zůstaňte tam.

AeroKarel 29.7.2007 15:36

Re: :-(

Nádherná ukázka eurohujerské logické argumentace ........

tich@dohoda 29.7.2007 12:21

to Irsko mate znacne zjednodusene

uz dlouho pred  "hospodarskym zazrakem" byly znacne investice do skolstvi s durazem na IT a hlavne Irove ovladali dokonale anglictinu slovem i pismem, dokazali tehdy nabizet sluzby za vyrazne nizsi ceny nez konkurence, dnes , /tedy uz dlouho/ se podobnym smerem ubira Indie a take CR zacina byt vyznamnym hracem, technologickych parku pribyva jako hub. Vcelku dosti podcenovani jsou Rumuni, jsou na tom jazykove daleko lepe nez Cesi, mluvi , pisi a ctou  obvykle velmi dobre anglicky i francouzsky + dalsi romanske jazyky a jejich skoly jsou docela na urovni. Cest :-)

tich@dohoda 29.7.2007 12:10

s tim stehovanim soudruzi

to nebude tak horke :-) , Staci zapometlivym modrym mozeckum pripomenout straseni o exodu ceskych firem na slovensky danovy Klondike=rovna dan. Pokud je mi znamo, nic takoveho se nekonalo. Ten clanek je klasicka boure ve sklenici vody, aneb "ceska ucitelka sezrana zralokem na Jadranu" , tedy klasika novinarske okurkove sezony :-) Cest

Kopčem 29.7.2007 13:50

Re: s tim stehovanim soudruzi

No českých firem tam možná tolik neodešlo, na druhou stranu tam nízké daně a další podmínky přetáhly dost investic, které klidně mohli být u nás (KIA atd). A je bezesporu, že pro slovenskou ekonomiku to prospěšné je -jde rychle nahoru.

AeroKarel 29.7.2007 15:37

Re: Re: s tim stehovanim soudruzi

To je moc složité, jemu musíte napsat o modrých soudruzích, jinak nerozumí.

tich@dohoda 29.7.2007 12:05

V USA taky jsou státy a oblasti na úrovni tak rumunského venkova.

tak to tezko, mozna by se dalo mluvit o nekterych indianskych rezervacich ale tam si za to muzou soudruzi Indiani sami. Jinak dokonce i nejchudsi stat USA, coz je udajne Missisippi je stale bohatsi a s vyrazne vyssi zivotni urovni nez napr. Portoriko, ktere ma jakysi podivny statut svereneckeho uzemi, ve skutecnosti je to 51'ni stat USA, jen formalne si hraji na nezavislost. V ramci USA jsou pochopitelne znacne rozdily v rozlozeni prosperity a bohatstvi ale v obecne rovine to je stat/USA/ velice bohaty, americke bohatstvi se vymyka evropskym predstavam to ani nemluvim o ceskych. Cest :-)

JH 29.7.2007 12:45

Re: V USA taky jsou státy a oblasti na úrovni tak rumunského venkova.

je to skutečně nepředstavitelné až tři čtvrtiny američanů si mohou dovolit běžně plomby a 60% i můstek. To se v Evropě nevidí snad ani v Británii.

Fafa 29.7.2007 17:59

Cau Dohodo:

Jo kdyby Portoriko. Prikladam Timbro report.

http://www.timbro.com/euvsusa/

Šumavák 29.7.2007 11:46

Výsledek regulací :

Německá vláda totiž plánuje, že uvolní restrikce dříve, než se plánovalo.

"Když to tak s nedostatkem pracovních sil půjde dál, pak by bylo myslitelné zrušit omezení pro východoevropské pracovníky už před rokem 2009," připustil náměstek ministra práce Gerd Andres.

Von už na ně nemá kdo dělat.......

R 29.7.2007 9:36

Vcelku logický krok úředníků

Já myslím, že takové opatření logicky muselo přijít. Jak se vytvářel společný hospodářský prostor, muselo se zavést jako normální fungování takových firem, co sídlí v jednom státě a jsou činné nebo dokonce většina jejich činností se provozuje v jiných státech.  Od toho je už krůček k takovému uvažování,  že firma prostě přenese svoje hlavní sídlo, které logicky odvádí největší daně do daňově výhodné země EU, kde bude odvádět nejnižší daň.  Dokud to dělaly jen britské a jiné hudební skupiny nebo švédské firmy , nebyl to takový velký problém. Nyní ale hrozí, že doslova většina firem, u kterých to jejich obor podnikání jen trochu umožňuje, přemístí svoje hlavní sídlo do zemiček s nejnižšími daněmi, jako jsou tuším pobaltské země nebo Malta a hlavní státy EU přijdou o peníze z daní z jejich příjmů.

pavel 99 29.7.2007 9:42

Re: Vcelku logický krok úředníků

jestli by nebylo normálnější se zamyslet nad nezbytností těch vysokých sazeb? Ono je totiž mnoho států mimo kontrolu byrokratů EU, tudíž stále bude kam se přesouvat.

Ivan Nový 29.7.2007 9:43

R,

tak je přenesou mimo EU. Socialismus nefunguje. Kdyby EU nic neregulovala, trh by postupně rozdíly vyrovnal a daně by se ustálily na optimální úrovni, která by navíc držela na uzdě nesmyslné sociální výdaje a dotace, kterými je EU pověstná.

