1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SOLÁRY: Zelená dostala zelenou

Chudí lidé zaplatí tyto zdroje k obohacení majetných solárních investorů vlastně dvakrát. Jednou svými daněmi, podruhé očekávaným zdražením elektřiny. Pro představu: kapacita 50 kW znamená asi 110 velkých solárních panelů, jako je čínský typ JA Solar větší než 2x1 metr každý s výkonem 455 Wp.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyška 15.12.2022 11:47

Dobrá, já budu souhlasit, že ten plyn je ruský, vy zase víte sám od sebe, ani vás o tom nemusím přesvědčovat, že je drahý.

Tak mi teda řekněte, proč ho pálit v turbíně hodně, když by stačilo pálit ho jenom tam méně, aby turbína běžela jako odlehčený setrvačník? To odlehčení jde na vrub fotovoltaiky ze střechy mého synovce.

V. Novak 15.12.2022 12:33

Ta turbína, kdyby fungovala jen jako setrvačník, by dlouho jako setrvačník nefungovala. Musí se pohánět, i když připojený generátor negeneruje, protože ten musí být přifázován. Nemůžete jen tak roztočit generátor a do střídavé sítě to poslat s jinou frekvencí nebo v jiné fázi. To je koleda o blackout.

Když zrovna slunečník dodává, tak nepotřebujete, aby dodávala plynová elektrárna. To potřebujete v momentě kdy přišel mrak a nějaké to pole FV panelů zastínil. Jenže nemůžete až v téhle chvíli začít roztáčet rotor alternátoru.

J. Kyška 15.12.2022 11:13

Setrvačník v podobě roztočené plynové turbíny je dobrá věc. Proč ji nevyužít?

A proč plynovou turbínu zatěžovat zbytečnou zátěží, (a pálit v ní drahý, protože ne ruský plyn), když můžu využít fotovoltaiku?

J. Majzlík 15.12.2022 11:48

Pane, výše uvedené odpovědi Vašich trpělivých oponentů nemohou posloužit k tomu, aby Vám osvětlily alespoň základy termohydrodynamiky, mechaniky, elektrotechniky a psychologie. Neberte to, prosím, osobně. S řešením problému, zvaného energetická chudoba si nemohou beze ztráty kytičky poradit ani na slovo vzatí odborníci. Naráží se zde na řadu nepřekonatelných těžkostí, z nichž jsou mimo jiné přírodní zákony a rozpor mezi požadavky a limitními možnostmi, které nám poskytuje planeta.

J. Krásenský 15.12.2022 12:00

Nedá. Roztočená turbína není perpetuum mobile.

O. Vašíček 15.12.2022 12:24

Využívat roztočenou turbínu jako setrvačník je OK. Má obrovskou hmotu, velkou rychlost (většinou 3000 ot/min) a tím i velkou setrvačnost. Výpadek dodávky z FVE Vašeho synovce, když přeletí mrak, asi nepozná. Pokud těch synovců budete mít v dané oblasti 100, už to může být problém. Té turbíně nesmí klesnout otáčky, musí se točit stále stejně, jinak dojde k odpojení generátoru od sítě. Nevím , jestli je to obecně známo, a je to taková zajímavost, ale všechny generátory v propojené síti se musí točit přesně stejně, aby generovaly těch 50Hz střídavého proudu. Pokud dojde k posunu, tak je to špatně a rozsynchronizovaný zdroj se odpojí. :-)

U plynové turbíny tam asi nějaký "malý" plamínek bude udržovat otáčky a je schopen rychle se změnit v pořádný plamen.

U paroplynových je to trochu horší, musím stále udržovat a vyrábět určité množství páry s určitým tlakem, abych ji mohl dodávat té turbíně a rychle reagovat na změnu zátěže. A tu páru nejde vyrobit úplně hned. Je to další prvek který má určitou setrvačnost.:-)

Možná využít tu energii z FVE Vašeho synovce k napájení toho generátoru u té plynové turbíny jako motoru, aby se udržovaly ty správné otáčky a pak, v případě mraku, kdy přestane FVE dodávat, mohla rychle naběhnout turbína zpět do produkčního stavu. No a pokud Váš synovec za tu dodávku té energie ještě dostane zaplaceno, tak to je právě ta cena té stabilizace energetické soustavy, která by nemusela být, kdyby Váš synovec tu FVE neměl. :-) No a ty peníze, které za to dostává mu dávám třeba já, protože se to promítá do ceny energií. A já žádnou FVE nemám a mít nemůžu. :-(

R. Langer 15.12.2022 8:21

Jo, a výkon solárů se dá do značné míry předpokládat - 200 dní v roce NEDODÁVAJÍ ZHOLA NIC. ;-D

J. Kyška 15.12.2022 11:23

To mi připomíná moji manželku. Piju pivo, a ona tvrdí, že už jsem vypil půl sklenice. Já ji oponuju, že jsem ještě půl sklenice nevypil. Co je lepší, odebírat od Čezu elektřinu jenom v zimě nebo v zimě i v létě?

O. Vašíček 15.12.2022 12:06

Asi by byla lepší odebírat jen v zimě než v zimě i v létě.

