Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PROBLÉM: Pár poznámek k penzím po 11 letech – dodatek

Na rok 2023 jsou výplaty důchodů plánovány v objemu 671,7 mld. Kč a celkové příjmy státního rozpočtu jsVe stávající situaci klesá počet plátců a roste počet příjemců, takže jediné uskutečnitelné opatření, které může teď a tady změnit uvedený stav je (chvilka napětí, virbl bouří, činel cinkne) prodloužení doby odchodu do penze.ou 1 927,9 mld. Kč.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VC

Tak ano je to ekonomika, ale tupá. neinventní. Je pravděpodobné, že stát který má hodně důchodců a málo pracujících má dluhy nebo malé důchody.

Jedním ze způsobu jak platit důchody by bylo třeba přitlačit na berňák, zrušit odpočty na luxusní auta (Bentley k podnikání nepotřebujete), no a ty OSVČ sice nejsou paraziti, ale proč platí menší důchody než zaměstnanci mi opravdu není jasné. To by se dalo pochopit u podnikání, která je na hranici přežití. Taková osoba by žila v garzonce se 3 dětmi, nebo ještě tak v nějaké kůlně. Pokud tomu tak není, měly by zákony a berní úřad chtít aby si platili lidé na důchody.

No a proč mají chudí z daní platit dotace na 3 milionovou bateriovou Teslu mi taky není jasné, stejně jako proč z emisních povolenek mají nejvíc spekulanti, a ne že to nějak půjde na ty dotace, co je platí stát.

No a nakonec je možné nastavit daň podle počtu dětí přání odchodu do důchodu atd. Nakonec s porodností by se už něco skutečně dělat mělo, je to ekonomika, zvýšit zdanění bezdětných a snížit zdanění rodin s dětmi.

0 0
možnosti
PH

No vždyť ano - jenže potom je resumé spíše ponechat průběhový důchodový systém, jak je a neprovádět žádnou transformaci do komerčních fondů.

Protože -zatím to tak je a bude - na politické zodpovědnosti každé vlády, aby tu situaci řešila, a ty peníze pro výplaty státních důchodů si vždycky našla.

ZAtímco - převést ty prachy do komerčních fondů, bude znamenat to, že si nad tím ta každá vláda umyje ruce. To už pak nebude její starost, a jestli ten komerční důchod stačit nebude, tak co? Dostane potom ten komerční penzista aspoň tu dopočtenou socdávku, aby neumřel hlady nebo zimou?

Nebo se mu řekne aby si napřed nechal vyplatit celou tu sumu z fondu na ruku, a teprve až nebude mít vůbec nic tak přišel za státem?

0 0
možnosti
JB

valorizace duchodu je cca 1,2 proc.HDP a to pry nejde. vydaje na obranu se zvysuji o cca 1 proc. a to bez debat jde. Co tyto vydaje zrusit uplne, stejne jdou jen na americke zbozi.

0 0
možnosti
VC

Jsem pro, aby šly daně radši na americké zboží než na čínské (třeba solární panely). Lepší by bylo kdyby na zbrojení nešlo nic, ale Rusové (dobrá možná i USA a Číňané) nám ukazují, že takto to nefunguje. Bohužel.

0 0
možnosti
JO

Stát neumí nebo spíše nechce umět hospodařit s veřejnými po enezi. Kdo za to může? ZAMĚSTNANCI V SOUKROMÉM SEKTORU A DŮCHODCI. A protože nejsou pro současnou ladu jako voliči zajímavý budou platit. Jenom nevím proč se pan Modrý ptáků považuje za ekonoma.

0 0
možnosti
JB

Maminka mu tak říká...:-)

0 0
možnosti
JS

Obecně způsob řešení důchodů nelze prodlužovat donekonečna a dříve nebo později narazí - místo přispěvatelů do kasy bude přibývat nezaměstnaných (a nezaměstnatelných) starších osob, které půjdou s nataženou rukou pro podporu a pokud ti, co zůstanou budou zaměstnanci státu (což si dovedu u kancelářských profesí představit), pak posun odchodu může mít i opačný dopad na státní kasu.