R 29.7.2007 10:23

Re: R,

EU si přece chrání svůj hospodářský prostor cly. Tudíž přemístění sídla firmy mimo EU by asi nebylo zas tak výhodné. A pokud ano, evropští úředníci by určitě našli nějaký administrativní způsob, jak to firmě vrátit. Ono do určité míry bude špatně obojí. Pokud bude přílišná regulace, bude hospodářský rozvoj určité země záležet výhradně na tom, jak jsou dobří její lobbisté, jaké tedy úlevy získají. Pokud nebude regulace žádná, bude docházet k rozvrstvení zemí a oblastí. Budou oblasti, odkud se budou lidi spíše stěhovat a budou tam zůstávat jen důchodci a lidi na podpoře, protože tam nenajdou práci a obživu a budou oblasti, které se budou rozvíjet. V USA taky jsou státy a oblasti na úrovni tak rumunského venkova.

Ivan Nový 29.7.2007 11:56

R,

a ty firmy potřebují EU? Spíše ne. To je potřebuje EU, proto jim musí vytvořit podmínky, aby sem přišly. Civilizační centrum se stejně přesouvá na Dálný Východ.

pavel 99 29.7.2007 12:04

Re: Re: R,

právě my bychom mohli dostatečně znát důsledky takové izolace (nejprve cly, postupně administrativními zákazy a příkazy...).

Kopčem 29.7.2007 13:41

Re: Re: R,

Třeba clo na některé produkty z USA je maximálně tak 5%, spíše menší. Podobné je to u čínských výrobků, tj. hlavně dováženého zboží do EU.  A EU si nemuže tato cla zvyšovat libovolně - platí také nějaké mezinárodní dohody WTO o clech (v reakci by jim zvýšily dovozní cla ostatní státy).

Takže, pokud si firma spočítá, že je pro ní výhodné platit clo 5% v EU, než mít o 10-20% vyšší náklady jen kvůli daním, přeregulaci a nákladům na bruselský úřednický aparát, tak radši přesune své hlavní sídlo a výrobu mimo EU. Proto stará západní Evropa  tak stagnuje, hospodářský růst má minimální a její země pomalu vymizí z G7, kde je s vyšším HDP začnou nahrazovat země E7 (Emerging 7), tj. Čína, Indie, Rusko, Indonésie, Brazílie, Mexico a Turecko. Ty dlouhodobě vykazují růst HDP na ůrovni cca 10% a táhnou globální růst.

V EU samotné mají staré země nyní pružnou konkurenci v nových zemích, kde HDP roste více než 2x oproti starým zemím. Tj. Pobaltí, Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Kypr, Malta

A mimo EU ji konkurují další evropské země, které mají příznivější podmínky pro přísun kapitálu a jsou díky tomu bohatší a s vyšší životní úrovní než stará EU: Norsko, Švýcarsko, Andorra, Monaco, Liechtenštejnsko, San Marino...EU většinou konkurují daňově, přitom jsou s ní tradičně provázány obchodní spoluprací. Kdo bude potřebovat, převede firmy tam.

V USA sice je "federální" daň, ale pak jsou velmi velké rozdíly na úrovni jednotlivých států, co se týče daní a nákladů na založení a provoz firmy - proto se hodně firem registruje třeba v Texasu 

Fafa 29.7.2007 18:00

Re: Re: R,

Tak jeste jednou. Timbro report a porovnani statu na urovni rumunskeho venkova s EU.

http://www.timbro.com/euvsusa/

R 29.7.2007 10:02

Re: Vcelku logický krok úředníků

Případně dokonce kdyby Polsko nebo Bulharsko či Rumunsko snížily patřičným způsobem daně z příjmu, mohly by k sobě evropské firmy, i velké přitáhnout a tím  "administrativně" během krátké doby zvýšit výkon svého hospodářství. Mohly by  tímto způsobem, během velice krátké doby, dohnat a předehnat  hospodářství vyspělých zemí západní Evropy, v podstatě na jejich úkor. A to  by němci nebo francouzi asi nepřežili.

R 29.7.2007 10:04

Re: Re: Vcelku logický krok úředníků

Vlastně podobným způsobem se před 10 - 20 lety stal "hospodářský zázrak" v Irsku, kdy země snížila daně firmám a tím je přilákala a následně to nezkazila třeba blbou politikou zaměstnanosti nebo byrokratickými obstrukcemi firmám. Jediný problém vidím v tom, že pokud to sklouzne do přílišné snahy zvýhodnit země, co mají třeba horší přírodní podmínky pro firmy než jiné, dopadne to podobně jako se zemědělskými produkty. U těch v EU není hlavní problém je vyrobit, není ani hlavní problém je prodat, ale je hlavní problém mít nejlepší lobbisty mezi úředníky, aby vůbec dovolili ten příslušný produkt vyrobit a prodat.  Což ke své škodě nepochopili třeba naši pěstitelé cukrovky.

Ivan Nový 29.7.2007 10:13

R,

no dobře, ale co se stane z EU, když budou uměle nové země udržovat v bídě? Přece kolem EU existuje prostředí, které pro líné Evropany představuje také konkurenci. Myslet si, že EU si pokud bude dostatečně velká, tak si vystačí sama se sebou je nesmysl. Skončí to technologickým zaostáváním, pak nedostatkem všeho a nakonec bídou.