Bohužel je v tom takový malý zakopaný psík. Kdyby ten CEZ ty nepotřebné elektrárny přes léto někam zahodil a nemusel je provozovat. Pak by to bylo ideální. Na zimu a v noci by je zase vyčaroval a máme vystaráno. Ale on je musí mít postavené (investice) a musí je provozovat i v létě (co kdyby přišel mrak) a musí platit i zaměstnance (nehoráznost, co si ti lidi dovolí a přitom v létě nejsou potřeba).

Takže máme sice "občas" přebytek energie ze zdrojů, které nám ji dodávají "zadarmo", ale ten zlotřilý ČEZ chce, aby mu někdo ty investice i provozní náklady zaplatil i když je vlastně nepotřebujeme.

Takže jak to tedy s tou Vaší otázkou je? Je lepší investovat do systémů, abych nemusel v létě odebírat od ČEZu a přitom ČEZ investuje paralelně do systému, aby mi mohl, v případě špatného počasí, noci, zimy, opět dodávat? A to ještě musí investovat do takových systémů, které jsou schopny rychlé reakce a přitom neví, kdy a kolik od něj ten majitel FVE bude odebírat. :-)

J. Kyška 15.12.2022 12:28

Pane Vašíčku, vy jste moudrý chlap, je vidět, že se na věc umíte podívat z obou stran. Tu otázku, co je lepší ... jste přeformuloval náramně. Já na ni jednoznačnou odpověď nemám, vy asi taky ne. Já jsem ale technologický optimista, taky hodně koukám za oceán, jak to dělají tam. Tam jdou ve velkém do bateriových úložišť a fotovoltaiky.Jestli to dělají správně, to nevím. Já jim jenom držím palce. Hezký den.

J. Kyška 15.12.2022 12:28

Pane Vašíčku, vy jste moudrý chlap, je vidět, že se na věc umíte podívat z obou stran. Tu otázku, co je lepší ... jste přeformuloval náramně. Já na ni jednoznačnou odpověď nemám, vy asi taky ne. Já jsem ale technologický optimista, taky hodně koukám za oceán, jak to dělají tam. Tam jdou ve velkém do bateriových úložišť a fotovoltaiky.Jestli to dělají správně, to nevím. Já jim jenom držím palce. Hezký den.

P. Vychodil 15.12.2022 12:33

Kyško , dělat si srandu z diskutérů ti fakt jde , tedy pokud nejsi debil ...

J. Kyška 15.12.2022 13:05

Tak zrovna tuhle odpověď jsem myslel vážně, pane Vychodile.

Názor pana Vašíčka se mi líbí a více méně s ním souhlasím. Jsem jenom laik, a nerozumím tomu a i za mák, vzdělání mám pouze humanitní, ale snad mám trochu selského rozumu, tak si dovedu pŕedstavit, že technicko-ekonomické vyhodnocení odpovědi, jak ji přeformuloval pan Vašíček, vyžaduje mít data (spoustu dat, má je čez) a spoustu matematického modelování, simulací a výpočtů. Tady o tom můžeme jenom ideologicky diskutovat. Hezký den.

J. Kyška 15.12.2022 13:05

Tak zrovna tuhle odpověď jsem myslel vážně, pane Vychodile.

Názor pana Vašíčka se mi líbí a více méně s ním souhlasím. Jsem jenom laik, a nerozumím tomu a i za mák, vzdělání mám pouze humanitní, ale snad mám trochu selského rozumu, tak si dovedu pŕedstavit, že technicko-ekonomické vyhodnocení odpovědi, jak ji přeformuloval pan Vašíček, vyžaduje mít data (spoustu dat, má je čez) a spoustu matematického modelování, simulací a výpočtů. Tady o tom můžeme jenom ideologicky diskutovat. Hezký den.

O. Vašíček 15.12.2022 12:53

Taky se dívám za oceán. Máji tam toho hodně. Třeba ty "ruty šuty Arizónu, Texas", kam se dá umístit opravdu hodně panelů a větrníků. Mají Muska, který za dotace postavil gigafaktory na baterky, které jsou ryze Americké bez čínských surovin. Tak asi na nějaké další dotace dosáhne.

Ale nespoléhají se jen na sluníčko. Teď byl článek, jak se jim podařila fúze s energetickým ziskem. A to vlastní technologií.

Stále staví nějaký jaderný reaktor.

Těží břidlicový plyn. Tam kde to ohrozí obyvatele, tak jim nabídnou možnost se přestěhovat kousek jinam. Místa mají dost. A co by lidi pro $ neudělali. :-)

My, bohužel, takové možnosti nemáme. Nemáme Muska a jediný náš vizionář v oblasti baterek se někam ztratil. Po té, co začal budovat provozní továrnu, tak je po něm i po zázračných bateriích ticho a klid. Ale mají pěkný web, jaké to má výhody. HE3DA.cz

Taky nám tu chybí rozlehlé pouště, kam by jsme mohly naše OZE vybudovat.

No prostě nám toho chybí hodně, aby jsme mohli opakovat něčí cestu.

Najděme si vlastní. Která bude vhodná pro naše podmínky a zapadne do Evropského konceptu, když už jsme na jedné "lodi". :-)

Ale máme zase jiné kvality. Byli jsme jedna ze ti zemí, která uměla vyprojektovat a postavit kompletní JE. Měli jsme a stále máme kvalitní a šikovné lidi, kteří mají smysl pro techniku. Měli jsme a máme výborné chemiky a materiálové inženýry. Stačí jen určit směr a motivovat. Nikdo nepůjde studovat náročné technické školy, když nebude uplatnění. Proč 5-6 roků studovat jadernou fyziku, když se 15 let říká, jak to není potřeba a je to na útlumu.

J. Kyška 15.12.2022 13:14

Tak to vám můžu jenom podepsat.

Máte můj respekt, hezký den.

J. Kyška 15.12.2022 13:14

Tak to vám můžu jenom podepsat.

Máte můj respekt, hezký den.

O. Vašíček 15.12.2022 11:55

No a představte si, že v noci taky nic nedodávají. No to je hrůza! :-)

P. Novotný 15.12.2022 8:36

"Long story short" -- pane, zůstaňte prosím u koní.

M. Salaquarda 15.12.2022 9:52

Co to je uhlíková stopa? Jak se měří?

O. Vašíček 15.12.2022 13:35

Proč regulovat jaderné zdroje? Do elektrolyzérů můžou jít i tyto "přebytky". Nemusí se jednat jen o přebytky z OZE (navíc silně nespolehlivé). Z jádra by byly stabilnější a elektrolyzér může být další regulační prvek. Pokud výroba vodíku není hlavní náplní, ale jen "vedlejšák" z přebytků, tak by JE mohli jet stále na nominál a jen nepotřebnou energii posílat na výrobu H2. Je to relativně levnější než ostatní druhy stabilizace a je to hodně rychlé, přesměrovat tok jde velmi rychle a na kvalitu výroby H2 to nemá vliv. :-)

Navíc by to mohlo podnítit ke stavbě dalších reaktorů a nemuselo by se "chtěné" OZE zálohovat plynem. :-) Mít stabilní dodávku energie pro elektrolýzu je ekonomicky zajímavější než čekat, co na mě zbude z OZE. Elektrolyzér taky něco stojí. :-)

M. Smutný 15.12.2022 16:53

Zkuste lépe číst: jasně v článku říkám, že přemíra OZE povede ideology ke snaze zavrhnout jádro. Najděte si mé blogy na idnes.cz, odkud je NP přebírá, a zjistíte mé zásadné stanovisko totožné s řadou špičkových vědců: jedině nových 6 velkých moderních a dnes již dobře řiditelných jaderných reaktorů je řešením pro energetický baseload ČR, do té doby nelze ustoupit od uhlí. V mixu mohou být také OZE, ale naprosto s minoritní rolí. Po zprovoznění 6 velkých a posléze i MMR (hlavně pro náhradu dnešních teplárenských zdrojů z ijlí pro 4 miliony Čechů) pak budou muset krýt flexibilitu zřejmě jen plynové zdroje - dle dnešního stupně poznání. Jestli věda a technika přinese nějaké jiné řešení, to se uvidí. Musíme v horizontu nejméně 20 let (jinak soukromí investoři do toho nepůjdou) sázet jen na ty technologie, jež jsou k dispozici právě teď a cenově nezdevastují ekonomiku. Což se vinou německé Energiewende právě děje.

F. Navrátil 15.12.2022 7:48

Čím více vláda rozhazhazuje dotace, tím je fialová zelenější.

V. Vérosta 15.12.2022 7:47

Paradoxně ovšem, čím více solárů, tím více vzroste význam jaderek a uhelek. Ty to musí celé zálohovat.

M. Vinkler 15.12.2022 7:43

Bohužel, smutná realita vítězného postupu ekomagorů.

J. Kyška 15.12.2022 7:36

Já jsem jednou hloupě kliknul na nějakou reklamu od čezu, nabízející montáž fotovoltaiky, a od té doby mi furt volají, abych si tu fotovoltaiku pořídil. Já jim říkám, že ne, že to je blbost a že by došlo ke zhoršení stability rozvodné sítě, (psal to už několikrát pan Smutný na Psovi) a pana Smutného beru jako odborníka. Tak jsem to odmítnul.

R. Langer 15.12.2022 7:44

Tak to jste udělal dobře. R^

R. Langer 15.12.2022 7:46

A buďte v klidu, není to kliknutím na reklamu, oni volají úplně všem, naprosto náhodně, mně taky, a v životě jsem na nic takového neklikl. Začíná to "Dobrý den, dobrý den, dobrý den." Ta čísla si zablokujte, ale mají jich asi 50. ;-D

J. Kyška 15.12.2022 7:51

Už jsem si je zablokoval, všiváky.

Nelíbí se mi, jak čez bezohledně pracuje na destabilizaci sítě.

R. Langer 15.12.2022 8:24

To nedělá ČEZ, ten jenom využívá podpory naší vlády z Brusele. Byl by blbý, kdyby to nedělal. :-(