0 0
možnosti
VC

Jo, logika že nelze zvyšovat příspěvky na důchody protože jsou to státní peníze skutečně znamená, že je lepší státní zaměstnance poslat dřív do důchodu :-) aby jim stát nemusel platit plat a důchodové pojištění ;-D. Jinými slovy zapomíná se na to, že těch 80 procent by zaplatilo víc. Problém spíš bude že ty OSVČ by začaly vymýšlet jak odvody neplatit. Protože už to dělají teď stačí posílit berňák. Ale to by zdá se podle autora bylo taky dražší ;-D

0 0
možnosti
JS

Článek se snaží podsunout, že jedinou možností je posunout odchod do důchodu, což samozřejmě není pravda.

Pokud je to nepolitický, obecný článek, pak můžeme vidět další možnosti, třeba uspíšit odchod do pracovního procesu ze škol, snížit důchody, zrušit zásluhové důchody nebo třeba zmenšit počet osob na výplatní pásce státu nebo nedejbože snížit výdaje státu.

0 0
možnosti
VC

No právě. Je to vyvození závěru z velmi strikně omezených vstupů.

0 0
možnosti
TK

Ano, fakta jsou fakta. Ještě bych ale přihodil odstaveček o tom, jak se vláda chová k sobě. Vyzkouší na sobě tu recepturu, co ordinuje "lidu"? Tam bych nějaké manko viděl. Pravda, zdaní presidenta, to je OK, ale málo. Kluci a holky, podívejte se i na sebe!

0 0
možnosti
ZJ

Posunutí věku odchodu do důchodu se mne osobně netýká, protože jsme o něj zažádal se čtyřletým zpožděním. Ale pro většinovou část populace to problém je a bude to mít efekt, s kterým vláda nepočítá: přibude nezaměstnatelných staříků a stařenek, kteří půjdou "na pracák" a budou hledat i jiné zdroje.

0 0
možnosti
MG

Tito lidé budou pravděpodobně muset pracovat. V Japonsku lidé pracují do velmi vysokého věku. Ale nestrašme nikoho hned prací.

0 0
možnosti
MG

Hlavním důvodem problémů důchodového systému je stoupající doba života důchodců. Lidé se dožívají vyššího věku a tím důchodový systém změnil svůj cíl. Původně byl důchod vyplácen lidem, kteří nebyli kvůli stáří schopni pracovat. Postupně se však z důchodového věku stávaly placené prázdniny před skutečným stářím. Západní důchodci jezdili na dovolené na celém světě a v dobrém zdraví si dopřávali zábavy. Tato forma důchodu je však dlouhodobě neudržitelná a historickou výjimkou.

0 0
možnosti
VC

Víceméně máte pravdu. Nicméně bylo by dobré se zamyslet proč šlo o historickou výjimku.

Žili snad ti idé v 70tých letech na dluh? Ani ne. Kariéru začínali dřív než mladí dnes (to je trochu k zamyšlení), děti si udělali někdy v 22 letech. Byla to doba pokroků ve výrobě a automatizaci. A byla to generace která vybudovala třeba ekonomicky silné Německo. Důchod si vlastně zasloužili.

Automatizace a pokrok jsou dnes ještě na vyšší úrovni než tehdy. Kromě energií a problémech s CO2 které komplikují ekonomiku ale není technologický důvod, proč by se měli dnes mít lidé hůř. Naopak, mohli by mít víc volného času. Tak nějak jsme si pokrok a automatizaci ještě někdy před 30 lety představovali.

Někde teda udělali soudruzi z NDR chybu. Ekonomiku přesunuli do Číny. Zlevnění výroby se promítlo do zbohatnutí úzké skupiny lidí ale i do zlevnění zboží ale za současného zvýšení daní za které se pak platí ti co zmizeli z evropské ekonomiky do neziskovek, ůřadů a pracáků. Reálně se teda odchodem průmyslu do Číny spíš zdražilo. Děti v Evropě nejsou cool a radši si mládež vozí zaostalé kultury které ekonomiku moc nepozvednou a bezpečnost a občanské soužití zhoršují. Mladí se místo práce lepí na silnice a staří dělají.

Jinými slovy je třeba vrátit ekonomiku a kulturu tam kde byla. Pokud lidé zase vychovají pracovité děti budou mít možnost a právo na důstojný důchod. Vím, dnes to v Evropě moc nehrozí....

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz